دسته ها
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

آموزش کاشت وارونه گیاهان و معرفی گیاهان مناسب برای کاشت وارونه

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۰ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که کاشت وارونه گیاهان چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با دستورالعمل های کاشت و مزیت و معایب این روش ارگانیک آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی بسیاری از مردم برای پرورش گیاه در منزل محدودیت فضا دارند که آویزان کردن گیاهان به صورت وارونه در اغلب موارد کمک کننده بوده است. همچنین در فرهنگ های قدیمی کاشت وارونه گیاهان رایج بوده و امروزه نیز یک گروه کوچک از پرورش دهندگان نه تنها بالای ظروف آویزان اقدام به کشت کرده اند بلکه از انتهای این ظروف نیز برای کشت گیاه مختلف بهره برده اند.

آشنایی با کاشت وارونه گیاهان

همانطور که می دانید گیاهان در سلامتی و آرامش ما بسیار موثر هستند و این گیاهان انرژی مثبت بسیاری را به محیط می بخشند و همچنین نگاه کردن به آن ها می تواند تا حد زیادی تنش های روزانه را از بین ببرد. با این وجود گل و گیاهان هنوز در خانه بسیاری از افراد به دلیل محدودیت فضا جای بازنکرده اند و یک راه حل برای این مشکل استفاده از گلدان های وارونه است. همانطور که می دانید دلیل پرهیز اغلب افراد از پرورش گل و گیاه کمبود فضا و البه کمبود زمان است. معمولا خانه ها و دفاتر بسیار کوچک هستند و نمی توان گلدان های زیادی در آن ها قرار داد و در مقابل نیز زمان کافی برای رسیدگی به گل و گیاهان نخواهید داشت. اغلب اوقات از یاد می بریم که به گیاهمان آب بدهیم و به همین خاطر پس از گذشت مدت زمانی خشک می شوند و هیچ چیز غم انگیز تر از منظره گیاهی که در اثر بی توجهی خشک شده باشد نیست. توجه داشته باشید که گلدان های آویزی پدیده جدیدی نیستند و از گذشته های دور در بسیاری از خانه ها دیده می شوند. این گلدان ها معمولا در تراس خانه های حیاط دار آویزان می شدند و منظره زیبایی را ایجاد می کردند. با این وجود گلدان وارونه را می تواند یک پدیده پست مدرن شمرد که معمولا از سقف آویزان شده اما به صورت برعکس و وارونه. این گیاه همیشه رو به زمین رشد می کند و تصور کنید چه منظره زیبا و جدیدی ایجاد خواهد کرد.

چگونگی کاشت وارونه گیاهان

انواع گیاهان مناسب کشت وارونه:

توجه داشته باشید که واریته های کوچک و متوسط در کاشت گوجه فرنگی از بهترین گزینه ها برای این کاشت محسوب می شود و در کنار این گیاه توصیه می شود به دنبال ارقامی باشید که میوه آن ها با هم رشد نکنند زیرا در این حالت باید در زمان کل میوه را برداشت کنید. در ادامه نیز سعی داریم تا به بیان سایر گیاهان مناسب کشت وارونه بپردازیم:

تمام ارقام لوبیاها

  • کالا چیو

تمام ارقام فلفل

انواع خیار

بامیه زیرا بامیه ها دارای گل هایی بزرگ و بلند هستند و در عین حال می توانند محصولی خوردنی باشند و حالت زینتی برای محیط ایجاد کنند.

همچنین در قسمت بالایی گلدان می توانید گیاهانی را بکارید که با گیاهان زینتی تداخل نداشته باشند. گیاه جعفری علاوه بر سازگاری با گیاهان پایینی و داشتن زیبایی برای شما فراری دهنده برخی از آفات نیز خواهند بود.

توت فرنگی نیز یکی از گیاهانی است که در بیشتر وضعیت های فیزیکی رشد خوبی دارد و شما می توانید این گیاه را در بالا، کنار و حتی زیر گلدان ها جای دهید.

انواع گل های مناسب کشت وارونه

دستورالعمل کشت وارونه گیاهان:

بهتر است بدانید که برای کاشت گیاه در گلدان به صورت وارونه بایستی در ابتدا اقداماتی را انجام دهید زیرا از آنجایی که گیاه در گلدان وارونه از انتهای گلدان خارج می شود ابتدا باید انتهای گلدان پلاستیکی را با استفاده از اره برش دهید و در این روند استفاده از عینک محافظ را از یاد نبرید.

حالا نوبت به برش فیلتر می رسد که باید انتهای گلدان را بر روی فیلتر قرار دهید و دور آن را با استفاده از کاتر برش دهید و در نهایت یک دایره به اندازه کف دست به دست می آید. توجه داشته باشید که شکل کلی فیلتر مشابه یک حلقه است و در پایان باید روی سطح حلقه یک برش ایجاد کنید زیرا این برش کمک می کند تا فیلتر به راحتی دور ریشه گیاه بپیچد. از آنجایی که فیلتر حالت ارتجاعی ندارد به همین خاطر ریشه گیاه را هم نمی توان داخل سوراخ حلقه فرو کرد.

در این مرحله باید با استفاده از دریل دو سوراخ به قطر ۲ یا ۳ سانتی متر در دو طرف گلدان به وسیله دریل ایجاد کنید و همچنین برای ایجاد این سوراخ ها باید حدود ۷ سانتی متر از لبه گلدان پایین بیایید. توصیه می شود برای استفاده از دریل لبه گلدان را روی یک چوب بی استفاده قرار دهید زیرا این کار موجب می شود گلدان در حین دریل کاری ثابت تر بماند.

دستورالعمل کاشت گیاهان

سپس طنابی را برداشته و از سوراخ بدنه گلدان به سمت داخلی آن فرو کنید و داخل گلدان آن را یک گره محکم بزنید. توصیه می شود تا از محکم بودن گره گلدان اطمینان حاصل کنید تا گلدان وارونه شما بی خطر باشد. می توانید برای آویز شدن گلدان وارونه آماده شده از یک طناب یکپارچه یا دو طناب مجزا استفاده نمایید. همچنین انتخاب تعداد طناب کاملا سلیقه ای و بسته به محل آویز گلدان خواهد بود. حال بایستی گلدان را در فضایی آویزان کنید که به آن دسترسی داشته باشید تا راحت تر رسیدگی کنید.

توجه داشته باشید که آخرین و اصلی ترین مرحله در ساخت یک گلدان وارونه کاشت گیاه آن است که در ابتدا بایستی سر گیاه را از لبه بالایی گلدان داخل بوده و از سوراخ کف گلدان خارج نمایید. برای انجام این کار باید خاک اطراف ساقه و ریشه گیاه را بگیرید تا گیاه به خوبی در زیر گلدان قرار بگیرد. دقت داشته باشید که خاک را به میزانی جدا کنید که آسیبی به ریشه ها وارد نشود. همچنین بهتر است گلدان را در جایی قرار دهید تا برای کاشت گیاه راحت تر باشید. پس از اینکه گیاه را ثابت کردید باید فیلر را دور ریشه بچرخانید و در انتهای گلدان در کنار ساقه ها قرار دهید زیرا انجام این کار باعث می شود تا خاک از زیر گلدان ریزش نکند. توصیه می شود که پس از جاگذاری فیلتر خاک را به اندازه نیاز گیاه روی ریشه ها بریزید و کمی فشار دهید تا به یکدیگر بچسبند.

روش های کاشت وارونه

مزیت های کاشت وارونه:

بسیاری از گیاهان را در فضای کوچک و به روش های دیگر نمی توان جا داد اما در کاشته وارونه این اجازه را دارید که گیاهان زیادی را نگهداری و کشت نمایید.

می توانید در بالای گلدان هم گیاهان مختلفی را پرورش دهید در حالی که در پایین آن نیز یک گیاه به رشد خود ادامه می دهد.

در کاشت وارونه قادر خواهید بود از گیاهانی استفاده کنید که خیلی تمایلی به رشد عمودی و روبه بالا ندارند. همچنین گیاهان آویز و رونده از این قبیل می باشند که با این روش نگهداری ساده تری خواهند داشت و نیاز به داشتن قیم در آن ها از بین خواهد رفت.

در گوجه فرنگی افتادن میوه ها روی خاک و پوسیدگی آن ها می تواند یک معضل باشد که در کاشت وارونه گیاهان این اتفاق نخواهد افتاد.

در برخی از موارد با روند کاشتوارونه گیاهان می توان از هجوم آفات و بیماری ها به گیاه جلوگیری کرد برای مثال در حمله شته ها که مورچه ها نیز نقش مهمی دارند و عامل جابه جایی آن ها محسوب می شوند.

معمولا به دلیل عدم تماس با خاک در میوه ها و گیاهانی که به صورت وارونه کشت شده اند می توان این روش را نوعی کشت پاکیزه و تقریبا ارگانیک دانست.

مزیت های پرورش گیاهان به صورت وارونه

معایب کشت وارونه:

معملا به دلیل افزایش حجم ریشه به ویژه در کشت های بالا و پایین در گلدان تمامی گیاهان نیاز به آبیاری زیاد تری خواهند داشت و به همین خاطر استفاده از سیستم آبیاری قطره در این روش توصیه می شود.

در کاشت گیاهان مانند واریته های بزرگ خیار یا گوجه فرنگی نیاز به خاک بیشتر بوده وزن میوه و بوته نیز به مرور افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه نیاز به تکیه گاه بسیار مستحکمی خواهد داشت.

از آنجایی که گیاهان در این حالت آویز و رها هستند باد های شدیدی می تواند به آن ها صدمه بزند که بنابراین بایستی گیاهان وارونه را در محیطی امن از این مشکلات پرورش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.