دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

اصول نگهداری و پرورش گل فرزیا و نحوه کاشت این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۰ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که فرزیا از دسته گیاهان بومی مناطق آفریقای جنوبی می باشد که در این مطلب سعی داریم شما را با روش های کاشت و پرورش گل فرزیا آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی پرورش گل فرزیا که از دسته خوشبو ترین گل هایی است می توانید آن را در گلفروشی ها پیدا کنید. این گل با رایحه متفاوت خود که بسیار تند و تیز است جزو برجسته ترین عطرهای جهان محسوب می شود که با بو کشیدن آن باعث شادی درونتان می شود و به همین خاطر پرورش و کاشت آن مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان قرار گرفته است.

آشنایی با پرورش گل فرزیا

بهتر است بدانید که فرزیا در واقع گیاهی علفی و پیازی می باشد که بومی مناطق آفریقای جنوبی بوده و در گلکاری از نظر تولید گل بریده اهمیت بسیاری دارد. ارتقاع گیاه فرزیا حدود ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر و طول ساقه گل دهنده نیز به ۱۵ الی ۳ سانتی متر خواهد رسید. بیشترین محبوبیت فرزیا به دلیل رایحه دل انگیز و عطر خوبش است که در صنعت عطرسازی نیز بسیار کاربرد دارد و به صراحت می توان گفت که اغلب فرزیاها در زمستان یا اوایل بهار گل می دهند و شما می توانید با استفاده از ارقام متنوع و روش های مختلف کشت شامل کشت معمولی، تابستانه، زودرس و دیررس می توان تمام سال گل به بازار عرضه نمایید. جالب است بدانید که فرزیا دارای چنان بوی نافذ و تندی هستند که حتی چندین گلدان و یا شاخه بریده از گل آن ها می تواند فضای یک اتاق را کاملا خوشبو نماید. همچنین این گیاهان را می توان به عنوان گیاه خانگی نیز پرورش داد که در این صورت بایستی محل کشت ناحیه خنک و کاملا آفتابی باشد و حتما پیش از یخبندان گیاه را به داخل آپارتمان منتقل نمایید.

چگونگی پرورش گل فرزیا

دستورالعمل کاشت فرزیا:

همانطور که می دانید گل فرزیا از دسته گل هایی است که بایستی در زمان مشخصی از سال کشت شود و تنها در این صورت است که این گیاه قادر خواهد بود سبز شود و شکوفه بدهد. به همین خاطر اگر فرزیا را در زمان نامناسبی کشت نمایید قطعا نتیجه نخواهید گرفت. معمولا فرزیا در مناطقی که آب و هوای گرم دارند بیشتر می توانند زمستان را دوام بیاورند و به همین منظور اگر شما نیز ساکن این مناطق هستید بایستی پیاز این گیاه را در اوایل پاییز کشت کنید تا ریشه آن محکم شود.

توصیه می شود که اگر در منطقه ای با آب و هوای سردتری زندگی می کنید نباید گیاه فرزیا را در فصل پاییز کشت کنید زیرا در غیر اینصورت گیاهتان در طول فصل زمستان دوام نخواهد آورد اما در مقابل اگر در منطقه ای گرمسیری زندگی می کنید بهتر است برای کاشت فرزیا تا فصل بهار صبر کنید زیرا اینگونه گیاهتان دوام خواهد آورد.

  • کالا چیو

از آنجایی که پیاز گل های فرزیا بسیار مشابه پیاز سبز هستند و به همین خاطر بهتر است پیاز این گل را دقیقا در همان روزی که قصد کاشت آن را دارید و یا حداکثر یکی دو روز پیش از آن تهیه نمایید.

توصیه می شود مکانی را برای کاشت گل فرزیا انتخاب نمایید که نور خورشید را به خوبی دریافت کند. همچنین دقت داشته باشید که اگر فرزیا را در محیطی سایه کشت نمایید قطعا شکوفه نخواهد داد. این گیاه برای رشد کردن نیاز به مقدار زیادی نور خورشید دارد و به همین خاطر بایستی آن را در نقطه ای کشت نمایید که حداقل ۸ ساعت در روز، نور خورشید را به صورت کامل دریافت نماید.

روش های کاشت گیاه فرزیا

به صراحت می توان گفت که گل فرزیا برای رشد نیاز به خاکی دارد که به خوبی آب را به خود جذب نماید. این گیاه به میزان زیادی از آب نیاز دارد اما اگر این آب دور ریشه ها و پیاز این گل جمع شود باعث فاسد شدن آن خواهد شد و به همین خاطر خاکی که فرزیا در آن کشت می شود بایستی بتواند آب را به خوبی به خود جذب نماید.

حال برای کاشت بذر فرزیا بایستی یک چاله در خاک ایجاد کنید و آن را با آب پر نمایید و اگر آب در چاله ماند و بسیار آرام و با سرعت کم جذب خاک شد قطعا می توان نتیجه گرفت که این خاک برای کاشت فرزیا ایده آل نیست. به همین منظور باید محل دیگری را برای کاشت این گیاه فراهم نمایید اما اگر آب با سرعت زیادی جذب خاک شد متوجه خواهید شد که خاک برای کاشت فرزیا مناسب خواهد بود.

پس از طی مراحبی که بیان شد حال نوبت به کاشت پیاز می رسد که در ابتدا بایستی حفره هیای به عمق یک الی دو اینچی در خاک حفر نمایید به گونه ای که این حفره ها در فواصل ۳ الی ۴ اینچی نسبت به هم حفر شده باشند. دقت داشته باشید که شما بایستی پیاز گل ها را به نحوی در عمق خاک قرار دهید که سر تیز آن روبه بالا قرار بگیرد. حال بایستی روی پیاز ها را به آرامی توسط خاک بپوشانید و سپس کل بستر کاشت را آبیاری نمایید.

بهتر است بدانید که گل فرزیا حدودا پس از دو الی سه هفته جوانه می زند و به همین خاطر پس از حدود دو الی سه هفته مراقبت می توانید منتظر ظهور جوانه ها باشد. همچنین اگر پس از این مدت جوانه ای مشاهده نکردید احتمالا در فرآیند کاشت مشکلی وجود داشته است و یا یکی از مراحل را به خوبی انجام نداده اید.

چگونگی نگهداری از گیاه فرزیا

شرایط مورد نیاز برای پرورش گل فرزیا:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول و شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل فرزیا می پردازیم:

آبیاری:

به طور کلی آبیاری و مرطوب کردن پس از کاشت پیازهای فرزیا به آن ها این علامت را نشان می دهد که فعالیت خود را آغاز کنند. اصولا وجود مقداری رطوبت به شکل مداوم در خاک این گیاه به رشد بهتر و افزایش کیفیت گل ها کمک می کند اما این به معنی خیس و غرقاب بودن خاک نیست بلکه بایستی زمانی به خاک حاوی این گیاه آب دهید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. همچنین آبیاری بیش از اندازه این گیاه باعث پوسیدگی پیازها و ساقه گیاه شده و شیوع بیماری های قارچی را افزایش خواهد داد. دقت داشته باشید که خشکی کشیدن گیاه نیز از جمله دلایل عدم گلدهی، زردی و خشکی برگ ها و ضعیف شدن آن خواهد بود.

خاک و تغذیه:

گیاه فرزیا برای رویش ایده آل نیاز به بافتی سبک همراه با زکشی عالی دارد. همچنین که بافت خاک باید بتواند رطوبت را به خوبی در خود نگه دارد و در عین حال آب اضافی را خارج نماید و به خوبی پس از آبیاری آب اضافی را از خود عبور دهد. توجه داشته باشید که وجود مواد ارگانیک مانند خاک برگ به رشد بهتر این گیاهان کمک می کند. در مورد تغذیه گیاه نیز می توان گفت که استفاده از کود پوسیده گاوی نیز امکان پذیر است اما از آنجایی که با این کار ممکن است برخی از بیماری های قارچی شیوع یابند بهتر است از خاک برگ، پیت ماس یا کوکوپیت در تهیه ترکیب خاکی و به عنوان مواد ارگانیک استفاده نمایید.

شرایط لازم برای پرورش فرزیا

نور:

گیاه فرزیا به طور کلی برای رشد نیاز به مکانی با چندین ساعت نور مستقیم آفتاب دارد اما توجه داشته باشید که این گیاه تا زمان جوانه زنی بهتر است در مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار گیرد به ویژه اینکه رشد ریشه های فرزیا به مکانی خنک و سایه نیاز خواهند داشت. البته توصیه می شود که به محض ظهور جوانه ها در سطح خاک بهتر است گلدان را به مکانی که چندین ساعت از نور مستقیم آفتاب برخودار منتقل کرد.

بیماری و آفات:

به طور از آفات رایج در این گیاه می توان به شته ها، شپشک آردآلود، کنه تارعنکبوتی و تریپس ها اشاره کرد که در بین بیماری ها نیز بیماری پوسیدگی با عوامل قارچی و یا لکه برگ های باکتریایی یا قارچی از جمله مشکلات گیاه محسوب می شوند. برای رفع این موارد می توان با بکارگیری ترکیب کاشت ضدعفونی شده، زهکشی مناسب خاک، عدم آبیاری بیش از حد این روند را به خوبی طی کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.