دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

نحوه کاشت درخت سرو و آشنایی با شرایط مورد نیاز آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۲ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که کاشت درخت سرو از دسته گیاهان همیشه سبز می باشد که در این مطلب سعی داریم شما را با روش های کاشت و پرورش این گیاه زیبا آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی سرو از دسته درختان همیشه سبز و تنومند می باشد که در اغلب مناطق ایران رشد می کند و شباهت زیادی هم به درخت کاج دارد که در واقع این درخت زیبا از نظر ارتفاع و شکل انواع مختلفی دارد و به خاطر اصول کاشت و پرورش بسیار راحتی که دارد امروزه مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

آشنایی با کاشت درخت سرو

بهتر است بدانید که سرو درختی همیشه سبز محسوب می شود که بومی مناطق شمال شرقی آمریکا یعنی از کانادا تا خلیج مکزیک می باشد. سرو کوهی درختی کوچک با ارتفاع ۱۱ متر با تاج استوانه ای باریک که این گونه به صورت درختچه ای پهن و گسترده یا باریک با چند تنه می باشد. برگ های آن سوزنی راست یا کمی خمیده نوک تیز با سطح رویی به رنگ سبز و خاکستری یا سبز تیره هستند که در اغلب خاک ها مانند رسی، گچی و آهکی نیز به خوبی رشد خواهد کرد. جالب است بدانید که درخت سرو همیشه سبز نماد استقامت و صبر است که اگر در شرایط خوبی قرار بگیرد تا ارتفاع ۳۰ متر نیز رشد خواهد کرد. این گیاه در واقع برای رشد ایده آل نیاز به آفتاب کامل دارد و سایه را نیز تحمل نخواهد کرد اما در صورت کاشت در فضای گلدان بایستی در سایه قرار بگیرد به خاطر ساختار فلس مانند برگ ها و ریشه های عمیقی که دارد نسبت به خشکی مقاوم خواهد بود. البته در صورتی که باران خاک را به خوبی خیس نکرده باشد بایستی آبیاری به موقع انجام گیرد البته نه زیاد چون باعث پوسیدگی ریشه ها خواهد شد. معمولا توصیه می شود یکی دو ساله اولیه کشت نهال آبیاری منظم برای استقرار گیاه به درستی انجام گیرد و همچنین رطوبت محیط برای آن کافی است در هر نوع خاکی با واکنش اسیدی یا قلیایی به شرط زهکشی خوب رشد خواهد کرد. توجه داشته باشید که این گیاه یکپایه می باشد یعنی گل های نر و ماده جدا از هم ولی روی همان گیاه هستند و گلدهی آن اغلب در ماه های دی تا بهمن صورت می گیرد.

چگونگی کاشت درخت سرو

دستورالعمل تکثیر سرو ها:

توجه داشته باشید که یکی از روش رایج کاشت و تکثیر درخت سرو قله زنی است که برای انجام این روش در ابتدا بایستی چندین شاخه جوان را انتخاب کنید و قلمه هایی حدود ۲۰ سانتی متر از آن ها جدا نمایید. سعی کنید کمی از انتهای چوبی شاخه ها هم همراه قلمه جدا شود.

سپس به سر هر یک از قلمه ها هورمون ریشه زایی بزنید و حدود ۵ سانتی متر از قلمه ها را درون خاک بکارید. توجه داشته باشید که خاک مورد استفاده بایستی ترکیبی از خاک برگ و خاک جنگلی به همراه ماسه دانه ریز یا ترکیب شن و پیت ماس باشد.

پیش از کاشت قلمه ها بهتر است بستر را آبیاری نمایید تا هنگام کاشت کاملا مرطوب باشد. بهتر است گلدان حاوی قلمه ها را در فضایی نورگیر قرار دهید و همچنین آبیاری منظم را تا زمان ریشه زایی قلمه ها از یاد نبرید.

اما اگر قصد دارید اقدام به کاشت بذر درخت سرو بکنید بایستی پیش از اینکه نهال سرو را از گلدان به باغچه انتقال دهید خاک باغچه را به صورت کامل آبیاری نمایید و اجازه دهید تا آب اضافی کاملا از آن خارج شود تا جایی که خاک کمی مرطوب بماند.

  •  بلیط کیش
  •  مبل و میز

سپس گودالی که حفر می کنید بایستی دو برابر عمق گلدان باشد تا نهال به خوبی در خاک استقرار پیدا کند. حال نهال را از گلدان خارج کنید و درون گودال قرار دهید و سپس آن را با خاک باغچه و کمپوست پر کنید.

توصیه می شود که پس از کاشت خاک بستر را آبیاری نمایید تا خاک سفت شده و گیاه در آن محکم تر شود. توجه داشته باشید که آبیاری منظم به مدت دو سال برای درخت سرو جوان بسیار ضروری است و موجب استحکام ریشه درخت در خاک خواهد شد.

روش های پرورش درخت سرو

شرایط مورد نیاز برای پرورش درخت سرو:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش درخت سرو پرداخته ایم:

آبیاری:

به طور کلی انواع مختلف سرو میزان آبیاری متفاوتی را نیاز دارند اما بیشتر انواع سرو در مقابل خشکی تحمل بالایی خواهند داشت و به همین خاطر بهتر است آبیاری را پس از هر بار خشک شدن خاک تکرار نمایید. دقت داشته باشید که آبیاری در دو سال اولیه کشت اهمیت ویژه ای دارد زیرا باعث استقرار بهتر نهال در خاک خواهد شد و همچنین در فصل تابستان نیز به علت خشک شدن سریع تر خاک به آبیاری منظم درختان توجه داشته باشید.

آبیاری مورد نیاز بستر درخت سرو

نور و دما:

انواع مختلف درخت سرو به نور کامل نیاز دارند و رشد آن ها در فضای سایه و کبود آفتاب کاهش پیدا خواهد کرد و حتی ممکن است رنگ برگ ها نیز تغییر کند. برای رشد بهار و سالم ماندن بایستی درخت سرو را در فضایی بکارید که روزانه حداقل ۶ ساعت نور مستقیم دریافت نماید.

خاک و کوددهی:

توجه داشته باشید که درخت سرو نسبت به اسیدی و قلیایی بودن خاک حساسیت چندانی ندارد و می توان از انواع خاک ها با زهکشی ایده آل استفاده نمود. همچنین می توانید از ترکیب خاک های باغچه، خاک برگ، شن و پیت ماس نیز برای بستر گیاهتان استفاده نمایید تا با رویش دوچندان آن مواجه شوید. در مورد روند کوددهی گیاه نیز بایستی برای نهال های جوان سرو از کودهای فسفر دار استفاده نمایید زیرا باعث رشد و گستردگی ریشه ها در خاک خواهد شد اما کود دادن به درخت بالغ ضروری نیست و نباید انجام دهید. البته که در صورت مشاهده علائم کمبود در درخت می توان از کود های مناسب استفاده نمود.

شرایط مورد نیاز برای بستر درخت سرو

هرس:

به طور کلی پس از چندین سال مراقبت از نهال جوان یکی از کارهای لازم برای حفظ شکل ظاهری درخت هرس کردن آن است زیرا هرس درختان سرو به شکل های مختلف به منظور جلوه دادن به فضاهای سبز بسیار کاربرد دارد و هرس سالیانه درخت سرو به منظور سالم ماندن درخت و رشد بهتر آن واجب خواهد بود. توصیه می شود که هرس درخت سرو را در فصول پاییز یا زمستان انجام دهید و در صورتی که هرس را در فصل پاییز یا زمستان انجام ندادید می توانید درخت را در اوایل بهار پیش از در آمدن جوانه ها هرس نمایید. همچنین می توانید در لینک های مقابل با نحوه کاشت درخت نارون و کاشت درخت پاپایا آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.