دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آشنایی با تفکر رایانشی و راهبردهای آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

تفکر رایانشی یکی از جدیدترین شیوه های پردازش اطلاعات است این مهارت شناختی به گونه ای است که به شما در فرایند حل مسئله کمک می کند و شما این امکان را دارید تا مسائل پیچیده را به شکل رایانه ای حل کنید این شیوه تفکری شامل گام هایی است تجزیه کردن، پیرایش، الگویابی، الگوریتم و ارزیابی بخش های مهم این فرایند هستند.

تفکر رایانشی به مجموعه ای از مهارت های شناختی و شیوه های حل مسئله گفته می شود این تفکر به ما این امکان را می دهد تا به مسائل پیچیده سازماندهی بدهیم و آن ها را به شیوه های موثرتری صورت بندی کنیم شما با استفاده از این تفکر می توانید راه حل هایی را به دست آورید که موجب پردازش اطلاعات می شوند. این شیوه تفکری به شیوه ای عمل می کند که گویی انسان یا ماشین اطلاعات را پردازش می کند و می تواند به شیوه موثری آن ها را تحلیل و بررسی کند این شیوه تفکری دارای راهبردهای متعددی است خلاصه ای از تعریف این تفکر یعنی به شیوه دانشمند رایانه ای فکر کردن واژه های مترداف با آن نیز تفکر رایانه ای و کامپیوتری است. در حقیقت هدف این نوع تفکر این است که فرد بتواند به شیوه یک یارانه تفکر کند و از طریق این شیوه تفکری بتواند مسائل را حل کند در ادامه این بخش به تجزیه و تحلیل موثرتری از این مبحث می پردازیم.

تجزیه و تحلیل تفکر رایانشی:

برای بررسی و تجزیه و تحلیل تفکر رایانه ای باید باید ببینیم که این نوع تفکر چیست؟ این علوم دارای گستردگی بالایی است و درباره مطالعه محاسباتی است در واقع در این شیوه به بررسی شیوه های محاسبه ای می پردازد و اینکه چه چیزی را می توانیم محاسبه کنیم؟ چگونه می توانیم محاسبات را انجام دهید؟ به طور خلاصه در این علوم به بررسی این می پردازیم که چه مسائلی قابل محاسبه هستند با تفکر یارانه ای می توانیم بسیاری از مسائل را حل و بررسی کنیم فقط باید این مسائل را به اجزا مختلفی تقسیم بندی کنیم.

افکار رایانشی

راهبردهای تفکر رایانه ای:

همانطور که گفتیم این تفکر دارای راهبردهای متفاوتی است و کاربردهای وسیع و گسترده ای دارد با تجزیه و تحلیل این تفکر می توان به جوانب وسیعی از آن دست پیدا کرد که در ادامه این بخش به آن اشاره خواهیم کرد.

 • تجزیه کردن: تجزیه کردن اولین گام است و شما با شکستن یک مسئله پیچیده به مسائل کوچک تر می توانید تسلط خودتان را بر روی موضوع بیشتر کنید.
 • پیرایش کردن: در این مرحله شما تمرکز خود را بر روی جزئیات مهم قرار می دهید از این طریق می توانید مسائل غیر مهم و غیر ضروری را شناسایی کنید و آن ها را حذف نمایید.
 • یافتن الگو: در فرایند الگویابی شما الگوهای مشترکی را که در یافتن مسئله نقش دارند پیدا می کنید.
 • الگوریتم: الگوریتم یعنی طراحی کردن و چینش مرحله ای راه حل های ریز برای رسیدن به یک نتیجه نهایی
 • ارزیابی: در آخرین گام از فرایند تفکر رایانه ای شما راه حل ها را بازبینی می کنید تا بتوانید شیوه های پیشنهادی را بهبود بخشید.

فکر رایانشی چیست

تجزیه کردن:

در ابتدای ترین مرحله تفکر رایانشی به تجزیه و تحلیل کردن مسئله و شکستن آن به بخش های کوچک تر می پردازیم در حقیقت سیستم های پیچیده پردازشی را به بخش های کوچک تری تفکیک می کنیم که حل آن ها ساده تر شود و قابل کنترل شوند تجزیه کردن تلاشی برای درک بهتر یک مسئله است که در سیستم های پیچیده موجب آسان تر شدن آن می شود. اما چگونه می توان یک مسئله را تجزیه کرد؟ برای تجزیه کردن باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • چه نوع کیکی را برای پختن انتخاب می کنم؟
 • از چه موادی استفاده می کنم؟
 • مواد چه زمانی باید اضافه شوند؟
 • ….

تفکر رایانشی

پیرایش کردن:

در این گام باید جزئیاتی که غیر ضروری هستند را شناسایی کنید و به بررسی و حذف آن ها بپردازیم شما در این گام بر روی ویژگی هایی تمرکز می کنید که دارای اهمیت هستند و بخش های مهمی از مسئله شما را تشکیل می دهند این گام موجب می شود تا شما بر روی مسائل با اهمیت تمرکز کنید و در این صورت وقت کمتری را صرف حل موضوع می کنید. این گام چگونه اجرایی می شود؟

 • مواد اولیه کیک چیست؟
 • هر ماده چه میزان باید ریخته شود؟
 • مدت زمان پخت چقدر است؟

الگویابی:

الگویابی نیز یکی دیگر از گام های پردازش مسئله است در این گام شما به تجزیه مسائل می پردازید زمان ایی که یک مسئله را تجزیه می کنیم و به بخش های کوچک تر تقسیم می کنیم یک رابطه جز و کلی میان آن ها یافت می شود که الگوی ارتباطی آن است. این الگوی مشترک را می توانیم در حل برخی از مسائل دیگر نیز به کار بگیریم.

 • قاصدک 24
 • زمان مشخص پخت هر کیک
 • مقدار مشخص مواد کیک

فکر رایانشی

الگوریتم:

الگوریتم طرحی است که دستور العمل های مرحله ای را نشان می دهد الگوریتم نیازمند برنامه ریزی است که نشان می دهد همه چیز مرتب و درست است در تفکر رایانشی الگوریتم نشان دهنده مراحلی است که برای تجزیه کردن باید طی کنیم این طرح در بسیاری از مسائل مورد استفاده هستند. در این طرح می توانید ترتیب هر یک از این گام ها را انجام دهید یک الگوریتم مناسب نشان دهنده دستورالعمل های روشن و واضح است که به راحتی قابل  فهم می باشد.

ارزیابی:

آخرین گام در این زمینه ارزیابی کردن است ارزیابی موجب بررسی مراحل می شود و نشان می دهد که شما این گام ها را به شکل موثری انجام داده اید یا نه در این صورت می توانید راه حل های بهتری را اتخاذ کنید اطمینانی که از ارزیابی کردن حاصل می شود شیوه های موثری برای حل مسائل خواهند بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.