دسته ها
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

چسب کاپسیکوم و آشنایی با موارد استفاده از آن

 • ساناز براتی
 • ۲۳ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

چسب کمر کاپسیکوم جایگزینی مناسب برای داروهای بدون نسخه قدیمی می باشد که مستقیما باعث بهبود و کاهش دردهای عضلانی و درد کمر می شود.

چسب ضد درد کاپسیکوم و استفاده از آن محل درد باعث شل شدن عضلات و کمتر شدن درد خواهد شد. چسب های ضد درد باعث کاهش درد و تسکین دردهای عضلانی می گردند. این چسب ضد درد مناسب برای عضلات گردن، کمر درد و ستون فقرات می باشد.

چسب ضد درد کاپسیکوم

دردهای عضلانی یا میالژی بسیار شایع می باشند، اغلب افراد در برخی از زمان ها احساس درد در عضلات خویش را تجربه می نمایند. در تمام نقاط بدن تقریبا بافت عضلانی وجود داشته از این رو دردهای عضلانی در هر نقطه ای از بدن ممکن است حس شوند.

اغلب درد کمر و گرفتگی های عضلات به خاطر وارد شدن فشار به ناحیه کمر، برداشتن جسم یا وزنه ای سنگین، قرار گرفتن در وضعیتی نامناسب و اختلال در ستون فقرات کمری ایجاد می شود. همچنین نشستن طولانی مدت خطر ایجاد کمر درد را بیشتر خواهد کرد. از این وقتی که افراد پشت میز می نشینند باید به وضعیت نشستن و حالت اندام خود توجه داشته باشند می توانند برای وضعیت بهتر بالشی را پشت کمر قرار دهند تا قوس طبیعی کمر را نگه داشته و از بروز قوز جلوگیری شود.

چسب کاپسیکوم چیست؟

همانطور که گفته شد کمر درد و دردهای عضلانی از دردهای رایج بین افراد می باشند، برای رفع و کاهش این دردها روش ها و درمان های مختلفی وجود دارد که یکی از ان ها استفاده از چسب کاسیکوم می باشد. استفاده از چسب های گیاهی در محل درد به کاهش درد و تسکین دردهای عضلانی کمک می کنند.

استفاده از کاپسیکوم نه تنها به تسکین دردهای عضلانی و رماتیسم کمک می کند بلکه دردهای ماهیچه ای و مفصلی ناشی از کوفتگی و سرماخوردگی را نیز برطرف خواهند کرد. مشمع ضد درد یا همان چسب کاپسیکوم خاصیت تمرکز حرارت داشته و دردهای رماتیسمی و سیاتیکی را بهبود می دهد.

روش مصرف کاپسیکوم

اجزای کاسیکوم

کاسپیکوم دارای ۰/۴ گرم خشک فلفل و ۰/۰۱ گرم عصاره آن است. از این رو دارای خاصیت تمرکز حرارت می باشد و بعد از زدن بر روی بدن باعث داغی پوست و عضلات خواهد شد.

مواد موثره موجود در مشمع کاپسیکوم، کاپسایسینوییدها به خصوص کاپسایسین و دی هیدروکاپسایسین، کاروتنوییدها، فلاونوییدها و استروویدساپونین ها می باشند.

فلفل دارای خواص بسیاری به ویژه رفع مشکلات گوارشی مثل اسهال و درد معده مفید می باشد. علاوه بر این فلفل برای تسکین دندان درد، دریازدگی، اعتیاد به الکل، مالاریا و تب می باشد و برای افراد دارای مشکل بلع دارند می تواند موثر واقع شود.

 • قاصدک 24

علاوه بر موارد گفته شده مصرف موضعی فلفل برای درد ناشی از زونا، استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا و درد عصب در ارتباط با دیابت و انواع دردهای عصبی نورالژی و کمر درد موثر می باشد.

عملکرد چسب کاپسیکوم

ویژگی های درمانی

از چسب کاپسیکوم برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان دردهای مفصلی و عضلانی
 • درمان دردهای ستون فقرات
 • رفع دردهای رماتیسمی و درد سیاتیک

روش استفاده از چسب

برای استفاده از این چسب به روش زیر عمل می کنیم:

محل درد را به خوبی تمیز و خشک کنید، سپس پوشش محافظ مشمع را بردارید و چسب را روی محل مورد نظر قرار دهید و بچسبانید، سپس با دست به آرامی ماساژ دهید تا به خوبی به پوستتان بچسبد. برای داشتن نتیجه ای ایده آل چسب را به مدت ۴۸ ساعت بر روی پوست خود نگه دارید و بعد آن را به آرامی جدا نمایید.

بررسی چسب کاپسیکوم

مکانیسم اثر کاپیسکوم

کاسپیکوم در واقع یک نوروپیتید فعال می باشد که ساخت، ذخیره، انتقال و آزاد شدن ماده P را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این روش درمانی با تخلیه ماده P و جلوگیری از جمع شدن مجدد آن در اعصاب حسی محیطی، پوست و مفصل ها را نسبت به درد غیر حساس می کند.

موارد منع مصرف

این چسب را نباید بر روی قسمت های ترک خورده یا ملتهب پوست استفاده نمایید. همچنین مصرف این چسب در نوزادان و اطفال زیر دو سال نباید مصرف شود مگر اینکه تجویز پزشک باشد.

داروی ضد درد کاپسیکوم

عوارض کاپسیکوم

استفاده از این چسب ممکن است برخی عوارض مانند سوزش و گرما در محل استفاده شده روی پوست و همچنین سرفه و عطسه را به دنبال داشته باشد.

معرفی چسب کاپسیکوم

توصیه های دارویی

 • از تماس چسب با چشم ها و قسمت های ترک خورده یا ملتهب پوست خود پیشگیری کنید.
 • از استنشاق باقی مانده دارو خشک شده روی پوست جلوگیری کنید.
 • اگر بعد از استفاده در تنفس دچار مشکل شدید فورا با پزشک مشورت نمایید.
 • اگر با گذشت ۲۸ روز از درمان وضعیت بیمار بدتر شود و بهبود نیابد مصرف دارو باید قطع شده و به پزشک مراجعه شود.
 • دست های خود را بعد از استعمال چسب فورا بشویید مگر اینکه چسب را بر روی دست های خود استفاده کرده باشید.
 • در طول هفته های اولیه دوره درمان استفاده از لیدوکائین موضعی قبل از استعمال دارو می تواند باعث شود تا ناراحتی های اولیه ناشی از دارو کمتر شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.