دسته ها
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

راهنمای نگهداری و پرورش گل فیسالیس و نحوه کاشت این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۳ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشه باشید که کاشت و پرورش گل فیسالیس چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مطلب با اصول کشت، پرورش و حتی مراقبت های لازم برای فیسالیس ها به خوبی آشنا شوید با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید تمامی مردم در ایام مختلف تمایل در خوردن میوه های غریب و ناآشنا دارند که در این میان میوه فیسالیس نیز می تواند صاحب بازار پررونقی باشد و به صراحت می توان گفت که همین رونق است که نگاه ویژه در پرورش گل فیسالیس را به دنبال داشته است و طرفداران خاص خود را جذب نموده است.

آشنایی با پرورش گل فیسالیس

بهتر است بدانید که گیاه فیسالیس در واقع از دسته گیاهان بومی جنگل های استوایی در آمازون می باشد که البته گونه های دیگری از آن را می توان در جنگل های استوایی آفریقا و حتی آسیا نیز پیدا نمود. با این وجود آن فیسالیسی که امروزه بسیار محبوب شده و پرورش آن به وفور در سطح کشور های اروپایی و آسیایی با اهداف تجاری صورت می گیرد همان گیاه بومی در دل جنگل های آمازون می باشد. در واقع فیسالیس از گیاهان بومی مناطق گرم و نیمه گرمسیری می باشد که علفی بوده و تقریبا مشابه گوجه فرنگی است. میوه های فیسالیس دارای رنگی نارنجی در اندازه و شکل های مشابه یک گوجه فرنگی وجود دارند که اغلب در کیسه های کاغذی شکل پیچیده می شوند تا از آفات دور بمانند. توجه داشته باشید که میوه های گیاه فیسالیس در واقع در بافت شبیه گوجه فرنگی هستند و عطر و طعم آن ها ترکیبی از آناناس و میوه های ترش مانند توت فرنگی می باشد. معمولا فیسالیس را می توان به صورت خام استفاده نمود و همچنین می توان آن را در دسر، ژله و مربا به کار گرفت. جالب است بدانید که بازار ایران نیز مانند هر بازار دیگری در سایر نقاط جهان در جستجوی میوه های خاص و جدید است. به گونه ای که تب خوردن میوه هایی که هنوز هیچ یک از اطرافیان شما آن را تجربه نکرده اند یکی از دلایل محبوبیت این دست از میوه ها می باشد و می توان فیسالیس را در حال حاضر جدیدترین میوه ای دانست که در بازار ایران یافت می شود.

چگونگی پرورش گل فیسالیس

دستورالعمل کاشت فیسالیس:

توجه داشته باشید که برای کاشت بذر گیاه فیسالیس بایستی در ابتدا حتما زمین بستر را قارچ کش بزنید و بهتر است بدانید که بهترین روش کاشت این گیاه استفاده از نهال است.

زمان کاشت فیسالیس ها از اواسط اسفند ماه تا اواخر فروردین ماه است که بایستی بذور را در سینی نشا بکارید و پس از گذشت مدت زمان ۴۰ تا ۳۵ روز به زمین اصلی انتقال دهید. همچنین می توان فیسالیس ها را در تمامی طول سال در فضای گلخانه کشت نمود که پس از کشت بذور به سرعت جوانه زنی خواهند کرد.

  • کالا چیو

بهتر است بدانید که بهترین نوع خاک برای این گیاه خاکی سبک بدون کود مناسب است که البته می توانید از ترکیب های پیت ماس، خاک ساحلی و کوکوپیت نیز در بستر گیاهتان استفاده نمایید.

توصیه می شود که سینی نشا را تا زمان جوانه زنی کامل مرطوب نگه دارید و هر روز آبیاری را انجام دهید. پس از جوانه زنی گیاه هر موقع خاک خشک شد به گیاهتان آب بدهید. پس از گذشت زمان ۱۵ تا ۲۰ روز بذور جوانه می زنند و پس از اینکه نهال ها به اندازه ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر رشد کردند آن ها را به زمین اصلی انتقال دهید.

به طور کلی گیاه فیسالیس در خاک های شنی که غنی هستند به خوبی رشد خواهد کرد و همچنین اگر خاک خیلی غنی باشد موجب تشویق تولید زیاد برگ و کاهش باردهی و محصول خواهد شد.

در واقع دادن کود متوسط باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گلدهی گیاهتان می شود که هر چقدر مقدار کوددهی کمتر باشد میزان محصول بیشتر خواهد بود. توصیه می شود که جوانه سبز شده را از وزش باد دور نگه دارید زیرا مکانی آفتابی و پرنور مناسب گیاهتان خواهد بود.

دستورالعمل کاشت گیاه فیسالیس

شرایط مورد نیاز برای پرورش فیسالیس:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه سعی داریم تا به بیان برخی از اصول و شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل فیسالیس بپردازیم:

آبیاری:

توجه داشته باشید که عمده نیاز فیسالیس ها به آب در دوره رشد آن ها می باشد یعنی از زمان کاشت بذر تا ابتدای دوره میوه دهی گیاه که نیاز آبی فیسالیس ها زیاد است. همچنین در دوره میوه دهی و پس از آن دیگر نیاز چندانی به آبیاری نخواهد بود و به همین خاطر اغلب در هر دوره از کشت فیسالیس به ازای هر یک هکتار از کشت گیاه در حدود ۷ متر مکعب به صورت روزانه در نظر می گیرند.

آبیاری مورد نیاز گیاهان

دما و نور:

همانطور که می دانید فیسالیس ها گیاهی بومی جنگل های گرمسیری می باشند که به همین خاطر نسبت به سرما حساسیت ویژه ای دارند. در واقع این گیاه در دماهای کمتر از ۴ درجه سانتی گراد عملا از بین می برد و به همین خاطر کشت گلخانه ای می تواند بهترین انتخاب برای پرورش فیسالیس ها در آب و هوای بسیار متغیر ایران باشد. همچنین بهتر است بدانید که گیاه در بازه دمایی بالا تر از ۱۰ درجه سانتی گراد قطعا قابلیت گلدهی خود را به دست می آورد.

خاک:

توجه داشته باشید که خاک بستر گیاه فیسالیس ها بایستی از انواع سبک باشد زیرا این گیاه از طریق بذر تکثیر می شوند و این نوع تکثیر در هر صورت نیاز به خاک های سبک دارد. در واقع خاک های رس در آمیخته با مقداری از شن می توانند مطلوب باشد. البته درصد PH خاک را باید در حدود ۶ الی ۸ در نظر بگیرید و از آنجایی که گیاه فیسالیس توانایی مقاومت بالایی دارند می تواند به راحتی در خاک های فقیر هم رشد نماید. البته که باروری که هدف نهایی از پرورش آن است مقوله دیگری خواهد بود زیرا در این مورد بایستی گیاه بتواند حداکثر گلدهی را داشته باشد و به همین خاطر بهره مندی از خاک های غنی اولین و اصلی ترین فاکتور موفقیت در پرورش گل فیسالیس خواهد بود.

شرایط مورد نیاز برای کاشت فیسالیس

کوددهی:

بهتر است بدانید که فیسالیس گیاهی پرخرج در زمینه پرورش و تکثیر نمی باشد و به همین خاطر می توانید آن را با درصد کمتری از کود به خوبی پرورش دهید. برای تغذیه گیاهتان چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم از کود نیتروژن در کنار ۸۰ الی ۱۳۰ کیلوگرم از فسفر به ازای هر هکتار پرورش فیسالیس کفایت خواهد کرد.

آفات و بیماری ها:

همانطور که متوجه شدید کاشت گل فیسالیس شباهت بسیار زیادی با کاشت گیاهانی مانند گوجه فرنگی دارد زیرا که ساختار گیاه شباهت های زیادی به گوجه خواهد داشت و به همین خاطر در مواجهه با آفت و بیماری های فیسالیس می توانید متوجه آفت های مشترک آن با گیاهانی شبیه گوجه فرنگی باشید. شته ها، مگس سفید، عنکبوت قرمز، کنه، کپک پودری و سوسک کک می توانند از جمله آفات و بیماری های رایج در گیاه فیسالیس باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.