دسته ها
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱

افسردگی مالیخولیایی چیست؟ آشنایی با نشانه ها و روش های درمان آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۱ بهمن ۱۳۹۹
 • ۰

افسردگی مالیخولیایی از انواع افسردگی است که دارای نشانه هایی است در این نوع بیماری فرد تمامی نشانه های افسردگی را دارد و از سویی نشانه های جانبی دیگری همچون بی لذت شدن نسبت به علایق، ناامیدی، خودکشی و دارد. این بیماری قابل درمان است و فرد زمانی که تحت نظر پزشک معالج قرار گیرد می تواند آن را درمان کند.

اختلالات افسردگی دارای انواع مختلفی هستند این نوع از اختلالات با توجه به میزان شدت بیماری در دسته بنید های مختلفی قرار می گیرند حادترین نوع این افسردگی نیز افسردگی مالیخولیایی است در این اختلال شما می تواند تمام نشانه های افسردگی را مشاهده کنید علائم این نوع اختلال بسیار شدید و قوی است و فرد با حالت های فیزیکی نیز درگیر این بیماری می شود. از مهم ترین نشانه های فیزیکی در این اختلال می توان به کاهش وزن، احساس گناه، زود بیدار شدن از خواب و غم و اندوه اشاره کرد این افسردگی می تواند تاثیرات منفی بر روی افراد داشته باشند و بخش مهمی از زندگی آن ها را تحت تاثیر خود قرار دهد این افسردگی با عنوان افسردگی ملانکولیک نیز شناخته می شود و در سال های اخیر نیز تحقیقات روانشناسی متعددی بر روی این بیماری صورت گرفته است که راهکارهای درمانی و نحوه تشخیص آن را مورد بررسی قرار داده است.

افسردگی مالیخولیایی چیست؟

بیشتر افرادی که به این افسردگی مبتلا هستند به شکل متناوب نشانه های آن را دارند و همانطور که می دانید افسردگی از بیماری های روانی محسوب می شود که می تواند موجب ناکامی فرد باشد و احساسات منفی را در او تجلی دهد افراد افسرده احساس لذت ندارند آن ها همیشه بی انگیزه هستند و از انجام دادن کارهای روزانه هیچ لذتی نمی برند. میل به خودکشی و یا انزوا در این دسته از افراد بسیار بالا است این بیماری می تواند جوانب مختلفی از زندگی این افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد و به همین دلیل است که این بیماران دچار افت شدید تحصیلی می شوند و دارای روابط اجتماعی بسیار پایینی می باشند دوری از انجام کارهای روزمره و تفریح کردن از دیگر نشانه های این افراد است.

 نشانه های مالیخولیایی

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

نشانه های اختلال:

همانطور که می دانید این نوع از افسردگی نیز در زیر شاخه بیماری های روانی و افسردگی محسوب می شود بنابراین اشتراکات زیادی با بیماری های افسردگی دارد برخی از این نشانه ها همانند بیماری افسردگی هستند که شامل موارد زیر می باشند:

 • افکار آزار دهنده و غمگین که شدت زیادی دارند و اغلب طولانی مدت هستند.
 • نداشتن انرژی و خستگی مفرط
 • بی انگیزه بودن در انجام کارهای روزمره و از دست دادن احساس لذت نسبت به دوران گذشته
 • تحریک پذیری بالا و احساس ترس و اضطراب
 • آشفتگی برنامه غذایی، ورزشی، روزانه و تغییر در وضعیت جسمانی
 • نداشتن تمرکز و آشفتگی ذهنی
 • فکر کردن به مرگ و دست به خودکشی زدن

آشنایی با مالیخولیایی

همچنین معیارهای دیگری نیز برای شناسایی افسردگی مالیخولیایی وجود دارد که تنها مختص این نوع از افسردگی است و فرد با داشتن این نشانه ها باید به پزشک مراجعه کند این معیارها شامل موارد زیر می باشد:

 • بدگمانی و بدنینی نسبت به اخبار و اتفاقات
 • لذت نداشتن از کارهای روزمره و فعالیت های مورد علاقه
 • اختلال خواب و کاهش وزن
 • احساس گناه و عذاب وجدان

شیوه تشخیص بیماری:

برای تشخیص دادن این بیماری بهتر است چند سوال بپرسید و از این طریق می تواند به تشخیص بهتر آن کمک کنید سوالاتی از این قبیل:  شروع روز و بیدار شدن از خواب برای شما سخت است؟ وضعیت خوابتان به چه صورت است؟ در ریتم زندگی شما تغییراتی ایجاد شده است؟ میزان تمرکز شما دچار تغییر شده است؟ نسبت به علایق گذشته خود چه احساساتی دارید؟ و سوالاتی از این دسته که می توانند کمک کننده باشند.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

مالیخولیایی چیست

درمان اختلال:

ابتدا باید دید که چگونه می توانیم این اختلال را تشخیص دهیم؟ همانطور که پیش از این اشاره کردیم افرادی که نشانه اختلال افسردگی و نشانه های ملانکولیک را دارند در روانشناسی به این اختلال دچار شده اند و باید مورد درمان قرار بگیرند. بعد از شناسایی این نوع افسردگی می توانید از راهکارهای درمانی زیر برای رفع این مشکل استفاده کنید:

روان درمانی:

یکی از راهکارهای اساسی که توصیه می شود تا از آن برای درمان افسردگی مالخولیایی استفاده کنید شیوه روان درمانی است در این شیوه سعی می شود تا با استفاده از برخی داروها و شیوه های درمانی به بیمار کمک شود تا بر مشکلات خود غلبه کند. بنابراین این شیوه یکی از موثرترین شیوه های درمانی است که با مشاوره های پزشکی سعی می شود تا سازگاری های فرد بیشتر شود بهبود مهارت های ارتباطی، کنترل استرس، افزایش عزت نفس و کارآمدی از دیگر فواید استفاده از این شیوه درمانی به شمار می آید.

دارو درمانی:

راهکار دیگری که برای درمان این بیماری می توانید از آن استفاده کنید دارو درمانی است حتما باید برای مصرف داروها به پزشک معالج مراجعه نمایید و تحت نظر روانپزشک باشید در این شیوه از داروهایی استفاده می شود که مهار کننده باشند داروهایی همچون سروتونین و داروهای ضدافسردگی که حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

افسردگی مالیخولیایی

خدمات روانشناسی:

انجام مشاوره و خدمات روانشناسی نیز می تواند در بهبود این بیماری نقش بسزایی داشته باشد خیلی از افراد با این جلسات مشاوره می توانند شرایط بهتری داشته باشند با توجه به اینکه بیماری های افسردگی می تواند تاثیرات مخربی بر روی افراد داشته باشد باید با جلسات مشاوره به او کمک کرد تا به آگاهی بیشتری از آن ها برسد و بتوانند آن را کنترل کند. این جلسات همچنین می تواند به ریشه یابی های این اختلال بیانجامد و از این طریق به روند درمان کمک بیشتری می کند.

درمان این افسردگی بدون دارو نیز می تواند امکان پذیر باشد و در این شیوه فرد باید تحت نظر روانشناس باشد تا از طریق شیوه های روان درمانی و مشاوره های بالینی این مشکل را در او برطرف کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.