دسته ها
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

بررسی تفاوت های دلبستگی و وابستگی و خصوصیات هر کدام

  • سمیه نیک فرجام
  • ۶ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

اشاره به تفاوت دلبستگی و وابستگی نشان می دهد که این مفاهیم با وجود اینکه در زابن های عامیانه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند اما دارای تفاوت هایی می باشند. هر دوی این مفاهیم تعاریف و مفاهیم مجزایی هستند که در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد همچنین باید اشاره کرد که این موارد می تواند به دلبستگی ایمن منجر شود.

آیا دلبستگی و وابستگی دو مفهوم مرتبط به یکدیگر می باشند؟ این دو مفهوم در بسیاری از روابط عاشقانه دیده می شود اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند اگر چه هر دوی این مفاهیم مرتبط با روابط افراد است و در میان بزرگسالان و کودکان دیده می شود همچنین در روابط والد فرزندی نیز نمود دارد هر دوی این مفاهیم موجب می شوند تا افراد به دیگران متصل شوند اما باید بدانید که هر دوی این موارد دارای مفاهیم و تعاریف مجزایی می باشند که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم و تفاوت دلبستگی و وابستگی را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین باید اشاره کرد که هر دوی این موارد در اغلب روابط به چشم می خورند و می توانند آن ها را تحت تاثیر خود قرار دهند و در دو نوع ایمن و غیر ایمن قرار می گیرند زیرا هر دوی این مفاهیم زمانی که چارچوب درست در روابط افراد نداشته باشند می توانند به روابط ناایمن منجر شوند.


تفاوت های دلبستگی و وابستگی کدام اند؟

ابتدا بهتر است تا تعریفی مجزا از هر یک از این مفاهیم ارائه دهیم و به بررسی آن ها بپردازیم و پیشاز اینکه به ذکر تفاوت های این مفاهیم اشاره شود ما تعاریفی از آن ها خواهیم داشت که در درک مفاهیم کمک کننده خواهد بود.

تعاریف دلبستگی و وابستگی

تعریف دلبستگی:

دلبستگی نشان دهنده اهمیت پیوند سالم و قوی است که در دوران کودکی برجسته تر است این نوع از دلبستگی را بیشتر در مراحل اول از زندگی مشاهده می کنند و در حین مراقبت های والدین صورت می گیرد عموما مادران اولین افرادی هستند که کودکان به آن ها دلبسته می شوند. این می تواند یک رابطه ایمن باشد و کودکان را از یک پایگاه ایمن برخوردار می کند که موجب می شود تا به کشف دنیا اطراف خود بپردازند با متصل شدن فرد به دوران بزرگسالی این روابط ثبات بیشتری پیدا می کنند اما در صورتی که کودک والدین ناایمن داشته باشد به بی ثباتی های عاطفی دچار می شود.

تعریف وابستگی:

وابستگی به هر گونه رفتاری گفته می شود که موجب اتکای فرد به دیگران می گردد این وابستگی را ممکن است خیلی از افراد تجربه کنند و حتی احساسی غریزی در میان حیوانات نیز می باشد اما این نوع وابستگی بی چون چرا می تواند برای فرد مشکلاتی را به همراه داشته باشد. این وابستگی در مورد نیازهای گوناگونی صدق می کند وابستگی برای رشد، وابستگی مالی و وابستگی های روانی و عاطفی از شما آن ها می باشد.

آشنایی با وابستگی و دلبستگی

همه ما ممکن است به طور طبیعی در رشد وابستگی هایی داشته باشیم که به ندرت می تواند مشکلات روانی زیادی را ایجاد کند این وابستگی گاها می تواند یکی از ویژگی های شخصیتی در افراد باشد و موجب رفع نیازهای روانی و درونی فرد شود. اما نمونه هایی از وابستگی های ناسالم نیز وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند

  • هم وابستگی: هم وابستگی اغلب در میان افراد دارای اعتیاد و اطرافیان آن ها مشاهده می شود و در میان روابط عاشقانه افراد نیز مشاهده می شود.
  • شخصیت وابسته: این شخصیت دارای خودکفایی نیست و اغلب به دیگران ولبسته می باشد آن ها اغلب دارای ترس های مزمنی هستند.

تفاوت دلبستگی و وابستگی

تفاوت در آزادی عمل:

افرادی که در روابط خود دچار دلبستگی هستند به لحاظ روانی این امکان را دارند تا تجربیات مستقلی نیز داشته باشند انآن ها اغلب دارای اعتماد به نفس هستند و می توانند یک عشق بدون قید و شرط داشته باشند اما افرادی که دارای وابستگی هستند محدودیت هایی در شخصیت خود دارند آن ها در کارها وابسته به دیگران هستند و آزادی های زیادی از آن ها سلب می شود که در نتیجه به شکست در روابط خود مواجه می شوند.

تفاوت ها:

به طور کلی دلبستگی دارای دو نوع ایمن و ناایمن است و دلبستگی های ایمن موجب می شوند تا فرد ارزش ها و باروهای مثبتی داشته باشد که دبراره خود و دیگران صدق می کند زندگی آن ها بر اساس روابط مثبت و سازنده با دیگران شکل می گیرد و در طولانی مدت نیز حفظ می شود.

تفاوت در عزت نفس:

یکی دیگر از تفاوت های دلبستگی و وابستگی در عزت نفس افراد است افرادی که دارای دلبستگی های ایمن هستند عزت نفس بیشتری دارند و اغلب متکی به خود هستند افراد زمانی که کفایت خود را به دست می آورند می توانند در زندگی شایستگی زیادی داشته باشند اما افراد وابسته اغلب شایستگی خود را دز زمره حمایت دیگران می دانند و اغلب تصور می کنند که در صورت نبود اطرافیان هیچ توانایی و شایستگی ندارند و این افراد دارای نشانه های عزت نفس پایین هستند.

تفاوت در مسولیت پذیری:

دلبستگی های ایمن موجب می شوند تا فرد مسولیت پذیری بیشتری در زندگی داشته باشد آن های دارای نیازهای متقابلی هستند در مقابل افرادی که دارای وابستگی هستند احساس مسولیتی ندارند و در صورت شکست آن را به دیگران نسبت می دهند. آن ها دارای رفتارهای افراطی هستند آن ها اغلب یا کاری را انجام نمی دهند و یا در انجام آن افراط می کنند.

مقایسه دلبستگی و وابستگی

تفاوت در اقتدار:

اقتدار در میان افراد با دلبستگی های ایمن بیشتر دیده می شود آن ها دارای روابط گرم و سازنده ای هستند و می تواند خواسته های خود را بدون اینکه خودشان را کوچک کنند برآورده سازند مدریتی روابط توسط این دسته از افراد نیز بسیار مثبت می باشد. در مقابل افراد وابسته انسانی است که قربانی خواسته های دیگران می باشد او امنیت روانی ندارد و همیشه به دنبال تایید دیگران است و تحت تاثیر مخالفت های دیگران قرار می گیرد.

تفاوت در مشکلات روانشناختی:

افرادی که دارای وابستگی هستند مشکلات روانشناختی بیشتری دارند او رابطه های ناایمن را تجربه می کند و دچار اضطراب و غم زیادی است در صورتی که افراد با دلبستگی های ایمن روان خوب دارند آن ها می توانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند و خود را از احساسات مخرب دور نگه دارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.