دسته ها
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

مهمترین اشتباهات در ازدواج که نباید مرتکب شوید

  • ملیحه بال افکن
  • ۸ آذر ۱۳۹۹
  • ۰

در واقع اشتباهات در ازدواج می تواند بیانگر عدم توجه به معیار ها و اصول مهم در این راستا باشد که در این مطلب سعی داریم شما را با این اشتباهات رایج و نتایج ناخوشایند ان آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی هر فردی برای ازدواج معیار ها و ملاک هایی دارد که به گمان خودش منطقی و اصولی اما حقیقت این است که حتی منطقی ترین ملاک های ازدواج هم ممکن است با تصور اشتباهات و باورهای نادرست در ازدواج ترکیب شود و سپس چشم ها را بر روی حقایق ببندد.

آشنایی با اشتباهات در ازدواج

توجه داشته باشید چیز هایی که در مورد ازدواج نمی دانید ممکن است ایجاد مشکل نمایند برای مثال اگر برای موضوعاتی که می خواهید با همسرتان حرف نزنید او متوجه نخواهد شد و همچنین که طریقه حرف زدن شما در مورد مسائلتان هم ممکن است کارها را خراب تر کند. در واقع ازدواج کردن کار ساده ای است اما متاهل ماندن سخت تر است. به صراحت می توان گفت که اغلب زوج ها اگر بخواهند رابطه سالم داشته باشند به حرف زدن اهمیت زیادی می دهند اما با این همه حرف زدن باز هم مرد ها می گویند که زنان یک راز بزرگ هستند و نمی توان از کار آن ها سر در آورد و همین عدم شناخت موجب می شود که اختلاق عقیده ای کوچک مانند جارو کردن خانه یا چیدن ظروف درون ماشین ظرفشویی منجر به دعوایی اساسی گردد و همچنین به جاهایی برسد که طرفین شروع به ایراد گرفتن از همه چیز و حتی خانواده هم کنند. در ادامه سعی داریم به بیان اشتباهات رایجی که در ازدواج ها رخ می دهد بپردازیم:

بروز اشتباهات در ازدواج

همیشه سعی در راضی نگه داشتن همسرتان دارید:

یکی از اشتباهات رایج در ازدواج این است که برخی از زن یا مردان هستند برای چیز هایی که می خواهند سریع عقب می کشند و در چنین روابطی زن صرفا یک وسیله برای شوهر است نه یک شریک کامل و برابر در ازدواج است. این افراد همه زندگی شان را وقف همسرشان کرده اند و چیزی برای خودشان باقی نمی گذارند و معمولا دلیل کار آن ها این است که از شروع دعوا و ناراحتی می ترسند و یا به طریقی ناخودآگاه تصور می کنند که برای حفظ یک رابطه باید خواسته های خودشان را کنار بگذارند. همچنین این رفتار موجب خشمی خواهد شد که بالاخره طغیان می کند. اما در این میان راه حل این است که دغدغه هایتان را به طریقی منطقی مطرح کنید و برای مثال ممکن است شوهرتان دوست داشته باشد آخر هفته ها با دوستانش بیرون برود اما شما بخواهید که او وقتش را با خانواده اش بگذارند. همچنین می توانید این موضوع را با همسرتان نیز مطرح کنید و به طریقی مسالمت آمیز راه حلی برای موضوع پیدا کنید.

علل اشتباه کردن در ازدواج

توقعاتتان را روشن بیان نمی کنید:

جالب است بدانید زوج هایی که دارای زندگی زناشویی موفقی هستند از همان ابتدای ازدواح توقعات و انتظارات خود را چه در مورد تقسیم کار و چه در مورد نگهداری بچه ها برای هم روشن کرده اند. اما برخی از زوجین این بحث ها را در ابتدای ازدواج نداشته اند و بر اساس چیزی که در ذهنشان می گذرد عمل می کنند و از آنجایی که بر این اساس بزرگ شده اند تصور دارند چیزی که برای آن ها خوب است برای همسرشان هم قطعا مفید خواهد بود. اگر انتظارات و درک همسر دو طرفه متفاوت باشد و آن ها مادام دچار سوء تفاهم در این زمینه باشند خشم و عصبانیتی در آن ها ایحاد خواهد شد.

لحن حرف زدن را دست کم می گیرید:

بهتر است بدانید هر فردی چه مرد و چه زن وقتی حرف بزند لحن صحبت او اگر آمیخته با کمی منفی گرایی باشد مطمئنا ایجاد مشکل خواهد کرد. به همین خاطر اگر نگرانی دارید توصیه می شود آن ها را به طریقی احترام آمیز به زبان بیاورید نه به طریقی آزرده خاطر و کلافه. همچنین به هر ترتیبی که شده چیزی را که اذیتتان می کند با دیگری در میان بگذارید البته این کار را به نحوی انجام دهید که به راه حل برسید نه اینکه شما را از راه حل دورتر نماید.

چگونگی شناخت اشتباه های ازدوج

سبک گفتگویتان تطابق ندارد:

اگر فکر می کنید همسرتان حرف های شما را متوجه نمی شود و یا نمی شوند بد نیست راه هایی را برای وارد شدن به فکر او پیدا کنید. برخی از افراد سعی دارند با تکرار کردن یک مشکل یا شکایت شوهرشان را متوجه حرف هایشان بکنند که این رفتار از نظر مردان غر زدن محسوب می شود اما دلیل آن تنها داشتن روش های متفاوت برای گفتگو است. در این شرایط معمولا یک طرف قصد دارد حرف بزند اما طرف مقابل نمی داند چطور باید پاسخ دهد و به همین خاطر گوینده بیشتر و بیشتر تکرار می کند. چنانچه این اتفاق در زندگی شما هم زیاد رخ می دهد به یاد داشته باشید که بهترین راهکار این است تا کمی مکث کنید که همسرتان بتواند مطللبی را که بیان کرده اید هضم کند و برای پاسخ دهی به آن وقت داشته باشد.

از یاد می برید که نشان دهید قدر او را می دانید:

برخی از افراد هستند که آنقدر درگیر بچه، خانه داری و کار هستند که ادشان می رود رفتار های کوچکی که به محکم شدن پایه ازدجشان کمک می کند از خون نشان دهند. در واقع در روابط سالم رفتار ها و حرکات مثبت بسیار زیاد هستند که مکررا از دو طرف دیده می شوند. رفتارهایی مانند لبخند زدن، ارتباط چشمی و در آغوش گرفتن انرژی مثبت را در رابطه پراکنده خواهند کرد. توجه داشته باشید که چنین رفتار ها و حرکاتی به هر دو طرف یادآوری می کند که یکدیگر را دوست دارند.

چگونگی داشتن رابطه ای موفق در زندگی

در واقع قلب هر ازدواج موفق دوستی است و این باور که یک ازدواج اگر خوب باشد خودش پابرحا می ماند کاملا غلط است چون یک ازدواج خوب در نتیجه یاد گرفتن خودتان و یاد دادن به طرف مقابلتان ایجاد می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.