دسته ها
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

رفع جرم کاشی و سرامیک و نکاتی که نباید فراموش کنید

  • شقایق ایران دوست
  • ۹ آبان ۱۳۹۹
  • ۰

از بین بردن جرم های کاشی و سرامیک کار سخت و طاقت فرسایی می باشد. در این مطلب به شما راهکار هایی را ارائه می دهیم تا بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید.

اگر در خانه شما کاشی و سرامیک وجود دارد حتما با جرم آن ها آشنایی دارید و می دانید که آب بهترین مورد برای از بین بردن جرم های کاشی و سرامیک می باشد و می تواند سخت ترین لکه ها را نیز از بین ببرد.

نحوه تمیز کردن سرامیک

رفع جرم کاشی و سرامیک

یکی از بزرگ ترین معضلات هر خانه ای کاشی های جرم گرفته می باشد. این کاشی ها به راحتی تمیز نمی شوند و ممکن است با استفاده از مواد شوینده خشن آسیب ببینند بنابراین بهتر است مراقب انتخاب های خود باشید. برای تمیز کردن این کاشی ها باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه این نکات را برایتان مطرح می کنیم.

تمیز کردن سرامیک

سرامیک ها بسیار آسیب پذیر می باشند و اگر می خواهید که طول عمر آن ها را افزایش دهید بهتر است هر هفته آن ها را تمیز کنید تا جرمی روی آن ها ننشیند. می توانید این کار را با طی های مخصوصی انجام بدهید تا خراش و آسیب نبینند. برای این نوع کاشی ها آب بهترین شوینده می باشد و می تواند سخت ترین لکه ها را نیز از بین ببرد. شوینده های خشن می توانند جنس و لایه های رویی سرامیک ها را از بین ببرند و آن ها را مات و کدر کنند بنابراین بهتر است از شوینده های خانگی مانند ترکیب سرکه و آب برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن سرامیک ها استفاده کنید. اگر لکه های بسیاری وجود دارند که پاک نمی شوند می توانید از کاردک های نرم استفاده کنید.

نکته : به کار بردن مواد شوینده خشن مانند وایتکس می تواند به دوغ آب آسیب برساند و آن ها را از بین ببرد.

رفع جرم کاشی

کاشی های شیشه ای

کاشی های شیشه ای نمای بسیار خوبی به خانه می دهند و تنها راه تمیز کردن آن ها با آب و سرکه است. برای تمیز کردن آن ها می توانید از یک برس نرم استفاده کنید و این نوع کاشی را بعد از ۱۰ دقیقه اسپری کردن آب و سرکه با برس نرم تمیز کنید.

نکته : در صورتی که کفپوش های شما از این کاشی ها می باشد بهتر است آن ها را هر روز جارو کنید تا گرد و غبار به آن آسیبی نرساند.

کاشی های لعاب دار

کاشی های چینی و لعاب دار از همه بهتر تمیز می شوند و شما می توانید برای تمیز کردن آن ها از آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. هر دو روز یکبار  هم می توانید آن ها را با جارو و برس های نرم تمیز کنید. برای تمیز کردن بیش تر و نمای زیبا تر آن ها می توانید سرکه و آب را روی این کاشی ها اسپری کنید و با طی روی آن ها بکشید. کاشی های لعاب دار همان سرامیک هایی هستند که بافت آن ها شیشه ای می باشد. این نوع از کاشی ها قوی تر و قدرتمند تر از سرامیک های معمولی هستند و دوام بیش تری دارند. می توانید برای تمیز کردن این نوع کاشی ها از هر شوینده ای استفاده کنید.

نکته : در صورتی که روی این نوع کاشی ها موادی می ریزد بهتر است آن ها را سریعا تمیز کنید تا لکه های ماندگار ایجاد نشود.

تمیز کردن کاشی های فلزی با استفاده از مواد شوینده مخصوص

رفع جرم کاشی های سنگی

در برخی از خانه ها از سنگ های بسیار زیادی استفاده می شود و گاها باید آن ها را تمیز کنید. در واقع بیش تر این سنگ ها از جنس مرمر و گرانیت هستند و برای تمیز کردن آن ها می توانید از محلول آب گرم به همراه شوینده های ملایم استفاده کنید و در آخر می توانید این سنگ ها را با آب سرد بشویید تا هر نوع شوینده ای از روی سطح آن ها پاک شود. برای این که این سنگ ها براق شوند می توانید از دستمال های میکرو فایبر استفاده کنید.

کاشی های فلزی

برای رفع جرم کاشی های فلزی به غیر از چند مورد می توانید از محلول مواد شوینده و آب استفاده کنید و با استفاده از یک دستمال نرم سطوح آن ها را پاک کنید. در صورتی که کاشی های شما از استیل، مس و تیتانیوم بود باید از شوینده های مخصوص آن ها استفاده کنید.

نکته : در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن این نوع کاشی ها نباید از شوینده های ساینده، پشم شیشه، آمونیاک و وایتکس استفاده کنید.

رفع جرم کاشی سنگ لوح

سنگ لوح یکی از انواع کاشی هایی می باشد که دارای سطح نا هموار می باشد و نمی توانید آن ها را به راحتی تمیز کنید. تنها کاری که می توانید برای تمیز کردن آن ها انجام بدهید این است که این نوع کاشی ها را با یک جارو دستی و برس نرم تمیز کنید و از ایجاد گرد و خاک روی آن جلوگیری کنید. البته می توانید از آب و محلول های شوینده نیز استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن سنگ لوح با تکنیک های ساده

در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های زیر سایر مقالات آرگا را در زمینه خانه داری، تمیز کردن فیلتر هود و تمیز کردن ظروف سوخته را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.