دسته ها
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

برای موفقیت در یادگیری این توصیه ها را جدی بگیرید

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۲ مهر ۱۳۹۹
 • ۰

در این مطلب شما را با نکات یادگیری موفق آشنا می کنیم. در واقع برای یادگیری موفق باید از خوردن قهوه و شیرینی جات بپرهیزید و سعی کنید مواد غذایی منیزیم دار استفاده کنید.

یادگیری یکی از مهارت هایی می باشد که در زندگی بشر اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از افراد نمی دانند که چگونه باید در این کار موفق شوند بنابراین در ادامه نکاتی را که برای یادگیری اهمیت دارد را برایتان بررسی می کنیم.

موفقیت در یادگیری

موفقیت در یادگیری

یکی از مواردی که ممکن است مانع از یادگیری شما شود ترس و اضطراب شماست. در واقع این ترس و اضطراب تمام فکر شما را به خود درگیر می کند و نمی گذارد که تمرکز کافی برای یادگیری داشته باشید. والدین و تغذیه مناسب می توانند در این راه به شما کمک کنند. در ادامه  عوامل موثر موفقیت در یادگیری را بیان می کنیم.

غذا نخورید.

در حین مطالعه و یادگیری بهتر است تمام حواس خود را به مطالب بدهید و از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. این کار به شما آرامش بیش تری می دهد و شما در کم ترین زمان می توانید یک مطلب را یاد بگیرید.

استفاده از غذا های نشاسته ای

نشاسته یکی از مواد مهم و ضروری برای بدن می باشد که در اکثر غذا های ایرانی ها یافت می شود و شما می توانید با استفاده از غذا های نشاسته ای در شب امتحان راحت تر و با کیفیت تر بخوابید.

استفاده از پروتئین و فیبر

پروتئین و فیبر می تواند به افزایش کار آیی مغز شما کمک کند و بهتر است قبل از شروع یادگیری و خواندن مطالب از موا غذایی فیبر دار و یا مواد غذایی پروتئینی استفاده کنید.

جلوگیری از استرس

راه های مقابله با استرس بسیار زیاد می باشد و شما باید قبل از هر کاری برای مقابله با استرس خود قبل از امتحان و در حین امتحان از آن راه ها استفاده کنید تا بتوانید با آرامش بیش تری امتحان بدهید و به مغز خود اجازه فکر کردن و تمرکز بدهید. برای آشنایی با درمان استرس می توانید روی لینک درمان استرس در منزل کلیک کنید.

کاهش استرس برای یادگیری بهتر

کم خونی و کاهش یادگیری

یکی از عواملی که در یادگیری شما موثر می باشد کم خونی است. اگر دچار این بیماری باشید یادگیری شما کاهش می یابد و به موفقیت دست نمی یابید. در واقع می توانید با خوردن گوشت، جگر و گوشت ماهی این کم خونی ها را جبران کنید و تمرکز و یادگیری خود را افزایش دهید.

ماست و دوغ قبل از مطالعه ممنوع

در نظر داشته باشید که خوردن ماست و دوغ منجر به خواب آلودگی می شود.  اگر می خواهید از این نوع لبنیات ها استفاده کنید بهتر است بعد از مطالعه این کار را انجام بدهید تا بتوانید راحت تر بخوابید.

سلامت موثر در یادگیری

سلامتی شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در حین یادگیری و کار بیش تر مراقب خود باشید و سعی کنید اصلا مریض نشوید. در واقع مریض شدن می تواند شما را از کار و زندگی بیندازد و ذهن و تمرکز شما را کاهش می دهد.

نوشیدن آب کافی

چدر نظر داشته باشید که با خوردن آب کافی در طول روز می توانید سلامتی و توانایی یادگیری خود را افزایش بدهید. در واقع کمبود آب در بدن شما را بی حوصله می کند و تمرکز شما را برای یادگیری از بین می برد.

برای یادگیری بهتر است آب کافی بنوشید.

شیرینی جات را کم کنید.

در نظر داشته باشید که شیرینی زیاد برای سلامتی خوب نیست و شاید شما در نگاه اول بگویید که انرژی زا می باشند ولی با کمی دقت خواهید که قابلیت آن ها سیار کم می باشد و بعد از گذشت مدتی احساس خستگی در شما پیدا می شود و در نهایت موفقیت در یادگیری رخ نمی دهد.

صبحانه را فراموش نکنید.

صبحانه یکی از غذا های مقوی برای مغز می باشد و می تواند توانایی یادگیری شما را افزایش داده و شما می توانید با مصرف این وعده به راحتی سطح یادگیری خود را افزایش دهید و در طی روز مطالب بیش تری را یاد بگیرید.

یک لیوان شیر

شیر یکی از مایعات مهم برای بدن می باشد و کلسیم بدن را تامین می کند. برای افزایش یادیگیری و موفقیت در آن می توانید در روز یک لیوان شیر میل کنید.

خوردن آجیل

آجیل هایی مانند بادام، فندق و کشمش سرشار از منیزیم می باشند و به یادگیری کمک می کنند. در نظر داشته باشید که یکی از علل کاهش یادگیری و  عدم موفقیت در یادگیری کمبود مواد معدنی در بدن از جمله کمبود منیزیم می باشد.

 

قهوه ممنوع!

شاید برخی از افرادی که شب امتحانی هستند برای بیدار ماندن از قهوه استفاده کنند ولی بهتر است بدانید قهوه می تواند یادگیری را مختل کند و بازدهی شما را کاهش می دهد.

اجتناب از دیدن اخبار کرونا

در واقع این روز ها بیش تر افراد درگیر یک ویروس هزار چهره می باشند و تلویزیون و اخبار چندین بار در شبانه روز خبر هایی را مربوط به مرگ و میر کرونایی ها پخش می کند. دیدن اخبار بدون این که شما بفهمید ذهن شما را درگیر می کند و شما نمی توانید تمرکز لازم برای خواندن و یادگیری مطالب را داشته باشید از این رو توصیه می کنیم کم تر اخبار ببینید.

در حین مطالعه از قهوه استفاده نکنید.

ویتامین مصرف کنید.

ویتامین ها از مواد لازم و ضروری برای بدن می باشند و شما می توانید با مصرف آن ها بدن خود را تقویت کرده و به موفقیت در یادگیری برسید. حتما نیازی نیست قرص های مکمل استفاده کنید می توانید با مصرف میوه ها و سبزیجات ویتامین مورد نیاز بدن را تامین کنید.

خوب بخوابید

خوابیدن برای استراحت ذهن لازم است. از این رو توصیه می کنیم حتما شب ۸ ساعت استراحت کنید تا در روز بعد دچار مشکل نشوید و بتوانید به راحتی از پس کار های خود بر  بیایید و مطالب بیش تری را یاد بگیرید.

رژیم نگیرید

زمانی که می خواهید در یادگیری موفق شوید نباید خود را از خوردن منع کنید. در واقع رژیم گرفتن برای زمانی می باشد که دغدغه ای برای یادگیری نداشته باشید. با گرسنگی بیش از حد و نرسیدن مواد مهم به مغز توانایی یادگیری کاهش می یابد.

خودباوری

خودباوری یکی از مهم ترین کار هایی می باشد که در طی زندگی خود انجام می دهید. در واقع افرادی که خود باوری دارند از استرس رنج نمی برند و توانایی یادگیری بیش تری نسبت به افرادی دارند که خود باوری ندارند.

علل ترس و اضطراب قبل از یادگیری

بسیاری از افراد نمی دانند که چرا فرزندانشان در خواندن و یادگیری مطالب مشکل دارند در صورتی که از نظر ذهنی سالم اند. باید بدانید که استرس دلیل اصلی عدم موفقیت در یادگیری کودک می باشد. بهتر است موقعیت های استرس زا را بشناسید. این موقعیت ها عبارت اند از :

 1. سخت گیری والدین برای گرفتن نمره بسیار خوب
 2. سخت گیری معلمان و نداشتن اخلاق مناسب
 3. عدم وجود خود باوری در فرد

موقعیت های استرس زا را بشناسید.

نقش خانواده

بسیاری از خانواده ها نمی دانند که چگونه می توانند تنش و استرس را از فرزندان دور کنند و محیطی سالم را برای آن ها ایجاد کنند. برای داشتن یک محیط روانی سالم والدین در خانه باید نکاتی را رعایت کنند که این نکات عبارت اند از :

 1. محیط خانواده دور از تنش و جنگ و دعوا باشد.
 2. محیط خانه باید صمیمی و شاد باشد.
 3. نباید کودک را برای کم گرفتن نمره تحقیر کنید.
 4. در حین مدرسه و ایام امتحانات سعی کنید رفت و آمد های خانوادگی را کنترل کنید.
 5. برای یادگیری بیش تر کودکتان باید محیطی ساکت و پر آرامش را فراهم کنید.
 6. ساعات دیدن تلویزیون را کاهش بدهید.
 7. سعی کنید به خواب کودک خود نظارت داشته باشید.
 8. سعی کنید کودک خود را از بازی کردن منع نکنید.
 9. به تغذیه کودک خود رسیدگی کنید.
 10. کمال گرایی خود را کنار بگذارید.
 11. هرگز فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید.
 12. با دادن پاداش های مناسب انگیزه فرزندان خود را به یادگیری افزایش دهید.
 13. روش های مطالعه را به آن ها بیاموزید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.