دسته ها
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

چه کارهایی برای از بین بردن رطوبت خانه انجام دهیم؟

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۲ مهر ۱۳۹۹
 • ۰

شاید شما هم به دنبال راه هایی برای رفع رطوبت در منزل خود می باشید بهتر است این مقاله را از دست ندهید تا با راه های رفع نم  آسان آشنا شوید.

امروزه بسیاری از خانه ها نم دارند و شما می توانید از راه های رفع نم برای بازسازی این بخش از خانه استفاده کنید. در واقع رطوبتی که در خانه ها ایجاد می شود علل مختلفی دارد که باید آن ها را پیدا کنید.

از بین بردن رطوبت خانه

عوارض رطوبت داشتن خانه

ظاهر رطوبت می تواند خانه شما را بسیار زشت کرده و از زیبایی آن بکاهد. شاید شما هم از آن دسته از افرادی هستید که برای رفع رطوبت به دنبال راه هایی بدون خرابکاری می باشید و خراب کردن و بازسازی را دوست ندارید و برخی از وسایل شما در مجاورت رطوبت آسیب می بینند و از بین می روند. برخی دیگر از عوارض رطوبت منزل عبارت اند از :

 •  تجمع مگس ها
 • بوی بد
 • باکتری ها و قارچ ها
 • کپک های روی دیوار ها

نکته : اگر دارای بیمای های تنفسی و بیماری های آلرژیکی هستید به شما توصیه می کنیم که سریعا به رفع نم خانه خود اقدام کنید.

از بین بردن رطوبت خانه

راه های بسیاری برای این کار وجود دارد که در ادامه این راه ها را برای شما بازگو می کنیم.

داشتن تهویه مناسب

یکی از مهم ترین نکات هر خانه ای داشتن تهویه می باشد که بسیاری از افراد اصلا توجهی به آن ندارند و همین امر مشکلات بسیاری برای شما ایجاد می کند. برای رفع رطوبت می توانید از یک فن کمک بگیرید تا هوای خانه تهویه شود و نم خانه شما کاهش یابد. البته مرطوب بودن محیط برای تنفس الزامی می باشد بنابراین سعی نکنید با استفاده از تهویه  هوای خانه خود را بیش از حد خشک کنید.

کاهش منابع رطوبتی

باید بدانید که چه چیزی باعث رطوبت می شود تا بتوانید با تعمیر آن رطوبت خانه را کاهش دهید. گاهی ممکن است یک شکستگی در لوله ها اتفاق افتاده باشد و این نم ناشی از نشت آب باشد. در نظر داشته باشید که اگر این نشتی ها را تعمیر نکنید ممکن است مشکلات بسیار زیادی برای شما ایجاد شود و حتی ممکن است خطر آب گرفتگی شما را تهدید کند.

استفاده از وسایل رطوبت گیر

اگر در مناطق بارانی و رطوبتی زندگی می کنید می توانید از رطوبت گیر ها برای رفع نم خانه خود استفاده کنید. این وسایل مانند سایر تهویه ها عمل می کنند و برق اضافی مصرف نمی کنند بنابراین نگران هزینه های برق نباشید.

از نمک کمک بگیرید

گاهی لازم است از وسایلی که در خانه دارید برای از بین بردن رطوبت خانه استفاده کنید. در این هنگام نمک بهترین گزینه است. برای این کار کافی است مقداری نمک را در ظرفی بریزید و در نزریکی مکان رطوبتی قرار بدهید بعد از چند روز خواهید دید که نمک مرطوب یا سیاه شده است که می توانید آن را تعویض کنید و تا زمانی که رطوبت کاملا خشک نشده است می توانید این کار را تکرار کنید.

استفاده از نمک برای رفع رطوبت

جلوگیری از ایجاد رطوبت

یکی از بهترین راه های از بین بردن رطوبت خانه پیشگیری از ایجاد آن می باشد از این رو می توانید از راه های ساده ای کمک بگیرید. ترفند هایی که می تواند برای پیشگیری از رطوبت آن استفاده کنید را در ادامه برای شما مطرح می کنیم.

 • هنگام پخت و پز از هود و هواکش استفاده کنید.
 • سعی کنید دمای هیتر را روی ۲۰ درجه ثابت نگهدارید و آن را افزایش ندهید.
 • برای خشک کردن لباس هایتان از حیات و یا بالکن استفاده کنید زیرا اگر آن ها را در خانه خشک کنید رطوبتشان تمام خانه را می گیرد.
 • تهویه خانه را چک کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • گیاهان و گل های زیادی را در منزل نگهداری نکنید.
 • به چیدمان منزل خود دقت کنید.
 • در صرتی که نمی خواهید از تهویه استفاده کنید بهتر است چند ساعتی در روز پنجره های خانه را باز بگذارید.
 • در اتاق های زیر شیروانی می توانید فن و بادگیر نصب کنید.
 • سعی کنید از حمام سرد و کوتاه استفاده کنید زیرا رطوبت حمام سرد کم تر از حمام های داغ می باشد و می تواند به کاهش نم کمک کند.
 • آبیاری گیاهان را کاهش بدهید تا بتواند رطوبت خانه خود را کنترل کنید.

از بین بردن رطوبت خانه

سخن آخر

در نظر داشته باشید که بسیاری از راه های رفع نم به صورت موقتی می باشد بهتر است مشکل را بیابید و سعی کنید آن را یک بار برای همیشه رفع کنید زیرا اگر لوله ای شکسته باشد نمی توانید با این راه ها آن را تعمیر کنید و حتما نیاز به بنایی و خرابکاری دارید. راه هایی که گفته شد بیش تر برای رفع رطوبت های سطحی کاربرد و شما نمی توانید از آن ها برای رفع رطوبت های عمیق استفاده کنید. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های زیر سایر مقالات آرگا را در زمینه نحوه تمیز کردن فیلتر هود و نحوه تمیز کردن لوازم برقی را مشاهده کنید و با راه های ساده تر و بدون زحمت خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.