دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

دانستنی های جالب درباره کشور ترکیه و تاریخ و فرهنگ آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

جالب است بدانید که ترکیه یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین کشور های منطقه آسیا و اروپا شناخته شده که از گذشته تا کنون مورد توجه اغلب گردشگران بوده و به همین خاطر در این مطلب سعی داریم شما را با مکان های گردشگری کشور ترکیه آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی کشور ترکیه یکی از کشور های مهم منطقه خاور میانه و قاره اروپا می باشد که در واقع به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می شود. این سرزمین زیبا و منحصر به فرد در ناحیه ای میان آسیا و اروپا واقع شده که از لحاظ گردشگری بسیار گسترده می باشد و در طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

آشنایی با کشور ترکیه

همانطور که متوجه شدید ترکیه کشوری است در میان دو قاره آسیا و اروپا که به همین خاطر می توان آن را کشوری اوراسیایی دانست. بخش بزرگ این کشور در جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه و بخش کوچک آن در منطقه بالکان واقع شده است. پایتخت سرزمین ترکیه شهر آنکارا می باشد که از وسعتی برابر ۷۸۳.۵۶۲ کیلومتر مربع برخوردار است. از شهر های مهم این کشور می توان به استانبول، آدانا، ازمیر، وان، قونیه، آنتالیا، بورسا و اورفا اشاره نمود که با تورهای مختلف می توان بدان سفر کرد. بهتر است بدانید که ترکیه دارای شش همسایه آسیایی و دو همسایه اروپایی می باشد که از آن ها می توان به جمهوری آذربایجان، ایران، ارمنستان، عراق، سوریه، گرجستان و همسایه های اروپایی عبارتند از یونان بلغارستان اشاره نمود.

تاریخچه کشور ترکیه

تاریخچه:

بهتر است بدانید که ترکیه در واقع در طول تاریخ شاهد تغییرات و تحولات زیادی بوده بوده و از دسته قدیمی ترین کشور های دوران باستان شناخته شده است. در دوران باستان دو شهر بسیار مهم لودیه و ایونیا وجود داشته اند که بعد ها توسط کوروش بزرگ تصرف شده اند، به همین دلیل در این دوران ترکیه کنونی محل حکومت پادشاهی هخامنشیان به شمار می رفت. پس از منقرض شدن حکومت هخامنشیان در این کشور، ترکیه توسط اسکندر مقدونی به تصرف دولت رم در آمد. همچنین پس از فروپاشی دولت رومیان امپراطوری کنستانتین به وجود آمد و این حکومت شهر قسطنطنیه یا همان استانبول امروزی را مرکز حکومت خود قرار داد. جالب است بدانید که این تحولات تاریخی در سال ۳۹۵ میلادی به وقوع پیوست. به طور کلی یکی از مهم ترین وقایعی که باعث شده ترکیه امروزی به وجود بیاید شاید حمله سلجوقیان با پادشاهی آلب ارسلان در سال ۴۶۳ هجری قمری بود که با شکست دادن دولت بیزانس باعث شد بخش شرقی این کشور به دست سلجوقیان بیافتد.

موقعیت جغرافیایی:

توجه داشته باشید که سرزمین ترکیه در واقع دارای مرز مشترک با کشور های خاور از جمله ایران ۴۹۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر. در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر. در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر می باشد. به طور کلی کشور ترکیه از سه طریق به دریا راه دارد. دریای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می باشند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می دهند. از بزرگ ترین و مهم ترین شهر های ترکیه تنها می توان به استانبول که پایتخت رسمی آن نیز می باشد اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

آب و هوا:

توجه داشته باشید که بهترین فصل برای سفر به ترکیه فصول بهار و پاییز می باشند زیرا در این فصول هوا نه زیاد گرم است و نه زیاد سرد. همچنین وجود پستی و بلندی ها در این کشور موجب ایجاد تفاوت های آب و هوایی در میان مناطق آن شده است. به طور کلی می توان گفت که ترکیه دارای ۴ منطقه آب و هوایی از جمله آب و هوای مدیترانه ای در سواحل جنوب و سواحل غرب، تابستان هایی گرم و زمستان های معتدل و مرطوب در سواحل دریای سیاه، آب و هوایی کوهستانی و سرد در بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه، آب و هوای نسبتا خشک قاره ای در بخش های مرکزی آناتولی می باشد.

پرچم:

به طور کلی طرح اصلی پرچم این کشور عبارت است از ماه و ستاره ای سفید با زمینه سرخ رنگ که مربوط می شود به علائمی که امپراطوری ترکمن، عثمانی و سلجوقی به عنوان پرچم استفاده می کردند. همچنین جمهوری ترکیه این پرچم را به عنوان نشانه دولت نگاه داشته و از آنجایی که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشته اند نزد اروپاییان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شده است.

پرچم رسمی ترکیه

فرهنگ مردم:

جالب است بدانید که فرهنگ ترکیه در واقع شامل فرهنگ ها و آیین هایی به شدت متنوع و ناهمگن می باشد که از غرب آسیا، اروپای شرقی، آسیای میانه و سنت های قفقاز گرفته شده است. بسیاری از این سنت ها در ابتدا توسط امپراطوری عثمانی یک کشور چند قومی و چند مذهبی گرد هم آمده بودند. ترکیه نوین در حال سرمایه گذاری بر بخش هایی می باشد که به جهانی سازی کشور کمک شایانی می کند برای مثال بخش های هنری و معماری مورد توجه ترکیه بوده اند. همچنین بخبگان در تلاش هستند تا کشور با سرعت بیشتری فرهنگ غربی را بپذیرد و البته با این حال نیز فرهنگ ملی، مذهبی و بومی سرزمین خود را حفظ کرده اند. به شکلی کلی حکومت ترکیه در تلاش بوده تا ملی گرایی و فرهنگ ملی را تقویت و در کنار آن به جهانی سازی کشور بپردازد.

دین و زبان رسمی:

مردم ساکن در ترکیه اغلب مسلمان می باشند. تقریبا حدود ۹۹ درصد مسلمان، تعداد ۸۰ درصد ثنی ۱۹ درصد باقی مانده شیعه می باشند و افرادی که دارای دین مسیحی و یهودی می باشند تنها ۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. شیعیان در مرز ایران سکونت دارند و اغلب آن ها از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. همچنین مسلمانان ترکیه اکثریت حنفی هستند و عمدتا در بخش های مرکز و غرب ترکیه ساکن شده اند. به طور کلی زبان مردم ترکیه زبانی غالب و رسمی ترکی یا استانبولی با حروف الفبای لاتین می باشد و زبان های عربی و کردی با اختلاط کلمات ترکی و گویش های اقلیت های قومی به صورت غیر رسمی مورد استفاده مردم قرار می گیرد.

آشنایی با ادیان مردم ترکیه

غذاهای محبوب:

بهتر است بدانید که در غذاهای مردم ترکیه سبزیجات تازه و مواد خوش طعم همراه با گوشت نرم و چاشنی دار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین انواع کباب در میان غذاهای گوناگون و اشتها آور از محبوبیت زیادی برخوردار است که از معروف ترین آن ها می توان به دونر کباب و کباب ترکی اشاره نمود که بسیار لذیذ بوده و شهرتی جهانی دارد. بهتر است بدانید که ویژگی های فرهنگی امپراطوری عثمانی تاثیر چشمگیری در غذاهای ترکیه گذاشته است و همچنین غذاهای مردم این کشور تلفیقی از غذاهای آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز و مدیترانه است. همچنین موادی مانند گوشت، سبزیجات، خورش و انواع نان های محلی در سفره های غذایی مردم این کشور به وفور یافت می شود.

غذاهای محبوب در ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه:

بهتر است بدانید که سرزمین ترکیه از لحاظ گردشگری در صدر قرار گرفته و به همین منظور هر سال مقاصد گردگشری اغلب توریست ها می باشد و ما در ادامه سعی داریم به بیان برخی از جاذبه های توریستی این کشور زیبا بپردازیم:

مسجد ایاصوفیه:

مسجد ایاصوفیه که در اصل کلیسایی برای امپراطور روم شرقی ژوستینین در قرن ششم ساخته شده شاهکار مهندسان رومی است. گنبد عظیم این مسجد برابر ۳۱ مر و با بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت بزرگ ترین فشای تاریخی جهان شناخته شده است. این مسجد توسط صلیبیون چهارم مورد غارت قرار گرفته و در قرن پانزدهم که عثمانی ها شهر را فتح کردند این بنا به مسجد تبدیل شد و ایاصوفیه به یکی از موزه های ترکیه معروف گردید که اکنون به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی ترکیه به شمار می آید.

بازدید از مسجد ایاصوفیه در ترکیه

شهر وان:

وان در واقع شهری در شرق ترکیه می باشد که بزرگ ترین شهر شرقی این سرزمین شناخته شده و دارای قدمتی تاریخی است. معمولا این شهر می تواند بهترین منطقه برای علاقه مندان به مکان های تاریخی با وجود موزه های دیدنی باشد. جالب است بدانید که کتیبه ی خشایار شاه بزرگ در این شهر قرار گرفته و همچنین از دیگر جاذبه های گردشگری و دیدنی های وان می توان به دریاچه وان، مسجد حضرت عمر، کلیسای آختامار، قلعه وان و برای علاقه مندان به گربه خانه ها اشاره نمود.

بازدید از جاذبه های شهر وان

دهکده آبی اولودنیز:

یکی دیگر از جاذبه های بی شمار در کشور خوش آب و هوای ترکیه منطقه اولودنیز می باشد که با آب و هوایی مدیترانه ای تجسم بهشت را برای گردشگران به ارمغان آورده است و به همین خاطر به بهشت آبی فیروزه ای ترکیه معروف گردیده است. در واقع نام اولودنیز در معنای لغوی به معنی دریای مرده است ولی این دریا را به معنای مرداب آبی نمی شناسند و به خاطر زیبایی فوق العاده محشر محیط زیست و طبیعت حیرت انگیزش به آن صفت بهشت داده اند و همه این ها موجب شده تا این دهکده زیبا از پرطرفدار ترین مناطق دیدنی این سرزمین شناخته شود.

دیدن کردن از مکان های گردشگری کشور ترکیه

قلعه بودروم:

بودروم در واقع شهری در جنوب غربی ترکیه می باشد که قلعه آن توسط صلیبیون در قرن ۱۵ شبیه قلعه سنت پیتر شاخته شده و یکی از آثار تاریخی یادگار رشادت های جهان در قرون وسطی به شمار می رود و در حال حاضر این قلعه به عنوان موزه برای گردشگران به نمایش گذاشته شده و باستان شناسان تمرکز خود را بر باستان شناسی زیر آب گذاشته اند و صنایع دستی و قایق های تفرجگاه های داخلی بودروم ارزش میلیون دلاری دارند.

بازدید از جاذبه های توریستی ترکیه

سواحل آنتالیا:

به طور کلی سواحل آنتالیا یکی از محبوب ترین نقاط ترکیه برای تعطیلات به شمار می آید به خصوص برای ایرانی ها زیرا این ساحل علاوه بر نقاط توریستی مانند رستوران ها بسیار عالی، مغازه ها و مراکز خرید دارای طبیعتی زیبا و محشر است که همه گردشگران را خود جذب کرده است. آنتالیا در واقع شهری ساحلی و دریایی می باشد که روزهای درخشان مانند خورشید و شب هایی آرام مشابه مدیترانه و بسیار رویایی دارد.

رفتن به سواحل انتالیا

پارک ملی گورمه:

بهتر است بدانید که در بخش های مرکزی شهری با نام گورمه قرار گرفته و اطراف آن را نیز یک پارک ملی با همان نام احاطه کرده است. این منطقه در جهان یکی از زیباترین مناظر را دارد زیرا دارای صخره هایی استوانه ای شکل است که اصطلاحا دودکش های جن کاپادوکیه نامیده می شود. به طور کلی امروزه گردشگران برای بازدید از این پارک ملی در هنگام طلوع آفتاب و از طریق بالون وارد عمل می شوند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.