دسته ها
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

روستای چرم کهنه و زیباترین چشم اندازهای طبیعی آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

روستای چرم کهنه یکی از روستاهای مهم و تفرجگاه های زیبا و جذاب در استان خراسان رضوی است این روستای زیبا با چشم اندازهای بکر خود رد نزدیکی کلات واقع شده است و فاصله آن با کلات بیست کیلومتر است این روستا دارای زیباترین چشم اندازهای طبیعی در استان است و از آبشار زیبایی که در آن واقع شده است می توانید دیدن کنید.

استان خراسان رضوی دارای تفرجگاه های مختلفی است که بیشتر افراد از میان تعداد زیاد آن ها شاندیز و طرقبه را به یاد دارند این دو منطقه از تفرجگاه هایی هستند که در سال های اخیر میزان زیادی از گردشگران را به خود جذب کرده اند اما بهتر است این بار شما را با یکی از مناطق بکر و تفرجگاه هایی آشنا کنیم که کمتر کسی آن را می شناسند. شاید جالب است بدانید که نام این تفرجگاه زیبا بارها در شاهنامه عنوان شده است و به همین خاطر است که یک منطقه قدیمی در مشهد نیز مسحوب می شود که دارای اهمیت فرهنگی تاریخی است. نزدیک بودن این روستا به کلات موجب اهمیت آن شده است زیرا همانطور که می دانید کلات یکی از مناطق وسیع و تاریخی در استان است کلات از نواحی اطراف خود با شهرهای مهمی هم مرز است که هر یک نقش مهمی را در مسیرهای ارتباطی ایفا می کنند نزدیکی این روستای زیبا نیز به منطقه کلات موجب شده است تا یکی از تفرجگاه های مهم آن محسوب شود. این روستا در فاصله ۲۰ کیلومتری از کلات قرار دارد و به نوعی یک منطقه ییلاقی پر جاذبه است که در این بخش بیشتر با زیبایی های آن آشنا خواهید شد.

روستای چرم کهنه و چشم اندازهای آن:

کلات در میان رشته کوه های مرتفع هزار مسجد واقع شده است این رشته کوه ها در گذشته دارای اهمیت دفاعی بسیار بالایی بوده اند و امروزه نیز چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی را به منطقه بخشیده اند و آن را به یکی از مناطق ییلاقی توریستی در استان تبدیل کرده اند. کلات منطقه ای کوهستانی است که دارای آب و هوای سرد و نسبتا مطبوعی است این منطقه دارای دهستان های متعددی است که هر یک از زیبایی های بی شماری برخوردار هستند و در خود جاذبه های مختلفی را جای داده اند و شما علاقه مندان در این بخش با یکی از جاذبه های این منطقه آشنا خواهید شد. اگر شما گردشگران قصد دارید تا از دیدنی های حومه مشهد بازدید کنید حتما باید سری به این روستا نیز بزنید و از نزدیک آن را ببینید این روستا از بهترین دیدنی های مشهد است.

 طبیعت کهنه چرم

روستای چرم کهنه یکی از روستاهای واقع در توابع کلات است روستایی که در مسیر کلات به درگز واقع شده است و یک راه پر پیچ و خم در استان است این روستا در فاصله اندکی از روستای چرم نو واقع شده است این دو روستا به تنهایی دارای مهم ترین جاذبه های توریستی استان می باشند. شاید در سفر به روستا جدای از چشم اندازهای طبیعی و هوای مطبوعی که در اختیار شما قرار می گرد می توان به امکانات فرهنگی آن روستا نیز اشاره کرد آداب و رسومی که شاید تنها در بین مردمان این منطقه باقی مانده است و اکنون دیدن آن ها از نزدیک دارای جذابیت بی شماری است.

کوه های کهنه چرم

آشنایی با روستا:

در این روستای زیبا ۲۰۰ خانوار که کرد زبان هستند ساکن می باشند زبان و گویش مردمان این منطقه زبان کردی شادیلو است این منطقه از دو دهستان کهنه و نو تشکیل شده است که در فاصله کمی از یکدیگر واقع شده اند و روابط بسیار گرم و صمیمی با یکدیگر دارند. در حد فاصل میان این دو روستا می توانید از جاذبه های بی شماری بازدید کنید رودخانه، باغ ها و مراتع سرسبز از مهم ترین چشم اندازهای این دو روستا برای گردشگران محسوب می شوند. جالب است بدانید باغ های میوه در میان این دو روستا پیوسته است و نمی توانید حد فاصلی میان آن ها بیابید که این امر نشان دهنده صمیمیت و اتحاد میان دو قوم است.

ارتفاعات کهنه چرم

یکی از زیبایی های بی نظیر این روستا دره ای است که در روستای چرم کهنه واقع شده است این دره دارای اهمیت جغرافیایی و توریستی بسیار بالایی است اما با وجود عرض کم خود بسیار دیدنی و تماشایی می باشد. این دره به دلیل اینکه عرض کمی دارد محل مناسبی برای کشت کردن نیست و به همین خاطر است که در آن باغی وجود ندارد بیشتر باغ هایی که در روستا می بینید در ابتدای دره واقع شده اند و دارای زیبایی های زیادی هستند.

حالا نوبت به آبشار زیبای روستا می رسد آبشاری که در ابتدای این دره قرار دارد و به قورکن شهرت یافته است این آبشار دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار ویژه ای است باید حتما از آن دیدن کنید. یکی از لذت های بازدید از این آبشار شنا کردن و آب تنی کردن در آن است که نباید این تجربه را از دست بدهید توصیه می کنیم برای سفر خود به این منطقه یک گروه باشید تا هم لذت سفر برای شما بیشتر شود و هم از تمامی تفریحات آن به شکل گروهی استفاده کنید.

روستای چرم کهنه

شاید بد نباشد برای اقامت سری به خانه های روستایی بزنید مردمان مهمان نواز این خطه برای حفظ فرهنگ های خود بسیار کوشا هستند و مردمانی خون گرم اند که لذت هم صحبتی با آن ها بر دل و جانتان می نشیند.

شب را چگونه سپری کنیم؟

شب نشینی های گروهی و خانوادگی در محیط های روستایی و در طبیعت زیبای روستای چرم کهنه بی تردید لذت بخش خواهد بود درباره محل های اقامت توریستان اطلاعات دقیقی درباره این روستا در دست نداریم بنابراین اگر قصد دارید تا شب را در این روستا بمانید توصیه می کنیم تا وسایل اقامتی و مناسب کمپ زدن را به همراه داشته باشید. این روستا یکی از مکان های دیدنی خراسان رضوی است و با وجود جاذبه های طبیعی خود و فرهنگ پر رنگش در میان گردشگران می تواند جای بگیرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.