دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

آموزش شستن اصولی ماسک صورت و نکاتی که باید بدانید

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

به طور کلی شستن ماسک صورت به دلیل رعایت نظافت بسیار مهم و حیاتی است و در این مقاله سعی داریم شما را با با اصول و دستورالعمل شستشوی ماسک آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی تمیز نگه داشتن ماسک یکی از موارد ضروری در اوضاع کنونی می باشد و اغلب برای مراقبت از افراد و پیشگیری از ورود ویروس ها و میکروب ها مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به تمیزی آن اهمیت ندهید نه تنها از بیماری پیشگیری نمی کند بلکه موجب ورود عوامل بیماری زا به بدن نیز خواهد شد.

آشنایی با چگونگی شستن ماسک صورت

اکنون که تمامی ما از ماسک صورت برای جلوگیری از شیوع بیماری استفاده می کنیم مردم از مشکل بعدی نحوه شستن ماسک صورت سوال می پرسند. به طور کلی با تهدید مادام ویروس کرونا ماندن در خانه و رعایت فاصله اجتماعی هنوز بهترین راه برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس محسوب می شود اما اگر محبور هستید از فضای خانه خارج شوید مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه دارند صورت خود را حتما با ماسک بپوشانید. خوشبختانه اغلب افرادی که در پی دوخت ماسک هستند می دانند چه نوع ماسک پارچه ای و قابل استفاده ای را برای استفاده در مراکز بهداشتی تولید کنند.

چگونگی شستن ماسک صورت

دستورالعمل شستشوی ماسک:

بهتر است بدانید که نحوه شستن ماسک و استفاده مجدد از آن برای جلوگیری از عوامل بیماری زا مهم است و در ادامه سعی داریم چندین توصیه مهم در زمینه شستن ماسک صورت را بیان کنیم:

اگر ماسکی با قابلیت استفاده مجدد دارید بایستی پس از هر بار استفاده آن را شست و شو دهید البته توجه داشته باشید که پوشیدن مادام یک ماسک که سطح صورت، دهان و بینی شما را لمس کرده به دلیل آلوده بودن به میکروب ها، عطسه، آب دهان و عرق کردن همواره مشکل ساز خواهد بود چون عوامل بیماری زا موجود در هوا مانند ویروس ها و طیف وسیعی از عوامل حساسیت زا که بر روی ماسک قرار گرفته اند همراه با تنفس به داخل مکیده می شوند. برای تمیز کردن ماسک خود بایستی آن را از روی صورت برداشته و سپس آن را مورد شستشو قرار دهید. توجه داشته باشید که ایستادن در زیر دوش همراه با ماسک صورت راهی برای تمیز کردن آن نیست. توصیه می شود که پیش از برداشتن ماسم حتما دستان خود را به صورت کامل و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و اگر به صابون و آب برای شستشوی دست های خود دسترسی ندارید از یک ضدعفونی کننده دست حاوی الکل استفاده نمایید که حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد.

دستورالعمل شستشوی ماسک در خانه

پس از تمیز کردن دستان خود ماسک را با کمک قسمت هایی که در پشت سر یا گوش شما قرار دارند از صورت جدا نمایید و بخش بیرونی ماسک را بر روی صورت خود قرار ندهید. بهتر است بدانید که قرار است در طول این بیماری از صورت کاملا محافظت کنید زیرا لمس صورت می تواند میکروب ها را به دهان، چشم و بینی وارد نماید. پس از برداشتن پوشش صورت آن را در مکان مناسبی قرار دهید تا آماده تمیز کردن شود و این مکان ممکن است فضای لباسشویی یا کیسه یکبار مصرف باشد. توصیه می شود که به هیچ وجه ماسک خود را در مکان هایی که امکان سرایت آلودگی به سایر قسمت ها وجود دارد قرار ندهید و هرگونه فیلتر یکبار مصرف در ماسک را جدا نمایید و همراه ماسک داخل لباسشویی بیاندازید زیرا قطعات فیلتر در تمامی قسمت های لباسشویی پخش خواهند شد. پس از اینکه ماسک را درون لباسشویی انداختید لازم است دستان خود را دوباره کامل بشویید.

توجه داشته باشید که اغلب ماسک های پارچه های را می توان با لباس های دیگر داخل لباسشویی قرار داد و اگر ماسک شما از جنس پارچه ابریشمی، توری ظریف یا سفت ساخته شده است در انتخاب پوشش چهره خود تجدید نظر کنید و از پارچه هایی با قابلیت لکه گیری استفاده نمایید. در واقع سعی کنید از پارچه ای استفاده کنید که در مواد شوینده و آب گرم قابل شستشو باشند و توصیه می شود استفاده از ماسک های غیر قابل شستشو را کنار بگذارید.

روش های شستشو ماسک

بهتر است بدانید که شستن ماسک صورت با دست نیز امکان پذیر است و با این حال باید مراقب باشید هنگام شستن ماسک صورت خود را لمس نکنید. البته ممکن است شما این عمل را به صورت ناخودآگاه انجام دهید که بسیار نامناسب است و دستان خود را پس از دست زدن به ماسک حتما بشویید. شستن ماسک با دست در واقع به معنای شستشوی کامل آن با آب صابون داغ حداقل برای ۲۰ ثانیه است. سعی کنید برای شستن از محلول شوینده یا سفید کننده که برای از بین بردن میکروب ها استفاده می شود نیز استفاده نمایید. دستورالعمل ها را بایستی هنگام تهیه و استفاده از چنین موادی با دقت دنبال نمایید و سپس استفاده نمایید.

اگر برای خشک کردن ماسک شسته شده دستگاه خشک کن ندارید باید ماسک شسته شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید زیرا نور ماوراء بنفش ممکن است به کشتن میکروب ها کمک نماید. اطمینان داشته باشید که ماسک حتما خشک شده باشد و سپس آن را مورد استفاده قرار دهید زیرا ماسک مرطوب پوشش حوبی برای صورت نیست.

چگونگی شستن ماسک های قابل شستشو

بهتر است بدانید که تمامی موارد فوق مربوط به ماسک های صورت قابل شستشو است و در مورد ماسک ها یکبار مصرف مانند ماسک های جراحی یا ماسک های N95 صدق نمی کند. زیرا قرار دادن چنین ماسک هایی از طریق روش های تمیز کردن معمولی می تواند یکپارچگی ساختار آن ها را از بین ببرد و یا آن ها را قطعه قطعه کند. به طور کلی تنها پاشیدن الکل به ماسک ها برای تمیز شدن کافی نیست و ممکن است حتی به ساختار آن ها آسیب برساند. در حالت ایده آل شما باید ماسک های جراحی را پس از یک بار مصرف دور بیاندازید اما این وضعیت ایده آل نیست و متاسفانه در حال حاضر به دلیل کمبود ماسک بسیاری از افراد از ماسک های جراحی به صورت مجدد استفاده می کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.