دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

علت سرخ بودن مریخ چیست؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

اگر در برخی شب ها با چشم غیر مسلح به آسمان نگاه کرده باشید ستاره قرمز رنگی را خواهید دید که در واقع ستاره نبوده و سیاره مریخ است. ممکن است برای شما جای سوال باشد علت سرخ بودن این سیاره چیست ؟ برای دانستن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

اگر از علاقمندان به علم نجوم هستید، حتما می دانید که سیاره مریخ به سیاره سرخ منظومه شمسی معروف می باشد. در بعضی شبها که با چشم غیر مسلح به آسمان نگاه می کنید این سیاره را به صورت یک ستاره قرمز رنگ مشاهده خواهید کرد. چنانچه مایلید تا دلیل سرخ بودن سیاره مریخ را بدانید با این مطلب از آرگا همراه ما باشید.

بررسی علت سرخ بودن سیاره مریخ

مریخ چهارمین سیاره منظومه شمسی

سیاره سرخ منظومه شمسی مریخ نام دارد که چهارمین سیاره در این منظومه می باشد و در مداری طولانی تر با سرعت کمتری از زمین به دور خورشید می چرخد. روز و شب در مریخ بلندتر از زمین بوده و زمان زیادی طول می کشد تا یک دور به دور خودش بچرخد. گروه های تحقیقاتی پس از بررسی هوای سیاره مریخ به این نتیجه رسیده اند که ساختار گرد و غبار هوای مریخ از عناصر گوگرد و کلر تشکیل شده که همه این سیاره را پوشش داده است. همچنین شواهدی مبنی بر وجود آب و برخی یخچال های بزرگ بر روی این سیاره ذکر شده که در صورت صحت این موارد انسان می تواند روی این سیاره سرخ زندگی کند.

علت قرمز بودن مریخ

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در برخی شبها که با چشم غیرمسلح به آسمان نگاه می کنید این سیاره را قرمز رنگ ببینید. ممکن است علاقمند باشید تا بدانید علت قرمز رنگ بودن مریخ چیست؟ از این رو قصد داریم تا شما را با یافته های دانشمندان در این زمینه آشنا سازیم. طی تحقیقاتی که دانشمندان برای یافتن پاسخ علت سرخ بودن مریخ انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که علت این قرمز بودن کره مریخ مربوط به صخره نرم و بزرگ زنگ زده ای است که روی سطح این سیاره قرار دارد. این صخره در طی زمان فرسایش یافته و ساییده می شود و توسط طوفان های شدید در سراسر این سیاره پخش می شود. طبق آخرین آمار، اندازه این صخره حدود ۵۰ درصد ایالات متحده آمریکا تخمین زده شده است. با این حال برخی دانشمندان این نظریه را کاملا صحیح و درست می دانند و برخی این ادعا را رد می کنند.

علت سرخ بودن سیاره مریخ

برخی دانشمندان دلیل سرخ بودن مریخ را اینگونه بیان کرده اند که در سطح مریخ ماده ای وجود دارد که حاوی مقدار زیادی اکسید آن بوده و تنها علت سرخ بودن این سیاره زنگ زدن آهن موجود در آن می باشد. قابل ذکر است سیاره مریخ هسته ای آهنی دارد و در سطح این سیاره آهن به میزان زیادی وجود دارد به صورتی که این عنصر با قرار گرفتن در معرض اکسیژن کافی به اکسید آهن که رنگ قرمزی دارد تبدیل می شود و این ترکیب طول موج های سبز و آبی رنگ طیف نوری را جذب و طول موج قرمز رنگ را ساطع می کند.

دلیل سرخ بودن سیاره مریخ

به بیان دیگر زمانی که مریخ در آسمان به رنگ سرخ جلوه می کند طوفان گرد و غبار را در جو خود قرار داده که درون این ذرات گرد و غبار عنصر آهن با اکسیژن واکنش نشان داده و رنگ قرمز را جلوه گر می سازد. با توجه به تحقیقات زیادی که در زمینه دلیل سرخ بودن مریخ صورت گرفته اما هنوز دلیل محکم و قاطعی در این مورد ارائه نشده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.