دسته ها
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

ازدواج سفید چیست؟ و چه معایب و آسیب هایی دارد؟

 • ساناز براتی
 • ۸ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

ازدواج سفید چیست ؟ ازدواج سفید در واقع نوعی از ازدواج است که در آن طرفین هیچ نوع تعهدی نسبت به هم ندارند و پیوند زناشویی بدون هیچ چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی انجام می پذیرد.

همه افراد کم و بیش با ازدواج موقت و ازدواج دائم آشنایی دارند و کمتر کسی است که در این مورد اطلاعاتی نداشته باشد، اما واژه ی ازدواج سفید برای اکثر افراد نا آشنا است و افراد محدودی وجود دارند که با این ازدواج آشنایی دارند.

ازدواج سفید چیست ؟

در تمامی عرصه های تاریخ، آدمی با موضوع مهمی در ارتباط بین زن و مرد مواجه بوده است. رابطه ای تاثیر پذیر از غریزه جنسی و چارچوبی مبهم برای برقراری روابط جنسی که زمینه بسیاری از معضلات و مشکلات مختلفی در جامعه می باشد. برای پاسخ به غریزه جنسی انسان، دیدگاه های مختلفی از طرف اندیشمندان و بزرگان دینی و … وجود دارد که هر کدام قابل بحث و بررسی می باشد. ازدواج سفید یکی از پیشنهادات برای پاسخ به نیاز جنسی در افراد می باشد که در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع و اینکه چیست و چگونه انجام می شود آشنا خواهیم شد.

ازدواج سفید چیست و چه معایبی دارد؟

ازدواج سفید و نیاز جنسی

رابطه جنسی و پاسخگویی به نیازهای جنسی، موضوعی خاص و بسیار حساس و با اهمیت محسوب می شود. در کشورهای مختلف، به روابط جنسی بین زن و مرد که بیرون از چارچوب و قوانین جامعه شکل  بگیرد مفهوم بی بند و باری و فساد می دهند. در ایران نیز مثل دیگر کشورها فرهنگ و آداب و رسومی وجود دارد که برای روابط جنسی زن و مرد تعیین تکلیف می نماید. همانطور که می دانیم فرهنگ و آداب و رسوم در ایران از مبانی دینی و فرهنگ ناب ایرانی نشات گرفته و اکثر مردم در ایران طرفدار مذهب شیعه می باشند و در کنار مذهب، فرهنگ و اداب رسوم ایرانی را در مناسبت های اجتماعی و شخصی خود در پیش می گیرند. در ایران با توجه به دین اسلام و مذهب شیعه برای پاسخگویی به نیازهای جنسی زن و مرد ازدواج و عقد نکاح را تعیین کرده اند. به همین دلیل تنها بستر قانونی و شرعی و اخلاقی برای برطرف کردن نیازهای جنسی زنان و مردان در کشور ما تحت ازدواج دائم و ازدواج موقت مشخص شده است و رفع نیازهای جنسی به روش هایی غیر از ازدواج و نکاح برای تمامی مردم مسئله ای ناخوشایند و ناپسند و غیر اخلاقی می باشد. اخیرا موضوع مهمی در رابطه با برطرف کردن نیازهای جنسی در ایران رواج یافته است که ازدواج سفید نامیده می شود. باید بدانید که ازدواج سفید در ایران از هیچ نوع جایگاه قانونی، اخلاقی، شرعی و یا عرفی برخوردار نبوده و انجام آن سرپیچی از قوانین و مفاهیم دینی موجود در کشور است و بحث های زیادی در این مورد صورت گرفته است. در ادامه با این موضوع که ازدواج سفید چیست و چه تعرفی دارد آشنا می شویم.
ازدواج سفید در کشور چطور است؟

تعریف ازدواج سفید

حال می خواهیم بدانیم که ازدواج سفید چیست و چه تعریفی از آن می شود؟ ازدواج سفید به زبان ساده به شروع و تشکیل پیوند زناشویی بین یک مرد و زن بدون هیچ چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی گفته می شود. در حقیقت ازدواج سفید بین زن و مرد ثبت رسمی و قانونی نمی شود و مسئله ازدواج بدون هیچ آداب و رسوم خاصی شکل می گیرد و زن و مرد بدون هیچ تعهدی برای زندگی زیر یک سقف می روند و مدعی هیچ حق و حقوقی نسبت به هم نیستند و نمی توانند باشند. با این تعریف به این نتیجه می رسیم که ازدواج سفید موضوعی غیر قانونی، غیر رسمی و بر خلاف آداب و رسوم در جامعه است و برخی از ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی را به دنبال دارد. به همین دلیل ازدواج سفید موجب یکسری نگرانی ها و کشمکش های زیادی بین مسئولان، کارشناسان، جامعه شناسان و صاحب نظران در این مورد گشته است.

ازدواج سفید چه معایبی به دنبال دارد؟

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

تاریخچه ازدواج سفید

در ادامه مبحث ازدواج سفید و اینکه چیست با تاریخچه آن آشنا می شویم. در رابطه با تاریخچه ازدواج سفید باید به نظام اجتماع و تشکیلات کشورهای غربی مراجعه نمود. در این کشورها در سالهای اخیر پیوند های زناشویی و عاطفی خارج از سنت های مرسوم و مباحث حقوقی ترویج یافته است و موضوع ازدواج غیر رسمی و غیر حقوقی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. ازدواج سفید بار اول در ایالات متحده آمریکا، زیر پرچم جنبشی به اسم آزادی زنان پی ریزی شده است. درست است که این جنبش آزادی زنان به منظور و نیت توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … و تحقق مفهوم عدالت در تمامی ابعاد برای زنان تشکیل شد ولی بعد از سال ها به انقلاب جنسی در بین کارشناسان معرفی شد و ابعاد عدالت جویانه و ضد تبعیض آن جای خود را به ناهنجاری ها و رفتارهای نامتعارف و ابتذال محور در بین خانم ها داد. در کنار ارزشمندی های زیادی این جنبش برای زنان ناهنجاری های سنت شکن و غیر اخلاقی زیادی نیز در آمریکا به دنبال داشت. بعد از آن بود که موضوع ازدواج سفید و شروع یک زندگی مشترک بدون مسائل قانونی و رسمی رواج یافت.

آشنایی با ازدواج سفید

ازدواج سفید موضوعی غیر قابل پذیرش در جامعه ایرانی

با ازدواج سفید و اینکه این موضوع چیست تا حدودی آشنا شدیم، و دیدیم که در جامعه ایرانی به دلیل وجود فرهنگ اسلامی و مذهب شیعه و همچنین فرهنگ ایرانی، ازدواج سفید را بین زنان و مردان قبول نمی کنند. بررسی ابعاد جامعه شناسی و تحلیل نظام فکری یرانی موضوعی مهم و اساسی درباره ازدواج سفید می باشد که باید در مجالس و جلسات آکادمیک و کارشناسانه به آن توجه شود.

در ایران و جامعه ایرانی ازدواج فقط در چارچوب قانونی و رسمی پذیرفته می شود و ایجاد برقراری رابطه زناشویی تحت عنوان ازدواج سفید موضوعی غیر اخلاقی و نامطمئن می باشد، بعلاوه قانونی که بر جمهوری اسلامی ایران حاکم است این است که داشتن ارتباط خارج از شرع را غیر قانونی دانسته و برای این سرپیچی از قانون مجازات هایی را مشخص کرده است. این موضع تا جایی در قوانین کشور اهمیت دارد که با جدیت و حساسیت بالایی درباره آن تعیین تکلیف شده است به نحوی که باعث پیشگیری از رشد ازدواج سفید در ایران شده است. هر فرد ایرانی می داند که ارتباط بین زن و مرد در خارج از چارچوب شرعی و بدون عقد نکاح امکان پذیر نیست و انجام آن جرم و گناه محسوب می شود. با توضیحات گفته شده به این نتیجه می رسیم که در ایران با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم ازدواج سفید پذیرفته شده نیست اما چند سالی است که دیده شده بعضی از جوانان در ایران تحت تاثیر فرهنگ های غربی قرار گرفته و برای زندگی مشترک خود ازدواج سفید را برگزیده اند، البته این انتخاب بنا به دلایلی صورت گرفته که برخی از این دلایل تقریبا موجه است.

ازدواج سفید چیست و به چه شکل است؟

درست است که ازدواج سفید غیر قانونی است و روشی غیر سنتی برای تشکیل زندگی مشترک محسوب می شود که از لحاظ شرعی و عرفی نیز غیر قابل قبول است اما باید به دنبال ریشه یابی این موضوع بود و اینکه علت چیست را در شرایط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … دنبال کرد. بهتر است که این موضوع به شکل کامل ریشه یابی شود و آن را کورکورانه به فرهنگ غربی وارداتی نسبت نداد.

ازدواج سفید چیست ؟

دلایل گسترش ازدواج سفید در ایران

درست است که ازدواج سفید در ایران در برابر جمعیت کشور مقدار بسیار کمی است اما همین تعداد نیز باعث نگرانی بوده و از نظر مسئولان ذی ربط و کارشناسان خطر ساز است و باید ریشه یابی شده و به فکر راه چاره ای برای آن بود. حال بایدد ببینیم که دلایل ازدواج سفید در ایران چیست و به چه علت هایی گسترش یافته است؟

 • مشکلات اقتصادی:

مسلما مسائل اقتصادی در تمامی زمینه های زندگی افراد تاثیر گذار می باشد. در ایران در حال حاضر وضعیت اقتصادی آشفته ای حکم فرم است و این وضعیت باعث وارد شدن فشار زیادی به جوانان و افرادی شده که به فکر ازدواج هستند. جوانان زیادی وجود دارند که به خاطر نداشتن شرایط اقتصادی مناسب مثل کار، سرمایه و مسکن و بسیاری از موارد دیگر توانایی تعهد رسمی در برابر ازدواج را ندارند و بالاجبار ترجیح می دهند که نیازهای جنسی و عاطفی خود را باا ازدواج سفید برطرف و مدیریت کنند.

ازدواج سفید چیست و چگونه است؟

 • بالا رفتن سن جوانان در ایران:

این موضوع که ازدواج باید در یک دوره زمانی مشخص صورت بپذیرد کاملا روشن است و در حال حاضر افزایش سن ازدواج در جوانان باعث ایجاد سردرگمی در انتخاب و شکل گیری مسیر ازوداج رسمی شده است. همین امر باعث می شود تا زمینه برای انحراف از مسیر اصلی و هدایت روابط عاطفی و جنسی افراد به سمت ازدواج سفید فراهم شود.  بالا رفتن سن ازدواج در ایران بنا به دلایل و شاخص های مختلف و بسیاری است که باز هم ریشه در اقتصاد، و مباعث فرهنگی و اجتماعی داشته است.

بررسی ازدواج سفید

 • افزایش آمار طلاق در ایران:

بالا رفتن آمار طلاق در ایران باعث نگرانی جوانان شده است و توجه به این موضوع باعث بروز ابهامات و نگرانی درباره درست بودن ازدواج شده است. این مسئله انکار ناپذیر است و نمی توانیم آن را بهانه ای برای رفتن جوانان به سمت ازدواج سفید بدانیم . با تامل در مورد طلاق جوانان در ایران به دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خواهیم رسید. به همین جهت مسئولان باید در مورد این آمار نگران کننده طلاق فکری کنند تا ازدواج رسمی در فرهنگ ما به مشکل مواجه نشود.

ازدواج سفید چه ازدواجی است؟

 • محک زدن رابطه ها:

یکی دیگر از دلایل رفتن جوانان به سمت ازدواج سفید محک زدن طرف مقابلشان برای ازدواج است. برخی از جوانانی که به سمت ازدواج سفید رفته اند دلیل این موضوع را محک زدن طرف مقابل خود برای انتخاب درست می دانند. این افراد بر این باورند که دلایل مختلفی که ازدواج را نا امن کرده و باعث شکل گیری طلاق شده است، باعث شده تا آنها از روش های دیگری برای شناخت همسر آینده خود استفاده نمایند و با دید باز و شفاف اقدام به انتخاب همسر نمایند. به همین دلیل اقدام به ازدواج سفید در طی مدتی معین کرده تا با روحیات و خلق و خوی همسر خود تا حدودی آشنا شوند. البته این بحث نیاز به تحلیل و کارشناسی توسط افراد صاحب نظر در حوزه ازدواج دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته شود.

ازدواج سفید چطور است؟

 • عدم اعتقاد به موضوع ازدواج:

در حال حاضر و سال های اخیر متاسفانه در اعتقادات و تفکرات بعضی از جوانان شاهد نقصان بوده ایم که در رابطه با مسئله های دینی، مذهبی و آداب و رسوم کشور سوال و ابهامات زیادی وجود دارد. از طرفی چون شرایط مناسبی برای پاسخ گویی به سوالات و ابهامات ایجاد شده در جوانان وجود ندارد و رسانه ها و منابع مختلف با طرز تفکرهای مختلف به این نیاز جوانان پاسخ می دهند باعث بروز عدم اعتقاد در برخی جوانان به مسئله ازدواج شده است. بسیاری از جوانان در حال حاضر مسئله ازدواج را از جنبه شرعی و حقوقی اشتباه می دانند و ازدواج سفید را برای رفع نیازهای عاطفی و زناشویی خود انتخاب می کنند.

ازدواج سفید چه چیزی است؟

 • مسئولین پذیر نبودن و عدم پذیرش حدود و قواعد ازدواج رسمی:

با توجه به ضعف های فرهنگی و همچنین عدم تربیت صحیح جوانان به شکلی که بتوانند مسئولیت و تعهدات خود را در جامعه بپذیرند، شاهد هستیم که جوان ها از موضوع ازدواج رسمی به خاطر تعهدات و مسئولیت های مربوط به آن دوری می کنند و به دنبال راه هایی بدون تعهد و مسئولیت برای رفع نیازهای عاطفی و جنسی خود هستند. این موضوع محقق نمی شود مگر با ازدواج سفید! ازدواج سفید باعث بی مسئولیتی افراد خواهد شد و همچنین باعث می شود تا افراد مسئولیت و تعهدات خودشان را به دیگران محول کنند. در حال حاضر افرادی که زندگی به سبک ازدواج سفید را برمی گزینند از ابعاد مختلف و تبعات احتمالی این نوع زندگی غافل هستند و بدون در نظر گرفتن معایب این نوع زندگی فقط به نکات مثبت و مزایای این نوع ازدواج فکر می کنند. نکات مثبت و مزایای مختلف یک موضوع که به شکل ریشه یابی شده دیده می شوند ممکن است دارای نقایص و ایرادات زیادی باشند.

ازدواج سفید چیست و تاریخچه آن به چه زمانی باز می گردد؟

احتمال ختم شدن ازدواج های سفید به طلاق تا چه حد است؟

در ادامه بررسی اینکه ازدواج سفید چیست نوبت به بررسی این موضوع می رسد که این ازدواج ها تا چه اندازه به طلاق نزدیک هستند. متاسفانه عمر ازدواج سفید در جهان و همچنین ایران زیاد نیست و احتمال جدایی در ازدواج سفید بیشتر از ازدواج های رسمی می باشد، چون در ازدواج سفید طرفین نسبت به هم تعهدی ندارند می توانند به راحتی طلاق و جدایی را انتخاب کنند. تعهداتی که در ازدواج های رسمی وجود دارد جنبه های زیادی در زمینه های حقوقی، اجتماعی، فردی و اخلاقی دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است. در اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی ازدواج های سفیدی که یک یا دو سال به طول انجامیده اند یا به ازدواج رسمی ختم شده اند و یا اینکه به جدایی رسیده اند، البته بیشتر این ازدواج ها به ازدواج رسمی و تشکیل خانواده ختم شده اند. اما در جامعه ایرانی به دلایل مختلف زیادی ازدواج سفید به جدایی منجر می شود و یک نوع تجربه عاطفی جنسی قلمداد می شود. در حالت کلی نمی توانیم تعادلی بین مزایا و معایب ازدواج سفید در جامعه ایرانی یافت و در ایران اغلب ازدواج های سفید متاسفانه به جدایی می انجامد.

ازدواج سفید در ایران چگونه است؟

معایب و نقص های ازدواج سفید

با توجه به اینکه ازدواج سفید چیست و چگونه شکل می گیرد متوجه شدیم که این نوع ازدواج برای ایرانی ها غیر قابل هضم می باشد و اشکلات زیادی در آن دیده می شود. در ادامه می خواهیم با معایب و اینکه نقص های ازدواج سفید چیست آشنا شویم:

 • عدم تعهد و وفاداری در دو طرف
 • وجود خیانت جنسی دو طرف به یکدیگر
 • ازدواج سفید برای اغلب زنان و مردان ایرانی نوعی خوشگذرانی و تفریح محسوب می شود.
 • ایجاد مشکلات در روابط خانوادگی
 • عدم پذیرش و حمایت مالی یا عاطفی از سمت خانواده ها
 • رواج فساد در جامعه در شرایطی که فهم لازم از ازدواج سفید ندارند
 • نقص در ستون های خانواده ایرانی

ازدواج سفید در ایران

چرا ازدواج رسمی سلامت بالاتری نسبت به ازدواج سفید دارد؟

در حالت کلی ازدواج های رسمی از جهات مختلف به ویژه سلامت جنسی و جسمی و روانی دارای امتیازات و فوائد بیشتری نسبت به ازدواج های سفید و غیر رسمی دارند. افرادی که به دنبال ازدواج سفید هستند از سلامت و اطمینان جنسی و جسمی کمتری نسبت به افرادی که به دنبال ازدواج رسمی هستند، برخوردار می باشند. عدم شناخت طرفین باعث مشکلات و بیماری های مقاربتی خواهد شد. بعلاوه اشخاصی که به دنبال ازدواج سفید هستند ممکن است از کیفیت رابطه جنسی مناسبی بهره نبرده باشند و به دلیل مشکلات جنسی و رضایتت جنسی به سمت این ازدواج بروند. افراد درگیر با ازدواج سفید دچار آسیب های روانی و روحی مختلفی مثل افسردگی، سطح پایین رضایت عاطفی و … می شوند. چون در ازدواج سفید احتمال جدایی و قطع رابطه بیشتر است آسیب های روحی و روانی زیادی برای دو طرف وجود خواهد داشت. در ازدواج سفید مرزبندی مشخصی در رابطه با مسئولیت ها، تعهدات، تکالیف و حقوق دو جانبه طرفین وجود ندارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.