دسته ها
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

مکان های دیدنی و جاهای گردشگری شهر افسانه ای تکاب

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

دیدنی های تکاب شامل جاذبه های تاریخی زیادی هستند این منطقه در استان آذربایجان غربی واقع شده است و بیشتر جاذبه های تاریخی که در آن وجود دارد قدمتی هشت هزار ساله دارند این شهر افسانه ای علاقه مندان بسیار زیادی را به خود جذب می کند و به دلیل دیدنی های مختلفی که دارد بسیار مورد توجه است و در ادامه این بخش نیز می توانید بیشتر با پیشینه تاریخی این شهر آشنا شوید.

تکاب شهری افسانه ای و پر رمز و راز است این شهر دارای مجموعه ای از آثار تاریخی است که گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به خو جذب کرده است خیلی از گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند خاطرات دل انگیزی را در این شهر به خاطر می سپارند و جاذبه های تاریخی شهر را از نزدیک مشاهده می کنند. این منطقه دارای یکی از مجموعه های تاریخی در ایران است مجموعه تاریخی تخت سلیمان به دلیل برخوردار از آثار باستانی ارزشمند خود بسیار شناخته شده است این مجموعه تاریخی دارای مهم ترین آثاری است که تمدن ایرانی را به خوبی نمایان می کند همچنین این منطقه به دلیل خوش آب و هوا بودن گردشگران زیادی را پذیرا است.

این شهر دارای جاذبه هی طبیعی نیز می باشد جاذبه هایی همچون چملی گول که از زیبایی های زیادی برخوردار هستند و گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند تالاب چملی یک جزیره شناور با وجود زیبایی های منحصر به فرد است پدیده های شگفت انگیز طبیعی که در این منطقه می توانید نظاره گر باشید بسیار زیبا و دیدنی هستند و می توانید از نزدیک زیبایی های آن را مشاهده کنید.

دیدنی های تاریخی و طبیعی تکاب:

اگر قصد سفر به یکی دیگر از مناطق تاریخی و باستانی در ایران را دارید پیشنهاد می کنیم تا به یکی دیگر از مناطق تاریخی و مجموعه های باستانی ایران بروید منطقه ای با نام تکاب که در استان آذربایجان غربی واقع شده است که در این بخش نیز با مهم ترین آن ها آشنا خواهید شد.

 

روستای یولقون آغاج:

یکی از بهترین مکان های دیدنی  در ۳۰ کیلومتری شهر تکاب قرار گرفته است روستای یولقون آغاج می باشد و در آن آثار تاریخی زیادی وجود دارد که قدمت آن ها به دوران صفوی و قاجار باز می گردد. در این روستای مکان های قدیمی از جمله مسجد،حمام و خانه های قدیمی وجود دارد که قدمت آن ها به قرن ها پیش برمی گردد. همچنین این روستا در فصل بهار و تابستان از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار می باشد که می تواند یک روز تفریحی فوق العاده را برای بازدیدکنندگان خود بسازد. روستای یولقون آغاج یکی از مورد اهمیت ترین مکان های دیدنی در شهر تکاب می باشد.

بناهای تاریخی تکاب

زندان برنجه:

این مکان برای افرادی که علاقه مند به طبیعت و کوه نوردی هستند بسیار مکان جالبی خواهد بود. در این مکان فوق العاده چندین چشمه آهک ساز وجود دارد که مهم ترین آن زندان برنجه می باشد. این مکان دیدنی دارای حدود ۷۰ متر عمق است که قطعا شما را حیرت زده خواهد کرد. این مکان دیدنی در حدود ۲۸ کیلومتری شهر تکاب واقع شده است و همه ساله بازدیدکنندگان زیادی برای تماشا این پدیده طبیعت به این شهر سفر می کنند. در کف زندان برنجه دریاچه ای کوچک و گاز کربنیگ موجود می باشد که بازدیدکنندگان می توانند از بالای این کوه به تماشا این مکان دیدنی بنشینند.

مکان های تاریخی تکاب

 تخت سلیمان:

یکی از معروف ترین مکان های تاریخی کشور ایران تخت سلیمان می باشد که در نزدیکی شهر تکاب واقع شده است و تمدن ایران را به رخ جهانیان می کشد. این مجموعه ی جهانی در کوهستان های غرب کشور از مهم ترین آثار های تاریخی و ملی می باشد که در دوران ساسانیان ساخته شده است و ارزشی برابر با تخت جمشید هخامنشیان را دارد. تخت سلیمان یکی دیگر از مکان های تاریخی کشور ایران می باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و به عنوان یک نماد بزرگ برای شهر تکاب شناخته می شوذ. در این مجموعه تاریخی آتشکده آذرگشنسب،دریاچه طبیعی،کاخ شاهی،تالار، بنای چهارطاقی و معبد آناهیتا وجود دارد که قطعا هر بازدیدکننده ای را حیرت زده تاریخ ایران خواهد کرد. همه ساله بازدیدکنندگان زیادی از سراسر کشور و جهان برای بازدید از این مکان تاریخی به تکاب سفر می کنند. برخی از محققان و تاریخ نویسان معتقدند که قدمت این مکان تاریخی به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و آن دوران باز می گردد و در زمان ساسانیان مورد اهمیت و بازسازی قرار گرفته است.

طبیعت تکاب

 

پل ساروق:

یکی دیگر از دیدنی های تکاب پل ساروق می باشد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است این پل در فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال غربی تکاب قرار دارد قرار گرفتن آن بر روی رودخانه ساورق موجب جذبیت بیشتر این پل برای گردشگران شده اند همچنین اهمیت ساخت آن را بیشتر کرده است. قدمت ساخت این پل تاریخی به دوران حکومت صفویه نیز باز می گردد و یکی از مهم ترین بناهایی است که در آن دوران ساخته شده است و یکی از آثار تاریخی مهم محسوب می شود. بخش های مختلفی از این پل شامل سه چشمه و دهانه هستند در فصل های بهار رودخانه این پل بسیار پر آب است و می توانید با قدم زدن بر روی طاق های آن چشم اندازهای زیبا و جذابی از آن را مشاهده کنید.

دیدنی های تکاب

قلعه سردار افشار:

این عمارت نیز یکی دیگر از بناهای تاریخی مهم است که در دوران قاجاریان ساخته شده است این عمارت که به عنوان عمارت سردار افشار شناخته می شود توسط حسینعلی خان افشار و به دستور او ساخته شده است این عمارت یک عمارت اربابی است و دارای دو طبقه با ایوان های زیبا و دیدنی است. ستون هایی که در این بنا می بینید آجرکاری شده اند و زیبایی های بنا را نیز بیشتر کرده اند حوضی که در میانه حیاط ساخته شده است جذابیت بنا را بیشتر کرده است.

جاذبه های تکاب

 

تکاب یکی از مناطق زیبا در استان آذربایجان غربی است این شهر دارای مناطق تاریخی و طبیعی زیادی است تنوعی که در میان جاذبه های توریستی و گردشگری این شهر وجود دارد موجب شده تا هر ساله گردشگران بسیار زیادی از نقاط مختلف ایران به این شهر سفر کنند.

اگر از علاقه مندان به جاذبه های توریستی و مکان های دیدنی آذربایجان غربی هستید می توانید در لینک با جاذبه های بیشتری از این استان آشنا شوید این استان از قدمت تاریخی بالایی نیز برخوردار است و به دلیل برخورداری از مهم ترین جاذبه های طبیعی سالانه مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.