دسته ها
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

تاریخچه ساخت شمع و آشنایی با انواع شمع های مختلف

 • سحر هودانلویی
 • ۸ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

ساخت شمع و استفاده از آن مربوط به سال های بسیار دور می باشد که در این بخش از مجله آرگا به معرفی تاریخچه ساخت شمع و معرفی انواع آن ها برای شما پرداخته ایم.

شمع را می توان به عنوان قدیمی ترین وسیله نوری در زمان تاریکی معرفی کرد. این منابع نوری در ابتدا به دست فینیقی ها ساخته شدند و تا قبل از اختراع برق و الکتریسیته از آن به عنوان منشایی نوری برای پیدا کردن راه، و سایل و کاربرد های بسیار استفاده می کردند. گفتنی است که با اختراع شمع تحولی عظیم در زندگی بشر پدید آمد و به مرور زمان جز وسایل ضروری هر خانواده و فرد شکل گرفت. همچنین شمع را می توان در بسیاری از مطالب و اشعار باقی مانده از گذشتگان اهل عرفان و شعرا مشاهده کرد.

گفتنی است که در ابتدا، صنعت شمع سازی با استفاده از موم و فیتیله انجام می شد، اما پس از گذشت زمان پارافین و روغن نهنگ جایگزین موم های قدیمی شد. همچنین تا به کنون از پارافین می توان به عنوان ماده اصلی تشکیل و ساخت انواعی از شمع ها نام برد.

قابل به ذکر است که با پیشرفت علم و تکنولوژی، و اختراع برق باید ساخت شمع روندی نزولی را طی می کرد، اما نکته قابل توجه اینجاست که نه تنها میزان تولید آن کاهش نیافته است، بلکه بیشتر از گذشته به تولید انواع مختلفی از آن پرداخته می شود. شمع ها کاربرد بسیاری در مراسم مذهبی و آیینی، تولد، عروسی، تشریفات بزرگ، تزئین منازل و تغییر دکوراسیون به سبک جدید دارند.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا علاوه بر مطالعه تاریخچه ساخت شمع با انواعی از آن ها در عصر امروز آشنا شوید.

شمع دارای چه تایخچه ای می باشد؟

آشنایی با تاریخچه ساخت شمع

طبق تاریخ بسیاری از محققان تاریخی؛ تاریخچه ساخت شمع در اولین بار به دوره مصریان و حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. اما در این میان گفتنی است که در زمان های خیلی دور و عصر رومیان و آتروسک می توان وسایلی را به مانند و کاربرد شمع یافت کرد. طبیعی است که شمع های ابتدایی از نظر شکل، ساختار و کاربرد با شمع های امروزی قابل قیاس نباشند اما می توان گفت که تاثیر بسیاری را در روشنایی دارا بوده اند.

 • ساخت شمع در قرون وسطا

در گذشته شمع ها شکل مشعلی و جنسی از چربی حیوانات را داشتند که با گذشت زمان مخترعین بسیاری دست به تغییر جنس و ساختار آن ها زدند. در قرون وسطا به جای استفاده از چربی حیوانات، موم را جایگزین آن کردند که در برابر او از بوی مطبوع و سوخت تمیز تری برخوردار بود. با جایگزینی این ماده بر هزینه آن نیز افزوده شد که خریداری را برای برخی از افراد جامعه دشوار کرد. قابل به ذکر است که در اغلب موارد این نوع شمع ها را در کلیسا و مجالس مذهبی خود استفاده می کردند.

 • توسعه صنعت شمع سازی در قرن ۱۹

گفتنی است که اصلی ترین توسعه و پیشرفت نسبت به تولید شمع مربوط به قرن ۱۹ می باشد. همچنین می توان گفت که برای اولین بار و در سال ۱۸۲۰ یک شیمی دان فرانسوی به نام اوژن شورول قادر به جدا کردن اسید استئاریک از اسید چرب حیوانی شد. سر انجام این عمل او سبب کشف و تولید موم های ستر شد که از موم های قبلی دارای پایداری و سختی بیشتر بود. این شمع در زمان تولید خود به دلیل پاکیزگی و بوی مطبوع تر نسبت به موارد قبلی خیلی زود از محبوبیت خاصی برخوردار شد.

آشنایی با مراحل سخت شمع

همچنین در حوالی این سال ها؛ فردی فرانسوی تبار با استفاده از فیتیله مشکل سوخت نا منظم شمع را رفع کرد. با قرار دادن فیتیله در وسط این شمع ها، استفاده از آن بسیار و کاربرد آن نسبت به قبل نیز فراوان تر شد. گفتنی است که در گذشته تولید شمع نه تنها با دست صورت می گرفت بلکه همین امر سبب تولید محدود آن شده بود.

در سال ۱۸۳۴ مخترعی به نام ژوزف مورگان تغییر بسیاری را در صنعت شمع سازی به وجود آورد. او در این رابطه قادر به ساخت ماشینی شد که در یک ساعت حدود ۱۵۰۰ شمع تولید می کرد. مورگان با این اختراع خود در تاریخچه ساخت شمع تحول بسیاری ایجاد کرد و از آن به بعد بود که از شمع به عنوان وسیله ای مقرون به صرفه با تولید کثیر نام برده شد.

 • تولید انبوه شمع در قرن ۲۰

قابل به ذکر است که تا قرن ۲۰ از شمع به عنوان وسیله ای پر کاربرد و محبوب نام می بردند، که در بسیاری از مراسم برای تزئین و در برخی موارد دیگر به عنوان کادو از آن استفاده می کردند.

همچنین پس از گذشت این دوران دانشمندان با توجه به تاریخچه ساخت شمع، سعی کردند که در تهیه و تشکیل آن تغییری ایجاد کنند. این تغییر با استفاده از سویا که سوخت نرم تر و بهتری نسبت به پارافین داشت، منتهی شد.

شمع ها برای رسیدن به شکل و ظاهر امروزی راه های بسیاری را طی کردند، با توجه به اینکه در عصر امروز به عنوان وسیله ای برای روشنایی کاربرد ندارد، اما می توان تولید انبوهی از آن را برای دیگر مصارف مشاهده کرد.

در بسیاری از جشن و محافل امروزی می توان شمع های بسیاری را در گوشه و کنار به عنوان وسیله تزئینی مشاهده کرد.

تاریخچه ساخت شمع

جنس و ساختار شمع

از تحول و اختراع عظیم ژوزف مورگان حدود ۱۶ سال می گذشت که در تاریخچه ساخت شمع و ساختار آن تغییرات بسیاری به وجود آمد. در ابتدا و سال ۱۸۵۰ میلادی پارافین ها را از تصفیه نفت خام به دست می آوردند. همچنین پارافین ماده ای بی رنگ و بو بود که با توجه به دارا بودن سوخت پاکیزه، بسیار مقرون به صرفه تر نیز بود. این نوع شمع با تغییرات پی در پی خیلی زود وارد بازار شد که تنها مشکل آن پایین بودن نقطه ذوب بود. این مشکل نیز با مرور زمان و اضافه کردن اسید استئاریک به ترکیب شمع خیلی زود برطرف شد. گفتنی است که در این میان شمع های حاوی پارافین، از قیمت کمتر و بوی خوشایند تری برخوردار بودند که از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم برخوردار شدند.

همچنین قابل به ذکر است که با اختراع برق استفاده از این منبع نوری به مرور کاهش یافت و  فقط افراد متعلق به مناطق محروم از آن استفاده می کردند.

 • موم سفید

با افزایش صنعت صید ماهی در قرن ۱۸ تغییرات بسیاری در تاریخچه ساخت شمع پدید آمد. این تغیرات شامل متبلور کردن چربی نهنگ بود که در نهایت از موم سفید آن برای ساخت شمع استفاده می کردند. این موم ها به مراتب از شمع های اولیه بسیار پایدار تر بودند و در فصل تابستان نیز با مشکل چندانی برخورد نمی کردند. گفتنی است که محققان تاریخ از ابتدایی ترین نوع ساخت شمع به تولیدات مربوط به موم سفید اشاره دارند.

ساخت شمع چگونه است؟

آشنایی با انواع شمع

به طور کلی شمع ها بر اساس کاربرد و شکل ظاهری به گروه های مختلفی طبقه بندی می شوند. دسته بندی جامع آن مربوط به شمع های معمولی و فانتزی می باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

 • شمع های معمولی

این نوع شمع از ساده ترین و ارزان ترین گروه منبع های نوری غیر طبیعی به شمار می آید. گفتنی است که شمع معمولی را می توان در مراسم مذهبی و بسیاری از یاد بود ها مشاهده کرد.

 • شمع تولد

این نوع شمع در گروه خود دارای انواع بسیاری است، که شکل عددی آن بسیار محبوب و مورد توجه افراد قرار دارد. این شمع ها به صورت عددی از ۰ تا ۹ هستند که برای تعیین سن فرد کاربرد دارد.

 • شمع وارمر

شمع وارمر به علت گرم نگه داشتن غذا در بازار به صورت بسته بندی های چند تایی با نام وارمر شناخته می شود. قرار دادن این شمع در زیر برخی ظرف های غذا از سرد شدن آن جلوگیری می کند.

 • شمع تزئینی

شمع های تزئینی تنها جنبه زیبایی و تزئین منازل را به عهده دارد. این نوع را می توان در شکل های بسیاری همچون تندیس، ساختمان های معروف و انواع گل از بازار خریداری کرد. گفتنی است که شمع های تزئینی نسبت به دیگر شمع ها از هزینه بیشتری برخوردار می باشند که در صورت استفاده، شکل ابتدایی و زیبایی خود را از دست می دهند.

معرفی انواعی از شمع ها

 

 • شمع نسوز

این نوع شمع برخلاف نامش نسوز نیست، فقط مایعی خوراکی در ساختار آن جایگزین پارافین شده است.

 • شمع های معطر

قابل به ذکر است که پارافین موجود در شمع های معطر دارای اسانس و مواد معطر کننده می باشد. هنگامی که پارافین ها شروع به سوخت می کنند، اسانس پارافین در هوا منتشر می شود و همین امر سبب ایجاد رایحه ای خوش در فضا می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.