دسته ها
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

دانستنی های جالب درباره قوم مایا و نگاهی به تاریخچه اعجاب انگیز آن ها

 • سحر هودانلویی
 • ۲۳ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

قوم مایا تمدنی بسیار قدیمی و دور افتاده از اقوام سرخ پوست می باشد که متعلق به بخش های از جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی است. این قوم سرخ پوست که در زمان خود از شهرت بسیاری برخوردار بود، در زمان خود دست آورد های بسیاری رسید که در این مطلب به ذکر آن ها پرداخته شده است.

این قبیله استعداد بسیاری در هنر، معماری، ستاره شناسی و ریاضی دارا بود، به همین دلیل با به کار گیری هریک از آنان تحولات بسیاری در نحوه زندگی خود ایجاد می کردند. قوم مایا با استفاده از تمدنی که در سال های ۲۵۰ تا ۹۰۰ کسب کرد، توانست تغییر و تحولات بسیاری را در آمریکای مرکزی به وجود آورد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا حقایق و دانستنی های قوم مایا را به همراه ما مطالعه کنید.

آشنایی با افراد قبیله مایا

آشنایی با قوم مایا

قوم مایا با دارا بودن قدمتی ۴۰۰۰ ساله، از قدیمی ترین تمدن های باستانی است که دارای شهرت بسیار می باشد.. نکته ای که در مورد این قبیله بسیار شگفت انگیز است، پیشرفته بودن در زمان زیستی خود است. شاید در قبل از قوم مایا قبیله های بسیاری بر کره زمین حکم فرمایی می کردند، اما گفتنی است که تمدن بسیار جالب این قبلیه سبب شد تا مردم علاقه بسیاری نسبت به مطالعه تاریخ گذشتگان و نحوه زندگی دیگر قبایل داشته باشند.

این قبیله به نوعی نسبت به دیگر افراد زمان خود بسیار جلوتر بوده است، چراکه علم بسیاری در رابطه با تهیه تقویم، اختر شناسی، پزشکی، سازه های عظیم و غول پیکر، ساخت هرم، ریاضیات و معماری داشته اند. افرادی ماهر از این قبیله علم به خصوصی در رابطه با ریاضی و نجوم داشتند، و به تصور برخی همین عوامل سبب محبوبیت آنان نسبت به دیگر قبایل شد.

اگر بخواهیم دیگر نکات شگفت انگیر درباره این قبیله را بیان کنیم ،می توان به آن اشاره داشت که قبل از سرنگونی و تسلیم شدن در برابر اسپانیایی ها، خود به ناگهان تمام تمدن و سازه ها را رها کردند و به غارنشینی و زندگی در کوهستان پناه بردند. علت بروز این اتفاق هنوز به درستی مشخص نشده و هیچ کس از علت این عملکرد خبر ندارد.

اگر تا کنون درباره دانستنی های قوم مایا هیچ اطلاعی نداشته اید، توصیه می شود در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا حقایقی شگفت انگیز در رابطه با این قبیله مطالعه کنید.

آثار به جا مانده از تمدن مایا

دانستنی های قوم مایا

در ادامه دانستنی هایی جالب درباره این قبیله مطالعه می کنید که به خوبی، از علم بسیار آن ها مطلع می شوید.

 • پیدایش زمین و ساخت تقویم

طبق باور اختر شاناسان مایاها، جهان در روز ۱۱ آگوست و در سال ۱۳۱۴ پیش از میلاد مسیح به وجود آمده است. این بدان معناست که جهان در این روز پدید آمده و به عنوان تاریخ رسمی تقویم مایاها به حساب می آید.

 • قبیله مایاها هنوز هم وجود دارد؟

تصور نکنید که این قبلیه در سالیان دور از دنیا رفته اند و دیگر نمی توان آثاری از این قبیله یافت کرد. چرا که وارثان این قبیله در قاره آمریکا سکونت دارند و جمعیت آنان را می توان در جدود ۷ میلیون نفر در نظر گرفت. همچنین قابل به ذکر است که تعداد بسیاری از این افراد در جنوب مکزیک و نواحی کوهستانی گواتمالا و بلیز به زندگی مشغول هستند.

 • ادبیات و الفبای مایاها بر چه صورتی بوده است؟

این قبیله از اندک قبایلی می باشد که الفبای منحصر به خود را دارا بوده است. همچنین آنان کتاب هایی را هماهنگ با نوع زبان و الفبای خود نوشته بودند و مطالبشان از نگارش منحصری برخوردار بوده است. مایاهایی ها از خط و نگارش به خصوص خود در زمینه های مذهبی، سرشماری در آمد و مالیات، جشن و مراسم مذهبی و تالیف کتاب های خود استفاده می کردند.

آشنایی با دانستنی های قوم مایا

 • خط تصویری مایاها

این قبیله دارای خط تصویری منحصر به خود نیز بوده است که طبق تحقیقات انجام شده، نوع سخت آن مختص به هیروگلیف ها بوده است. طبق بسیاری از دانشمندان و تاریخ شناسان برخی از نشانه های این خط تا دهه ۱۹۵۰ قابل رمز گشایی نبوده و کسی توان تفسیر آنان را نداشته است.

 • اعداد و ارقام مایاهایی

گفتنی است که قبیله پیشرفته مایا، اولین قومی بود که از صفر به عنوان اولین عدد استفاده کرد.

 • سابقه تاتو

از دیگر دانستنی های قوم مایا، می توان به وجود تتو بر روی بدن زنان و مردان قبیله اشاره کرد. افراد این قبیله معنا و مفهوم تاتو را گسترش و کم کم به دیگر جوامع و فرهنگ ها انتقال دادند.

 • استعداد هندسه از بدو تولد

افراد متعلق به قبیله مایا در طراحی و ساخت هرم و معبد های بسیار تبحر برانگیز، مهارت خاصی را دارا بوده اند. این افراد از بدو تولد و به گونه ای مادر زادی، با تمامی سازه ها و روش ساخت و مهندسی معماری ساختمان و هرم ها آشنا بوده اند.

در این رابطه گفتنی است که یکی از بزرگ ترین هرم های جهان در زمان تمدن مایاهایی ها ساخته شد. در این عصر طلایی ییش از صد ها شهر بزرگ و کوچک با تمدن های پیشرفته پدید آمد. همچنین بیش از نیم این سازه ها، مربوط به معابد مذهبی بوده است.

آشنایی با حقایق قوم مایا

 • علم نجوم و ستاره شناسی

همان طور که تاکنون مطالعه کرده اید، قوم مایا در رابطه با علم ستاره شناسی از تبحر بسیاری برخوردار بوده است. آن ها باوری نیز این مبنا داشتند که تمامی اجسام و اجرام موجود در آسمان به خواست و اراده خداوندانی تحت گردش و چرخش است. آن ها نسبت به علم خسوف، کسوف و برابری شب و روز آگاه بودند و  در بسیاری از تقویم های خود در این رابطه فرصیه هایی را ذکر کرده اند. همچنین افراد متعلق به این قبیله به خوبی یاد داشتند که از ریاضی برای ثبت و محاسبه حرکات و تغییرات ستاره های آسمانی استفاده کنند.

قایل به ذکر است که مایاهایی ها با کمک علم اختر شناسی، تقویم هایی را در جهت هماهنگی مراسم مذهبی، طالع بینی، پیشگویی و ثبت دوره سلطنت پادشاهان تهیه و تنظیم می کردند.

 • فعالیت بدنی و ورزش

از دیگر دانستنی های قوم مایا می توان به قدرت و توانایی ورزش آنان اشاره کرد، چرا که در این رابطه بسیار قوی و پر مهارت بوده اند. همچنین آنان بازی به نام ناتوئل داشته اند که شباهت بسیاری به فوتبال امروزی داشته است. به این شکل که باید با توجه به قوانین خاص و بدون برخورد توپ با تن و دست، آن را به دروازه تیم مقابل می رساندند.

 • حمام آب گرم

در گذشته برای زنانی که به تازگی زایمان کرده بودند، حمام های آب گرمی وجود داشت که در اصطلاح خود نامی عجیب و غریب داشته است. این حمام آب گرم که امروزه به نام سونا شناخته شده است، در گذشته و این قبیله بعد از زنان، مورد استفاده پادشاهان و زنان اشرافی یه طور دائمی قرار می گرفته است. این سونا ها در اغلب موارد از جنس سنگ ساخته شده بود و افراد اشرافی ساعاتی را برای استراحت به آن اختصاص می دادند.

معرفی اخرین پادشاهی قوم مایا

 • آخرین سلطنت

از دیگر حقایق و کشف دانستنی های قوم مایا می توان به آخرین پادشاهی آن اشاره داشت. جزیره ای به نام تایاسال متعلق به آخرین سلطنت قوم مایا بوده است که طبق مطالعات موجود تا سال ۱۶۹۶ نیز ادامه داشته است.

 • کلمه ای مایاهایی به نام کوسه

بسیاری از زبان شناسان تاریخی بر این باورند که کلمه شارک به معنای کوسه می باشد که از قوم مایا برگرفته شده است.

 • جراحی زیبایی در تمدن های گذشته!

مردم متعلق به تمدن مایا از روش های بسیار جالبی برای بهبود زیبایی خود استفاده می کردند. آن ها با کمک گرفتن از برخی رسوم و ابزار، سعی داشتند که به نوعی فعالیت هایی را در جهت افزایش زیبایی کودکانشان انجام دهند. به طور نمونه پس از تولد نوزاد او را در گهواره هایی مخصوص به صورت تخت می خواباندند، تا سبب پهن شدن پیشانی شان در سنین بالا شود. آن ها بر این باور یودند که با این کار بخت و اقبال فرزند خود را نیکو و طولانی رقم می زنند.

 • نحوه نام گذاری

طبق فرهنگ رایج در  تمدن مایا، نوزادان با توجه به روزی که متولد می شدند، نام به خصوصی برای آنان برگزیده می شد.

معرفی علم بی نهایت قوم مایا

 • اهرام متعلق به مایا

همان طور که تاکنون متوجه شده اید، افراد متعلق به قبیله مایا از تبحر خاصی در رابطه با ساخت هرم و معماری برخوردار بوده اند،که در زمان خود از شگفتی منحصری برخوردار بوده است. در عصر امروز چیزی جز مخروبه از آنان بhقی نمانده است که دولت آمریکا آنان را از مالکان خصوصی خریداری کرده و تحت سلطه خود در آورده است.

 • انواع تقویم مایاهایی

تمدن بسیار پیشرفته مایا سبب شده بود تا علاوه بر یک تقویم، از سه تقویم کلی پیروی کنند. آن ها در تقویم های خود تمامی رویداد های تاریخی را به ثبت می رساندند و به امر ۳۶۵ روزه بودن سال ها پی برده بودند‌. آن ها برای محاسبه روز ها علاوه بر حرکت خورشید ها، به جابه جایی ماه و ستارگان نیز توجه بسیاری قائل بودند.

 • سبک زنوگی زنان اشرافی

این مورد شاید خوشایند به حساب نیاید، اما گفتنی است که از رسومات متعلق به زنان اشرافی بوده است. آنان بر طبق رسومات عجیب باید دندان های خود را به شکل تیز مانند می تراشیدند.

معرفی سازه های قبلیه مایا

معرفی دیگر حقایق متعلق به قوم مایا

در ادامه با دیگر دانستنی های قوم مایا و این قبیله شگفت انگیز آشنا می شوید.

 • موقعیت جغرافیایی زندگانی قبیله مایا

تا به امروز دلایل مشخصی برای تمدن های جالب و اعمال شگفت انگیز قبیله مایا پیدا نشده است. طبق باور تاریخ شناسان آنان در مناطقی پاین تر از زمین های صاف زندگی می کردند، که با مرور زمان شیب این مناطق افزایش یافت و با گذر زمان به طور کل از بین رفت. طبق اسناد موجود و با مطالعه مخروبه های قوم مایا می توان به علم منحصر و شگفت انگیز مردم آن دوران پی برد.

تا یه کنون کسی از علت اصلی نابودی این قبیله خبر دار نشده است، اما وجود برخی فرضیه ها مبنی بر افزایش جمعیت قبیله، شورش قوم های دیگر، جنگ های داخلی و بروز قحطی وجود دارد. طبق آخرین آزمایشات انجام شده بر روی مخروبه های این منطقه به خوبی مشخص شد که این قوم گرفتار خشکسالی ۲۰۰ ساله شده است. این امر سبب کاهش رفته رفته قوم و از بین رفتن اصالت در بین مردمان آن منطقه شد.

 • تنظیم تقویم های باستانی

از دیگر دانستنی های قوم مایا می توان به چندین تقویم مرتبط با یک دیگر اشاره کرد. گفتنی است که در یکی از این تقویم ها زمان پایان زندگی بر روی کره زمین نیز مشخص شده است که با عنوان long count بر تقویم به ثبت رسیده است. طیق این تقویم زندگی باید در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می رسید، اما می بینید که این اتفاق رخ نداده و هنوز هم مردم و جوامع به زندگی ادامه می دهند.

دانستنی های قوم مایا

قابل به ذکر است که برخی افراد این پایان را با مضمون آخر رسیدن دوره و شروع عصری جدید معرفی می کنند. اما حقیقت در این موضوع به این صورت است که با پایان یافتن آخرین ماه سال میلادی، جهان به عصر و دوره ای جدید وارد می شود.

 • اماکن بازی

در قبیله مایا سازه هایی در سراسر زمین مشخص شده ای پیدا شد، به این صورت که مردم بر روی سکو هایی می توانستند بنشینند و از بازی که در محل مشخص شده انجام می شد، لذت بیرند. هنوز درباره بازی هایی که انجام می دادند و فعالیت هایی که بر مبنای ورزش به صورت دسته جمعی انجام می دادند، اطلاعات کاملی پیدا نشده است.  گفتنی است که از دیگر استفاده های زمین شیب دار می توان به برگزاری مراسم مذهبی و جشن ها اشاره کرد.

 • مصرف دخانیات و مواد مخدر

مردم متعلق به قوم مایا، وسایل و گیاهانی را برای ایجاد احساس نئشگی پیدا کردند. همچنین آنان از مواد توهم زا در مراسم مذهبی و جشن های خود استفاده می کردند. گفتنی است که مواد مصرفی آنان با مواد شیمیایی و دخانیات امروزی قابل مقایسه نمی باشد، و برخی از آنان کاربرد های درمانی بسیاری را دارا بوده است.

اشنایی با اسرار قوم مایا

آنان برای تفریح و احساس شادابی و نشاط به مصرف نوشیدنی های الکلی می پرداختند. اما گفتنی است که گذشتگان برای جذب بهتر مصرف مواد مخدر خود آن را از طریق مقعد به درون بدن هدایت می کردند. علاوه بر این که قومی پیشرفته و با تمدنی بالا شمرده می شدند، در گروه خلافکاران جوامع مختلف نیز قرار داشتند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.