دسته ها
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

شناخت الگوهای رفتاری مخرب و تاثیرات منفی آن ها بر زندگی ما

 • سحر هودانلویی
 • ۸ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

همه افراد دارای خصوصیات اخلاقی بد و منفی می باشند، اما باید به دنبال راهی برای پایان بخشیدن به آن ها بود. در این بخش از مجله آرگا با ما همراه شوید تا مطالبی را راجع به الگوهای رفتاری مخرب مطالعه نمایید.

بسیاری از افراد در طی زندگی رفتار های مخرب و آسیب زایی از خود بروز می دهند که تماما تحت تاثیر عوامل متفاوتی می باشد.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به توضیح مختصری از افکار منفی و الگوهای رفتاری مخرب برای شما بپردازیم.

الگوهای رفتاری مخرب

افکار منفی و الگوهای رفتاری مخرب به چه معناست؟

همه افراد در طی زندگی خود به رفتار های مخربی از جمله صدمه زدن به خود، بریدن دست، قمار، ایجاد روابط نا مناسب دست می زنند که تماما برایشان پیامد های منفی و آسیب زا در پی دارد. بسیاری از این اعمال عمدی و بسیار دیگری نیز غیر عمد می باشد که پیامد آن با توجه به نوع عملکرد متغیر می باشد. طبق موارد گفته شده باید مواظب تمامی اعمال و رفتارهای خود باشید و رفتار های مخرب خود را در جهت سلامتی روانی و جسمانی خود تغییر دهید.

معرفی الگو های رفتاری منفی

در ادامه با انواعی از الگوهای رفتاری مخرب آشنا خواهید که نتیجه آن به صورت مستقیم در زندگی تان بازتاب خواهد داشت.

 • قضاوت کردن

زمانی که بدون داشتن مدرک و سندی معتبر، و بدون آگاهی داشتن کلی از موردی خاص تمامی پیشامد های منفی آن را در ذهن تفسیر و بازسازی می کنید؛ به نوعی مشغول خراب کردن رابطه ها و پیش داوری در مورد موضوعات هستید. افرادی که این اخلاق را دارا می باشند، به صورت کلی به گروه های زیر تقسیم می شوند.

ذهن خوانی:

به این صورت که بدون مشاهده رفتاری حقیقی از سوی کسی، شروع به تصور و تصویر سازی هایی می کنند. به این صورت که پیوسته افرادی را تصور می کنند که در حال بی احترامی و بی توجهی به آنان هستند.

پیش بینی:

این دسته از افراد بر سر هر موضوعی این گونه فکر می کنند، که قرار است همه چی به بدترین شکل ممکن پیش برود.

در این رابطه نویسنده ای انگلیسی این گونه می گوید، که اگر تو تمام چیز هایی که من می گویم را بفهمی، بی شک تو خود من هستی.

نشانه های الگوهای رفتاری مخرب

 • استدلالات احساسی

تصور این گونه افراد به این شکل است که احساسات منفی به قطع یقین بازتاب دهنده حقایق بر موضوعات می باشند. به این صورت که اگر من احساس گناه می کنم، بی شک فردی بدکاره و انسان نادرستی هستم!

گفتنی است که دارا بودن این چنین طرز تفکرات سبب شکست در روابط و از هم پاشیدن آن ها می شود. همچنین هنری وینکلر در این رابطه می گوید؛ تمامی فرضیه و تصورات موجود در ذهن ما به عنوان آفتی برای از بین بردن روابط به شمار می روند.

 •  صفر تا صد

این افراد دیدگاهی صفر و یا صد نسبت به مسائل دارند. به این صورت که در هیچ موردی حد اعتدال را قائل نیستند؛ به این شکل که اگر از موضوعی ناراضی باشند آن را به طور کل خراب و شکست خورده فرض می کنند. در این شرایط برای دریافت احساس رضایت ممکن است به مشکلاتی بر بخورید که شرایط را برایتان سخت کند.

در این شرایط آنتی نین این گونه می گوید؛ همه افراد در طی زندگی مسائل و موضوعات را آن گونه که در حقیقت وجود دارند، نمی بینند. بلکه آن ها هر طور که خودشان بخواهند و ذهن به آنان حکم کند مسائل را برای خود تعیین امتیاز می کنند.

 • فهرستی از باید ها

ان گونه افراد با خود تصور می کنند که حتما باید همه چیز تحت کنترل آنان باشد و همه چیز طبق خواسته و میل درونی آن ها پیش برود. این گونه افراد در بیشتر مواقع سعی می کنند که با کلماتی همچون باید، لزوما و نباید تمامی موقعیت ها را تحت کنترل خود در بیاورند.

در این رابطه گفته ای از مکس لوکید وجود دارد، که به این شرح می باشد؛ تفاوت و تضاد ها عواملی انکار ناپذیر می باشند، اما جنگ و مبارزه انتخابی است که توسط خود فرد شکل می گیرد.

چه افرادی به الگوهای رفتاری مخرب مبتلا هستند؟

 • فیلتر های ذهنی

این دسته از افراد فقط دیدگاه منفی و آن چیزی که ذهن خود برای موضوعی در نظر گرفته است، می بینند. آن ها دیگر جنبه ها را فراموش می کنند و با شنیدن جمله ای انتقادی کوچک از شخص مقابل تماما افکار منفی به ذهنشان هجوم می آورد.

گفتنی است که برای برخوردار شدن از رابطه ای سالم باید امتیازی از ۱ تا ۵ برای تفکرات مثبت و منفی خود در نظر بگیرید. افرادی که ذهنشان را افکار منفی در برگرفته؛ بهتر می باشد مقداری خوشبین عمل کنند و نسبت به مسائل نگرشی دیگر پیدا کنند.

 • دیدگاه کلی نسبت به مسائل

افرادی که در این دسته از الگو های رفتاری مخرب قرار دارند، کسانی هستند که یک اتفاق کوچک منفی را به عنوان سر آغاز دیگر اتفاقات بد در نظر می گیرند. این گونه افراد از کلمه های هرگز و همیشه بیشتر استفاده می کنند که همین امر در افزایش افکار و تخیلات منفی تاثیر گذار تر می باشد.

جفری کوتلر در این باره این چنین می گوید؛ با افرادی که پیوسته در جنگ و نزاع هستید، خوب است بدانید که کسانی را در زندگی دارند که همواره با آنان اوقات خوشی را سپری می کنند. شما در این شرایط هرگز نمی توانید نسبت به دیگران بدبین باشید، چرا که در ابتدا خود نیاز به اصلاح دارید.

مسائل شخصی

هنگامی که حادثه ای منفی و ناگوار برای شما روی می دهد، مسلما از دیگر مسائل جلوه ای جدی تر را دارا می شود. در این شرایط از پیروی الگوهای رفتاری مخرب شما فقط جنبه منفی آن را در نظر می گیرید و فکر می کنید که این اتفاقات فقط برای شما روی می دهد. در این شرایط شما هیچ گاه مشکلات دیگران را نمی بینید و تصور می کنید که فقط خود درگیر این گونه مسائل می شوید.

گفتنی است که فرانکو فنلون در این رابطه این چنین نظری دارد که؛ در بیشتر مواقع با اصلاح اعمال خود به ازای دست برداشتن از تغییر دادن دیگران، می توان به از بین بردن بسیاری از مشکلات و اشتاهات خود پرداخت.

معرفی الگوهای رفتاری مخرب

 • فقدان رضایت در زندگی

هنگامی ک اتفاق بد برای شما روی می دهد، فکر می کنید که این حالت برای همیشه ماندگار هستند و هیچ گاه نمی توانید از آن رها شوید. در این شرایط این گونه فکر می کنید که بدبختی در زندگی تان سایه انداخته و هیچ گاه خیال رفتن ندارد.

اما در این شرایط می توان به نظر آبراهام لینکولن تکیه کرد که می گوید؛ در پشت ابر ها، خورشید همچنان می تابد.

 • برچسب زدن

این مورد از بدترین الگوهای رفتاری مخرب به شمار می رود؛ چرا که یک اشتباه بزرگ می باشد که در زمان بروز مشکل به جای همراهی کردن خود، جملاتی همچون من یک بازنده به تمام معنا هستم، را تکرار کنید. اگر نسبت به خود دیدگاهی سرزنش گر داشته باشید، گفتنی است که تا آخر عمر احساساتی سر خورده و پشیمان را با خود حمل می کنید.

 • بزرگ نمایی های بیش از حد

در این شرایط شما تمامی مشکلات را از حد معمول بزرگ می کنید و هیچ گونه دیدگاهی به جنبه های مثبت موضوع ندارید.

در این رابطه هارلی کوشنر تاکید دارد که تمامی بدبختی و مشکلات افراد به سبب تصمیمات نادرست و ضعف های انسانی پدید می آید، پس نباید هیچ یک از آنان را به دشمنی زندگی با خود نسبت دهید.

رهایی از الگوهای رفتاری مخرب به چه صورت است؟

 • تمرکز بر روی نقاط ضعف ها

این دسته از افراد خود را مقصر دائمی در مسائلی که خود هیچ کنترلی بر آنان ندارند، می دانند. در این شرایط لانگفیلو می گوید؛ اگر آدمی مقداری متوجه اشتباهات دیگران و مشکلاتی که با آن مواجه می شوند، بود می توانست خیلی راحت تر به رنج های خود پایان دهد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.