دسته ها
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

آموزش نه گفتن به کودکان با چند تکنیک اصولی

 • سحر هودانلویی
 • ۹ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

برخی از مهارت ها در زندگی ضروری و یادگیری آنان نیز در رسیدن به موفقیت های زندگی بسیار اثر گذار می باشد. در این بخش از مجله آرگا به اهمیت و روش های مهارت نه گفتن به کودکان پراداخته ایم.

نه گفتن از گروه مهارت های بسیار ضروری برای زندگی هر فرد به شمار می رود که باید آن را از کودکی به خوبی آموزش ببیند. اگر شما نیز دوست ندارید که در آینده کودک دلبندتان مطیع حرف دیگران باشد، باید ویژگی هایی را در جهت آموزش این مهارت به او یاد بدهید.

در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا علاوه بر آشنایی شما با اهمیت این مهارت به مطالعه ویژگی های مناسب در راستای آموزش مهارت نه گفتن به کودکان بپردازیم.

آموزش نه گفتن به کودکان

تاثیر آموزش مهارت نه گفتن در زندگی کودکان

گفتنی است که مهارت نه گفتن از سری خصوصیات بسیار مهم برای دارا شدن از یک زندگی موفقیت آمیز می باشد. تمامی افراد به طور غریزی در دنبال هدفی خاص به این دنیا پا نهاده اند، و در همان مسیر نیز به دنبال کسب موفقیت و تلاش گام بر می دارند. گفتنی است که آرزو و خواسته هایی که برای زندگی تعیین می کنید، تماما از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند که نباید به خاطر دیگران از آن ها به سادگی بگذرید. طبیعی است که برای رسیدن به برخی خواسته ها باید با دیگران هم قدم شوید، اما این بدان منظور نیست که اربات حلقه به گوش دیگران باشید. نباید تا حدی به دنبال کسب رضایت از دیگران باشید که خود را فراموش کنید، به خاطر داشته باشید که هیچ گاه نباید با پایمال کردن حق و حقوق خود به خواسته و هدف های دیگران ارزش بدهید.

در راستای آموزش مهارت نه گفتن به کودکان در بسیاری از والدین دیده شده، که همواره به آنان گوشزد می کنند باید از بزرگتر های خود پیروی کنند. آن ها همواره تاکید دارند که حق با بزرگتر می باشد و هیچ گاه اشتباه نمی کنند. گفتنی است که این نحوه آموزش به خودی خود غلط می  باشد، چرا که در ابتدا باید به او یاد آور شوید پیش از هر کسی دیگر خود در اولویت هستند. آن ها باید گاهی به خواسته های دیگران نه بگویند و از انجام این کار هیچ ترس و خجالتی نداشته باشند. گفتنی است که با این آموزش غلط به کودک یاد می دهید که باید تسلیم خواسته های دیگران شوند و توجه چندانی به میل و خواسته های خود نداشته باشد.

 • فرزندان مطیع

طبیعی است که بچه های حرف گوش کن و مطیع برای والدین و حتی دیگران بسیار شیرین و دوست داشتنی هستند. این امر برای مادر های بسیار صبور و مهربان نیز صدق می کند، چرا که بعد از سپری یک روز سخت و خسته کننده به دنبال شنیدن چشمی دلبرانه از کودکان خود هستند. در گام اول این آموزش بهتر می باشد که هیچ گاه بر سر موضوعی برای کودک خود پافشاری نکنید و اجازه دهید که خود آن را قبول کند. طبق باور بسیاری از روانشناسان کودک؛ پافشاری کردن بر سر موضوع و آموزش نه تنها آن ها را از این مسئله دور تر می کند، بلکه برخی از آنان تا آخر عمر حاضر به قبول کردن آن نمی شوند و نمی توانند به خوبی از پس انجام این مهارت بر بیایند.

قابل به ذکر است که این کودکان به علت عدم عزت نفس، بیش از دیگر کودکان در معرض تجاوز و انواعی از سوء استفاه ها قرار می گیرند؛ چرا که در توانایی گفتن نه و مخالفت با خواسته دیگران بسار ضعیف هستند. حال اگر دوست ندارید که کودک عزیزتان در آینده خود را قربانی رسیدن دیگران به خواسته ها و آرزو هایشان کند، باید از همین حالا آموزش مهارت نه گفتن به کودک خود را شروع کنید و همواره از نکاتی که در ادامه این مطلب مطالعه می کنید، بهره بگیرید.

روش های آموزش نه گفتن به کودکان

روش های آموزش مهارت نه گفتن به کودکان

در ادامه نکاتی را مطالعه می کنید که با کمک گرفتن از هر یک آنان، می توانید از پس این آموزش به خوبی بر بیایید.

 • از منزل شروع کنید

برای این که به آموزش صحیح مهارت نه گفتن به کودک خود بپردازید، در ابتدا گفتنی است که باید از منزل شروع کنید. هنگامی که کودک شما به محض مخالفت بر سر موضوعی، از جانب شما به شدت مورد پرخاش و دعوا قرار می گیرد، انتظار نداشته باشید که در محیطی خارج از منزل به خوبی از حق و حقوق خود دفاع کند. نمونه ساده این مورد را می توان به وقتی اشاره کرد که کودک در برابر خواسته های غیر منطقی هم کلاسی اش از خود اختیاری ندارد، چرا که نتیجه مخالفت بر سر موضوعی را به شکل بدی و در منزل تجربه کرده است.

از همان منزل کودک باید این مهارت را آموزش ببیند، او باید بداند که در برابر خواسته های دیگران نباید همواره مطیع و گوش به فرمان باشد. در ابتدای این آموزش ها بهتر است کودک خود را تشویق به این عمل کنید و از او بخواهید که هر بار کاری بر خلاف میلش پیش رفت، به راحتی اعتراض خود را بیان کند. همچنین می توانید پس از هر بار نه گفتن های منطقی اش جشنی برایش ترتیب دهید تا برای پا گذاشتن در دوره ای جدید از زندگی شاد و خوشحال شود.

 • با یک دیگر گفت و گو داشته باشید

برای شروع افرایش این مهارت در کودک خود می توانید از او بخواهید که در طی روز تمامی اعمال و خواسته های خود را به روی برگه ای بنویسد. همچنین از او بخواهید برای تمامی لحظه های که دوست داشته نه بگوید و اما آن را انجام نداده، دلیلی بیان کند. پس از انجام این کار به خوبی برگه را مطالعه کنید، سپس در جایی آرام و ساکت به گفت و گو با یک دیگر درباره موضوعاتی که میل به مخالفت داشته و انجام نداده است، بپردازید.

پس از آن که در این باره به خوبی با یک دیگر گپ زدید، حال نوبت آن رسیده روش های مختلفی برای بیان مخالفت و نه گفتنش به او ارائه دهید. از او بخواهید که در صورت رودروایسی محبور به انجام عملی نشود، بلکه با روش محترمانه به بیان مخالف خود بپردازد.

گپ زدن با کودکان

 • نه گفتن ها را در زمان مناسب انجام دهید

گامی دیگر در آموزش مهارت نه گفتن به کودکان، انجام این عمل در زمان درست توسط خودتان می باشد. به این صورت که اگر کودک در زمان درست از شما کلمه نه و مخالفت ها را بشنود، به خوبی آن را یاد می گیرد و در زمان درست نیز آن را به کار می گیرد. شما نیز باید به جای قبول تمامی خواسته های کودک، در برخی مواقع با او مخالفت کنید؛ به این صورت که اگر کاری داشته اید و او از شما طلب غذایی کرد، به راحتی بگوید الان نه! باید مقداری صبر کنی. یا حتی در زمان اصرار او برای پوشیدن لباسی خاص در مهمانی، باید خیلی صریح مخالفت خود را به او اعلام کنید و بگویید که این لباس برای این مهمانی مناسب نمی باشد.

 • بعد از مخالفت تشکر کنید

همچنین شما مجبور نیستید که در برابر تمامی خواسته های کودک خود مطیع باشید، زمان تعارف پاستیل به شما اگر میلی به خوردن آن ندارید، می توانید به راحتی آن را رد کنید و سپس تشکری کوچک برای این عمل محترمانه از او داشته باشید.

یا انجام درست این کار به کودک خود آموزش می دهید، که قصدی برای آسیب رساندن به او و رابطه تان نداشته اید، فقط نظری متفاوت با او در این رابطه داشته اید. کودکی که این نه گفتن های منطقی را در سنین پایین از خانواده خود آموزش می بیند، در سنین جوانی به راحتی می تواند در برابر خواسته های نا به جای دوستان خود مقاومت و مخالفت کند. او می داند که با این کار صدمه ای به رابطه خود وارد نمی کند، فقط نظری متفاوت با دوستش در این باره دارا است.

با کودکان خود وقت بگذرانید

 • از تکرار مخالفت ها نترسید

زمانی که کودک شما در پافشاری به موضوعی خاص از شما مخالف و کلمه نه می شوند، خیلی راحت تر با اهمیت این موضوع در زندگی آشنا می شود. شما نباید از روی بی حوصلگی و یا ترحمی که نسبت به فرزند خود دارید، در مقابل خواسته هایش جواب مثبت دهید؛ بلکه باید به هر میزانی که لازم است مخالفت خود را در این رابطه با او در میان بگذارید. با روش و اخلاقی درست به او یاد دهید که قرار نیست در پس هر موضوعی از افراد پاسخ مثبت دریافت کند، همان طور که او حق مخالف و نه گفتن دارد، دیگران نیز از این چنین حقوقی برخوردار هستند.

همچنین در ادامه آموزش مهارت نه گفتن به کودکان، به خوبی یاد می گیرند که چیزی با پافشاری و اصرار تغییر پیدا نمی کند و نمی توان ندجوابی را با زور تغییر دهند.

 • فردی دیکتاتور و مستبد نباشید

کم نیستند والدینی که به خاطر دارا بودن نام پدر و مادر، دلیلی برای قانع کردن کودک خود ندارند. از نظر این چنین والدین آن ها حق دارند هر گاه که بخواهند به خواسته فرزندشان نه بگویند و در این رابطه نیازی به توضیح و قانع کردن فرزند خود را نیز ندارند. درست است که در کودکی از خود اقتداری به خصوص در رابطه با نقش خود در زندگی اش به اشتراک می گذارند، اما به خاطر داشته باشید که با انجام این کار آموزش لازم را برای به کار نگرفتن منطق در برابر مخالفت هایش در جوانی و بزرگسالی به او یاد می دهید.

توصیه می شود در زمان مخالفت حتما منطق و دلیل خود را نیز به کودک بگویید، به این صورت که در برابر خواسته خرید پفک و تنقلات، به او بگویید برایت نمی خرم چرا که دیروز خورده ای و از آن به خوبی لذت برده ای. یا حتی به او بگویید اجازه نداری به مدرسه بروی چرا که با بیمار هستی و با این کار حال خود را بدتر می کنی. در این حالت شما می توانید از جملات بسیار ساده و مفهومی برای کودک خود به کار بگیرید، چرا که این کار نیز در کنار آموزش مهارت نه گفتن به کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد.

آموزش های گام به گام نه گفتن به کودک

 • در این کار زیاده روی نکنید

به یاد داشته باشید که شما در طی روز باید چند مخالفت کوچک و منطقی داشته باشید، نباید در آموزش این مهارت از حد بگذرید. به یاد داشته باشید که شما در انجام این کار تنها در طی روز چند بلیط دارا هستید که باید در زمان درست به استفاده از آن ها بپردازید.

گفتنی است که تکرار بیش از حد این کلمات، ارزش و اعتبار حرف هایتان را در ذهن کودک تان بسیار کاهش می دهد. به جای اینکه از صبح تا شب به بیان کلماتی همچون نکن، بشین، دست نزن و یا حتی نه بپردازید، برای حفظ ارزش حرف های خود به بیان به موقع آن ها مشغول شوید.

 • مهارتی سرنوشت ساز

قابل به ذکر است که این آموزش در زندگی کودکان نقشی بسیار مهم و اساسی را به عهده دارد. اگر  از پس آموزش مهارت نه گفتن به کودکان به خوبی بر بیایید، گفتنی است که آینده و رسیدن به موفقیت را در زندگی اش تضمین کرده اید.

اشنایی با اهمیت نه گفتن در زندگی

 • به خوبی یاد می گیرد

اگر به کودک خیلی خوب آموزش دهید که این کلمات و مخالفت ها را در زمان درست به کار گیرد، یاد می گیرد که هر بار دوست داشت با دلیلی منطقی در برابر خواسته های دیگران مخالفت کند و نظر خود را بیان کند. با این کار ذهنش به خوبی کار می افتد و همواه به نتیجه کارهایش فکر می کند.

 • آینده ای سالم برایش ترتیب دهید

کودکانی که در سنین بالا تحت تجاوز و سوء استفاده های جنسی قرار می گیرند، تماما افرادی هستند که این مهارت را به خوبی آموزش ندیده اند. این دسته از افراد به دلیل سکوت در برابر خواسته های دیگران همواره، تحت قربانی اعمال و کارهایی قرار می گیرند که بر روحیه شان تاثیر منفی می گذارد.

 • به موفقیت های دلخواهش می رسد

این کودکان می دانند که نه گفتن بی احترامی و توهین نیست، به همین دلیل در برابر خواسته های نا به جا دیگران خیلی خوب مخالفت خود را اعلام می کنند. از این رو به خوبی از کنار تمامی دام های افراد سودجو می گذرند و به دنبال خواسته و میل درونی خود برای رسیدن به موفقیت می روند.

عزت نفس را در کودکان تقویت کنید

 • استقلال و اعتماد به نفس را در او تقویت کنید

هنگامی که با رفتار های اشتباه به کودک خود می آموزید نه گفتن و مخالفت نوعی بی احترامی و توهین به شمار می آید، به نوعی استقلال کودک و عزت نفس را از او سلب می کنید. با این کار ها به او می گویید که فردی به درد نخور می باشد که باید در برابر خواسته های دیگران سر خم کند. پس در این راستا بهتر می باشد که همواره به تقویت و افزایش اعتماد به نفس در کودک خود بکوشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.