دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

مکان های گردشگری و دیدنی تفرش در استان مرکزی

 • مریم صبوری
 • ۲ فروردین ۱۴۰۰
 • ۰

ما در این مقاله با مکان های دیدنی تفرش آشنا خواهیم شد که از قبیل: چشمه آب گروا، غار امجک، آبشار قطره باران، غار علی خورنده، مسجد جامع شش ناو، رودخانه آب کمر و منطقه شکار ممنوع بازرجان می باشند.

تفرش یکی از شهرستان های ایران واقع در استان مرکزی می باشد که در زمان ساسانیان استان مرکزی عراق نام داشت و به تسلط عرب ها در آمده بود این استان پهناور را شاعر نظامی گنجوی عراق عجم شعری سروده است. که در هنگام پس از عراق به اراک تغییر اسم پیدا کرد و تفرش در شمال اراک واقع شد که بین رشته کوه ها با داشتن آب و هوایی لذت بخش قرار گرفت. مرکز شهرستان تفرش در ارتفاع تقریبی ۱۹۷۳ متری قرار گرفته که در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و با حد فاصله ۲۲۰ کیلومتری از تهران قرار دارد. طبق سرشماری در سال ۱۳۹۵ جمعیت این منطقه بالغ بر ۱۶.۴۹۸ نفر است، در ادامه با مجله آرگا همراه باشید تا بیشتر درباره زیبایی های گردشگری این شهر اطلاعات کسب نمایید.

مکان های دیدنی تفرش کجاست؟

تفرش در استان مرکزی قسمت شرقی قرار دارد که از آب و هوای معتدلی بهره می برد. این شهر با سابقه سکونت قدیمی اش به زمان ماد ها بازمی گردد که ساکنان آن با آیین گبری و زرتشتی رایج بودند. به همین خاطر نام قدیمی این شهر در گذشته گبرش بوده است. برای آشنایی با این شهر مرکزی بهتر است سفری به مکان های دیدنی تفرش داشته باشید تا از جاذبه های تاریخی و طبیعی او با خبر شوید. هوای معتدل و ملایم، منابع غنی، خاک حاصلخیر با موقعیت جغرافیایی بسیار عالی همه این ها فرد را مجذوب به این سفر می کند. صنایع دستی مربوط به این منطقه را می توان از قبیل بافت های سنتی قالیبافی و گلیم بافی و تفرشی دوزی و معرق و آینه کاری و منبت کاری و مسگری آثار فلزی و سفید گری دانست. زبان اغلب این مردم تاتی است که اهل دیت شیعه اسماعیلی هستند.

مکان های دیدنی تفرش کجاست؟

 • آبشار قطره (کوه) باران

یکی از مکان های دیدنی تفرش وجود آبشاری بی نظیر می باشد که در دهستان بازرجان در نزدیکی روستای کوریان حد فاصله سی کیلومتری شمال غرب تفرش واقع می باشد. انتهای منطقه به یک دره پر عرضی می رسد که دارای گیاهان سبز با دیواره های پوشیده از پرسیاوشان است. قناتی که در این نزدیکی باعث ریختن قطرات آب شده منظره باصفایی را در دل کوه ها و بیابان رقم می زند. زیبایی هایی که در اطراف شهر با وجود پلکانی در طرف آبشار دیده می شود محل را برای مسافران آماده کرده است.

آشنایی با مکان های دیدنی تفرش

 • منطقه شکار ممنوع بازرجان

محدوده شکار ممنوع بازرجان منطقه ای کوهستانی بوده که در شمال استان و شمال شرق تفرش قرار دارد. و در این بخش بلندترین نقطه کوه توال با ارتفاع حدود ۲۳۹۶ متر و کم ارتفاع ترین آن رودخانه قره چای با ارتفاع ۱۳۰۰ متر با بیست و نه چشمه چشمه آبی جریان دارد که پنج چشمه به عنوان آبش خور برای حیوانات با بیست و هشت گونه پستاندار در این جا زندگی می کنند. جانوارانی مانند: قوچ، کل، بز، میش، کفتار، گرگ، گراز، خرگوش، کبک، سمور، فاخته، سگ آبی، سهره، مرغابی، قمری، لاک پشت، انواع ماهی ها، انواع مار های سمی و تشی وجود دارد. اقلیم هوایی سرد و خشک با موقعیت زیستگاهی و جغرافیایی گیاهی و جانوری که پوشش گیاهی از قبیل؛ گیاهان علفی، درختچه ای، بوته ای، شاتره، کاسنی، گل بابونه و اسپند و خاکشیر می باشد.

 • آرون گروپس

بهترین مکان های دیدنی تفرش

 • غار امجک

غاری که در ناحیه شمال غربی این شهرستان قرار دارد با ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا با دیواره های دره سلطان از مکان های دیدنی تفرش محسوب می شود. در هنگام ورود به غار باید از دیواره دوازده متری عبور نمایید که در داخل آن یک نردبان ده متری گذاشته شده است. بعد از این که نردبان خاتمه یافت محدوده چکنده سنگ ها در پایان دهلیز پر آبی وجود دارد که در هنگام ورود به غار امجک نیاز به تجهیزات غارنوردی است تا به همه چهار تالار پانصد متری آن با صد متر عمق برسید.

درباره مکان های دیدنی تفرش

 • چشمه آب معدنی گراو

زمانی که در مسیر راه تفرش هستید در بین ۲ روستا کبوران و طراران در حد فاصل پنج کیلومتری اش چشمه آب معدنی گرو نام دارد. که از چند بخش در سطح زمین در حال جوشیدن است که همراه با گاز کربنیک از زمین خارج می شود. در این چشمه آبی مقدار مساوی کلسیم و سدیم وجود دارد که خواص درمانی بی شماری دارد. با استحمام در این آب همواره درد را از بدن خود خارج نمایید و موجب باز و بسته شدن عروق تان شوید. این آب به افزایش جریان خون پوستی و قرمز شدن پوست، کاهش فشار خون موقتی و آرام شدن نبض کمک می کند. که اگر در قبل غذا میل شود کمک به هضم غذا می نماید.

جاذبه های زیبا شهرستان تفرش

 • رودخانه آب کمر

یکی دیگر از مکان های دیدنی تفرش رودخانه آب کمر می باشد که در بلندی های گیان و عبدالله سرچشمه می گیرد. آب این چشمه با گذر از منطقه خلجان و آب کمر که علت نامگذاری این رودخانه می باشد، از رودخانه شمال خاوری بازرجان و دادغان و عزالدین گذشته و در جلایر با رودخانه ی قره چای به هم می پیوندد.

درباره تفرش چه می دانید؟

 • مسجد جامع شش ناو

ساختمانی در محله ای به نام فم که در مرکز شهرستان تفرش از زمان سلجوقی به یادگار مانده از مساجد باارزش و کهن این منطقه به حساب می آید. در مسجد جامع شش ناو شاهد ایوان و شبستان و صحن مفرح و مقصوره خواهید بود که بعد ورود به درون تکیه مجاور در زیر چناری قدیمی خواهید رفت که آب آن از ناودان (شش ناو) فرو خواهد ریخت و در کوی های محله سرازیر می شود. علت نامگذاری شش ناو به خاطر وجود ۶ ناودانی است که در هنگام آسانی در امر توزیع آب ایجاد می شود و در فراز مقصوره مسجد شش ناو که به شکل کلاه خود گنبدی به شکل هشت ضلعی و بلند است با ۵ متر ارتفاع از آجر ها دیده می شد.

شهر تفرش در استان مرکزی

 • غار علی خورنده

یکی دیگر از جذابیت های تفرش که در حد فاصل سه کیلومتری جنوب غربی آن واقع می باشد به نام غار علی خورنده در ارتفاعات کوه نقره کمر (خشه) قرار دارد. برای عبور و رسیدن از آن باید ابتدا از روستای کوهین رفت و از دیواری ۱۵ متری که دارای سه بند است صعود کرد و گذشت. در ورود به غار با شیب ملایمی به تالار اصلی که در آن حوضچه ای واقع شده خواهید رسید. در سمت راست شاهد چاهی با عمق پنج متر خواهید بود که به نام حمامک معروف است. سپس به حفره دیگری برخورد خواهید کرد که به اسم مسجدک در آن جاست و در سقف و دیوار این غار استلاکمیت ها و استلاکیت ها دیده می شوند.

در انتها پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی لینک مقابل با سایر دیدنی های استان مرکزی آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *