دسته ها
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

مکان های دیدنی نراق و جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر زیبا

  • محدثه خاکشور
  • ۱ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

در این مقاله آرگا شما را با خود به سفری دیگر همراه می سازد، مکان های دیدنی نراق شهری واقع در استان مرکزی مقصد سفر امروز ما است که بیشتر با آن آشنا می گردید.

نراق شهری تاریخی واقع در استان مرکزی و از توابع شهرستان دلیجان است که دارای ساختمان های تاریخی و قدمت دار می باشد که از جمله جاذبه های گردشگری آن محسوب شده و هرساله مورد بازدید گردشگران بسیاری قرار می گیرد.

نراق شهری تاریخی واقع در استان مرکزی می باشد که در میان چند شهر دلیجان، قم و کاشان جای گرفته است، این شهر در راه دلیجان به مشهد اردهال و کاشان قرار گرفته که با از سه سمت توسط کوه هایی مرتفع محاصره شده است که البته به واسطه ی همین جای گیری دارای آب و هوایی کوهستانی می باشد که یکی از ویژگی های جذب توریست این مکان محسوب می گردد.

آشنایی با چشم اندازهای دیدنی و تماشایی نراق واقع در استان مرکزی

نراق دارای ساختاری قدیمی و تاریخچه ای ارزشمند می باشد که در واقع یک باغشهر محسوب می گردد، هنوز هم ساختار قدیمی این شهر شامل امامزاده ها، کوچه های سنگ فرش، باغها و سازه های قدیمی محفوظ بوده و با داشتن تاریخچه ای ۲ هزار ساله موجب جذب گردشگران و توریست های بسیاری شده است. اکثر مردم این شهر، داری مذهب تشیع هستند.

کوههای نراق

کوههای این شهر وابسته به سلسله کوههای کرکس واقع در فلات مرکزی ایران است که مرتفع ترین کوه این شهر، کوه ویلجیا دارای ارتفاعی به اندازه ۳۳۳۰ متر می باشد که از شرق تا جنوب شهر کشیده شده است. همچنین در جنوب غرب نراق ۲ کوه دیگر «گندم و کاه» قرار گرفته اند.

آشنایی با چشم اندازهای دیدنی تاریخی و تفریحی شهر نراق

آب و هوای نراق

شهر نراق دارای آب و هوایی کوهستانی می باشد که به دلیل جای گیری میان ۲ رشته کوه و باد چیره شده ی شرق به غرب در این قسمت باعث شده تا در روزهای گرم نراق دارای آب و هوایی خوب و خنک بوده است، علاوه بر این این شهر دارای مساحتی ۷۰ کیلومتری است که ۲۰۰ میلی لیتر بارندگی در طول سال آن را به یکی از مکان های دیدنی و گردشگر پذیر واقع در استان مرکزی تبدیل نموده است.

بازدیداز چشم اندازهای دیدنی و تماشایی شهر نراق

دلیل نامگذاری نراق

در مورد اسم شهر نراق باورهای بسیاری وجود دارد، برخی معتقدند که نراق نخست نر عراق به معنی (بلندای عراق) بوده است که به مرور به نر آق و سپس نراق نام گرفته است.

باور گروهی دیگر نیز بر این می باشد که نخست اسم آن نر آق (ارتفاعی که از دور به رنگ سفید است) زیرا خاک بام این شهر تشکیل شده از نوعی خاک رس سفید می باشد.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

و اما گروهی دیگر نیز معتقدند که نراق نخست نراک (به معنای شهر جاودان) بوده که به مرور زمان و تحول زبان به نراق تغییر یافته یافته است و شاید مهمترین دلیل آن نراق اسم ستاره ای باشد که این شهر با آن نامگذاری شده است.

چشم اندازهای شهر تاریخی نراق

مسجد جامع و مقبره ها

شهر نراق دارای ساختمان های تاریخی زیادی مانند امامزاده یحیی و امامزاده سلیمان (بچه های امام علی)، مسجد جامع، امامزاده زبیده خاتون (دختر امام جواد)، مقبره سلطان علی (فرزند امام محمد باقر) است.

و اما مسجد جامع که از مهمترین مکان های تاریخی و مذهبی این شهر محسوب می گردد در سال ۱۲۴۳ قمری و دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار احداث گردید که در سال ۱۳۷۹ با شماره ی ۳۵۳۵ در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

بازدید از جاذبه های دیدنی شهر تاریخی نراق

آبشار گیسو

دره آبشتا واقع در ۳ کیلومتری شمال غربی شهر نراق و در ادامه ی کوه اُل جای گرفته است که در آخر این دره آبشار گیسو، آبشار زیبای فصلی وجود دارد که به دلیل روییدن گیاه پرسیاوش، به زبان محلی کیسو گفته می شود. این دره و آبشار یکی از مکانهای دیدنی شهر نراق به شمار می روند که جهت صخره نوردی انتخاب مناسبی هستند.

آشنایی با مکان های دیدنی شهر نراق واقع در استان مرکزی

آب انبارها

شهر نراق دارای آب انبارهای زیادی می باشد که هر کدام جذابیت معمارانه منحصر به فرد خود را دارا بوده و از جمله جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند، آب انبارهای گفته شده که از خارق العاده های معماری زمان قاجار به شمار می روند در سه منطقه آن محله بالا، محله پایین و منطقه بازار مشاهده می گردند، که در این میان آب انبار محله بالا  (آب انبار حاج مهدی) از جمله آثار ارزشمند قاجاریه می باشد که در سال ۱۳۸۰ با شماره ۴۶۰۶ در سازمان میراث فرهنگی ایران ثبت گردید.

آشنایی با مکان های دیدنی و زیبای شهر نراق

کوه ویلیجیا

در دامنه کوه ویلیجیا که در شرق شهر نراق واقع شده، چشمه ی رود در جریان است، همچنین در دامنه ی این کوه میل نراق قرار دارد به طوری که بر همه ی کوههای پیرامون از شمال غرب به قسمتی از جاسب، از شرق به بخش اردهال مشهد، و از غرب به شهر نراق تسلط دارد، این میل در فاصله ۷ کیلومتری شرق شهر نراق و در گرنه ای معروف به گردنه ی نراق واقع شده است.

چشمه رود در سمت شرق نراق و در دامنه کوه ویلیجیا واقع شده است که در انتها به ناحیه حاسب ختم می گردد، این ناحیه با داشتن آب و هوای گرم و دلچسب در فصل تابستان و منظره ای زیبا میزبان عده ای زیادی گردشگر می باشد.

بازدید از چشم اندازهای دیدنی و تماشایی شهر نراق

موزه مردم شناسی

یکی از مکان های دیدنی شهر نراق موزه مردم شناسی است که محیطی برای نمایش امکانات زندگی، مدارک، عکسها، صنایع دستی و فرهنگ و باورهای این شهر باشد که برای پیشبرد این هدف از سوی شهرداری غرفه هایی در اختیار مردم این شهر قرار می گیرد تا این طرح را کامل نمایند.

بازدید از جاذبه های دیدنی و زیبای شهر نراق

موزه آب

یکی دیگر از مکان های دیدنی شهر نراق موزه آب آن می باشد که در مخزن آب انبار حاج عبد الباقی واقع شده است و وسایل مربوط به زراعت و آب و کاریز برای بازدید در معرض دید قرار گرفته است.

آشنایی با مکان های دیدنی شهر نراق واقع در استان مرکزی

بازار شمس السلطنه

بازار شمس السلطنه ساخته شده در قرن ۱۳ هجری، دارای سقف های گنبدی، تیمچه و حجره های زیبای آن که از جذابیت معماری فوق العاده ای برخوردار می باشد، از جاذبه های دیدنی شهر نراق محسوب می گردد. این بازار با شماره ۱۶۴۵ در لیست آثار تاریخی ایران ثبت گردیده است.

بازدید از چشم اندازهای تاریخی و تفریحی دیدنی نراق

غار چال نخجیر

یکی از مکان های دیدنی نراق غار چال نخجیر، از جمله پدیده های کمیاب و خاص دنیا محسوب می شود که به دوره سوم در زمین شناسی مربوط می باشد. غار نامبرده در ناحیه ای به اسم چال نخجیر تقریبا میان دلیجان و نراق قرار گرفته است که از اهمیت بالایی در رابطه با جذب توریست را به خود اختصاص داده است.

این غار در سال ۱۳۶۸ به وسیله ی برخی از کوهنوردان کشف شده که در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۳۸۱۴ در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آشنایی با جاذبه های دیدنی و زیبای شهر نراق

خانه نخجیر

خانه نخجیر دارای قدمتی بالغ بر ۱۰۰ سال و معماری به شکل خانه باغ می باشد که در شهر تاریخی نراق قرار گرفته است. مصالح بکار رفته در این بنا خشت و گل بوده که ۶ اتاق و ۱ آشپزخانه دارد، فقط یک مکان اقامتی در نراق وجود دارد که آن هم خانه نخجیر می باشد که با خدمت رسانی های منحصر به فرد، میزبان توریست های خارجی و داخلی شهر نراق می باشد.

آشنایی با مکان های دیدنی نراق از توابع استان مرکزی

سوغات نراق

نراق سوغاتی های زیادی از جمله لبنیات محلی، گیوه ی محلی، گلاب و گلیم و قالی دارد که معروفترین و ارزشمندترین آنها «جوزقند» می باشد که قدمتی ۵۰۰ ساله است که دلیل اهمیت آن علاوه بر پرانرژی و خوش طعم بودن، نجات یافتن بچه ها و اهالی نراق در دفعات سیل و زلزله و خشکسالی به وسیله ی این خوراکی است.

جزغند را می توان با میوه های هلوی محلی(الگ) انگور، انجیر و گلابی ساخت، روش تهیه آن به این گونه است که ابتدا هسته ی میوه را بیرون آورده و درون آن را با پودر قند، پودر گردو، دارچین و هل پر نموده و در برابر نور آفتاب قرار داده تا خشک گردد.

بازدید ازمکان های دیدنی تماشایی و منحصر به فرد شهر تاریخی نراق

در این مقاله شما عزیزان علاقه مند به گردشگری به منظور آشنایی بیشتر با مناطق مختلف و فرهنگ، زبان، آب و هوای آن را با مکان های دیدنی نراق یکی از شهرهای استان مرکزی که از توابع شهرستان دلیجان می باشد، آشنا نموده ایم. امیدواریم مورد پسند و توجه شما قرار گرفته باشد. همچنین برای آشنایی با سایر دیدنی های استان مرکزی کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.