دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

زیباترین دیدنی های چمستان و چشم اندازهای طبیعی این منطقه

 • محدثه خاکشور
 • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • ۰

آرگا در این مطلب به معرفی دیدنی های چمنستان شهری واقع در استان مازندران از جمله چشم اندازهای تاریخی، طبیعی و ادبی برای آشنایی بیشتر شما عزیزان پرداخته است، امیدواریم مورد پسند شما قرار بگیرد و البته اطلاعات کافی را در اختیار شما علاقه مندان به طبیعت قرار بدهد.

چمستان یکی از بخش های شهرستان نور و یکی از شهرهای استان مازندران است که نسبتا در مرکز استان مازندران واقع شده است. این روستا دارای آب و هوایی منحصر به فرد و کمی شرجی می باشد.

چمستان شهری است قرار گرفته نسبتا در مرکز استان مازندران و در فاصله تقریبا ۲۵ کیلومتری جاده هراز و ۷۵ کیلومتری جاده چالوس و در فاصله ۱۸۰ کیلومتری تهران می باشد، که این نزدیک بودن فاصله باعث دستیابی آسان اهالی تهران محسوب می گردد، گفتنی است که چمستان یکی از بخش های شهرستان نور بوده که دارای مساحتی تقریبا ۱۵۴۷ کیلومتر مربع می باشد.

شهر چمستان با شهرستان های آمل، نور، بلده، و قسمتی از کوهپایه های البرز همسایه می باشد، به طوری که پس از گذشتن از آمل به طرف غرب این شهر واقع شده است.

جاذبه های دیدنی چمستان و آب و هوایی مطبوع

آب و هوای چمستان

از جمله خصیصه های شهر چمستان که دلیل بر ایجاد آب و هوای کمی شرجی شده است، ارتفاع آن است. آب و هوای این شهر در تابستان شرجی است که در قسمت هایی از این شهر آب و هوای خنک جریان دارد که در کنار زیبا و بکر بودن، و خنکی و آرام بودن می تواند یکی از بهترین مناطق برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت در روزهای گرم تابستانی به حساب می آید که هرساله با موج عظیمی از گردشگران واقع می شود.

دلیل نامگذاری شهر چمستان

به باور عده ای از مردم این شهر اسم آن در زمان قدیم «چمازستان» بوده که علت نهادن این اسم به خاطر رشد بسیار گیاهان سرخس بوده است، بر این اساس که «چماز» اسم یک نوع درخت سرخس می باشد. و اما به باور گروهی دیگر اسم آن در گذشته «چمنستان» بوده که علت نامگذاری آن رشد زیاد چمن در این شهر بوده است.

معرفی زیباترین دیدنی های چمستان

این شهر زیبا پر از جذابیت های دیدنی و زیبا، در عین کوچک بودن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، شهرستان چمستان از نظر وضعیت جغرافیایی دارای ویژگی خاصی می باشد که چشم اندازهای طبیعی زیبا، آبشارها و چشمه های فوق العاده، روستاهای منحصر به فرد در جنگل، و … را شامل می گردد؛ تمامی این ویژگی ها و جاذبه های طبیعی موجب شده تا بازدیدکنندگان بسیاری از جاهای مختلف به این مکان بیایند و لحظات خوشی را سپری نمایند.

شهرستان نور

این شهرستان لقب «پایتخت ساحلی» را به خود اختصاص داده که چندین سال گذشته با اسم سالده بخشی از شهرستان آمل بوده است، شهرستان نور بعد از جدا گشتن از آمل شامل ۳ بخش مرکزی، بلده، و چمستان است.

این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری طبیعی زیبا و متفاوتی شامل کوهستان ها، دریاچه، جنگل که ترکیب زیبایی را در کنار یکدیگر به وجود آورده اند. شهرستان چمستان دارای چشم اندازهای جذاب بسیاری می باشد که در این مطلب به آنها پرداخته می شود.

 • آبشار آب پری

یکی از زیباترین و قدمت دارترین جاذبه های دیدنی شهرستان چمنستان آبشار آب پری واقع در استان مازندران می باشد، این آبشار در ۵ کیلومتری شهر نور قرار گرفته که دارای جذابیت های طبیعی بکر و منحصر به فرد می باشد، مکان قرارگیری این آبشار در نزدیکی شهر رویان و در همسایگی روستای یوش و کجور واقع شده است.

بخشی از سنگ های آبشار نامبرده به دلیل رانش زمین در شیب زیاد کوه روی هم تلنبار شده اند که شکل آبشار واقعی آن را از بین برده است، و به دنبال این رخداد آب اندکی از میان سنگ ها روان می باشد.

معرفی دیدنی های چمستان واقع در استان مازندران در ایران

 • دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات و همچنین سد الیمالات واقع در شهرستان چمستان، یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های این شهرستان محسوب می گردد، دریاچه ای پر از درخت های سرو قد کشیده و فوق العاده که بعد از گذشتن از یک جاده ی خرم و آباد قابل دسترسی است، در این دریاچه تفریحات جذابی مانند ماهیگیری و قایق سواری مهیا می باشد. و اما محل قرارگیری این دریاچه در جاده نور و در فاصله ۹ کیلومتری شهرستان نور واقع شده است که رفتن به این مکان از جنوب دو راهی روستای کارگر میسر می باشد.

آشنایی با دیدنی های چمستان شهری واقع در استان مازندران

 • قلعه پولاد بلده

قلعه پولاد بلده واقع در شهر بلده از توابع شهرستان نور، یکی از بناهای تاریخی و مهم شهرستان چمستان محسوب می گردد، این قلعه بر روی بلندی های شمال قرار گرفته است. قلعه نامبرده تا ابتدای دوران صفویه بکار گرفته می گردید.

 • خانه نیمایوشیج

شاید یکی از مهمترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری این ناحیه، آرامگاه نیمایوشج پدر شعر نو باشد، این مکان که در روستای کوهستانی یوش از دهستان اوزرود شهرستان نور قرار گرفته که ازاجدادش به او ارث رسیده بود، این خانه که در حال حاضر آرامگاه وی می باشد و مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد، به وسیله ی جد این شاعر خوش ذوق بالغ بر ۲۰۰ سال قبل با پنجره های ارسی و گچ بری های زیبا ایجاد شده است.

مکان های دیدنی زیبا و منحصر به فرد چمستان

 • آبگرم لاویج

بعد از پشت سر گذاشتن مسافتی حدود ۵ کیلومتر در راه چمستان، جاده ای فرعی در جهت چپ واقع شده که به سمت آبگرم لاویج منتهی می گردد، روستای لاویج که آبگرم لاویج در آن است، بین دره ها و دامنه های جنگلی رشته کوه البرز واقع شده که چشمه ای در سمت شرق این روستا قرار دارد که آب معدنی از آن می جوشد.

آبگرم لاویج پر از املاح معدنی گوگرد می باشد که برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات پوستی، درد مفصل و استخوان مورد استفاده قرار می گیرد که علاوه بر مکان های تفریحی آن مانند پارک کشپل و مکان هایی دارای امکانات مناسب برای اقامت دلیل جذب گردشگران به این نقطه می باشد. گذشته از همه ی اینها لاویج دارای عسل ناب و خالصی می باشد که از سوغاتی های این روستا محسوب می گردد.

آشنایی با دیدنی های چمستان درختان خاص و مرتفع

 • روستای میرخمند

روستای میرخمند یکی از مناطق ییلاقی دارای تابستان هایی خنک می باشد که یکی از جاذبه های توریستی شهرستان چمستان محسوب می شود، به واسطه همین تابستان های خنک این مکان برای سفر در تابستان بسیار عالی است. از ۳ جهت این روستا به وسیله ی کوه ها محاصره شده است که دلیل داشتن آب و هوای خاص این منطقه می باشند؛ این روستا از ۱ جهت هم به دره متصل می گردد.

 • روستای آهو دشت

آهو دشت یکی از آبادی های پر جمعیت و بزرگ پیرامون چمستان می باشد که در فاصله ۳ کیلومتری شهر چمستان، و در فاصله ۱۵ کیلومتری آمل، و ۲۰ کیلومتری شهر نور واقع شده است. این آبادی با روستاهای باغبانکلا، سالده سفلی، عبدالله آباد، کرات کتی، شهر بند، سالده علیا همسایه می باشد. روستای آهو دشت در دهستان ناثل رستاق قرار دارد.

آشنایی با جاذبه های دیدنی چمستان واقع در استان مازندران

 • کلیسای آنتوان مقدس

از بناهای تاریخی و مذهبی که مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد، کلیسای انتوان مقدس می باشد که در شهرک ساحلی «هایکاشن» در حدفاصل شهرستان نور و شهر علمده در استان مازندران قرار گرفته است. این کلیسا به وسیله ی ارمنی های کاتولیک ایرانی ایجاد گردیده است.

دیوارهای خارجی کلیسای آنتوان مقدس ساخته شده از سیمان و دیوارهای داخلی کلیسا با گچ پوشیده شده است. کلیسا ساختاری ۸ ضلعی می باشد بر روی برخی از ضلع هایش دو عدد نورگیر با نور کم قرار گرفته شده است.

 • پارک جنگلی نور

این پارک جنگلی یکی از جاذبه های گردشگری چمستان محسوب می گردد که در فاصله ۵ کیلومتری روستای محمود آباد واقع شده است، این پارک دارای مساحتی به اندازه ۴۰۰ هکتار بوده که از لحاظ پهنا و گستردگی یکی از بزرگترین پارک های خاورمیانه شناخته می شود.

در این پارک انواع دسته های درخت های جنگلی از جمله توسکا، افرا، انجیلی و … وجود دارد که در کنار این تنوع و جذابیت پوشش گیاهی، رستوران های پیشرفته، آلاچیق های ساخته شده از جنس چوب، سرویس های بهداشتی، پارک ها، مسجد و همچنین مکان های ورزشی که در این مکان تفریحی و دیدنی تعبیه شده است.

 • پارک کشپل

در بخش ورودی، در ناحیه غربی جاده چمستان که به آبگرم لاویج منتهی می گردد، پارک جنگلی فوق العاده کشپل با ۱۰ چشمه پر آب و درخت های افرا، توسکا، ممرز، انجیلی واقع شده است. این پارک در تابستان ها یکی از انتخاب های اصلی گردشگران به شمار می رود.

آشنایی با جاذبه های تماشایی چمستان

 • فیل سنگی

در بخش مرکزی روستای لاویج تکه سنگی عظیم وجود دارد که به دلیل تغییرات فصلی و آب و هوایی و همچنین فرسوده شدن مانند فیل بزرگی در حالت نشسته به خود گرفته است.

 • آرامگاه آقا شاه بالو زاهد

این آرامگاه، مقبره یکی از عارفان معروف اواخر قرن هفتم هجری قمری و شیخ حسن جوری از سران نهضت سربداران در زمان مغول ها است که در فاصله ۳ کیلومتری شرق شهرستان چمستان واقع شده است. این بنا که از مکان های دیدنی استان مازندران محسوب می گردد، ساخته شده از آجر می باشد که دارای کاشی کاری های فوق العاده و گنبدی مخروطی بوده است.

 • سوغات

شهرستان چمستان فرآورده های دامی (تخم مرغ، عسل) و محصولات کشاورزی( گندم، برنج، سیب زمینی) متنوع بسیاری دارد که به عنوان سوغات این منطقه نیز محسوب می شود.

معرفی جاذبه های تماشایی چمستان . روستاهای اطرافش

در این مقاله به دیدنی های چمستان شهرستانی واقع در استان مازندران در ایران پرداخته ایم، این شهر منطقه ای با آب و هوای خوب و منحصر به فرد، زیبایی های طبیعی و تاریخی که در روستاهای پیرامون آن قرار گرفته است به یکی از گردشگر پذیر ترین نقطه ی ایران تبدیل شده است. شما با سفر به این شهر نه تنها یک مسافرت ساده برای تفریح انجام داده اید، بلکه از زیباترین مناظر که با دست زیبای طبیعت نقاشی شده و همچنین گردش در دل تاریخ، و کسب آرامش در دل این مکان بکر و خوش آب و هوا بهره برده اید. برای آشنایی با سایر مکان های دیدنی استان مازندران کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.