دسته ها
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

دریاچه تار و هویر و نحوه بازدید از آن ها

  • محدثه خاکشور
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

شاید ساکن شهر تهران هستید اما به یکی از جاذبه های زیبا و منحصر به فرد آن توجه نداشته و آشنا نبوده اید. دریاچه تار و هویر در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق دماوند تهران واقع شده که دارای طبیعتی زیبا و بکر، همراه با هوایی مطبوع در فصل تابستان می باشد که برای سفر انتخابی عالی است.

تهران پایتخت ایران است که همه آن را می شناسیم و بر خلاف استان های دیگر کشور حتما به آن سفر نموده ایم، اما شاید این سفر بیشتر اداری و یا کاری و یا دید و بازدید بوده به طوری که از جذابیت های آن غافلیم، این شهر شلوغ و پر از دود و دم دارای دو دریاچه تار و هویر می باشد که به بهشت گمشده استان تهران معروف می باشد که برای فرار از دغدغه و ازدحام زندگی شهری انتخاب خوبی محسوب می گردد.

از زندگی شهری خسته شده اید و می خواهید زمانی را برای استراحت فکر و جسم خود اختصاص دهید، نیاز نیست بار سفر بسته و به شمال کشور بروید، رفتن به دریاچه های آب شیرین کوهستانی تار و هویر در نزدیکی تهران به نتیجه مطلوب دلخواه خود دست پیدا نمایید. در واقع با سفر به این مکان هم در زمان خود صرفه جویی نموده و هم زمان خود را به بهترین نحو سپری نموده اید. اغلب دوست داریم مکانی که برای سفر انتخاب می کنیم ارای آب و دریا و دریاچه باشد این سفر این خواسته شما را به طور کامل برآورده می نماید.

 تار و هویر دو دریاچه دارای آب شیرین کوهستانی هستند که در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق دماوند و در بین بلندی های البرز با ارتفاع ۲۹۰۰ متری از سطح دریا واقع گردیده اند.

این دریاچه ها در بین دو رشته کوه دوبرار(قره داغ) در شمال و زرین کوه در جنوب قرار گرفته اند، این دو دریاچه با دنباله ی کوه دوبرار از یکدیگر جدا می گردند که در صورت پیاده روی میان دو دریاچه از این تپه پر فراز و نشیب بگذرید.

شرح زیبایی های برکه تار و هویر و تفریحات قایق سواری و پیاده روی

موقعیت جغرافیایی این دو دریاچه

اطراف این دریاچه ها را کوهها احاطه کرده اند که شکل قرارگیری این کوهها به گونه ای است که در بین آنها یک گودال ایجاد گردیده که آب آن را پوشانده و دریاچه ها را شکل داده است. کوههای نامبرده از سطح دریاچه میان ۵۰ تا ۵۰۰ متر بالاتر هستند. برف های باقیمانده بر روی قله های این کوهها بر جذابیت و زیبایی این منطقه افزوده و تصویر زیبایی را خلق می کند، دریاچه های تار و هویر در بین خط الراس «دوبرار» و «زرین کوه» محاصره شده اند، که جزو آب های شیرین کشور محسوب می شود.

عمق و درازا و پهنای دریاچه ها

دریاچه تار که از جذابیت خاصی برخوردار است و از جاذبه های تهران محسوب می گردد، دارای عمقی به اندازه ۵۰ متر در فصل های پرآب، و به ۴۰ متر در فصل های کم آب پیدا می کند، همچنین این دریاچه به طول ۱ کیلومتر و پهنای ۲۵۰ متر می باشد که در سمت شمال غرب به جنوب شرق ادامه داشته و کشده می گردد.

دریاچه هویر نیز دارای آب شیرین بوده و عمقی به اندازه ۱۵ متر، با طولی به اندازه ۴۰۰ متر و پهنایی نزدیک به ۱۵۰ متر به سمت جنوب ادامه دارد.

آشنایی با دریاچه های تار و هویر زیبا و متفاوت

اسطوره دریاچه تار

داستانی مبنی بر وجود گنج هایی در کف دریاچه، و ویژگی های سحر آمیز دریاچه تار از جمله حضور اجنه ها موجود است که البته پوشش حقیقی بر تن نداشته و در حد افسانه می باشد، این اسطوره موجب شده است تا برخی به این دریاچه از زاویه دیگری نگاه کنند، اما در واقع چنین نیست و این دریاچه شامل این افسانه نمی باشد، اما شبهای زیبای آن اعجاز انگیز و جادویی بوده که در سکوت و آرامش برای شما ایجاد می نماید.

تاریخچه ی پیدایش دریاچه تار و هویر

علت پیدایش تار و هویر طبق نظر زمین شناس ها، لغزش زمین می باشد که باعث به وجود آمدن سدی طبیعی به ژرفای بالغ بر ۵۰ متر گردیده و وضعیت مورد نیاز و مناسبی را جهت جمع شدن آب های سطحی ایجاد کرده است.

آشنایی با برکه های تار و هویر و آب و هوای لذتبخش

سرچشمه ی دریاچه تار و هویر

  1. این دریاچه ها حدودا ۷۰ درصد آب های خود را از قسمت شمالی و آبریزهای بلندی های آن به دست می آورند.
  2. همچنین از کوه دوبرار از رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در سمت جنوب دریاچه قرار گرفته اند که در زمستان ها از برف پوشیده می شوند که بعد از آب شدن به دریاچه ها سرازیر شده و یا به شکل بهمن های زمستانی به دریاچه ها روان می گردد.
  3. یکی دیگر از منابع تامین کننده ی آب این دریاچه ها کوههای سیاه چال و شاه نشین با کانال های فصلی از جنوب می باشد.
  4. رودهای تار و هویر نیز از فراهم کننده های آب این دریاچه ها محسوب می شوند.
  5. چشمه های مختلف و بسیاری در کف دریاچه واقع شده اند که از مهمترین تامین کنندگان آب دریاچه هستند که آب شیرین و خوبی را از ژرفای زمین به داخل این دریاچه ها وارد می نماید.

آب و هوای دریاچه تار و هویر

این مکان به دلیل مرتفع بودن در معرض بادهای غربی بوده و اغلب دارای هوایی سرد می باشد، این منطقه آب و هوایی کوهستانی دارد که بر همین اساس شما دمایی بیشتر از ۱۸ درجه سانتی گراد را تجربه نخواهید کرد، در روزهای میانی تیرماه نیز درجه هوا به ۱۸ سانتی گراد رده و در مهرماه درجه هوا ۱۲ سانتی گراد خواهد بود. این به آن معنی است که شما می توانید در گرم ترین روزهای تابستانی که از گرما به ستوه آمده اید، با سفر به این منطقه لذت برده تعطیلات خوشی داشته باشید.

آنچه می خواهید در مورد دریاهای کوچک تار و هویر بدانید

گونه های جانوری

حیات وحش این دریاچه ها جانوران مختلفی از جمله میش البرزی، قوچ، کل بز بوده و آبزیانی مانند قزل آلای رنگین کمان زرد پر، قزل آلای رنگین کمان، قزل آلای خال قرمز را شامل می شود. وجود وزغ معمولی نیز در دهانه دریاچه هویر دیده شده است.

با توجه به بازدید ۱۲۰ هزار نفری توریست ها، از طرف بخش خصوصی تجهیزات و وسایل رفاهی از جمله سرویس بهداشتی و چادرهای غیر دائمی دایر شده است.

آشنایی با آبگیرهای تار و هویر در شرق دماوند

جاذبه های دریاچه تار و هویر

یکی از جذابیت های لذتبخش این دریاچه ها، شنا در آب خنک در هوای گرم تابستان می باشد، ولی باید پیشنهاد نمود که از ساحل دور نگردید.

ماهیگیری یکی دیگر از جذابیت های این منطقه می باشد که البته مورد استقبال بسیاری از گردشگران واقع می گردد، ماهی قزل آلای این دریاچه ها شما را دعوت به صید می نماید. پس چرا علاوه بر لذت از هوای خوب و شنا در آب خنک آن از ماهیگیری لذت نبرید، اما باید افزود که این کار را در فصلی مناسب و با گرفتن مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست انجام دهید.

قایقرانی یکی دیگر از تفریحات متفاوت در بخش طبیعت در این دریاچه ها می باشد، با توجه مهیا بودن بستر این تفریح از سوی طبیعت، اما هیچ گونه امکاناتی مانند قایق وجود ندارد پس نیاز است که خود شما قایق بادی با خود همراه آورده و تفریح یک روز خود را کامل نمایید.

همچنین پیاده روی میان تپه ها و تنگه های پشت دریاچه بسیار لذتبخش می باشد، در طول پیاده روی شما شاهد چشمه هایی که از بالای تپه ها داخل رودخانه می ریزند هستید که همزمان با استشمام بوی آویشن های کوهی بسیار دلپذیر و منحصر به فرد خواهد بود.

آشنایی با دریای کوچک تار و هویر واقع در دل دماوند

زمان مناسب سفر به این دو دریاچه

دریاچه تار و هویر زیبایی واقعا شگفت انگیزی دارد به گونه ای که در تابستان دارای آب و هوای دلچسب و خوبی بوده، و اما در فصل های دیگر نیز فهرستی از نقاشی های زیبای طبیعت می باشد، به طوریکه در فصل زمستان این منطقه یخ زده است، در فصل تابستان در ماه های تیر و مرداد با توجه به هوای خوشایندی که دارد، آب هم برای شنا بسیار مناسب می باشد.

آشنایی با دریاچه تار و هویر در اطراف تهران

در این مطلب شما عزیزان علاقه مند به سفر و گردشگری را با یکی از مناطق زیبا و بکر اطراف تهران به نام دریاچه های تار و هویر آشنا می سازیم. شما می توانید در کمترین زمان و با کمترین هزینه به یکی از جاذبه های گردشگری اطراف تهران سر زده و از آن لذت ببرید. و هم همراه با این لذت بردن بیشتر با کشور خود آشنا گردید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.