دسته ها
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

آموزش تصویری ساخت کتاب داستان زیبا و دوست داشتنی برای کودکان

  • فاطمه میرزایی
  • ۹ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

ساخت کتاب داستان یک خلاقیت زیبا و سرگرم کننده برای بچه ها است که موجب آشنایی بیشتر کودکان با کتاب و نیز علاقمند شدن آنها به کتابخوانی از همان سنین کودکی می شود، در ادامه می توانید ساخت کتاب قصه ای کودکانه را یاد بگیرید.

درست کردن کتاب داستان برای کودکان پیشنهاد جذابی است که علاوه بر ایجاد سرگرمی و اشتیاق در بچه ها برای بزرگتر ها نیز تجربه جدید و جذابی خواهد بود، حال برای یادگیری آموزش ساختن کتاب قصه کودکانه با استفاده از مقوا، کاغذ رنگی و چسب می توانید در ادامه این مقاله همراه ما شوید.

ایده ساخت کتاب داستان برای کودکان

همانطور که گفتیم، درست کردن کتاب سرگرمی جذابی برای بچه ها و حتی بزرگتر ها می باشد که می توانید از سنین پایین به کودکان یاد دهید، زیرا این کار علاوه بر ایجاد سرگرمی موجب رشد و خلاقیت کودک و نیز علاقه وی به کتاب خواندن می شود.

حال می توانید در ادامه روش ساختن یک کتاب قصه کودکانه را فرابگیرید، البته درست کردن کتاب قصه با توجه به ذوق و سلیقه کودکان مختلف می تواند متفاوت باشد و ساختن این خلاقیت را می توانند با کمک والدینشان و یا یک بزرگتر انجام دهند.

 ساختن کتاب داستان

وسایل مورد نیاز

  • کاغذ سفید A4
  • کاغذ طرحدار و مقوا
  • چسب حرارتی
  • چسب ماتیکی
  • مداد و قیچی

آموزش ساخت کتاب داستان

آموزش ساخت کتاب قصه کوچک برای بچه ها

تعدادی کاغذ آچار (A4) را بر روی هم قرار دهید و یکبار به شکل طولی و سپس به شکل عرضی از وسط تا بزنید، بعد کاغذ ها را از قسمت تاخوردگی با قیچی برش بزنید.

 ساختن کتاب داستان زیبا و جذاب

 ایده ساخت کتاب قصه خواندنی

اکنون کاغذ های قیچی کرده را مانند تصویر زیر از وسط و به صورت طولی تا کنید و بر روی قسمت تا خورده دست بکشید تا فیکس شود.

 ساخت کتاب قصه جالب

 ساخت کتاب قصه جذاب و خواندنی

سپس کاغذ های تا خورده را روی هم بگذارید به طوری که کاملا بر روی هم منطبق باشند و بعد با وصل کردن گیره کاغذ به لبه های کاغذها می توانید آنها را روی هم فیکس کنید.

 آموزش ساخت کتاب داستانی جالب

سمت دیگر دفترچه که در واقع قسمت لبه های تا خورده کاغذ می باشد را نیز به صورت کامل با چسب حرارتی آغشته کنید.

 ساخت کتاب داستانی زیبا

اکنون ساختار کلی کتاب ساخته شده است و باید به سراغ درست کردن جلد کتاب بروید. برای این منظور سایز جلد را از روی بدنه کتاب اندازه بگیرید و بعد اندازه آن را بر روی مقوا پیاده کنید.

 ساختن کتاب داستان جالب

برای این منظور مقوایی را که هر سمت آن (به جز سمتی که بر روی لبه چسب خورده دفترچه قرار می گیرد) به اندازه تقریبا ۰.۵ سانتی متر بزرگتر از بدنه کتاب اندازه گرفته اید را برش بزنید، حال از روی این مقوا، مقوای دیگری تهیه کنید.

 ساخت کتاب داستان زیبا

سپس برای وصل کردن دو تکه مقوا به هم به یک کاغذ آچار نیاز دارید و مانند اولین مرحله ساخت کتاب داستان لازم است، یک چهارم آن را جدا کنید و این دفعه باید دو خط تا در وسط کاغذ به شکلی که در تصویر می بینید، ایجاد نمایید.

 ساختن کتاب داستان جذاب

برای ایجاد این دو خط تا، می توانید مانند تصویر به جای تا کردن کاغذ از وسط، هر دفعه کاغذ را با فاصله یک سانتی متر از لبه دیگر قرار دهید و سپس دو مقوا برش زده را با چسب ماتیکی بر روی کاغذ آماده کرده در مرحله قبلی بچسبانید، حال دفترچه شما آماده شده و می توانید با یک کاغذ طرحدار آن را تزیین کنید و یا اینکه از روش های دیگر و به دلخواه تان آن را دیزاین نمایید.

درست کردن کتاب قصه

در صورتی که از کاغذی طرحدار برای جلد کردن کتاب داستان استفاده می کنید، باید هر سمت آن به اندازه ۱.۵ سانتی متر بزرگتر از جلد ساخته شده برای کتاب قصه تان باشد و در صورتی که علاقمندید روی جلد را با سلیقه خودتان طراحی کنید، می توانید به جای کاغذ طرحدار از یک کاغذ ساده استفاده کنید و به دلخواه خود و یا با توجه به موضوع کتاب، روی آن را طراحی کنید.

روش ساخت کتاب داستان

 ساختن کتاب قصه

سپس لبه های کاغذ رنگی مورد نظر خود را بر روی مقوا و به سمت داخل تا کنید و با چسب بچسبانید، برای استحکام بیشتر می توانید از چسب های قوی تر استفاده کنید.

 ساخت کتاب قصه

در مرحله آخر ساخت کتاب داستان برای کودکان لازم است، جلد کتاب را به ساختار اصلی کتاب بچسبانید، برای این منظور سطح خارجی اولین و آخرین برگ کتاب را به چسب آغشته کرده و سپس آنها را به سطح داخلی جلد کتاب بچسبانید.

درست کردن کتاب داستان

اکنون کتاب شما آماده شده و می توانید با چسباندن تصاویر مختلف و یا نوشتن قصه های کودکانه جذاب و کوتاه مثلا قصه پینوکیو، قصه خاله سوسکه و یا بسیاری از قصه های شیرین و دوست داشتنی دیگر مناسب بچه ها، آن را به شکل کتاب داستان طراحی کنید.

نکاتی مهم برای ساخت کتاب داستان

بهتر است از مقوا و کاغذ هایی مرغوب استفاده کنید، زیرا کتابهای مخصوص کودکان باید دارای کیفیت قابل قبولی باشد.

به منظور جذاب تر شدن کتاب داستان می توانید آن را با عکس ها و وکتور هایی مناسب تزیین نمایید.

با نوشتن داستان های زیبا و پند آموز داخل کتاب، بچه ها به هنگام استفاده از کتاب می توانند داستان های آن را بخوانند و لذت ببرند.

در پایان امیدواریم این مطلب توجهتان را جلب کرده باشد و بتوانید با آموزش چنین خلاقیت هایی به کودکان خود آنها را از همان سنین کودکی به کتاب خواندن علاقمند کنید و نیز سرگرمی مفیدی برای بچه هایتان فراهم آورید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.