دسته ها
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای گام به گام تمیز کردن مبل چرم

 • شقایق ایران دوست
 • 16 می 2020
 • ۰

در این مقاله تکنیک هایی برای پاک کردن لکه های چربی و لکه های جوهر از روی مبلمان چرم را برای شما مطرح می کنیم که می توانید با استفاده از این روش ها مبلمان خود را نو کنید و سالیان سال از آن ها استفاده کنید. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لکه هایی رو مبل های شما افتاده است و نمی توانید آن ها را پاک کنید. در این مقاله راه کار هایی برای پاک کردن لکه های مزمن برای شما مطرح می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها به راحتی و بدون درد سر لکه های مزمن را از بین ببرید. در نظر داشته باشید که پاک کردن لکه ها آسان است ولی باید مراقب باشید تا مبلمان چرم شما آسیبی نبیند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 تمیز کردن مبل چرم

تمیز کردن مبل چرم

می توانید برای تمیز کردن مبل چرم از الکل و پد پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید و باید بدانید که برای تمیز کردن لکه از روی مبل های چرمی دستمال مرطوب هم می تواند مفید و بی ضرر باشد. در واقع با استفاده صحیح از هر وسیله ای می توانید مدت بسیار زیادی از آن بهره ببرید و دیگر نیازی به خرج های اضافی نیست. در نظر داشته باشید که تمیز کردن مبل چرم و تمیز بودن آن ها می تواند نمایی بسیار زیبا به دکوراسیون شما بدهد. باید بدانید که تمیز کردن و نگه داری از این مبلمان کار بسیار سختی می باشد زیرا نمی توانید به راحتی آن ها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. در واقع اگر شما اشتباها از شوینده های خشن استفاده کنید ممکن است این مبل های بسیار زیبا را خراب کنید. آمونیاک به راحتی می تواند مبلمان شما را از بین برد و روی کیفیت آن ها تاثرات بسیار زیادی دارد پس بهتر است از شوینده هایی که دارای این مواد هستند برای تمیر کردن مبل چرم استفاده نکنید. بهتر است برای از بین نرفتن چرم و حفظ کیفیت آن نکاتی را حین تمیز کردن مورد توجه قرار دهید که در ادامه به آن ها می پردازیم و مراحل تمیز کردن این نوع مبلمان را به شما آموزش می دهیم.

تمیز کردن گرد و غبار

بهتر است قبل از تمیز کردن مبل چرم ابتدا گرد و غبار آن را پاک کنید. می توانید ازین کار را با یک قلم موی تمیز انجام بدهید. وجود گرد و غبار و استفاده از مواد شوینده می تواند موجب کثیفی بیش تر مبل ها شود. باید بدانید که ذرات گرد و غبار می توانند سایش ایجاد کرده و چرم ها را از بین ببرند.

از بین بردن کثیفی های مبل چرم

محلول شوینده

بهتر است برای تمیز کردن مبلمان چرمی از مواد طبیعی استفاده کنید و از مواد شیمیایی هرگز استفاده نکنید زیرا این مواد کیفیت چرم را از بین می برد و ممکن است ظاهر آن ها را نیز تغییر بدهد. می توانید برای تمیز کردن از آب و سرکه استفاده کنید. البته می توانید چند قطره شوینده چرم هم برای بهره گیری بهتر استفاده کنید.

نکته : می توانید برای تمیز کردن این نوع مبل از صابون های مرطوب کننده هم کمک بگیرید این صابون ها برای تمیز کردن چرم مناسب می باشند و آن ها را بیش از حد خشک نمی کنند و از پوسته پوسته شدن آن ها جلوگیری می کنند.

نوع دستمال تمیز کردن

بهتر است از دستمال های نرمی مانند دستمال های میکرو فیبر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن مبلمان چرم حتما باید دستمال خیس باشد و دستمال نم دار نمی تواند مبلمان چرم را به خوبی پاک کند. بهتر است تمام این مبل ها را با محلول تمیز کننده بشویید.

خشک کردن

در انتهای کار می توانید از یک حوله نرم برای پاک کردن مبل ها استفاده کنید. بهتر است برای خشک کردن مبلمان چرمی از خشک کن ها استفاده نکنید زیرا حرارت آن دستگاه ها بسیار بالا می باشد و ممکن است پوست چرم را از بین ببرد. در نظر داشته باشید می توانید برای نرم شدن این مبل ها از روغن دانه کتان استفاده کنید. زمانی که از این روغن استفاده می کنید بهتر است به آن فرصت بدهید تا یک شبانه روز بماند و درخشش را به مبل های چرم باز گرداند.

برای خشک کردن مبل چرمی بهتر است از یک حوله نرم استفاده کنید

نکته ۱ : بهتر است قبل از این که ماده ای را برای تمیز کردن در نظر بگیرید آن را روی یک قسمت غیر قابل مشاهده تست کنید تا در صورتی که آسیبی به آن قسمت وارد شد از آن ماده برای تمیز کردن استفاده نکنید.

نکته ۲ : در گذشته برای تمیز کردن چرم از صابون زین کمک می گرفتند ولی با تحقیقاتی که انجام شده است متوجه شدند که استفاده مداوم از این صابون ها چرم را از بین می برد و موجب خرابی آن می شود.

تکنیک های دیگر برای تمیز کردن چرم

با استفاده از تکنیک هایی که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم می می توانید به راحتی کثیفی های روی مبلمان را پاک کنید.

 • برای تمیز کردن کپک می توانی از آب و الکل استفاده کرده و آن ها را با نسبت های مساوی با هم ترکیب کنید.
 • لکه های ماژیک را می توانید با استفاده از اسپری مو از بین ببرید.
 • رد خود کار کشیده شده توسط کودک را می توانید با استفاده از روغن اکالیپتوس از بین ببرید و مبلمان خود را تمیز کنید.
 • در نظر داشته باشید که لکه جوهر را می توانید با استفاده از الکل تمیز کنید. فقط کافی است برای این کار یک پنبه را درون الکل ببرید و پنبه آغشته شده به الکل را روی لکه مالش دهید.
 • برای از بین بردن لکه های چرم می توانید از استون و خمیر دندان نیز استفاده کنید. در نظر داشته باشید که خمیر دندان بهتر است سفید باشد زیرا خمیر دندان های ژله ای نمی توانند لکه های چرم را از بین ببرند.
 • بهتر است هر هفته غبار های روی این جنس از مبلمان را با استفاده از پارچه خشک و یا دسته های پر تمیز کنید.
 • بهتر است کوسن های روی مبل های چرم را به طور منظم بچرخانید تا از کهنه شدن و چروک شدن آن ها جلوگیری کنید.
 • نباید مبل های چرم را در برابر آفتاب قرار دهید. قرار گرفتن مبل چرم در برابر آفتاب تواند مبلمان شما را تغییر داده و باعث پوسیدگی آن ها شود. در نظر داشته باشید که باید این مبل ها را دور از نور و دور از تهویه و گرما قرار بدهید تا بتوانید به صورت طولانی مدت از آن ها استفاده کنید

نکات مهم در تمیز کردن مبل چرم

 • اگر آبی روی این مبل ها می ریزد بهتر است فورا خشک شود تا اثراتی بر روی آنها به جا نماند.
 • بهتر است لکه های برجسته را با پاک کننده های حرفه ای پاک کنید و بهتر است از روش های طبیعی در این مورد استفاده نکنید.
 • در نظر داشته باشید که دستمال های مرطوب می توانند لکه های بسیاری را بری شما به جا بگذاریند بهتر است از پاک کننده های چرم و یا پاک کننده های فومی چرم استفاده کنید.

از بین بردن لکه های تیره

برای از بین بردن لکه های تیره بر روی مبلمان می توانید از یک روش طبیعی استفاده کنید. برای این کار باید از یک خمیر مخصوص استفاده کنید که این خمیر از آبلیمو و کرم تارتار تهیه شده است. برای از بین بردن لکه ها نیاز است تا خمیر را بر روی لکه ها مالش دهید. بگذارید این خمیر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند و سپس آن را با اسفنج پاک کنید.

از بین بردن گریس

گریس یکی از مواد چربی می باشد که محال است بتوانید به راحتی آن را از روی چیزی پاک کنید اما برای مبلمان چرمی کمی کارتان راحت تر می باشد. در واقع می توانید با استفاده از جوش شیرین لکه های گریس را نا پدید کنید. جوش شیرین می تواند با جذب چربی ها لکه گریس را از بین ببرد و مبل شما را تازه و نو کند.

 تمیز کردن گریس از روی مبل چرم

می توانید با کلیک بر روی لینک مقابل مقاله آرگا را در زمینه شستن مبل مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.