دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

روستای فهرج و نگاهی به جاذبه های دیدنی و مکان های تاریخی این منطقه

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۰

روستای فهرج دهکده ای چند هزار ساله در کویر است قدمت این روستا ۵ هزار ساله است این منطقه دارای جنگل های سرسبز و چشم نواز است همچنین در این روستای تاریخی جاذبه های باستانی و تاریخی متعددی نیز وجود دارند که مورد توجه گردشگران هستند. قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام باز می گردد و مجموعه تاریخی عظیمی در این منطقه وجود دارد که می توان از آن دیدن کرد.

خیلی از گردشگران دوست دارند تا در میان هیاهوی شهرنشینی به سراغ جاذبه هایی بروند که دارای ارزش تاریخی هستند در یزد نیز به دلیل قدمت تاریخی که این منطقه دارد با جاذبه های باستانی و تاریخی متعددی رو به رو هستید که توجه شما را به خود جلب می کند. بسیاری از روستاهای این منطقه در دل کوه ها و مناطق جنگلی قرار گرفته اند و از این رو دارای اهمیت گردشگری بسیار زیادی هستند. در این بخش شما علاقه مندان با یکی از روستاهای تاریخی در یزد آشنا می شوید که بیشتر دنیا آن را با وجود جاذبه های تاریخی و فرهنگی آن می شناسند مردمان این روستا به دلیل فرهنگ و آداب خاصی که دارند بسیار مورد توجه علاقه مندان می باشند.

این روستا در فاصله ۲۲ کیلومتری از جنوب شرقی یزد قرار گرفته است و دارای آب و هوای نیمه جغرافیایی است همانطور که بیان شد قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام باز می گردد و آثار تاریخی ارزشمندی همچون مسجد جامع در این منطقه یافت می شوند. شغل مردمان این منطقه دامداری،کشاورزی و فعالیت در معدن است بسیاری از محصولاتی که در این منطقه کشت می شوند کیفیتی بالا دارند و شامل ماش، جو، ارزن، هلو و زردآلو هستند همچنین ریسندگی و بافندگی از دیگر مشاغل مردمان این منطقه می باشد.

 روستای فهرج و جاذبه های تاریخی آن:

یکی از بخش های جذابی که در سفر به هر منطقه ای از دنیا می توانید تجربه آن را داشته باشید دیدن آداب و رسوم مردمان یک منطقه از نزدیک است در این مناطق نیز بسیاری از مراسم های مذهبی و جشن ها با سنت های پیشین خود برگزار می شوند که دیدن این مراسم ها از نزدیک خالی از لطف نخواهد بود. یکی از مراسم های مهمی که می توانید در ایام محرم در این روستا ببینید مراسم نخل گردانی است این مراسم در روز عاشورا برگزار می شود و هواداران زیادی نیز دارد.

 

قلعه باستانی فهرج:

یکی از بناهای تاریخی که می توانید در روستای فهرج از آن دیدن کنید قلعه تاریخی آن است این قلعه متعلق به قرن ۱۰ می باشد آثار و بناهایی که می توانید در این قلعه مشاهده کنید متعلق به پیش از اسلام هستند ورودی این قلعه کوچک است و تحقیقات باستان شناسی که بر روی این بنا صورت گرفته است نشان می دهد که منطقه ای دفاعی بوده است در حال حاضر بنای این قلعه به شکل متروکه است و تخریب شده است. طراحی و معماری این قلعه تاریخی به شکل چهار ضلعی صورت گرفته است بقایایی که از چهار برج آن در چهار گوش باقی مانده است بسیار جالب توجه می باشد در این برج دو طبقه جود دارد سوراخ هایی که بر روی این برج ها می بینید برای دیده بانی و نگهبانی است. یکی از شگفتی های این بنا طاق های ضربی و قوس دار هستند به طور کلی این قلعه تاریخی بسیار ارزشمند و دیدنی است و می توانید یکی از دیدنی های تاریخی این روستا محسوب می شود.

دیدنی های روستای فهرج

مسجد جامع فهرج:

یکی از شاخص ترین بناهای تاریخی با معماری زیبای آن این مسجد است و جالب است بدانید که به عنوان یکی از کهن ترین و قدیمی ترین مساجد ایران نیز شناخته می شود در این منطقه این مسجد را با نام امام حسن می شناسند بنابراین قدمت تاریخی آن به قرن اول هجری باز می گردد. در دنیا این مسجد اولین و قدیمی ترین مسجد جهان اسلام محسوب می شود شکل این بنا به دلیل مرمت کاری ها همچنان حفظ شده است این مسجد شبستان است و ایوان نیز ندارد. طبق کارشناسی هایی که در این منطقه صورت گرفته است ابن مسجد از قدیمی ترین مساجد ایران است اما با این وجود نیز اختلاف نظرهایی درباره دوران ساخت این بنا وجود دارد. درهای ورودی در این مسجد متعدد هستند مناره ای ه در این بنا با استفاده از گل ساخته شده است دارای عظمت بالایی است و نمای زیبایی به مسجد بخشیده است.

بناهای تاریخی فهرج

آب انبار حسینیه فهرج:

در روستای فهرج جاذبه های تاریخی زیادی وجود دارند آب انبار حسینیه یکی از بناهایی است که در دوران صفویه تا افشاریه ساخته شده است طبق برخی از تحقیقات این بنا در دوران پیش از اسلام ساخته شده است در حاشیه این آب انبار مراسم های مذهبی متعددی برگزار می شده است در فرهنگ و تحقیقات باستان شناسی نشان داده می شود که این مراسم ها مراسم تقدیس آب بوده اند. در بخش های ورودی  از این بنا نیز کتیبه ای سنگی می بینید که با خط نسخ حکاکی شده است. جالب است بدانید این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۷ به عنوان یک اثر تاریخی در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از مکان های دیدنی یزد نیز شناخته می شود.

زیبایی های فهرج

مجموعه شهدای فهرج:

مجموعه شهدای فهرج مجموعه ای است که متعلق به سده ۹ هجری است و در فاصله ۲ کیلومتری از فهرج قرار گرفته است طبق روایت های تاریخی متعددی که درباره این مجموعه وجود دارد پیکر ابی عبدالله بن احمد بن ابوالسیر بن عبدالله بن تمیمی که از سرداران سپاه اسلام هستند در این مجموعه دفن شده است. همچنین پیکر چندین شهید دیگر نیز در این مجموعه دفن شده است این مجموعه دارای سه محوطه است و در روستای فهرج واقع شده است که دارای ارزش تاریخی و فرهنگی بالایی است. در اتاق هایی از این بنا قبرهایی وجود دارند که محل دفن چندین فرد هستند در واقع این مجموعه مزار شهدا است و متاسفانه آسیب دیدگی هایی در بخش هایی از آن به چشم می خورد. این عمارت و مجموعه خشتی و گلی است و یکی از مدرسه های بزرگی بوده است که امر آموزش در آن صورت می گرفته است.

منطقه تاریخی فهرج

روستای فهرج دارای جاذبه های دیدنی بسیاری است این روستا یکی از دیدنی های استان یزد است که نباید در سفر به این منطقه از دست بدهید اطلاعات تاریخی و باستانی که در این منطقه از یزد برای علاقه مندان وجود دارد موجب جذب گردشگران بسیار زیادی شده است و هر ساله علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند اما با این وجود ناشناخته باقی مانده است و باید اطلاع رسانی های بیشتری در رابطه با آن صورت بگیرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.