دسته ها
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

نحوه کاشت تنباکو و برداشت آن و شرایطی که باید برای رشد بهتر آن محیا کنید

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۸ مهر ۱۴۰۱
  • ۰

گیاه تنباکو که از دسته گیاهان آمریکای جنوبی به شمار می آید و در این مطلب سعی داریم به بیان نحوه پرورش و کاشت تنباکو در منزل بپردازیم با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که در واقع توتون یا تنباکو از دسته گیاهانی با برگ های پهن به شمار می آیند که در واقع در آمریکای شمالی و جنوبی رشد پیدا کرده است و امروزه نیز در سراسر جهان قابل کشت خواهد بود. همچنین این گیاه به برگ های خشک و بریده شده هم معروف گردیده است. در ادامه به معرفی کاشت تنباکو می پردازیم.

آشنایی با نحوه کاشت تنباکو

توجه داشته باشید که تنباکو از گیاهان یک ساله محسوب می شود که دارای ارتفاع یک الی دو متری می باشد و پوشیده از تار های چسبنده و بسیار کوتاه است. به طور کلی این گیاه دارای ریشه راست است که طول آن با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر خواهد بود که البته در مناطق خشک هم به ۲۰۰ سانتی متر خواهد رسید. گل های این گیاه اغلب نره و ماده هستند و به شکل لوله ای منتهی به ۵ قسمت نوک تیز تقسیم خواهد شد. همچنین بذرهای تنباکو بسیار کوچک و ریز می باشند که اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرند تا ۱ سال رویش خوبی از خود نشان خواهند داد.

نحوه کاشت تنباکو در منزل

دستورالعمل کشت بذر تنباکو:

توجه داشته باشید که برای کاشت این گیاه بایستی ابتدا گلدانی را با دهانه بزرگ و عمق کم تهیه نمایید و داخل گلدان را با خاکی غنی پر نمایید و سپس آبیاری را آغاز نمایید تا خاک به صورت کامل نشست پیدا کند. حالا بایستی بذر ها را روی سطح خاک بریزید و حدود نیم سانت روی بذر ها از همان ترکیب خاک بریزید و تا زمانی که بذر ها جوانه نزده اند به طور مادام آبیاری را انجام دهید. بهتر است بدانید که از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد و پس از اینکه جوانه های گیاه به حدود ۵ الی ۸ سانتی متر رسیدند لازم است آن ها را از خزانه خارج نمایید و در محل اصلی بکارید.

البته بهتر است بدانید که عده ای باغبانان بذر ها را از همان ابتدا در محل اصلی کشت می کنند ولی توجه داشته باشید که این کار روش درستی نیست و هنگامی که بذرپاشی را انجام می دهید بذر ها به صورت نامنظم پخش خواهند شد و کنار هم سبز می شوند اما زمانی که بذر ها را درون خزانه می کارید می توانید پس از جوانه زدن آن ها را به صورت منظم و فاصله ای مناسب از هم بکارید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که بایستی پیش از انتقال نشا ها بستر خزانه را آبیاری نمایید تا هنگام خارج نمودن آن ها از خاک ریشه دچار خشکی نشود.

دستورالعمل پرورش تنباکو

دستورالعمل برداشت تنباکو:

بهتر است بدانید که عمل برداشت گیاه تنباکو از اواخر بهار آغاز خواهد شد و طی چند مرحله تا اواخر شهریور انجام خواهد شد و اغلب رنگ برگ های رسیده سبز تیره و رگبرگ های روشن هستند. به طور کلی عمل برگ چینی بایستی صبح زود یا بعد از ظهر که هوا خنک است انجام گیرد. توجه داشته باشید که رشد برگ های تنباکو به صورت همزمان اتفاق نمی افتد و در ابتدا برگ های پایینی رشد می کنند و سپس به طرف بالا ادامه پیدا می کنند و همچنین می توانید عمل برگ چینی را هر ۵ الی ۱۰ روز تکرار نمایید.

  •  آرون گروپس

چگونگی برداشت برگ های تنباکو

شرایط مورد نیاز برای کشت و پرورش تنباکو:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی انجام دهند نیاز به فراهم کردن شرایط و اصولی دارند که در ادامه سعی داریم به بیان شرایط مورد نیاز برای کاشت تنباکو بپردازیم:

آبیاری بذر تنباکو:

توجه داشته باشید از آنجایی که ریشه توتون بسیار فعال می باشد و به صورت عمودی و قوی تا عمق ۵.۱ متری درون بستر فرو می رود و به همین خاطر مقاومت خوبی در برابر کم آبی دارد. به طور کلی در مزارع شمال کشور بستر کاشت تنباکو به هیچ وجه آبیاری نخواهند شد و پرورش آن در مناطق دیگر هم بستگی به شرایط آب و هوایی دارد. لازم است بدانید که نیاز آبی این گیاه در واقع ۱۰۰۰ میلی متر می باشد و توان رشد در مناطق کوهستانی را بیشتر دارا است.

آبیاری لازم برای کشت و پرورش تنباکو

کوددهی بذر های تنباکو:

بهتر است بدانید که کود عامل اصلی برای کاشت تنباکو به شمار می آید و آزمایش هایی که در شمال کشور انجام شده نشان می دهد کمترین نیاز کودی توتون مربوط به نیتروژن می باشد. پیشنهاد می شود که برای رشد بهتر این گیاه در طول ماه دو مرتبه گیاه را آبیاری نمایید. همچنین بهترین خاک برای بستر این گیاه ترکیب خاک های پرلیت و پیت ماس به همراه خاک برگ می باشد.

نور لازم برای بذر های تنباکو:

توجه داشته باشید که بذر تنباکو برای رشد نیاز به نور دارد و اگر نتواند در طول روز نور مورد نیاز خود را دریافت نماید به تدریج دچار پژمردگی خواهد شد. به همین منظور بهترین فضا برای قرار دادن گلدان حاوی گیاه تنباکو پنجره های جنوبی می باشند.

شرایط کشت توتون :

توتون در اقلیم های مختلف می روید، اما برای افزایش کیفیت و عملکرد آن لازم است در مناطق گرم انجام گیرد، گیاه توتون می تواند از ۶۰ درجه عرض شمالی تا ۴۰ درجه عرض جنوبی رویش داشته باشد، اما بهترین منطقه برای کشت این گیاه از ناحیه خط استوا تا ۴۰ درجه شمالی است، در این مناطق توتون از عملکرد و رشد بهتری برخوردار است.

کاشتن توتون و تنباکو

درجه حرارت خاک نیز تاثیر مهمی در رویش بذر توتون دارد، در درجه حرارت ۱۵ درجه سانتیگراد، بذر های توتون بعد از ۴ تا ۷ روز، در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد، بعداز ۸ تا ۱۰ روز و در دمای ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد بعداز ۱۱ تا ۱۸ روز و در نهایت در دمای ۵ درجه سانتیگراد بعداز ۲۱ روز رشد کرده و سبز می شوند.

دمای مناسب برای پرورش توتون نیز ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد است، بذر توتون در دمای ۳۷ درجه حساسیت نشان می دهد و رشد آن متوقف خواهد شد، توتون از زمان رویش تا ثمر دهی به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ روز درجه و ۳۲۰۰ تا ۳۶۰۰ کالری حرارت احتیاج دارد.

گیاه توتون نسبت به سرما حساس است، اما نشاء های قوی آن تحمل دمای تا منفی یک درجه سانتیگراد را دارند، بنابراین اگر شرایط اقلیمی برای رویش گیاه مناسب نباشد، بوته های ضعیفی به وجود می آیند.

نور مقدار آلکالوئید های برگ توتون را افزایش می دهد، حال کشت این گیاه در مناطق ابری و یا در زیر سایه درختان مقدار آلکالوئید ها به ویژه نیکوتین را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

کشت تنباکو و توتون

توتون در صورتی که برای تولید سیگار کشت می شود، نور برای آن سودمند بوده و موجب افزایش کیفیت توتون خواهد شد، اما در صورت کشت آن برای تولید سیگار برگ، بهتر است در مناطق سایه کاشته شود تا تشکیل برگ هایی با سلول های نرم و لطیف نماید.

همچنین آبیاری نیز نقش مهمی در مقدار و کیفیت برگ توتون دارد، آب زیاد موجب افزایش عملکرد برگ شده، اما با کاهش نیکوتین و پروتئین برگ ها همراه است، حال در مناطقی که میزان بارندگی آنها زیاد است، گیاهان باید در مناطق شیب دار کاشته شوند، در زمان رویش این گیاهان به ۳۶۰ تا ۴۵۰ میلی لیتر آبیاری نیاز دارند.

در پایان امیدواریم این مطلب از کاشت تنباکو و پرورش توتون مورد توجهتان قرار گرفته باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با روش کاشت درخت کاکائو می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *