دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

کشور آندورا و آشنایی با ویژگی های این کشور از جنبه های گوناگون

 • سحر هودانلویی
 • ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

کره زمین و جهان دارای زیبایی و جاذبه های گردشگری بسیاری است، که در هر منطقه و ناحیه زیبایی منحصری را در دل خود جای داده است. در این بخش از مجله آرگا به حقایقی از کشور آندورا و آشنایی با این منطقه زیبای زمستانی پرداخته ایم.

آندورا را از نظر جغرافیایی می‌توان، واقع شده در اروپا و بین فرانسه و اسپانیا که ششمین کشور کوچک اروپاست، نام برد. این کشور دارای مساحت بالغ بر ۴۶۸ کیلومتر مربع است. همچنین درآمد این کشور را می‌توان از طریق گردشگری و توریست هایی که سالانه به این کشور مسافرت می کنند، در نظر گرفت. یکی از نکاتی که این کشور را دارای جذابیت کرده است، دارا بودن پیست های اسکی است که هر ساله بسیاری از توریستان را در سراسر دنیا به خود جذب می کند. برای آشنایی بیشتر با کشور آندورا با در ادامه این مطلب همراه شوید.

کشور آندورا

آشنایی با قلمرو پادشاهی آندورا

آندرا را می توان از قلمروهای پادشاهی به نام حاکم دره های آندرا معرفی کرد، که در این زمان نیز به این صورت شهرت پیدا کرده است. آندرا از کشورهای کوچک و محصور در خشکی منطقه جنوب غربی اروپا است، که در شرق کوه‌ های پیرنه قرار گرفته است. همچنین قابل ذکر است که با فرانسه و اسپانیا نیز هم مرز می باشد. این این حکومت پادشاهی در سال ۱۳۷۸ به وجود آمد، و دلیل شناخته شدن آندورا به دلیل پادشاهی و حکمرانی این دو پرنسس یعنی رئیس‌جمهور فرانسه و اسقف کاتولیک روم می باشد.

در عصر امروز هیچ سند کافی در رابطه با تاریخ آندورا وجود ندارد. اما قابل به ذکر است تنها موردی که می توان ثابت کرد که این منطقه از دره های آندورا و متعلق به هزاران سال پیش می باشد ، مشاهده وسایلی همچون جواهرات و سفالینه های که در این منطقه پیدا شده است، می باشد که مربوط به دوران سنگی است. طبق فرضیه نگاران تاریخ از ساکنان این منطقه به دست آوردند، مشخص است که افراد ساکن در این منطقه متعلق به شمال اسپانیا بوده اند و هم چنین از دیگر اقوام اینبری ها از جنوب می‌باشند.

 • منطقه جغرافیایی آندورا

طبق باور برخی افراد تاریخ آندورا از جمله مورو ها و اشغال اسپانیا آغاز شد. شارلمانی یا کارل بزرگ در مقابل آنها ایستادگی کرد، و در نتیجه آن ها را از مرز و بوم بیرون کرد. طبق جنگ ها و اقدامات بعدی این شهر از موها پاک شد و برای آندورا یک منشور مناسب تنظیم شد.

کنت های ارجل که از قرن ۱۰ تا ۱۲ وظیفه حکمرانی در این منطقه آندورا را به عهده داشتند. با گذشت زمان و به تدریج بین اعضای کلیسا به خصوص اسقف سو تفاهماتی در این باره قدرت روحانی و فئودالی بیشتر در دستان کیست ایجاد شد، و به تدریج درگیری‌های بین کنت آندرا و اسقف بر سر مردم این کشور به وجود آمد. در نهایت در سال ۱۲۷۸ با امضای قراردادی به نام قرارداد پریج به طور کامل این مشکل رفع شد. چیزی که در این قرار داد قید شد، تقسیم پادشاهی آندورا بین اسقف و کنت بود.

آشنایی با مذهب آندورا

معرفی آندورا از جنبه های گوناگون

تا به اینجا هر چیزی که درباره تاریخ آندرا مطالعه کردید، خاتمه پیدا نمی‌کند. اما قابل به ذکر است که تا همین مقدار برای دانش اطلاعات شما کافی است، چرا که بیشتر از این وارد فراز و نشیب چالش‌ های بسیاری در این محدوده جغرافیایی می شوید.

 آندورا از مناطق اصلی اروپا می باشد که امروز نیاز به پرداخت مالیات ندارد. به همین دلیل علاوه بر صنعت گردشگری، خرید و فروش بخش عظیمی از اقتصاد این ملت به شمار می رود‌.

 • جمعیت

جمعیت آندورا چیزی بالغ بر ۸۵۴۵۸ نفر در سال ۲۰۱۴ تخمین زده شده بود. این جمعیت از سال ۱۹۰۰، ۵۰۰۰ رشد صعودی داشته است. دو سوم جمعیت آن را غیر بومی تشکیل داده است، و گفتنی است که فاقد حق رای می باشند. علاوه بر این حق نامزد شدن برای ریاست جمهوری را نیز ندارند.

 • زبان رسمی

زبان رسمی آندورا کاتالونی می باشد، که مرتبط با دوره رومی تبار است. دولت مردم و مجبور به صحبت به زبان کاتالونی می کند که حتی برای مهاجران کلاس کاتالانی برگزار می کند. به خاطر حضور گردشگران بسیار در کشور آندورا زبان ‌های همچون اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی هم در این منطقه رایج می‌باشد. زبان انگلیسی به ندرت در منطقه آندورا رواج دارد، اما با این وجود در اقامت گاه های گردشگری با این زبان به راحتی صحبت می‌کنند.

آشنایی با کشور آندورا

 • مذهب

بیشترین میزان از مردم آندورا کاتولیک هستند و وابسته به کلیسای روم می‌باشند. از دیگر طبقه‌بندی ‌های مسیحی در این کشور کلیسای انگلیس، کلیسا یگانگی، کلیسای پاپ ‌جدید و کلیسای شاهدان یهود می‌باشد. قابل به ذکر است که یک اجتماع اسلامی کوچکی توسط مهاجران شمال آفریقا در این منطقه تشکیل شده است. همچنین اجتماع های کوچک مانند هندوها، بهایی ها و یهودی‌ها در این کشور مشاهده شده‌ است.

 • جغرافیا

به طور کلی آندورا از هفت شهر تشکیل شده است، این هفت شهر عبارتند از:

 1. آندورا لولا
 2. کانیلو
 3. انکمپ
 4. اسکالدز
 5. انگوردانی
 6. لاماسانا
 7. اوردینو
 8. سنت جولیا
 9. ده لوریا

به دلیل قرار گرفتن آندورا در رشته کوه‌های پیرنه این کشور متشکل از کوه های بلندی است، که از بلندترین آن ها می‌توان به کوهی به ارتفاع ۲۹۴۲ ۲ متر، اشاره کرد. این کوه‌ها به وسیله دره که به شکل y هستند، از هم جدا شده ‌اند و در نهایت رودهای در انتهای  این دره به شکل رودخانه گران والیرا به هم پیوستند که از راهی دیگر به اسپانیا ختم می‌شوند.

 • آب و هوا

 آندورا دارای آب و هوای اقلیمی قاره ای و آلپی می باشد. این منطقه در زمستان همیشه پر برف و در تابستان نیز به طور معمول خنک است.

معرفی آندورا از جنبه های گوناگون

 • اقتصاد

گردشگری از مهم ترین اقتصاد منطقه ای آندورا به شمار می‌رود. هر سال حدود ۱۰ میلیون گردشگر به سوی این که منطقه مسافرت می‌کنند. همچنین قابل ذکر است که علت جذب این گردشگران به علت معاف بودن از مالیات و دارا بودن اقامتگاه زمستانه و تابستانه و پیست های اسکی با ۱۷۵ کیلومتر مساحت است.

کشاورزی در این منطقه نیز بسیار محدود است و بیشتر مواد غذایی وارداتی هستند. از جمله محصولاتی که در آندورا کاشته می‌شود، تنباکو است. پرورش گوسفند از مهم ترین فعالیت‌های دامداری به شمار می‌رود. از تولیدات داخلی می‌توان به تولید سیگار، سیگار برگ و اسباب منزل اشاره کرد.

 • حمل و نقل

در این مورد باید گفت که تا قرن بیستم آندورا حمل و نقل محدودی با دنیای خارج از خود داشت. اما پیشرفت های مربوط به طراحی داخلی شرایطی ایجاد کرد که نزدیکترین فرودگاه ها در تولوز و بارسلونا با آندورا سه ساعت فاصله پیدا کردند.

این کشور دارای یک شبکه جاده‌ای به طول ۲۷۹ کیلومتر می‌باشد، که ۲۶ کیلومتر آن هنوز دست نخورده باقی مانده است. جاده اصلی خارجی آن به اسپانیا و دیگری از طریق تونل به فرانسه ختم می‌شود. اتوبوس ها تمام منطقه شهری و روستایی را پوشش داده اند و برای رفتن به بارسلونا و تولوز از اتوبوس های پر رفت و آمد به صورت تورهای روزانه استفاده می کنند. همچنین قابل ذکر است که برخی از این اتوبوس ها دولتی هستند و متعلق به شهرداری این منطقه می باشند.

در آندورا هواپیماهایی با بال ثابت فرودگاه وجود ندارد. اما در لاماسانا و اسکالدس انگوردانی هلی کوپترهای همیشگی برای سرویس دهی به افراد حاضر هستند. فرودگاهی در همسایگی یکی از استان‌های اسپانیا به نام الت یورگل در ۱۲ کیلومتری مرز آندورا اسپانیا وجود دارد. از سال ۲۰۱۵ آن دوران یورگل پرواز تجاری را به مادرید و فرودگاه پارلما آغاز کرد. همچنین منطقه قطب هواپیمایی ایر اصلی آندورا و خط هوایی به شمار می رود.

نزدیک ترین ایستگاه راه آهن در ۱۰ کیلومتری شرق آندورا قرار دارد که به تولوز و پاریس در حرکت قرار دارد.

آشنایی با آندورا از جنبه های گوناگون

 • مسیر راه یابی

برای رفتن به این منطقه می توانید از انواع وسایل نقلیه کمک بگیرید. اما پیش از رفتن به هر منطقه قابل ذکر است که باید از آب و هوا و دیگر اطلاعات لازم برای اقامت اطلاعات لازم را کسب نماید. در صورت وجود تور نیز با آن ها مسافرت کنید و مشورت های لازم را انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.