دسته ها
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

معرفی پرچم کشورها و مفهوم آن ها

 • ساناز براتی
 • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • ۰

هر کشور دارای یک پرچم منحصر به فرد می باشدد که هر پرچم با نقش و رنگش داستانی را بیان می کند که معرف یک ملت خاص است. معانی پرچم کشورها به ما اطلاعاتی درباره آن کشور خواهد داد.

هر کشوری در جهان دارای نماد و پرچمی منحصر به فرد می باشد که با آن شناخته می شود. پرچم یا همان نماد حاوی تصاویر و یا نوشته هایی است که با رنگ های مختلف تزئین شده اند و نشان دهنده نکات ریز و جالبی درباره آن کشور می باشند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با برخی از پرچم ها و مفاهیم آنها آشنا سازیم

آشنایی با پرچم کشورها

در گذشته و گویش های قدیمی از پرچم با عنوان درفش یاد می کرده اند. درفش درواقع نماد تصویری از گروه یا یک قبلیه بوده است که در طراحی آن از نشان ها، رنگ ها و نقش های مختلفی استفاده شده است. نشانه ها و موضوعاتی که فقط مخصوص همان گروه یا قبیله بوده است. مدت زمان خاصی برای استفاده از یک پرچم برای کشور وجود ندارد وبعد از به وجود آمدن قوم و قبیله ها استفاده از پرچم تحت عنوان عضویت و یک نشان برای یک گروه خاص الزامی شد. پرچم در حالت کلی نشان دهنده همبستگی یک قبیله یا خاندان و یا حتی مردمان یک سرزمین می باشد. در ادامه با مفاهیم پرچم مهمترین کشورها آشنا می شویم.

پرچم ایران

در ابتدا با معرفی پرچم کشور عزیزمان ایران شروع می کنیم. پرچم ایران در طول زمان و در سلسله های مختلف تغییرات زیادی داشته است. در زمان قاجار پرچم کشور به سه رنگ سفید، قرمز و سبز در آمد و در حال حاضر نیز با همان رنگ وجود دارد اما مرکز آن تغییراتی داشته است و نشان شیر و خورشید به نام مبارک الله و اکبر تغییر یافته است و همچنین ۲۲ الله اکبر دیگر در حاشیه ی سبز و قرمز پرچم دیده می شود. پرچم امروزی ایران نشان دهنده ۲۲ بهمن ۵۷ و نمادی از انقلاب اسلامی ایران می باشد.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

پرچم های کشورهای مختلف

پرچم ترکیه

کشور ترکیه دارای پرجم قرمز رنگی است که ترکیبی از نماد اسلام یعنی همان ماه و ستاره روی پرچم و همچنین نمادی از پاکی مردم ترکیه دارد. بعلاوه در پرچم نشانه هایی از تاریخ پر فراز و نشیب ترکیه نیز وجود دارد.

پرچم های مختلف در کشورها

پرچم آلمان

پرچم آلمان دارای سه رنگ طلایی، مشکی و قرمز است که به صورت افقی بر روی پرچم قرار دارند. پرچم امروزی آلمان در سال ۱۹۵۰ میلادی به وسیله دولت آلمان به ثبت ملی رسیده است و قبل از ان بارها وبارها دستخوش تغییرات شده است و رنگ آن تغییر نموده است.رنگ این پرچم برگرفته از رنگ لباس گروهی از دانشجویان داوطلب به اسم لشکر آزاد لوتزو بوده که بر علیه ناپلئون و نیروهای اشغال گر فرانسه جنگیده اند. یونیفرم این گروه مشکی بوده که پوششی قرمز رنگ با دکمه های طلایی داشته است. رنگ ها در پرچم آلمان نمونه ای از دموکراسی هستند و پس از اتحاد بین آلمان شرقی و غربی به شکل امروزی اش درآمده است. رنگ مشکی در پرچم نشانی از رهایی از بردگی و رنگ قرمز گذر از نبردهای خونین و رنگ طلایی آن رسیدن به نور طلایی آزادی را نشان می دهد.

 • مبل و میز
 • چکاد بام

پرچم کشورها و نشانه های آن

پرچم انگلستان

پرچم کشور انگلیس، صلیبی قرمز بر روی زمینه سفید رنگ می باشد. صلیب این پرچم نمادی از صلیب سنت جرج همان قدیس مدافع انگلستان می باشد. صلیب قرمز در خیلی از جنگ ها به عنوان نماد کشور انگلستان بوده و به تدریج به نشانه انگلستان تبدیل گشته است. قدمت بکارگیری این پرچم در انگلیس به قرون وسطی باز می گردد. پرچم فعلی انگلیس اولین بار در ۱۸۰۱ میلادی به عنوان پرچم ملی انگلستان ثبت گردید. ترکیب پرچم کشورها با نام های ایرلند، اسکاتلند و انگلستان پرچم بریتانیا را تشکیل داده است.

بررسی انواع پرچم کشورهای مختلف

پرچم برزیل

در میان کشورها پرچم برزیل زمینه ای سبز رنگ دارد که بر روی آن یک لوزی زرد قرار گرفته است و در داخل لوزی یک دایره آبی رنگ وجود دارد و بر روی دایره بر روی نواری خمیده شعار ملی کشور برزیل یعنی نظم و پیشرفت نوشته شده است. برای اولین بار در نوامبر ۱۸۸۹ این پرچم تخت عنوان پرچم اصلی و نماد برزیل شناخته شد. دایره آبی در این پرچم نشانی از آسمان پر ستاره دارد و ۲۷ ستاره به تعداد ایالات برزیل بر روی آن قرار دارد. رنگ سبز در این پرچم به جنگ های این کشور اشاره دارد و رنگ زرد در آن نشان دهنده ذخایر عظیم طلا در کشور برزیل می باشد.

نماد پرچم در کشورهای مختلف

پرچم کانادا

پرچم کشور کانادا قرمز و سفید می باشد که در کناره ها رنگ قرمز و در داخل پرچم سفید رنگ می باشد و در قسمت سفیدی پرچم نقشی از برگ افرا به رنگ قرمز وجود دارد. به خاطر این افرا به پرچم کانادا پرچم افرا نیز گفته می شود. پرچ کانادا در سال ۱۹۶۵ میلادی تحت عنوان پرچم ملی این کشور به ثبت رسیده است و جایگزین پرچم اتحاد این کشور شده است.برگ افرا بر روی پرچم نشان دهنده کالج نظامی سلطنتی کشور کانادا می باشد بعلاوه افرا یکی از درختان بومی در کانادا می باشد.

پرچم کشور کانادا

پرچم چین

در ادامه معرفی پرچم کشورها نوبت به چین می رسد. پرچم کشور چین زمینه ای قرمز رنگ با ستاره های طلایی بر روی آن می باشد. پرچم امروزی چین در سال ۱۹۴۰ تحت عنوان پرچم ملی چین شناخته شد. قرمز یکی از رنگ های سنتی در چین می باشد و رنگ طلایی به تابش نور خورشید اشاره دارد. در این کشور حزب کمونیست حاکم بوده و ستاره بزرگ روی پرچم نشان دهنده این واقعیت می باشد. همچنین ستاره های کوچک به اتحاد گروهای مختلف چینی اشاره دارد که همگی در کنار هم زیر نظر ستاره بزرگ یا همان کمونیسم واحد هستند.

انواع کشورها و پرچم های آنها

پرچم آفریقای جنوبی

کشور آفریقای جنوبی سالهای طولانی به عنوان مستعمره انگلیس بوده است و پرچم مخصوص به خود نداشته است. بعد از تبدیل شدن آفریقای جنوبی به جمهوری در سال ۱۹۹۴ میلادی این کشور دارای پرچم رسمی شد و پرچم کنونی آن به رسمیت شناخته شد. پرچم این کشور دارای شش رنگ سبز، سیاه، طلایی، سفید، قرمز و آبی است که سه رنگ سبز و سیاه و طلایی آن به خاطر پرچم کنگره ملی آفریقا و رنگ های سفید و قرمز و آبی آن از پرچم بوار گرفته شده است. رنگ سبز نشان از حاصلخیزی و رنگ سیاه نشان دهنده مردم این سرزمین است. رنگ طلایی نشان از معادن فراوان در این کشور داشته است. در سمت چپ این پرچم مثلثی مشکی رنگ با نوار طلایی بر روی دو ضلع آن وجود دارد و یک Y  سبز رنگ با نوار سفید در اطرافش بر روی پرچم وجود دارد. طراحی جدید پرچم به اتحاد بین ملت ها اشاره دارد.

نمادهای پرچم در کشورها

پرچم سوئیس

بین کل کشورها سوئیس و واتیکان تنها کشورهایی هستند که دارای پرچم مربعی شکل می باشند. پرچم کشور سوئیس دارای رنگ زمینه ای قرمز رنگ می باشد که در بین آن صلیبی به رنگ سفید وجود دارد. جالب است بدانید که پرچم سازمان جهانی صلیب سرخ از پرچم سوئیس الهام گرفته است و مقر اصلی این سازمان در کشور سوئیس قرار دارد. از سال ۱۸۴۸ میلادی نزدیک به زمان ظهور ناپلئون در اروپا، پرچم این کشور به شکل امروزیش به رسمیت شناخته شد.

پرچم چند کشور مختلف

پرچم فرانسه

پرچم کشور فرانسه دارای سه نوار عمودی هم اندازه به رنگ های آبی، قرمز و سفید می باشد. سمت راست پرچم قرمز رنگ بوده و در سمت راست نوار آبی رنگ وجود دارد و قسمت وسط آن سفید رنگ می باشد. پرچم سه رنگ این کشور بعد از تصرف زندان پاستیل که نمادی از سوء استفاده از سلطنت بوده در سال ۱۱۶۹ میلادی به وسله شورای ملی فرانسه انتخاب شد. رنگ آبی و قرمز در این پرچم از رنگ های سنتی پاریس گرفته شده است همچنین گفته شده است که رنگ سفید، رنگ محبوب بین پادشاهان فرانسوی می باشد و رنگ قرمز از درفش جنگلی کارل کبیر، امپراتور محبوب پادشاهان فرانسوی گرفته شده است. افسانه های فرانسوی رنگ آبی پرچم را نشانی از رنگ آبی شنل مارتین لوتر، رهبر پروتستان عنوان کرده اند.

پرچم کشورها و مفهوم آنها

پرچم هندوستان

پرچم هندی ها که خودشان به آن تیرانگا می گویند در سال ۱۹۳۱ به رسمیت شناخته شد. این پرچم دارای سه رنگ می باشد. نوارهای موجود در این پرچم نماد دو جامعه اصلی در هند هستند. رنگ سبز مسلمانان، رنگ نارنجی هندوها و نوار سفید رنگ نشان دهنده آرزوی صلح و صفا بین دو گروه می باشد. البته در طول زمان تفاسیر مختلفی از این رنگ ها شده است. چرخ موجود در وسط پرچم ۲۴ پره داشته که هر کدام نشان دهنده یک ساعت از شبانه روز می باشند.

پرچم کشورهای مختلف

پرچم کشورهای چاد و رومانی

دو کشور چاد و رومانی در دو قاره مختلف از جهان قرار دارند و هیچگونه ارتباط یا سنخیت جغرافیایی با هم ندارند و همچنین این کشورها فرهنگ مشابه ای نیز ندارند اما پرچم کاملا شبیه به هم دارند. پرچم این دو کشور از سه رنگ آبی، زرد و قرمز تشکیل شده است که در این اندازه هستند.

پرچم های مختلف از کشورهای مختلف

پرچم پاراگوئه

پرچم کشور پاراگوئه از پرچم کشور فرانسه الگو گرفته است و نشان دهنده آزادگی و استقلال می باشد. نشان وسط پرچم به ۱۴ می ۱۸۱۱ اشاره داشته که تاریخ استقلال رسمی کشور پاراگوئه می باشد.

پرچم در کشورها مختلف

پرچم استرالیا

در ادامه آشنایی با پرچم کشورها به استرالیا رسیدیم. در گذشته تمامی کشورهای تحت سلطه انگلیس وظیفه داشتند تا در پرچمشان نشانی از انگلستان را داشته باشند که پرچم استرالیا نیز از این قاعده مستثنا نبوده است. ستاره هفت پر در این پرچم نشان دهنده ۶ ایالت استرالیا و همچنین یک پر برای مستعمرات می باشد. ستاره ای دیگر در پرچم به صورت فلکی صلیب جنوبی که از تمام قسمت های کشور استرالیا دیده می شود اشاره دارد.

بررسی پرچم در کشورهای مختلف

پرچم غنا

پرچم غنا مشابه پرچم کشور اتیوپی دارای سه رنگ پان آفریکن یعنی قرمز، زرد و سبز می باشد که رنگ سیاه نیز به آن اضافه شده است.رنگ سیاه در حال حاضر در اکثر کشورهای آفریقایی دیده می شود و نشان گر مردم قاره سیاه و آزادیشان است.

پرچم کشورها و نماد آنها

پرچم آنتیگوا و باربودا

پرچم کشور آنتیگوا و باربودا از منحصر به فرد ترین پرچم ها می باشد که طرحی خاص دارد. طرح این پرچم را معلمی دبیرستانی طراحی نموده است. خورشید در این پرچم نشانگر شروع عصری جدید بعد از استقلال این کشور می باشد و رنگ قرمز در پرچم نشان دهنده انرژی مردم بوده و رنگ آبی نمایانگر امید در این کشور می باشد.

بررسی پرچم کشورهای مختلف

پرچم یونان

پرچم یونان دارای نوارهای آبی و سفید رنگ می باشد که از گذشته خیلی دور تقریبا به همین شکل و رنگ بوده و تنها تغییرات آن تغییر در ابعاد نوارهای آبی بوده است که بعد از انقلاب یونانی ها بر علیه عثمانی های ترک چند بار تغییر نموده است.

آشنایی با پرچم کشورها

پرچم آمریکا

پرچم آمریکا، پرچم رسمی دولت فدرال ایالات متحده آمریکا می باشد. پرچم این کشور در سال ۱۷۷۵ طراحی شده و تا کنون ۲۶ بار دچار تغییر و تحول شده است. در ابتدا پرچم آمریکا مشابه پرچم کمپانی هند شرقی بریتانیا بوده است. پرچم کنونی آمریکا دارای ۱۳۳ خط سفید و قرمز و ۵۰ ستاره می باشد. ۱۳ خط نشان گر ۱۳ مستعمره ای است در ابتدا برای اولین بار بر علیه بریتانیا قیام کرده اند و باعث استقلال آمریکا شده اند. ۵۰ ستاره سفید موجود در زمینه آبی پرچم نشانگر ۵۰ ایالتی است که امروزه عضو ایالت متحده آمریکا هستند. البته هر یک از ۵۰ ایالت بطور جداگانه دارای پرچمی مخصوص به خود هستند.

پرچم کشورها و نشان آنها

پرچم اتریش

زمانیکه لئوپولد پنجم، یعنی دوک اتریش، از نبرد بر می گردد لباسش آغشته به خون بوده و زمانیکه کمربندش را باز می نماید لبس زیرین او کاملا تمیز و سفید مانده بوده است. این موضوعی است که امروزه درباره پرچم اتریش گفته می شود. پرچم کشور اتریش یکی از معدود پرچم های قدیمی تر از پرچم ملی انگلستان می باشد.

مشخصات پرچم کشورها

پرچم عربستان سعودی

پرچم کشور عربستان در سال ۱۹۷۳ برای اولین بار یه رسمیت شناخته شده است. پرچم این کشور دارای رنگ زمینه سبز بوده است. رنگ سبزی که به عنوان رنگ سنتی اسلامی رنگ مورد علاقه حضرت محمد (ص) بوده است. روی پرچم جمله «لا اله الا الله محمد رسول الله» و یک شمشیر افقی در سمت چپ وجود دارد. شمشیر نمادی از عدالت و نشانی از عبدالعزیز بن سعود، اولین پادشاه عربستان سعودی می باشد. استفاده از این پرچم فقط در مراسم های رسمی و یا اهداف رسمس مجاز می باشد.

پرچم در کشورهای مختلف

پرچم آروبا

در رابطه با پرچم این کشور صحبت های زیادی شده است. از نظر برخی مردم وجود ستاره چهارپر در این پرچم نشانه ی چهار زبان این جزیره می باشد. رنگ آبی زمینه این پرچم در بیشتر موارد به آبی آسمان و دریا نسبت داده شده است و همچنین وجود نوارهای زرد رنگ در آن صنعت طلای آروبا را نشان می دهد. همچنین در برخی تفاسیر از رنگ زرد این پرچم به عنوان آزادی و نعمت یاد کرده اند.
آشنایی با پرچم کشورهای مختلف

پرچم بنگلادش

در ادامه آشنایی با پرچم کشورها نوبت به بنگلادش می رسد. پرچمی سبز رنگ با یک دایره قرمز رنگ در آن که اگر با دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد که دایره قرمز رنگ در وسط پرچم قرار نگرفته است. این موضوع به این دلیل است که در زمان اهتزاز پرچم دایره در مرکز دیده شود. سبز در این پرچم نمادی از کشور بنگلادش و زیست بوم سبز آن و مردمان با طراوتش می باشد. ولی رنگ قرمز در پرچم نشانه ای از شفق و طلوع خورشید و همچنین قربانی هایی که مردم بنگلادش در راه وطن داده اند است.

پرچم کشورهای مختلف و اشکال آنها

در این مطلب با پرچم چند کشور مهم و نماد و مفهوم آن ها آشنا شدیم.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.