دسته ها
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

گل فلامینگو فایر فلش و اصول نگهداری، پرورش و تکثیر این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • 7 آوریل 2020
  • ۰

گل فلامینگو که از دسته گیاهان زینتی بومی مناطق آفریقا و گرمسیری به شمار می آید محبوبیت فراوانی در میان باغبانان پیدا کرده و در این مقاله به این گیاه زیبا خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که گل فلامینگو در واقع از دسته گیاهان بومی تایلند و نواحی گرمسیری است که به دلیل همیشه سبز بودنش مورد توجه اغلب سرزمین ها قرار گرفته است. همچنین این گیاه را می توان از دسته گیاهان خاناوده برگ گندمی ها دانست که محبوبیت فراوانی در میان افراد علاقه مند به گیاه کسب کرده است.

آشنایی با گل فلامینگو

توجه داشته باشید که گیاه فلامینگو در واقع درختچه ای استوایی و همیشه سبز است که از گیاهان بومی مناطق معتدله جنوب آمریکا به شمار می آید. جالب است بدانید که این گیاه دارای بیش از ۴۲۰ گونه است که تمامی آن ها نیز بومی مناطق گرمسیری آفریقا می باشند. فلامینگو دارای گل های درشت و زیبا است و به همین خاطر از دسته گیاهان زینتی به شمار می آید. بهتر است بدانید که گل دادن این گیاه روندی بسیار طولانی خواهد داشت و اغلب به بیش از ۳ ماه طول خواهد کشید. فلامینگو دارای اسپات هایی به رنگ قرمز روشن با عمری طولانی است. توجه داشته باشید که این گیاه به راحتی با قرار گرفتن در ترکیب خاک برگ و خاک سیاه به همراه کمی خاک چوب رشد خوبی خواهد داشت و اغلب زندگی کردن در محیط های پر نور را بیشتر می پسندد و به طور کلی می توان گفت که حداکثر بلندی و گستردگی این گیاه ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر است و همچنین بهترین دمای مناسب برای رشد آن دمای ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد.

 

آشنایی با گل فلامینگو

از آنجایی که گیاه فلامینگو از دسته گیاهان سایه دوست و متعلق به مناطق معتدله است بسیار مناسب برای نگهداری در ایوان ها و داخل خانه ها می باشد. همچنین شما می توانید از این گیاه زیبا به عنوان مرزبندی نیز استفاده نمایید زیرا به علت داشتن رنگ های مختلف و خاص جلوه ی زیبایی به محیط اطراف می بخشد. توجه داشته باشید که این گیاه در طول سال درصد رشد آن بسیار کم است و تنها در فصل بهار به سرعت رشد افزوده خواهد شد. به طور کلی گل فلامینگو دارای شاخه های بسیار ضخیم و برگ های ساده، بیضی شکل و همیشه سزب می باشد. همچنین دارای گل های درشت به رنگ های مختلفی مانند صورتی، سرخابی، زرد و بنفش نیز می باشد.

شرایط مورد نیاز برای مراقبت از گیاه فلامینگو:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی انجام دهند نیاز به فراهم کردن شرایط و محیطی دارند و بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط و اصول لازم برای مراقبت و پرورش گل فلامینگو پرداخته ایم که می توانید از آن ها استفاده نمایید:

زیبایی های گل فلامینگو

آبیاری:

بهتر است بدانید که گل فلامینگو برای رشد بهتر نیاز به آبیاری متوسط و منظم دارد و بایستی در روند آبیاری نهایت دقت را داشته باشید. همچنین بایستی عمل آبیاری را بیش از اندازه انجام ندهید زیرا فلامینگو در برابر آب زیاد حساس است و ضربه شدیدی خواهد دید. به طور کلی توصیه می شود که آبیاری را دو مرتبه در طول هفته انجام دهید. همچنین توجه داشته باشید که این گیاه در فصول سرد سال احتیاجی به آبیاری ندارد و نباید آبیاری انجام گردد.

شرایط لازم برای رشد گل فلامینگو

نور:

بهتر است بدانید که گیاه فلامینگو برای رشد بهتر نیاز به شرایط نیمه سایه و یا سایه کامل دارد و قرار دادن آن در محیط پر نور می تواند به از بین رفتن آن بیانجامد. به طور کلی توصیه می شود که از قرار دادن گیاه در محیط پر نور پرهیز نمایید.

دما:

توجه داشته باشید که بهترین دما برای گیاه فلامینگو رنج دمایی ۱۶ الی ۳۴ درجه سانتی گراد است و همچنین بهتر است بدانید که این گیاه در برابر سرما و یخ زدگی مقاوم نیست و به راحتی از بین خواهد رفت.

خاک:

توجه داشته باشید که بهترین خاک برای بستر کشت فلامینگو خاک شنی، ماسه ای، لومی، پیت ماس می باشد و همچنین خاک بستر بایستی از زهکشی مناسبی نیز برخوردار باشد تا گیاه بتواند در آن رشد خوبی را تجربه کند. توصیه می شود که برای رشد بهتر فلامینگو ها همواره بایستی بستر را مرطوب نگه دارید البته که از خیس شدن آن جلوگیری نمایید. توجه داشته باشید که این گیاه تحمل خاک های اسیدی و کمی قلیایی ندارد و نباید در بستر از آن ها استفاده نمایید.

خاک مرغوب برای بستر کاشت

کوددهی:

بهتر است بدانید که زمان مناسب برای کوددهی این گیاه ماه اسفند تا اواسط آذر می باشد و توصیه می شود که هر سه هفته یک بار ۲ گرم کود را در لیتر به گیاه بدهید. همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر دانه های گیاه را کشت نموده اید اما هنوز سبز نشده اند یکی از علل آن می تواند ضعیف بودن خاک باشد که نیاز به یک کوددهی مناسب دارد.

تکثیر گیاه فلامینگو:

توجه داشته باشید که نکثیر گل فلامینگو از طریق پاجوش انجام می شود و همچنین از از طریق کاشت بذر نیز می تواند تکثیر شود. توصیه می شود که در فصل بهار اقدام به کاشت پاجوش ها بکنید. برای انجام این روش بایستی گیاه را به آرامی از گلدان خارج نمایید و سپس پاجوش ها را به راحتی از ریشه اصلی جدا نمایید و درون خاک بکارید. اما در روش کاشت بذر بایستی بذر را به همراه کمی کمپوست درون خاک بکارید و پس گذشت یک الی دو ماه با جوانه زنی بذر ها مواجه خواهید شد.

گیاه شناسی فلامینگو

همچنین پیشنهاد می شود که در ادامه با کلیک بر روی لینک های مقابل با گل هویا و گل شقایق نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.