دسته ها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

پرورش گل اشرفی پیچک سوئدی و طریقه کاشت و تکثیر این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • 1 آوریل 2020
  • ۰

پرورش گل اشرفی که به دلیل گل های برجسته و زیبایی که دارد مورد پسند اغلب افراد قرار گرفته و به همین منظور در این مطلب به بیان چگونگی کاشت و پرورش گل اشرفی در محیط خانه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

بهتر است بدانید که کاشت و پرورش گل اشرفی در گلدان و در محیط منزل به راحتی قابل انجام است و از آنجایی که از دسته گل های فصل تابستان به شمار می آید از اوایل خرداد تا پاییز شروع به گلدهی خواهد کرد و می تواند زیبایی و طراوت را به خانه و محل کار شما هدیه بدهد.

آشنایی با چگونگی پرورش گل اشرفی

گل اشرفی که با نام های مختلفی مانند اشرفی پرپر، شاه اشرفی و کورئوپسیس نیز شناخته می شود اغلب در فضاهای سبز و حاشیه باغ ها رشد می کند و دارای گل هایی به رنگ نارنجی، زرد و صورتی نیز می باشد. جالب است بدانید که این گیاه دارای سرعت رشد بسیار کندی است. این گیاه گونه های یک الی چند ساله دارد و اغلب از اوایل خرداد تا شروع یخبندان به گل خواهند رفت. توجه داشته باشید که ساقه های نازک، برگ های سبز و باریک که بر روی دمگل طویلی قرار گرفته اند مناسب برای گل شاخه بریده می باشد. دقت کنید که شاخه های بریده شده این گیاه را می توان به مدت یک هفته الی ۱۰ روز در گلدان نگهداری نمایید و توجه داشته باشید که آبیاری آن در طول تابستان بایستی به صورت کامل انجام گیرد. گل اشرفی به دلیل زیبایی های فراوانی که دارد اغلب در فضاهای سبز کاشته می شود و جنبه تزئینی گسترده ای خواهد داشت. گل اشرفی اگرچه قادر خواهد بود شرایط نیمه سایه را تا حدودی تحمل نماید ولی بهتر است برای رشد بهتر آن را در آفتاب کامل قرار دهید. بهتر است بدانید که گرمای شدید به ویژه در روز های تابستان می تواند به گیاه آسیب فراوانی بزند و به همین خاطر بایستی در فصل تابستان در سایه قرار بگیرد و از مقابل نیز گل اشرفی نمی تواند سرمای زیاد را تخمل کند و اگر چنانچه دمای محیط به زیر صفر درجه سانتی گراد برسد گیاه از بین خواهد رفت.

چگونگی پرورش گل اشرفی

روش های مختلف کاشت و تکثیر گل اشرفی:

به طور کلی بهتر است بدانید که گیاه شاه اشرفی از طریق دو روش مختلف کاشت بذر و تقسیم بوته قابل انجام خواهد بود که در ادامه به بیان هر کدام به صورت جداگانه پرداخته ایم:

روش کاشت بذر:

توجه داشته باشید که ساده ترین و مهم ترین شیوه تکثیر این گیاه کاشت بذر درون گلدان است. از آنجایی که بذر گیاه به سرعت جوانه خواهد زد در مدت زمان کوتاهی نیز گل خواهد داد.

توصیه می شود که برای کاشت بایستی بذر گل اشرفی را از مراکز فروش گل و گیاه تهیه نمایید و آن را در گلدانی حاوی بستر کشت قرار دهید.

در طول روند کشت بایستی مرتبا عمل آبیاری را انجام دهید و گلدان حاوی گیاه را در مکانی گرم با رطوبت مناسب قرار دهید. توجه داشته باشید که تا زمان جوانه زدن و استقرار کامل گیاه بایستی سطح بستر کشت همواره مرطوب و خیس باشد ولی پس از عمل جوانه زنی باید از میزان آبیاری بکاهید.

بهتر است بدانید که پس از کاشت بذر ها و گذشت مدت زمان ۴ الی ۶ هفته با جوانه زنی بذر ها مواجه خواهید شد.

چگونگی تکثیر گیاه اشرفی

روش تقسیم بوته:

توجه داشته باشید که گیاه اشرفی را نیز می توان به روش تقسیم بوته تکثیر نمود به ویژه اگر گیاه به مراتب ضعیف شده باشد و از زمان کاشت آن سه سال گذشته باشد. به طور کلی بهترین راه برای تقسیم بوته ها کاشت آن در گلدانی جدید است.

بهتر است بدانید که برای خارج نمودن گل از گلدان می توانید از بیلچه ها استفاده نمایید و یا با وارد کردن ضربه به کف و کناره ها گلدان آن را از دیواره گلدان جدا نمایید و لازم است این کار را به نحوی انجام دهید که به ریشه آسیبی نرسد.

پس از خارج نمودن گیاه بایستی خاک چسبیده به اطراف ریشه را به آرامی با دست خود جدا نمایید و در این مرحله نیز مراقب باشید تا آسیبی به گیاه وارد نشود.

اکنون بایستی گیاه را بر اساس اندازه و تعداد برگ ها به دو الی سه بوته تقسیم نمایید و هر بوته را در گلدانی دیگر به صورت جداگانه کشت نمایید.

توصیه می شود که به مدت چند هفته و تا زمانی که گیاه به گلدان جدید عادت کند آبیاری را به صورت منظم انجام دهید و توصیه می شود که عمل تعویض گلدان را به ندرت برای این گیاه انجام دهید.

آشنایی با نحوه کاشت گل اشرفی

شرایط مورد نیاز برای پرورش گیاه اشرفی:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به فراهم کردن شرایطی دارند و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول و شرایط پرورش گل اشرفی پرداخته ایم که می توانید در این روند از آن استفاده نمایید:

آبیاری:

توجه داشته باشید که این گیاه می تواند تا حدودی خاک خشک را تحمل نماید ولی آبیاری منطم باعث گلدهی بیشتر آن خواهد شد. توصیه می شود که در فاصله دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک به طور کامل خشک شود و سپس آبیاری را انجام دهید. بهتر است بدانید که آبیاری بیش از حد گیاه منجر به زرد شدن برگ ها و پوسیدگی نواحی ساقه و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد.

آبیاری منظم گیاه اشرفی

نور:

بهتر است بدانید که گل اشرفی برای رشد بهتر نیاز به نور کامل و مستقیم خورشید خواهد داشت و کمبود نور باعث کشیدگی بیش از حد ساقه ها، پریدگی رنگ گیاه و در نهایت عدم گلدهی آن خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید که اگر نور همراه با گرمای بیش از حد باشد می تواند باعث کاهش گلدهی گیاه شود.

دما:

توجه داشته باشید که بهترین دما برای گلدهی و رشد این گیاه بین ۱۰ الی ۱۳ درجه سانتی گراد در طول شب و ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی گراد در طی روز می باشد. توصیه می شود که با افزایش دمای محیط میزان و دفعات آبیاری را نیز یشتر کنید تا گیاه احساس خشکی نکند. به طور کلی گرمای هوا و تابش نور مستقیم خورشید می تواند از دلایل کاهش گلدهی گل اشرفی باشد.

خاک و کوددهی:

بهتر است بدانید که گل اشرفی در واقع در مورد خاک بسیار حساسیت فراوانی ندارد و در انواع مختلف خاک ها می تواند رشد خوبی داشته باشد اما خاکی با زهکشی مناسب که ترکیبی از خاک برگ، پیت ماس و پرلایت باشد می تواند به رشد بهتر آن کمک نماید. در مورد نحوه کوددهی این گیاه نیز بایستی در فصل بهار لایه ای به عمق ۵ سانتی متر کود در پای بستر بریزید و سپس آن را با خاک بستر ترکیب نمایید. توجه داشته باشید که گیاه در طول مدت رشد خود نیازی کوددهی ندارد و در صورت استفاده بیش از حد از کود روند گلدهی گیاه دچار آسیب خواهد شد.

تهیه خاک مرغوب برای بستر کشت

آفات و بیماری های روند پرورش گل اشرفی:

توجه داشته باشید گیاه اشرفی در واقع چندان به آفات و بیماری ها حساس نیست اما آفاتی مانند شته ها، کنه ها و تریپس ها گاهی برایش مشکل ایجاد می کنند و در بین بیماری ها نیز اگر بیش از حد در مکان سایه قرار بگیرد و یا اگر دفعات آبیاری بیش از حد باشند به تدریج با بیماری سفیدک پودری در گیاه مواجه خواهید شد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.