دسته ها
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

پماد نیستاتین و آنچه باید درباره این دارو بدانید

  • مهتاب علی پناه
  • ۶ فروردین ۱۳۹۹
  • ۰

یکی از انواع داروهای موضعی ضد قارچی پماد نیستاتین می باشد که جهت درمان موضعی کاندیدیاز پوستی و کاندیدیاز مزمن جلدی-مخاطی مورد استفاده قرار گرفته می شود، در این مقاله شما را با این نوع پماد بیشتر آشنا خواهیم کرد.

کرم نیستاتین جهت درمان عفونت ناشی از مخمر یا قارچ استفاده می شود و در حقیقت یک نوع داروی ضد قارچی است که مانع از رشد قارچ می شود، نیستاتین جهت درمان کچلی ریش و سر نیز مورد استفاده قرار گرفته می شود که بهتر است پیش از مصرف اطلاعاتی درباره این نوع کرم موضعی داشته باشید.

نیستاتین و اطلاعاتی در مورد آن

اطلاعات دارویی پماد نیستاتین

این دارو به شکل قرص، پماد، قطره و کرم وجود دارد که قرص نیستاتین جهت درمان عفونت های قارچی اندام های مختلف بدن کاربرد دارد و دقت داشته باشید که این دارو به منظور درمان عفونت قارچی خون مورد استفاده قرار گرفته نشود.

نیستاتین با اتصال به استرول های موجود در غشاء سبب خارج شدن محتویات ضروری داخل سلولی قارچ از آن می شود، این دارو از طریق پوست سالم یا مجرای گوارش و غشاهای مخاطی جذب نمی شود و اکثر دارو پس از مصرف خوراکی به شکل تغییر نیافته از راه مدفوع خارج می شود.

اطلاعات دارویی نیستاتین

آشنایی با عوارض جانبی این دارو

از عوارض احتمال نیستاتین موضعی حساسیت موضعی و راش پوستی است و از عوارض این دارو به شکل خوراکی تهوع، دل پیچه و اسهال می باشد که در صورت مشاهده این علایم می توانید به پزشک مراجعه نمایید.

روش مصرف نیستاتین به شکل قرص و کرم

  • پماد نیستاتین روزانه دو تا سه بار بر روی پوست مالیده شود.
  • پیش از استفاده از قرص نیستاتین، بروشور دارویی داخل بسته را مطالعه نمایید تا با عوارض جانبی احتمالی آن بیشتر آشنا شوید.
  • دارو را طبق دستور پزشک مصرف کرده که معمولا سه بار در روز تجویز می شود.
  • قرص نیستاتین را به صورت منظم و در یک زمان معین استفاده کنید تا مصرف آن را فراموش نکنید.
  • دارو را تا پایان دوره درمان تان طبق دستور پزشک مصرف کنید.
  • در صورت فراموشی مصرف قرص می توانید به محض یاد آوری دارو را مصرف نمایید اما اگر نزدیک به ساعت دوز بعدی است دوز فراموش کرده را مصرف نکنید و از مصرف دو دوز از دارو خودداری نمایید.

آشنایی با پماد نیستاتین

نکاتی در رابطه با استفاده از این دارو

۱.  از تجویز کردن قرص نیستاتین به فرد دیگری حتی با نشانه های مشابه خودتان خودداری کنید.

۲. در صورت تمام شدن تاریخ انقضای قرص نیستاتین آن را مصرف نکنید.

۳. در صورتی که در حال استفاده از دارویی هستید به منظور داشتن تداخل دارویی پزشک تان را در جریان بگذارید از این رو، لیست تمامی دارو ها از جمله : دارو های بدن نسخه، داروهای با نسخه و داروهای گیاهی تهیه و در اختیار دکتر قرار دهید.

۴. .در صورت داشتن حساسیت نسبت به پماد نیستاتین از مصرف آن خودداری نمایید.

۵.  در صورت استفاده موضعی دارو از پانسمان بسته در موضع پرهیز نمایید و در صورت استفاده از آن در نوزادان از پیچیدن سفت پای بچه و یا استفاده از شلوارک پلاستیکی نیز خودداری نمایید.

۶.  از مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید زیرا می تواند سبب آثار زیان باری بر روی خودتان و جنین شود.

۷. از تغییر دوز دارو مصرفی بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید

۸. در زمان مصرف این دارو پیش از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خودتان اطمینان حاصل نمایید.

نکاتی در رابطه با نیستاتین

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم شما را با اطلاعات دارویی نیستاتین آشنا کرده باشیم در صورت تمایل به آشنایی با دیگر داروها می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.