دسته ها
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲

نحوه ساخت شمع سرد معطر در چند مرحله ساده

 • ندا خوشرو
 • ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

در این مطلب آموزش ساخت شمع سرد معطر در منزل با ساده ترین روش و به صورت مرحله به مرحله را پیش رو خواهید داشت که امیدواریم با توجه به مراحل ذکر شده بتوانید این نوع شمع را به راحتی در منزل بسازید.

شمع سرد از انواع وسایل تزیینی می باشد که از آن می توانید برای تزیین سفره عقد و سفره هفت سین و تزیین منزل و … استفاده نمایید. توجه داشته باشید که ساختن این نوع شمع در منزل با رعایت ترفندهایی به راحتی امکان پذیر می باشد و شما می توانید شمع سرد را در چند مرحله ساده بسازید.

نحوه ساخت شمع سرد معطر در منزل

شمع از انواع وسایل پرکاربرد در منزل به شمار می رود که در انواع مختلفی موجود می باشد و اگر شما جزء افرادی هستید که هر ماه مقداری زیادی شمع استفاده می کنید و هزینه زیادی را صرف خرید شمع می نمایید بهتر هنر شمع سازی را یاد بگیرید تا هزینه هایتان را کاهش دهید. در مطلب قبلی ساخت شمع در خانه و ساخت جاشمعی را مشاهده کردید در ادامه با نحوه ساختن شمع سرد در منزل آشنا خواهید شد.

نحوه ساخت شمع سرد

آموزش ساختن شمع سرد و معطر در چند مرحله ساده

قبل از هر چیز بهتر است وسایل مورد نیاز را تهیه نمایید سپس با رعایت ترفندهای ذکر شده که در ادامه این مطلب مشاهده خواهید کرد اقدام به ساخت شمع سرد و معطر کنید.

شمع سرد معطر

وسایل مورد نیاز

 • ظرف شیشه ای و کوچک
 • موم سویا
 • مداد شمعی غیر سمی
 • فیتیله آماده
 • اسانس و عطر
 • گیره چوبی لباس برای نگهداشتن فیتیله
 • فنجان اندازه گیری شیشه ای
 • شیرجوش
 • دماسنج آشپزخانه که تا دمای ۲۰۰ درجه را نشان دهد

وسایل مورد نیاز برای ساخت شمع سرد

مراحل ساخت شمع

مرحله اول : تنظیم کردن فیتیله ها

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

ابتدا بهتر است شیشه های شمع را آماده نمایید تا بعد از آماده شدن موم با فیتیله ها و شیشه ها درگیر نشوید. توجه داشته باشید که فیتیله ها را باید در قسمت مرکزی شیشه ها قرار دهید همچنین قسمت فلزی آن ها باید در کف شیشه قرار بگیرد و برای ثابت کردن فیتیله ها نیز می توانید از گیره چوبی لباس استفاده نمایید. همه شیشه ها را می توانید به همین روشی که ذکر شد آماده کنید و آن ها را روی میز کار خود قرار دهید.

آماده کردن فیتیله

مرحله دوم : مداد شمعی های غیر سمی را آماده نمایید

مداد شمعی در انواع رنگ های مورد نظر خود را تهیه کنید و از هر مداد شمعی یک تکه کوچک را ببرید. توجه داشته باشید که هر چقدر رنگ ها تیره و تندتر باشند نیاز به مداد شمعی کمتری خواهید داشت. به عنوان مثال اگر تمایل دارید شمع ها با رنگ های قرمز و بنفش و نارنجی و قهوه ای تیره را بسازید باید تکه های کوچک تری از مداد شمعی را ببرید و برای ساخت شمع های رنگ روشن نظیر زرد و سبز و آبی و صورتی باید تکه های بزرگ تری از مداد شمعی را ببرید.

بریدن مداد شمعی

مرحله سوم : موم را آب نمایید.

اگر موم را به صورت مستقیم آب نمایید داغ و غیر قابل استفاده می گردد بنابراین بهتر است برای ذوب کردن موم به اندازه ۲/۳ از شیر جوش را به کمک آب پر نمایید و پیمانه اندازه گیری را به گونه ای درون شیرجوش قرار دهید که دسته آن بیرون بماند و پیمانه روی سطح آب شناور باشد و آب نیز حدود ۲.۵ سانت پایین تر از لبه شیرجوش باشد سپس اجازه دهید تا آب به دمای جوش برسد و اگر احساس کردید که در زمان جوشیدن آب احتمال ورود آن درون پیمانه زیاد است مقداری از آب را خالی نمایید. دماسنج را درون پیمانه خالی قرار دهید و بعد از اینکه دمای آب به ۱۷۰ درجه سانتی گراد رسید مقداری موم درون پیمانه بریزید تا ذوب شود و بهتر است موم را هم بزنید تا راحت تر ذوب گردد. توجه داشته باشید که موم را باید به صورت آرام آرام درون پیمانه بریزید و در نهایت نیز دو فنجان موم آب شده داشته باشید. بعد از رسیدن دمای موم ذوب شده به ۱۷۰ درجه سانتی گراد می توانید مرحله بعدی را انجام دهید.

مرحله چهارم : افزودن رنگ

بعد از اینکه موم به دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد رسید در این مرحله از ساخت شمع سرد معطر می توانید تکه های مداد شمعی را درون موم ذوب شده بریزید تا آب شوند. ممکن است رنگ موم زمانی که روی شعله قرار دارد چند مرتبه عوض شود و این طبیعی است و نباید نگران باشید زیرا بعد از سرد شدن رنگ موم ثابت می شود همچنین این مرحله از شمع سازی دارای مقداری آزمون و خطا است و شما می توانید با تمرین و تکرار زیاد قلق های رنگ کردن موم به کمک مداد شمعی را یاد بگیرید تا بتوانید رنگ مورد نظرتان را به راحتی بسازید و از آن برای ساختن شمع سرد و معطر با رنگ دلخواه خود استفاده نمایید.

افزودن رنگ به موم

مرحله پنجم :خوشبو کردن شمع ها

اگر تمایل دارید شمع ها معطر شوند می توانید ۱۰ قطره از اسانس و عطر دلخواه تان را به ترکیب موم و مداد شمعی بیفزایید. تعداد قطره های اسانس مورد استفاده به حجم موم و قدرت اسانس بستگی دارد همچنین اضافه کردن اسانس به ترکیب موم و مداد شمعی به مقدار زیاد از خشک شدن موم جلوگیری می کند بنابراین بهتر است در افزودن عطر و اسانس زیاده روی نکنید.

افزودن اسانس به مخلوط موم و مداد شمعی

مرحله ششم : ریختن موم درون قالب ها

در این مرحله از ساخت شمع سرد معطر موم را به صورت آرام آرام درون شیشه ها بریزید و اگر فیتیله جابجا شد دوباره آن را به قسمت وسط برگردانید سپس به مدت ۴ تا ۶ ساعت صبر نمایید تا موم به صورت کامل خشک شود.

ریختن مایه شمع درون قالب شمع سرد معطر

مرحله هفتم : تمیز کردن شمع های معطر

فیتیله ها را در اندازه ۱.۲ سانتی متر برش بزنید و اگر روی شیشه ها موم ریخته است آن ها را به خوبی تمیز نمایید. در این مرحله شمع های رنگی و زیبا آماده استفاده هستند و شما می توانید از این شمع ها برای تزیین قسمت های مختلف منزل استفاده نمایید همچنین می توانید شمع ها را درون ظرفی مناسب قرار دهید و اطراف آن ها را به کمک پوشال رنگی و نگین های تزیینی و … به زیبایی تزیین نمایید.

شمع معطر سرد

در این مطلب با نحوه ساخت شمع سرد معطر در منزل آشنا شدید توجه داشته باشید که می توانید به کمک شیوه ذکر شده شمع های تزیینی در اندازه و شکل دلخواه خود را بسازید همچنین برای ساختن این شمع ها به تمرکز و تجربه بیشتری نیاز دارید بنابراین بهتر است تمرین و تکرار را برای ساختن این نوع شمع در اولویت قرار دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *