دسته ها
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

فواید ورزش بارفیکس و اصول صحیح انجام تمرینات مختلف با بارفیکس

 • سحر هودانلویی
 • ۳ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

بارفیکس از دسته تمریناتی می باشد که اثرات مثبت و خارق العاده ای بر روی بدن و عضلات می گذارد. اگر از فواید ورزش بارفیکس به خوبی بهره مند شوید، بی شک عضله های بزرگ و قدرتمند برای خود تشکیل می دهید. همچنین در این ورزش قابل به ذکر است که فقط تعداد حرکات برای رشد و ارتقای عضلات کافی نیست، بلکه اجرای درست تکنیک ها حائز اهمیت است.

ورزش بارفیکس از حرکات پایه در رشته بدنسازی به حساب می آید. اجرای صحیح این مهارت در طولانی مدت به افزایش حجم در قسمت هایی از بدن منجر می شود. از عضلاتی که درگیر این رشته ورزشی می شوند، می توان به قفسه سینه، سه سر بازو، پا، کمربند شانه ای و شکم اشاره کرد. شما در منزل با استفاده از میله بارفیکس، و بهره گیری از آموزش صحیح تکنیک ها می توانید به انجام این ورزش مشغول شوید.

معرفی ورزش بارفیکس

بارفیکس

بارفیکس از ابزار های ورزشی در ژیمناستیک هنری به حساب می آید. مردانی که در این رشته فعالیت دارند، با استفاده از یک میله فلزی و قرار دادن آن در ارتفاع مناسب قد خود، اقدام به بارفیکس زدن می کنند. رشته بارفیکس را می توان این گونه بیان کرد که با استفاده از تکنیک های مناسب وزن بدن را خلاف جاذبه زمین حرکت می دهد و در پی تقویت عضلات زیر بغل می باشد. رشته بارفیکس با تحت تاثیر قرار دادن عضلات دیگری چون؛ شانه و جلو بازو به دست و عضلات مرکزی قدرت می بخشد.

برای عضله سازی، بهره گیری از فواید ورزش بارفیکس توصیه می شود. قابل به ذکر است که این رشته ورزشی با قدرت بخشیدن به اعضای مختلف بدن، درد و ناتوانی را برایتان بی معنی می کند.

تقویت بدن با بارفیکس

فواید ورزش بارفیکس

همان طور که گفته شد بارفیکس از دسته ورزش های پر مخاطب است که تاثیرات به سزایی بر روی عضلات مختلف بدن می گذارد. برای آشنایی بیشتر با فواید ورزش بارفیکس، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

 • بهره گیری از بارفیکس، به عنوان چربی سوز

اگر شما نیز به دنبال روش های موثر برای از بین بردن چربی های دور کمر خود هستید، می توانید با بهره گیری از این رشته ورزشی به تناسب اندام برسید. با آموزش صحیح این مهارت می توانید حرکات متنوعی را اعمال کنید و به از بین بردن چربی های اضافه در دور شکم و پهلو بپردازید.

 • تقویت کننده موثر عضلات پشت

برنامه روزانی اکثر ما به این گونه است که ساعت ها پشت میز می نشینیم و به کار کردن مشغول هستیم. در این میان آسیب های جدی برای کمر ایجاد شود که در صورت نادیده گرفتن، مشکلات جدی به بار می آورد. برای از بین بردن چنین مشکلاتی فقط کافی است، میله بارفیکس را در منزل و محیط کار نصب کنید و در طول روز ساعت های مشخصی از آن آویزان شوید.

عضله سازی با ورزش بارفیکس

 • خوب شدن حال و بهبود فضا

انجام ورزش های بارفیکس و ورزش شنا سوئدی به شما در سپری روز های خوش و خوب کمک می کند. این ورزش با تاثیر گذاری بر روی ستون فقرات، علاوه بر سلامتی، احساسات خوب به شما هدیه می دهد.

 • در هر کجا به راحتی می توانید، انجام دهید

برای بهره گیری از فواید ورزش بارفیکس ،لازم نیست که حتما به باشگاه بروید و یا مکان خاصی به آن اختصاص دهید. شما به تنهای با استفاده از یک میله بارفیکس که در چهارچوب در قرار می می گیرد، می توانید از آن استفاده کنید و ساعاتی را در روز به ورزش اختصاص دهید.

 • قاصدک 24
 • کالا چیو
 • تاثیر گذاری مثبت بر روی عضلات مختلف بدن

بارفیکس از دسته تمرینات پایه است که با انجام های پیوسته می توانید عضلات پشت بازو، سرشانه، جلو بازو و عضلات میانی را به خوبی تقویت کنید. بارفیکس برای افرادی که زمان کافی برای ورزش ندارند، بهترین گزینه می باشد.

بارفیکس دارای چه مراحلی است؟

 • ایجاد هماهنگی در عضلات بدن

برخی دستگاه های بدنسازی به این صورت طراحی شده است که با تمرکز بر روی بخش خاصی از بدن، به رشد و تقویت همان ناحیه می پردازد. در حالی که بارفیکس این گونه نیست و به رشد و توازن مناسب تمامی قسمت ها بدن منجر می شود. به طور مثال آویزان شدن از میله بارفیکس به رشد و تقویت عضلات بازو و تقویت پشت بازو می انجامد.

 • به کار گیری تکنیک برای ساده تر شدن تمرینات

ورزش بارفیکس اصلا رشته ورزشی ساده نیست. به همین منظور بهره گیری درست از تکنیک ها و انجام درست هر یک از حرکات به شما اجازه بر آمدن از پس دیگر تمرینات سخت بارفیکس را می دهد.

 • دست یابی به بدن V شکل

اگر شما نیز از افراد علاقه مند به بدن V شکل هستید، باید گفت که با بهره گیری از بارفیکس عضلات کمر، پهلو و شکم را به خوبی درگیر می کنید. طبق همین اصل به جرات می توان گفت، استفاده از بارفیکس به شما در داشتن اندامی V شکل و کمر باریک بسیار کمک می کند.

 • از بین رفتن قوز کمر

علت اینکه برخی افراد قادر به صاف نشستن و نگه داری عضلات کمر در وضعیت مناسب نیستند، ضعیف بودن ماهیچه های کمری می باشد. بارفیکس به از بین بردن قوز بسیار کمک می کند که به این منظور می توانید به خوبی از این رشته ورزشی بهره بگیرید.

معرفی انواعی از تمرینات بارفیکس و نحوه اجرای صحیح

نکاتی که در بارفیکس باید رعایت کرد

 • نباید هایی که در بارفیکس باید رعایت کنید:

 1. در حرکات بارفیکس هیچ گاه اجازه ندهید که شانه هایتان به سمت بالا و جلو تمایل پیدا کند. رویداد این اتفاق باعث می شود که فشار بسیاری بر روی شانه ها تحمیل شود و تمرین از مسیر اصلی خود خارج شود.
 2. یک تمرین را بیش از ۲ الی ۳ مرتبه تکرار نکنید. اگر توانایی لازم برای تکرار تمرینات را نداشتید، لازم نیست به خود استرس های بی مورد وارد کنید.
 3. کمر خود را بیش از حد قوس ندهید. اگر این قوس ها بیش از حد نیاز اتفاق بی افتد، ساختار ستون فقرات را در طولانی مدت دچار ضعف و ناتوانی می کند.
 4. هدف از اجرای حرکات بارفیکس تمرکز به روی تمرینات کششی است و توجه داشته باشید که هر گونه پیچ و تاب و حرکات اضافی تمرین را با مشکل مواجه می کند.
 5. در هنگام انجام تمرین های بارفیکس بهتر است شانه های خود را در حالات پایینی نگه دارید، این کار سبب تقویت عضلات شانه می شود که سرانجام  به قدرت و تقویت عضلات بدن منجر می شود.
 6. درگیر کردن عضلات شکم و تقویت آن ها از دیگر فواید ورزش بارفیکس است که می توان به خوبی از آن بهره گرفت. در این زمان آویزان شدن از میله بارفیکس و خم کردن زانو ها به پشت بسیار موثر می باشد. تکرار این حرکت در طولانی مدت به تقویت عضلات شکمی منجر می شود.
 • باید هایی که در بارفیکس باید رعایت کنید:

 1. طبق توانایی های خود تمرینات را دنبال کنید. اگر تا به حال از ورزش بارفیکس استفاده نکرده اید، در آغاز کار بهتر است از دستگاه بارفیکس که در سالن های بدنسازی موجود است، بهره بگیرید. این حرکت را با یار تمرینی خود می توانید در ۳ ست ۱۰ تایی انجام دهید.
 2. ضعف های بدن خود را پیدا کنید و با مشغول کردن آن ها تعادل را در عضلات خود ایجاد کنید. بخش های ضعیف و ناتوان بدن را ۴ الی ۸ ثانیه بیشتر به طول بی انجامید.
 3. زمانی که تعداد استفاده از بارفیکس بسیار شد و احساس خستگی کردید، کمی استراحت کنید و مچ دست خود را به طرفین چرخش دهید.

معرفی انواعی از بارفیکس

معرفی انواع بارفیکس و نحوه اجرای آن ها

 • بارفیکس استاندارد

در بارفیکس استاندارد یا به اصطلاحی پول آپ باید دست ها را به اندازه عرض شانه باز کنید و سپس میله بارفیکس را با دستان خود بگیرید. در این زمان عضلات پشتی را منقبض کنید و با کمک دستان خود را به سمت بالا بکشید، به طوری که چانه ها در مرزی بالاتر از میله قرار بگیرد. در این زمان مقداری صبر کنید و سپس خود را پایین بیاورید. در هنگام پایین آمدن هوا را به داخل ریه ها هدایت کنید و بعد در زمان بالا رفتن آهسته آهسته این هوا را به بیرون انتقال دهید. این حرکت تاثیر به سزایی بر روی بازو و عضلات پشتی دارد.

 • بارفیکس مچ دست

در بارفیکس مچ دست و یا به اصطلاحی چین دست باید طوری دست ها را بر روی میله قرار دهید که کف دست مقابل صورت قرار بگیرد. فاصله دست ها را به اندازه عرض شانه قرار دهید و همانند تمرین قبل شروع به انجام ورزش کنید. این حرکت بر روی دوسر بازو تاثیر به سزایی می گذارد.

آشنایی با فواید ورزش بارفیکس

 • بارفیکس دست باز

در این نوع بارفیکس دست ها را می توان هم جلو و هم پشت سر قرار داد. فاصله دست ها بهتر است بیش از عرض شانه باشد و سپس اقدام به حرکت کنید. این حرکت فشار بسیاری بر روی سر شانه ها تحمیل می کند که سبب رشد و تقویت عضلات پشتی می شود.

 • بارفیکس دست جمع

در این نوع بارفیکس دست ها باید کمتر از عرض شانه باز شود، سپس همانند تمرین های قبل شروع به انجام تمرین کنید. بارفیکس دست جمع به تقویت عضلات بازو می انجامد.

 • بارفیکس خم کردن زانو

در این تمرین باید از میله بارفیکس آویزان شوید و با استفاده از عضلات شکم، زانوهایتان را تا قفسه سینه بالا بیاورید. بعد از جمع کردن پاها ها به سمت بالا، آن ها را به آرامی پایین بیاورید و خم را باز کنید. اگر به تازگی اقدام به تقویت عضلات شکم خود کرده اید، باید به شما تبریک بگوییم که از مرحله مناسبی برای تقویت عضلات شکمی خود شروع کرده اید.

آشنایی با نحوه صحیح بارفیکس

 • بارفیکس عضلات کل بدن

برای بهره گیری از فواید ورزش بارفیکس بهتر است این مرحله را با دقت انجام دهید. تمرین را همانند تمرین قبل شروع کنید، و در زمان باز کردن خم پاها کمر خود را به طرفین حرکت دهید. انجام این حرکت بسیار سخت است که در روز های اولیه از شما این حرکت درخواست نمی شود. بارفیکس حرکات کل بدن به تقویت شانه، بازو و عضلات پشتی می پردازد که اثرات مثبتی بر ماهیچه های شما باقی می گذارد.

 • بارفیکس با حرکت پا

در این تمرین با دست های خود طوری میله های بارفیکس را بگیرید که دقیقا در مقابل صورت شما قرار بگیرد و پاهایتان در سطح عمودی از زمین باشد. سپس آن ها را به چپ و راست حرکت دهید و تا جایی که توان دارید این تمرین را تکرار کنید. بارفیکس حرکت پا سر آخر به سفت کردن پهلو های شما منجر می شود.

انواعی از بارفیکس را نام ببرید

 • بارفیکس بالا آوردن پاها

در این تمرین از میله بارفیکس آویزان شوید و سپس پاهایتان را تا جایی که به میله بارفیکس برسد به صورت عمودی بالا بیاورید. بعد از انجام این حرکت پاها را به آرامی پایین بیاورید و دوباره اقدام به تکرار کنید. بارفیکس بالا آوردن پاها به تقویت عضلات شکمی کمک بسیار می کند و به عنوان تمرین عالی برای قوی کردن بالا تنه محسوب می شود.

 • بارفیکس تک دست

همان طور که از اسمش پیداست، این تمرین به وسیله یک دست صورت می گیرد. به این صورت که با یک دست از میله بارفیکس آویزان می شوید و با دست دیگر سعی می کنید که مچ دست آویزان شده از میله را از پشت بگیرید. بعد از اجرای این حرکت دست را جا به جا کنید و در ست های مختلف اقدام به این تمرین کنید.

این تمرین بارفیکس برای ورزشکاران حرفه ای و قوی بسیار قابل توصیه می باشد.

اشنایی با برنامه تمیرینی بارفیکس

برنامه ورزشی بارفیکس

برای اینکه از فواید ورزش بارفیکس به خوبی برخوردار شوید، برنامه زیر را به طور مرتب انجام دهید. توجه داشته باشید که بین هر ست مجاز به ۶۰ ثانیه استراحت هستید.

 1. هفته ۱ الی ۲ ام: ۱۰ ست ۲ مرتبه ای را تکرار کنید.
 2. هفته ۳ ام: ۸ ست ۳ مرتبه ای را تکرار کنید.
 3. هفته ۴ ام: ۷ ست ۴ مرتبه ای را تکرار کنید.
 4. هفته ۵ ام: ۶ ست ۵ مرتبه ای را تکرار کنید.
 5. هفته ۶ ام: ۵ ست ۶ مرتبه ای را تکرار کنید.

 فواید ورزش بارفیکس

نحوه صحیح برخورداری از فواید ورزش بارفیکس

  1. فاصله دست ها بر روی میله بارفیکس باید به اندازه عرض شانه ها باشد، مگر در موارد خاص که گفته شده است.
  2. ایجاد فاصله بیش از حد توانایی آسیب رساندن به دست، آرنج و شانه را دارد.
  3. هنگامی که از میله آویزان می شوید، دست های خود را به خوبی بکشید.
  4. از شل کردن قسمت بالایی کمر بپرهیزید، این کار به تحمیل فشار اضافی به کمر می شود.
  5. تیغه های شانه خود را در حالت متمایل به پایین و عقب نگه دارید.
  6. نگاه خود را به سمت جلو متمرکز کنید و سپس اقدام به انجام تمرین کنید.
  7. آرنج ها را در مسیر مناسبی از بدن قرار دهید.
  8. به صورت حساب شده و به آرامی پایین بیایید.
  9. چانه شما باید از سطح میله بالاتر باشد، سپس پایین بیایید.
  10. بعد از اینکه دست هایتان به خوبی کشیده شد، سپس تمرین را دو مرتبه تکرار کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.