دسته ها
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

قبل از ازدواج با افراد وسواسی این مقاله را بخوانید

 • سحر هودانلویی
 • ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

ازدواج با افراد وسواسی امری ناخوشایند است که در بسیاری از موارد شما را آزرده و دلزده می کند. کسانی که به این سندروم دچار هستند؛ افکار و رفتار های جبران نشدنی از خود بروز می دهند که دلیل تمامی آن ها وجود استرس، اضطراب، تنش و پرخاش های درونی است. مواردی که گفته شد در صورت عدم جلوگیری بیماری های جسمی و روانی بسیاری در پی دارد که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

کسانی که به سندروم وسواس مبتلا هستند، اغلب دچار افکار مزاحم و آزار دهنده ای می شوند که در صورت تکرار برایشان مشکل ساز می شود. باید توجه داشته باشید که این اعمال و رفتار به عمد و آگاهی خودشان نیست و منشا گرفته از درون و ضمیر ناخود آگاهشان می باشد.

در این بخش از مجله آرگا قرار است با نشانه و علائم این سندروم، پیامد های ازدواج با افراد وسواسی و راه های پیشگیری از آن را مطالعه کنید.

ازدواج با افراد وسواسی

ازدواج با افراد وسواسی

ازدواج و به نکاح یک دیگر در آمدن با تمام خوشی و لذت هایی که دارد، کوله باری از انواع مسئولیت و سختی ها را با خود به همراه دارد. این مشکلات مواردی از قبیل مشکلات خانوادگی، روابط خانواده ها، آشنا نبودن با مسئولیت ها و نوع نظافت و مرتب کردن منزل می باشد. اگر در کنار تمامی این موارد متوجه شدید که همسرتان به اختلال وسواس دچار است باید به فکر درمان های موثر در این رابطه باشید.

در قرار های اولیه خواستگاری شاید معیار های بسیاری در نظر داشته باشید که اختلالات روانی را به کل فراموش کرده باشید. فردی که از نظر روانی به اختلال و سندروم وسواسی دچار باشد در زندگی زناشویی مشکلات بسیاری را ایجاد می کند که فرد مقابل را خسته و عاصی می کند. ازدواج با افراد وسواسی عواقب بسیاری در پی دارد که قابل به ذکر می باشد.

تمامی روانشناسان در ابتدای ازدواج و قرار های خواستگاری می گویند که باید افرادی که مشکوک به این سندروم هستند مورد بررسی و تحقیق های خانواده قرار بگیرند تا در آینده زوجین به مشکل بر نخورند.

معرفی علائم افراد مبتلا به اختلال وسواس

آشنایی با اختلال وسواس

سندروم وسواس از دسته بیماری های شخصیتی است که فرد با ابتلا به آن دچار فکر و عمل های جبری و تکرار شونده می شود. سندروم وسواس را به طور کلی به دو گروه وسواس فکری و عملی تقسیم می کنند، اما گاه اتفاق افتاده است که فردی به دو گروه از این سندروم نیز مبتلا می شود.

 • وسواس فکری:

افرادی که به سندروم وسواس فکری مبتلا هستند؛ اغلب افکار مزاحمی در مغز دارند که با تکرار و تکرار روان فرد مبتلا را بر هم می ریزد. این اختلال با چنگ انداختن بر فکر و روان روحیه فرد را خدشه دار می کند و در مواقعی رهایی از آن به سادگی هم که فکر می کنید، نمی باشد.

 • وسواس عملی:

افرادی که به سندروم وسواس عملی دچار هستند اغلب خود را مستلزم تکرار کار و اعمال تکرار شونده می کنند. این دسته از افراد به اشیا و وسایل پیرامون خود به شدت حساس هستند و همواره مشغول جا به جایی و تمیز کاری های پی در پی هستند. در عصر امروز برای درمان این دسته از افراد درمان و دارو هایی تهیه شده است که با تجویز از طرف پزشکان درمان رفتاری و روانپزشکان اقدام به مصرف آن ها می توان کرد.

طبق مواردی که گفته شد اختلال وسواسی دسته ای از بیماری های مزمن و عود کننده است که در صورت غافل شدن از آن در طی مدت زمان طولانی روند درمان بسیار سخت و دشوار می شود، در مواردی نیز بهبودی فرد تقریبا امری غیر ممکن است.

معرفی اختلال وسواس

آشنایی با عواملی که افراد وسواس به آن دچار هستند

در صورت ازدواج با افراد وسواسی عوامل گوناگونی گریبان گیر شما می شود، که در ادامه این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

 • خداحافظی با انواع فست فود و غذاهای خارج از منزل

در دنیای صنعتی و پیشرفته امروز که حتی یک ثانیه هم برای خودش دارای ارزش است، گاه وجود دارد که به غذای بیرون و انواع فست فود روی بیاورید. در چنین حالتی افراد وسواس مخالف صد در صد این قضیه هستند و زمان بسیاری برای متقاعد کردن آن ها لازم می باشد.

 • وقت کم آوردن در انجام کار های خانه

افراد وسواسی میل دارند که برای با هزار و یکم دست های خود را شستشو دهند، توجه داشته باشند که کلید های خود را در خانه جا نگذارند، روی میز و صندلی های را قبل از خارج شدن حتما دستمال بکشند و هزاران موارد دیگر که دست بر دست یک دیگر می دهند تا فرد را از انجام کار های دیگر در زمان خود غافل کنند.

ازدواج با افراد وسواسی چه عواقبی دارد

بسیار پیش آمده که رفتار های وقت گیر و تشریفاتی افراد وسواسی حرص دیگر افراد را در آورده است، و بسیار اتفاق افتاده که همه منتظر او هستند اما ایشان در حمام به سر می برد. این اختلال در افراد نوجوان نیز دیده شده، هنگامی که زمان بسیاری به امتحان نمانده، اما او مشغول ست کردن رنگ خودکار هایش می باشد.

 • در زمان ملاقات باید همواره تمیز و آراسته باشید

کسانی که به این اختلال دچار هستند اطرافیان خود را خسته و نالان می کنند، این گونه افراد دور و بریان خود را ملزوم به انجام کار هایی می کنند که در زمان ملاقات بسیار آراسته باشند. این گونه افراد هنگامی که مهمان دارند منتظر می ایستند تا مهمانان کفش های خود را به آرامی از پا خارج کنند و دمپایی رو فرشی به پا کنند، سپس به صف رفته و دست های خود را بدون اینکه قطره ای آب به روی سرامیک ها بچکد بشویند. این رفتار ها بسیار ناراحت کننده می باشد که باعث از بین رفتن ارتباطات نیز می شود. اگر فرد اجتماعی هستید و به این عارضه نیز دچار هستید، توصیه ما به شما این است که هر چه سریع تر به دنبال درمان خود باشید تا تمامی دوستانتان را از دست نداده اید.

 • دوری از هر گونه آلودگی خیسی

کسانی هستند که در رابطه با سندروم وسواسی به خیسی، آلودگی و کثیف شدن هر چیزی به شدت واکنش نشان می دهند. افرادی که به این عارضه دچار می شوند گاها پوست دست و صورت خود را در راه شستشو های مکرر از بین می برند. این گونه افراد از همه چیز چندششان می شود و تا زمانی که آن ها را به خوبی غسل ندهند آسوده بر جای خود نمی شینند. در مواردی دیده شده که این گونه افراد از ترشحات خود نیز احساس تهوع می گیرند و زمان بسیاری را صرف از بین بردن آن ها می کنند. ازدواج با افراد وسواسی به کلی امورات زندگی شما را در بر می گیرد و روزی از اضطراب های آنان نسبت به هر چیزی خسته می شوید.

با افراد مبتلا به وسواس چه باید کرد

این گونه افراد هر چیزی را نجس و ناپاک می دانند و تا زمانی که به دست خود شان بارها شستشو داده نشود، خیالشان آرام نمی گیرد. در مواردی دیده شده که از تفریح و خوش گذرانی خود می گذرند تا از این نجاست به قول خودشان در امان باشند، همچنین این گونه افراد اغلب از مسافرت و استخر دوری می کنند.

 • بر دوش گرفتن تمامی مسئولیت و تعهدات

در زمانی که عدم مسئولیت پذیری و قبول تعهد در جامعه بسیار رایج است، این گونه افراد از این شرایط رنج بسیار می برند و با بر دوش گرفتن تمام مسئولیت ها سعی دارند کنترل همه چیز را در دستان خود بگیرند که این امر تقریبا غیر ممکن می باشد. به طور مثال این دسته از افراد برای بار هزارم قفل درها را چک می کنند، اسناد کاری خود را بازخوانی می کنند و در صورت مشاهده یک غلط های املایی در پروژه شان استرس سراسر وجودشان را در بر می گیرد.

 • از اینکه به دیگران صدمه بزنند، می ترسند

کسانی که به این بیماری دچار هستند، بدون آن که قصد و نیتی داشته باشند در ذهنشان افکار پوچ و بیهوده شکل می گیرد. به این شکل که گاهی در ذهن آنان اعمال خشونت آمیز همچون قتل و آسیب رساندن به بقیه شکل می گیرد. در بعضی مواقع نیز ترس از این دارند که مبادا فردی را با چاقو به قتل برسانند و یا با ماشین کسی را زیر بگیرند. به همین دلیل برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی از نزدیک شدن به وسایل خطرناک و تیز اجتناب می کنند.

بیماری وسواس چگونه است

 • هر چیزی باید در جای دقیق خود قرار بگیرد

ازدواج با افراد وسواسی این امکان را به شما می دهد که همه چیز در جای دقیق خود بدون میلی متری فاصله قرار بگیرد. به این صورت که در نصب تابلو ساعت ها شما را خسته می کنند و برای گذاشتن چایی بر روی میز بر سر شما فریاد می زنند که آنجا متعلق به گلدان است. وسواس برای قرار گیری درست وسایل بر سر جایشان از رفتار های رایجی است که از این گونه افراد سر می زند. این مورد دست آن ها نیست و تنها ایرادی که دارند این است که بیش از حد نیاز به هر چیزی دقت و توجه می کنند.

 • باور های خرافی در سر می پرورانند

خرافاتی بودن افراد وسواسی به این صورت است که به طور مثال اگر در روز چهارشنبه بر آب فوت نکنند زلزله خواهد آمد و حرف هایی از این قبیل که در سر افراد بیماری پرورش می یابد. این اعمال تنها بخشی از رفتار افراد خرافی و وسواسی است که هیچ ریشه عقلانی ندارد و از زبان بی سوادان و افراد بیمار تا کنون گرد به گرد چرخیده است. افراد مبتلا به سندروم وسواس به این حرف ها عمیقا اعتقاد دارند و از کسی که از این حرف ها سرپیچی کند ناراحت می شوند.

پیامد های ازدواج با افراد وسواسی چیست

 • ایجاد مشکل در روابط زناشویی

همان طور که گفته شد ازدواج با افراد وسواسی رابطه زناشویی شما را مختل و درگیر به خود می کند. این بیماران به دلیل حساس بودن حتی از ترشحات بدن خود نیز ناراحت هستند و به جای لذت بردن همواره به فکر حمام و پاکیزگی شان هستند. این افراد تا زمانی که بدشان به طور کامل تمیز نشود، آسوده نمی شوند و همواره استرس این را دارند که مبادا بقیه جاها را کثیف و آلوده کنند.

افراد وسواس بسیار ترسو هستند و بسیار محافظه کار نیز عمل می کنند؛ به این صورت که در زمان خرید قسمتی از مواد غذایی را قایم می کنند تا در زمان قحطی از آن استفاه کنند. این دسته از افراد همان گونه که در مسائل زناشویی از استرس و اضطراب بالایی بر خوردار هستند در دیگر اتفاقات زندگی نیز این رفتار بیمار گونه را همراه با خود دارند.

 • از بیمار شدن به شدت هراس دارند

ترس از بیمار شدن به عنوان معضلی بزرگ برای افراد وسواس است. این گونه افراد تا جایی که ممکن است مراقب سلامتی خود و اطرافیانشان هستند و همواره از اخبار پزشکی در رسانه ها و مجلات آگاه می شوند. همچنین در مصرف افراط برخی مواد غذایی جلوگیری می کنند و از قبل به فکر پیشگیری از مسمومیت و هرگونه مشکل معده می افتند. به طور مثال هیچ زمان از لامپ کم مصرف به دلیل سرطان زا بودنش استفاده نمی کنند و به دنبال راه های دیگر برای تامین نور در شب و روز خود هستند.

آشنایی با نشانه های افراد مبتلا به اختلال وسواس

تست سلامت برای افراد وسواس

اگر شما نیز به ازدواج با افراد وسواسی دچار شده اید و حال به دنبال راهی برای یقین پیدا کردن به این موضوع هستید باید به شما گفت که هر بیماری با خود نشانه و علائمی به همراه دارد که با در نظر گرفتن هریک می توان به سلامت و بیماری هر فرد پی برد. شاید در ظاهر این بیماری نوعی اختلال ساده به نظر بیاید، اما باید گفت که در طولانی مدت عارضه و مشکلات بسیاری به دنبال دارد که قسمتی از آن برای شما بازگو شده است.

خبر خوشحال کننده این است که بیماری وسواس نیز مانند دیگر اختلالات روانی با مراجعه به روانپزشک درمان می شود و جای نگرانی باقی نمی گذارد. پس اگر ازدواج با افراد وسواسی برای شما صورت گرفته است، توصیه ما به شما این می باشد که همانند دوست در کنار همسرتان باقی بمانید و در روند درمان به او کمک کنید. اگر همواره از این بیماری غافل شوید و آن را پشت سر بگذارید عواقب بدی در انتظار خواهید داشت و آگاه باشید که شاید هیچ درمانی در این صورت انجام نگیرد.

عوارض بیماری وسواس

عوارض جسمی مبتلا به بیماری وسواس

کسانی که به سندروم وسواس دچار هستند به علت رفتار های تکرار شونده به شدت آزار دهنده هستند، به بیماری و مشکلات جسمی بسیار دچار می شوند که در ادامه برخی از آنان را بازگو کرده ایم.

 1. دچار شدن به انواع بیماری های پوستی که به علت شست و شو های مکرر ایجاد می شود.
 2. دچار شدن به انواع درد، گرفتگی عضلات، آرتروز و ساییدگی مفاصل و استخوان ها که بسیار درد آور است.
 3. دچار شدن به بیماری های دندان و مشکلات لثه که بر اثر مسواک زدن های بسیار و قوی ایجاد می شود.
 4. دچار شدن به انواع مشکلات گوارشی که بسیار زجر آور است.

افراد وسواس چه رفتار هایی دارند

روش های درمان افراد وسواسی

اگر ازدواج با افراد وسواسی را قبول کرده اید و حال به دنبال روش های موثر برای درمان این گونه افراد هستید، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

 1. از ویژگی های سندروم وسواس به خوبی اطلاع پیدا کنید.
 2. این بیماری را به خوبی برای فرزندانتان بازگو کنید.
 3. احساستان را نسبت به این بیماری صادقانه به همسرتان، انتقال دهید.
 4. در کنار همسر خود باقی بمانید و برای درمان هر چه سریع تر او را تشویق کنید.
 5. در فعالیت های اجتماعی بیشتر از قبل حضور پیدا کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.