دسته ها
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

دفع سنگ کیسه صفرا با راهکارهای پزشکی و راه های خانگی

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۸ دی ۱۳۹۹
  • ۰

سنگ کیسه صفرا که به سنگهای خاموش معروف می باشد غالبا بدون علامت بوده و افراد زیادی ممکن است دچار این مشکل باشند و خود بی اطلاع باشند. چنانچه تشخیص داده شد که به سنگ کیسه صفرا مبتلا هستید بهتر است قبل از بروز مشکلات جدی تر به درمان آن بپردازید. در این مقاله با راهکارهای پزشکی و خانگی برای دفع کیسه صفرا آشنا می شوید.

کیسه صفرا اندام کوچکی است که در سمت راست بدن زیر کبد بالای شکم قرار گرفته و وظیفه نگهداری مایع صفرا را بر عهده دارد. در این کیسه ممکن است سنگهای صفراوی بنا به دلایلی مانند وجود کلسترول بیش از حد تشکیل شوند. و چنانچه به مرحله حاد برسند موجب درد و ناراحتی برای فرد شوند. بنابراین اگر دچار سنگ کیسه صفرا هستید بهتر است زودتر به فکر درمان آن باشید.

آشنایی با راهکارهای دفع سنگ کیسه صفرا

علائم ایجاد سنگ کیسه صفرا

افراد زیادی ممکن است بدون اینکه مطلع باشند سنگ کیسه صفرا داشته باشند. این سنگها غالبا بدون علامت بوده ولی در موارد حاد با علائمی مانند درد در پشت بین تیغه شانه، سمت راست شکم و بالا یا در وسط آن، درد در شانه سمت راست، تهوع، عرق کردن، بی قراری و درد ناگهانی که به سرعت در وسط قفسه سینه تشدید می شود که احتمال دارد چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، همراه است.

بنابراین بهتر است هنگامی که تشخیص داده شد دچار سنگ کیسه صفرا هستید به دنبال درمان آن باشید. در ضمن زنان بیشتر از مردان دچار سنگ صفرا می شوند. ممکن است این سوال پیش آید که چرا سنگ کیسه صفرا ایجاد می شود و با چه روش هایی می توان آن را درمان کرد. با ادامه این مطلب همراه باشید تا هم علت ایجاد سنگ صفرا را بدانید و هم با روشهای دفع آن آشنا شوید.

دفع سنگ کیسه صفرا

علت ایجاد سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا توده ها یا سنگهایی هستند که در صفرا یا مجرای صفراوی تشکیل شده و سخت می شوند. به این مفهوم که برخی مواد شیمیایی درون کیسه صفرا موجب تشکیل سنگریزه یا سنگهای بزرگتری درون این کیسه یا مجرای آن می شوند. به عبارت دیگر زمانی که تعادل مواد شیمیایی موجود در کیسه صفرا (کلسترول، بیلیروبینیت کلسیم، کربنات کلسیم) به هم می خورد سنگ صفرا ایجاد می شود.

این سنگها دو نوع دارند سنگهای کلسترولی که ممکن است به خاطر حضور کلسترول بالا در صفرا ایجاد شوند که نوع اصلی و شایع سنگهای صفرا در ایالات متحده بوده و نوع دوم سنگهای رنگدانه ای که به دلیل بیلیروبین زیاد در مجرای صفرا تشکیل می شوند.

روشهای خانگی درمان سنگ صفرا

این نوع سنگها در افراد دارای بیماری های کبدی، عفونت مجرای صفرا و دچار اختلالات خونی مثل کم خونی داسی شکل بیشتر دیده می شود.سنگهای  صفرا درد ایجاد نمی کنند ولی هنگامی که مانع حرکت صفرا شوند سبب ایجاد درد شوند. طبق اظهارات دانشکده گوارش امریکا حدود ۸۰ درصد مردم سنگ صفرا یا سنگهای خاموش دارند به این مفهوم که درد یا علائم آن را احساس نمی کنند و در این حالت سنگها توسط اشعه ایکس یا هنگام جراحی کشف می شوند.

تشخیص سنگ صفرا

پزشک رنگ چشم و پوست فرد را مورد توجه قرار داده و تغییرات آن ها مانند زرد شدن رنگ پوست یا چشم ها را مورد معاینه قرار می دهد که ممکن است علامت یرقان بوده که در نتیجه بیلی روبین بالا ایجاد می شود. از دیگر روش هایی که به تشخیص بیماری توسط پزشک کمک می کند سونوگرافی، سی تی اسکن شکمی، آزمایش خون، اسکن رادیونوکلئید کیسه صفراو کلانژیوگرافی آندوسکوپیک پس‌رونده (ERCP) می باشند.

راهکارهای دفع سنگ های کیسه صفرا

در بیشتر مواقع، نیازی به درمان سنگ صفرا نبوده مگر اینکه سنگها سبب ایجاد درد و ناراحتی شده باشند. برخی مواقع  بدون اینکه فرد متوجه باشد سنگهای صفرا خودشان از بین می‌روند. افرادی که درد دارند، احتمالا پزشک عمل جراحی را به آنها پیشنهاد خواهد کرد و در مواردی نادر ممکن است دارو تجویز گردد.

دلایل تشکیل سنگ کیسه صفرا

اشخاصی که سنگهای صفراوی داشته ولی هیچ علائمی ندارند می توانند با تغییر سبک زندگی به دفع سنگ کیسه صفرا کمک کنند. به این ترتیب به انجام کارهایی مانند نگه داشتن وزن در حالت ایده آل، پرهیز ار کاهش وزن فوری، ورزش منظم، پیروی از رژیم غذایی ضد التهاب و مصرف مکملهای مورد تایید پزشک بپردازند. در پژوهشی گفته شد که ویتامین سی و لسیتین می تواند احتمال ابتلا به سنگ صفر را کاهش دهد.

الف- راهکارهای پزشکی

سنگ صفرا چنانچه موجب التهاب کیسه صفرا، مسدود شدن مجاری صفراوی و یا حرکت از مجرای صفرا به سمت روده شده باشند با روشهای پزشکی زیر درمان می شوند.

۱. دارو درمانی

در مواردی پزشک برای فرد مبتلا داروی اورسودیول(حل کننده سنگ صفرا) را جهت دفع سنگها تجویز می کند. این درمان ها به طور کلی اسیدهای صفراوی در قالب قرص هستند. که داروی Ursodiol درمان مناسب و امنی گزارش شده است. در ضمن دفع سنگ توسط دارو احتمالا برای سنگهای با قطر کمتر از ۲ سانتی متر موفق خواهد بود و معمولا برای بیمار دارای اضافه وزن یا چاق کمتر توصیه می شود.

راهکارهای دفع سنگ کیسه صفرا

۲. موج شوک

با توجه به این که در حال حاضر عمل لاپاروسکوپی بسیار رایج است از این درمان که به آن لیتوتریپسی گفته می شود امروزه به ندرت استفاده می شود. در لیتوتریپسی از امواج صوتی جهت سنگ شکنی صفراوی بهره می گیرند. در ضمن برای شکستن سنگهای کمتر از ۲ سانتی متر مناسب بوده که به راحتی توسط مدفوع دفع می شود.

۳. آندوسکوپی

این روش تنها به یک بی حس کننده موضعی نیاز داشته و یک دوربین فیبر نوری قابل انعطاف( آندوسکوپ) درون دهان فرد مبتلا گذاشته می شود. از راه دستگاه گوارش به داخل کیسه صفرا وارد شده و یک سیم الکتریکی داغ، مجرای صفرا را باز نموده و در ادامه سنگ ها برداشته می شوند.

 برطرف کردن سنگ کیسه صفرا

۴. جراحی و برداشتن کیسه صفرا

برداشتن کیسه صفرا که کولسیستکتومی نام دارد به طور معمول توسط عمل جراحی کیهول صورت می گیرد.  این جراحی برای حدود ده درصد افرادی که نیاز به کولسیستومی باز دارند، انجام نمی شود و در عوض برای آنها  جراحی باز انجام می شود.

ب- راهکارهای خانگی

۱. سرکه سیب

دو قاشق چای خوری سرکه سیب و  یک قاشق چای خوری آب لیمو را با یک لیوان آب  گرم مخلوط کنید و هر روز صبح استفاده کنید. و هر زمان در سنگ صفراوی را تجربه کردید یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب سیب مخلوط نموده و میل کنید.

۲. آب لیمو

روزانه ناشتا یک قاشق چایخوری را با یک لیوان آب گرم مخلوط نموده و بخورید.

۳. آب سیب

هر روز یک لیوان آب سیب تازه بنوشید و ترجیحا آب سیب همراه با پوست آن باشد.

آب سیب راه درمان سنگ کیسه صفرا

۴.زردچوبه

نصف قاشق چایخوری زردچوبه را با نصف قاشق چایخوری عسل مخلوط نموده و میل کنید. این کار را هر روز انجام دهید.

۵. زغال اخته

نوشیدن روزانه یک لیوان آب زغال اخته نیز می تواند در درمان و دفع سنگ کیسه صفرا موثر باشد. برای رقیق کردن آن می توانید کمی آب اضافه کنید.

از دیگر راهکارهای خانگی این است که مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده را کاهش دهید و به رژیم غذایی خود فیبر اضافه نمایید. همچنین از نوشیدنی های کافئین دار، لبنیات پرچرب و خوراکی های بسیار شیرین پرهیز کنید. توصیه می شود روزانه به جای داشتن سه وعده غذای پر حجم از چندین وعده غذای کم حجم بهره بگیرید. در ضمن نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب را در طی روز فراموش نکنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.