دسته ها
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

مکان های دیدنی مینودشت و نگاهی به زیبایی های طبیعی مناطق اطراف آن

  • مریم صبوری
  • ۵ فروردین ۱۳۹۹
  • ۰

از مکان های دیدنی مینودشت می توان به غار کیارام، منطقه حفاظت شده لوه، آبشارهای یکه سو، آبشار باقرآباد، روستا و آبشار ساسنگ، غار آبریز طلاکوهی و موزه مینودشت اشاره کرد.

شهر مینودشت از مناطق استان گلستان واقع در شمال کشور ایران می باشد که به طرف طبیعت زیبا و با طراوت با چشم انگیز ترین مناظر لذت بخش می باشد. در قدیم نام این مکان را دشت سبز یا دشت مینو یا دشت بهشت می خواندن که در فاصله نود و هشت کیلومتری از گرگان همجوار با جاده تهران و مشهد قرار گرفته است. وسعت شهر به ۹۸ کیلومتر مربع که با جمعیتی بالغ بر ۳۲۰۰۰ نفر همراه است که ارتفاع آن با سطح دریا به ۹۰۱ متر می رسد.

این شهر از شمال به شهرستان گنبدکاووس و کلاله، از شرق به شهر گالیکش، از غرب به شهرستان آزادشهر و از جنوب به استان خراسان و سمنان محدود می شود. ناهمواری ها این هر را به ۲ قسمت کوهستانی و جلگه ای تبدیل کرده است که شهر مینودشت از شرق با ارتفاعات پارک ملی گلستان با ارتفاع بجنورد به همدیگر متصل است که قسمت کوهستانی آن دنباله کوه های البرز شرقی می باشد و بخش جلگه ای آن در مرکز و ضلع غربی واقع شده بسیار حاصلخیز است. اغلب جمعیت در این شهر در بخش جلگه ای سکونت دارند که باعث ارتفاعات زیاد در شرق و وزش باد در جنوب سرد شمالی و مرطوب شمال غرب که کوهستانی با ریزش باران اغلب در ناحیه کوهپایه هاست که از میزان بارش کم شده و با آب و هوای معتدل و کمی مرطوب می باشد.

جاذبه گردی در مینودشت

مکان های دیدنی مینودشت کجاست؟

مینودشت مرکز شهرستان مینودشت است که از شهر های گلستان محسوب می شود و نام قدیمی آن حاجلیر بوده که در گذشته طبق گفته ها گروهی بوده از ایلات آذربایجان که در دوران صفویان با مهاجرت هم زمان گروه مردم فارس به این استان کوچ کردند. قسمتی از پارک ملی گلستان در محدوده مینودشت قرار گرفته که جنگلهای متراکم و انبوهی دارد. اگر بخواهیم درباره دهستان های موجود در این شهر بگوییم روستا دوزین است که در ۴۰ کیلومتری شهر واقع می باشد. شغل اکثریت مردم کشت گندم و توتون می باشد که از روستای مهم روستای قلمی که در فاصله شش کیلومتری است در جاده مینودشت و آزادشهر قرار دارد و همجوار با آن شهرک صنعتی مینودشت واقع می باشد. در این روستای زیارتی امامزاده اسحاق وجود دارد که مردمان زیادی به این محل می آیند و دارای قومیت قزلباش هستند که از خانواده های معروف این منطقه می توا به خانواده قزلباش ممشلی اشاره کرد که در این مکان سکونت دارند. علت اسم گذاری این روستا به قلمی به خاطر نیزار هایی است که همسایه با بلوچ ها و سیستانی ها بوده است در ادامه مجله آرگا بیشتر با مکان های دیدنی مینودشت آشنا شوید.

موزه مینودشت از جاهای دیدنی

موزه مینودشت

یکی از بناهای تاریخی واقع در شهر مینودشت که به زمان پهلوی برمی گردد موزه این شهر می باشد که جزو مکان های دیدنی مینودشت است. این محیط سرتاسر دارای درختان بلند و بزرگی می باشد که سرسبز بوده و جلب توجه ویژه ای می کنند. این موزه دومین موزه باستان شناسی در گلستان می باشد که واقع در خیابان پاسداران محوطه پارک شهر قرار دارد. که دارای تپه های تاریخی و هنر های سنتی مردم منطقه است که با ویژگی ابریشم بافی به ساخت آن می پردازند. این موزه در سال ۱۳۸۸ در ساختمانی واقع در شهرداری با تلاش مردم در محوطه پارک شهر بازگشایی شد که در کل از ۲ قسمت موزه تشکیل شده

آشنایی با مکان های دیدنی مینودشت

۱. مردم شناسی صنایع دستی و لباس های محلی قزلباش که ابریشم بافی می کنند ۲. باستان شناسی که دارای اشیا کاربردی از تپه باستانی بازگیر می باشد. در این موزه آثاری از کشفیات سایت روستای بازگیر شهرستان مینودشت به نمایش در آمده که افراد دوست داران تاریخ به این محل می آیند و دیدن می کنند. همچنین در موزه شما شاهد لباس های محلی هستید که معروف به حاجیلری بوده سیر تکامل مراحل لباس را به نمایش می گذارد.

درباره مکان های دیدنی مینودشت

آبشار باقرآباد

آبشاری در شرق روستای باقرآباد که واقع در دل ارتفاعات جنگلی می باشد در روستای از توابع بخش مرکزی شهر مینودشت که در استان گلستان می باشد. روستای باقر آباد در دهستان چهل چای واقع می باشد که تعداد نفرات براساس سرشماری سال ۸۵ به ۲۱ خانوار و ۷۴ نفر می رسد. این منطقه دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی می باشد که دارای آبشار و جنگل بکر و بی نظیری است. افراد زیادی بازدیدکننده به این روستا می آیند و نظاره گر شکوه و عظمت خداوند هستند. از جاهای زیبا واقع در این قسمت می توان به تنگه چهل چای مینودشت و آق چشمه اشاره کرد که از دو دهه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است این راه در جاده ارتباطی آزادشهر در مسیر جاده فرعی ساسنگ امکان دارد از مکان های دیدنی مینودشت محسوب می شود.

سرسبزی در استان گلستان

غار آبریز طلاکوهی

یکی دیگر از مکان های دیدنی مینودشت که در فاصله شش کیلومتری این شهر به طرف جنوب جاده مبارک آباد قرار گرفته در انتهای جاده چشمه می باشد. غار آبریز طلاکوهی با ارتفاع ۳۸۱ متر از سطح دریا با یک دهانه قرار گرفته است. علت نامگذاری این غار به خاطر ریزش آب از بلندی و ایجاد غار آبریز می باشد که با وجود آثار باستانی در دنباله آن بوده است. مردم اهالی با درست کردن نردبان هایی از حفاری که در گذشته طلاهای شان در غار پنهان بوده است. طول غار هشتاد متر و عمقی بالغ بر بیست متر دارد که ارتفاع آن کمتر از ۱ متر در برخی از سقف های غار به خاطر ریزش زیاد و فشار می باشد که جریان آب زیر آبشار به وجود آمده است. درحال حاضر غار دارای آبی نیست که ولی به خاطر وجود لایه سنگ ها آهکی از چند نقطه ریزش کرده است و راه اصلی پس از نه متر مسدود شده که فضولات خفاش ها زیاد در این مکان به چشم می خورد ولی خود آن ها وجود ندارد. در مسیر راه پیمایش چاه ۸ و نیم متری فرود رفت که مسیر اصلی به طرف دره ۹ متری با لایه های سنگ های عظیم و آهکی که مسیر شرقی را به طرف کوه دو دالان می برد که دالان کوتاه با طول ۱۸ متر با شیب ملایم و دالان دیگر با شب ۳۵ متر با طول ۸ متر به طرف جنوب با چرخش ۹۰ درجه به طرف رودخانه می رود بعد از ۴۰ متر چاه اول با ۴ متر قرار گرفته که در پایین و چپ اتاقک ها ۴ در ۲ متری چاه ۱۰ متری با عمق ۵ متر می باشد که در مسیر حفاری ۳۰ متر با ریزش سنگ ها می باشد وارد تالار ۴ در ۵ متری می شود که این غار زیبا را تشکیل می دهد. روستای جاده چشمه ۷۰۰ متر بعد از پایان خانه های روستایی در جاده کشاورزی به طرف شرق با امتداد ۱۲۰۰ متری تا دهانه غار یک پیاده روی ۴۰۰ متری خواهید داشت.

نقاط دیدنی مینودشت

روستا و آبشار ساسنگ

توقفگاه و روستای ساسنگ در بخش شرقی استان گلستان در روستای کوچکی به همین نام با ارتفاع نهصد متری از سطح دریا قرار گرفته است. چشمه سار ها و کوه های پوشیده از درختان در دل سنگ که آب ها می جوشند و آبشار بلندی را که چشم نوازی می کند واقعا بی نظیر است. نام ساسنگ که در ابتدا سان سنگ بوده است از سنگ های عظیمی می باشد که بنا به گفته ها در ساخت روستا نقش داشتند و کلبه هایی از همین جنس بنا کرده اند. دوتار ترکمن در کنار رقص جوانان ترکمنی که در مراسم حنابندان رسوم دارند واقعا جذاب و زیبا است. در همین حوالی آبشاری فارغ العاده در محدوده جنگل باقرآباد روستای معرکه در دهستان ساسنگ محله ملاشی وجود دارد که ارتفاع نسبی آبشار از سطح دریا هشتصد متر با ۲۱ کیلومتر در جنوب مینودشت می باشد. کوه نشاندر در فاصله ۱ کیلومتری جنوب قرار دارد که هشت آبشار هر کدام با فاصله های کم از هم دیگر قرار دارند. برای رسیدن به آبشار باید تقریبا یک ساعت پیاده روی کرد تا به درختان سرسبز و عظیم در مسیر چشمه برسید که با شیب ملایم به چشم می خورد جزو مکان های دیدنی مینودشت به شمار می روند.

مناطق و مکان های دیدنی مینودشت

غار کیارام

مکان های دیدنی مینودشت واقع در محله کیارام غاری به همین نام می باشد که در شش کیلومتری روستای فرنگ واقع می باشد. این گلیکشن در سیزده کیلومتری از توابع فارسیان با قدیمی ترین غار مسکونی شناخته شده است. این مکان توسط چارلز مک بورنی در سال ۱۳۴۲ خورشیدی کمبریج انگلستان مکان را شناخت و به دست آثار حفاری قدمت دوره پارینه سنگی به حدود ۱۰۰۰۰۰ سال قبل میلاد می رسد. در اول این مکان دوره سکونت گروه شکارچی و جمع غذا بوده که در طرف راست دیوار صخره دهانه غار نگاره گردونه در داخل یک حجاری شده که قطر آن حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر و عمقی بین ۱ تا ۳ میلی متر دارد. سو طرف ضلع های مهر عقربه براساس هندی ها از قوم آریایی ها شکل گرفته که در گذشته جنس صخره ها نگارگری شده است. از سقف غار آب های قطره ای می چکد که در نتیجه بستر آهکی به منبع آب رودخانه ای را جلوه می دهد که روشایی درون غار از موقعیت اجتماعی آن است. در اطراف غار کیارام جنگل های انبوهی دیده شده که تراکم زیادی دارد و ارتفاع آن در بلند ترین نقطه به ۲۴۰ سانتی متر و کم ارتفاع ترین به ۲۰ سانتی متر می رسد عمقش بالغ بر ۲۴ متر است. در جلوی غار رودخانه فصلی قرار دارد که هفت متر ارتفاع از کف غار دارد و دارای بقایای جانوری گوزن قرمز و گاو وحشی و کرگدن می باشد که از زمان پارینه سنگی بر جامانده است.

مکان های دیدنی شهر مینودشت

آبشارهای یکه سو

یکی دیگر از آبشار های این منطقه که به زیبایی مینودشت اضافه شده است آبشار یکه سو می باشد که در تنگه چهل چای قرار دارد. فاصله اش تا روستا ۱۲ کیلومتر در جاده آسفالته با ۲ متر شوسه که مجموعه ای از آبشار هاست. پس از طی نیم ساعت در مسیر راه شیب دار به یک ربع راه تقریبی در آبشار می رسید که در بین درختان انبوه البرز شرقی با جنگل های پوشیده از مازو و توسکا و افرا که زیست محیطی از لحاظ اقتصادی نقش ویژه ای دارد. بخش کوهستانی آن که کو های البرز را داراست در کم یاب ترین نوع جامعه جنگلی طبیعی از نقطه کوهستانی به طرف شرق ارتفاع پارک ملی به بجنورد به یکدیگر وصل هستند از مکان های دیدنی مینودشت می باشند.

مکان های دیدنی مینودشت کجاست؟

منطقه حفاظت شده لوه

اگر اهل طبیعت و دوست دار جنگل هستید حتما به یکی دیگر از مکان های دیدنی مینودشت سر بزنید و از دیدن منظره لذت ببرید. منطقه حفاظت شده لوه در همسایگی پارک ملی گلستان قرار دارد که جنوب شرقی آن شهرستان مینودشت می باشد و با وسعت ۳۵۹۱ هکتاری قرار گرفته است. این منطقه از جنوب به ارتفاعات البرز، از غرب به روستای آق قمیش، از شرق به پارک ملی گلستان و از شمال به رودخانه دوغ متصل است که شرایط اقلیمی آن با رطوبت دریای خزر می باشد. شهر گالیکش که در شانزده کیلومتری آن قرار دارد در مجاور روستای صادق آباد و لوه و کندسکو با پوششی گیاهی جنگلی دارای درختان با برگ های پهن می باشد. که درختانی نظیر؛ ممرز، بلوط، انجیلی، نمدار، شیردار، ولیک، اوجا، خرمندی، زرشک، توسکا، گلابی وحشی، ال، سیاه تلو و زبان انگشت دارد. همچنین از جانورانی که مثل: شوکا، گربه های جنگلی، روباه، خرس، گرگ، مرال می باشد که همه زیستگاه این حیوانات است. از زیبایی های جلوه گر آن می توان به وجود پرندگان آواز خوان نام برد که در بالای آبشار پلکانی با ارتفاع پانزده متری قرار گرفته ان جنگل های بلوط زیبا با درختان جنگل نشین و صدرات بخشی دولتی که دارای راه آهن و تراورس می باشد از اهمیت زیادی برخوردار است که حفاظت و حمایت شده است. برای آشنایی بیشتر با آبشار لوه نیز می توانید کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.