دسته ها
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

دیدنی های بجستان و زیبایی های تماشایی مناطق اطراف آن

  • سمیه نیک فرجام
  • 22 فوریه 2020
  • ۰

بجستان از شهرهای استان خراسان رضوی است که در فاصله ۲۷۸ کیلومتری از این استان واقع شده است دیدنی های بجستان هر ساله گردشگران زیادی از نقاط مختلف استان به خود جذب می کنند. این شهرستان دارای آثار باستانی متعددی است قدمت بسیاری از بناهای تاریخی در این شهرستان به دوران تیموریان باز می گردد.

شهرستان بجستان در گذشته یکی از بخش های گناباد بوده است و در سال ۱۳۸۷ به عنوان بخشی مجزا در استان خراسان رضوی فعالیت های خود را آغاز کرد این شهرستان دارای مساحت ۳۷۰۰ کیلومتر مربع است و به لحاظ جغرافیایی از موقعیت مناسبی برخوردار می باشد. قدمت تاریخی این منطقه بسیار بالا است و در آثار باستانی مختلفی از آن یاد شده است در بسیاری از تحقیقات نشان داده می شود که قدمت این مناطق به دوران هخامنشیان باز می گردد و نام های مختلفی در دوران مختلف تاریخ داشته است.

از نام های دیگر این شهرستان می توان به بوزستان، بژستان، بزستان و … اشاره کرد که هر یک دارای معانی و تعابیر خاص خود هستند. در گذشته تاریخی این منطقه اینگونه عنوان شده است که این شهرستان توسط سام نریمانیکی از بزرگ ترین شخصیت های افسانه ای و اسطوره ای ساخته شده است همچنین بیان می شود که در گذشته نام این شهرستان بغستان به معنای سرزمین ایزد بوده است. از این ور این اعتقاد وجود دارد که بجستان در دوران زرتشتیان نیز وجود داشته است و یا اینکه آئین هایی از این مذهب در این مناطق رواج داشته است. خیلی از گردشگران و علاقه مندانی که قصد سفر به این منطقه از خراسان رضوی را دارند بهتر است تا پیش از سفر خود با این شهرستان و جاذبه های آن آشنا شوند جاذبه های بجستان دارای ارزش تاریخی و باستانی هستند و از ارزش تاریخی بالایی نیز برخوردار می باشند که در سفر خود می توانید از آن ها دیدن کنید.

دیدنی های بجستان را بشناسید:

در دوران قاجار بجستان از رونق زیادی برخوردار بوده است و یکی از مناطق مهم و تاثیرگذار در داد و ستد بوده است این منطقه به دلیل راه های ارتباطی متعددی که داشته از اهمیت زیادی بهره مند بوده است این راه های ارتباطی و تجاری به مسیرهای فیض آباد، رباط فخرآباد، رباط زین آباد و رباط قاسم آباد متصل می شده اند که بر اعتبار این منطقه نیز افزوده اند. یکی از جذابیت هایی که در سفر به مناطق مختلف می توانید آن را کسب کنید تجربه خرید سوغاتی های این مناطق است این شهرستان دارای سوغاتی های کلوچه، زعفران، حنا، خشکبار و پسته است که محصولاتی مرغوب و نفیس هستند.

 

پل یونسی:

این پل یکی از بناهای تاریخی مهم در بجستان است که در مسیر کال شور قرار گرفته است این پل برای ایجاد سد روی کال ساخته شده است و بنای آن نیز آجری است استحکامی که در این پل وجود دارد بسیار پر اهمیت است و آن را به یکی از دیدنی های بجستان تبدیل کرده است. فاصله این پل از شهر ۴۵ کیلومتر است معماری آن نیز دارای چندین بخش است که شامل چشمه تاق جناغی و آبرهای نیمه مدور است. در ساخت این پل مصالح مختلفی به کار رفته است بخش هایی از آن با استفاده از ساروج و ملات ساخته شده اند و بخش های دیگر آن نیز گچ و آجر به کار رفته است که معماری این بنا را ارزشمندتر کرده است.

بناهای تاریخی بجستان

رباط فخرآباد:

در معماری این رباط چهار ایوان دیده می شود این رباط در حاشیه روستا قرار دارد و در گذشته به دلیل فصای سبزی که داشته است از رونق زیادی برخوردار بوده و یکی از مناطق اسکان کاروانیان بوده است. افرادی که قصد سفر کردن به مناطق کویری را داشته اند از این مسیر عبور می کرده اند این بنا در دوران قاجار ساخته شده است و در معماری آن بخش های مختلفی همچون ایوان های کوچک، سر در ورودی، اصطبل، صحن و بارانداز بوده است. توقف گاه و شاه نشین نیز از دیگر بخش های این رباط می باشند در ساخت این بنا اشکال هندسی و تزئینات جالبی به کار برده شده است.

دیدنی های بجستان

کاروانسرای قاسم آباد:

این بنا یکی دیگر از دیدنی های بجستان است که متعلق به دوران صفویان می باشد این کاروانسرا نیز در اطراف روستای بجستان قرار دارد و به عنوان یکی از مهم ترین آثار ملی در سال ۸۱ به ثبت رسیده است. این بنا نیز از معماری های شگفت انگیزی برخوردار است و اشکال هندسی زیادی در آن به کار رفته شده است در ساخت این کاروانسرا از معماری کاروانسرای اه عباسی الهام گرفته شده است.

جاذبه های تویستی بجستان

سیاه کوه هلالی:

این منطقه محافظت شده در جنوب شرقی بجستان قرار گرفته است و یکی از دیدنی های بجستان می باشد که مساحت آن ۱۲۰۰۰۰ هکتار است این منطقه ییلاقی دارای کوه هایی مرتفع است  از چشم اندازهای طبیعی بسیاری برخوردار می باشد. دره های سرسبز و چشمه سارهای گوناگونی که در این منطقه تفریحی دیده می شود توجه هر علاقه مند و گردشگری را به خود جلب می کند این منطقه به لحاظ زیست بومی نیز بسیار با اهمیت است و گونه های جانوری و گیاهی متعددی در آن وجود دارد. قوچ، سمور، آهو، گربه وحشی و … از گونه های جانوری مهم در این مناطق هستند همچنین طبیعت بکر آن پوشیده از شقایق و لاله است.

مناطق تفریحی بجستان

مسجد مزار:

این مسجد بر فراز تپه هایی از نواحی اطراف بجستان و نزدیکی روستای مزار قرار دارد این مسجد یکی از دیدنی های بجستان است و در دل این تپه ها حفر شده است و ارتباط آن قلعه دختر نیز پوشیده نیست این منطقه در گذشته پناهگاهی بوده است برای ساکنان آن تحقیقات نشان می دهد که این بنای ارزشمند در دوران اسلام  ساخته شده است و یک صومعه بوده است در حال حاضر تغییراتی بر روی این بنا صورت گرفته است که آن را یک مسجد زمستانی لقب می دهند. معماری این مسجد آن را به یکی از بناهای تاریخی و دیدنی این شهر تبدیل کرده است همانطور که بیان شد این منطقه یک پناهگاه بوده است به همین دلیل معماری درونی آن دارای بخش های مختلفی از ایوان ها است.

مکان های دیدنی بجستان

بجستان از مناطق تاریخی مهم در استان خراسان رضوی و یکی از مکان های دیدنی خراسان رضوی است در سفر خود به بجستان می توانید از جاذبه های تاریخی مختلفی دیدن کنید این شهرستان دارای سوغاتی های مختلفی است که می توانید در سفر خود آن ها را خریداری کنید. انار یکی از مهم ترین سوغاتی های این شهرستان است نار این منطقه به خیلی از شهرها و کشورها صادر می شو زیرا دارای کیفیت بالایی است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.