دسته ها
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

دیدنی های بهبهان و مکان های تماشایی و جاذبه های گردشگری این منطقه

  • ساناز براتی
  • 23 مارس 2020
  • ۰

شهر بهبهان در استان خوزستان واقع شده است. این شهر دارای مناطق گردشگری و دیدنی های بسیاری از جمله قلعه گلو، قلعه گل، حمام بکان، پل تاریخی بکان، شهر قدیمی ارجان، حلقه ی قدرت، قدمگاه امام رضا، نرگس زار، دریاچه چاه ماری و پارک چنگلی خارستان می باشد.

بهبهان یکی از شهرهای دیدنی در ایران و استان خوزستان است که در ۲۰۵ کیلومتری قسمت جنوب شرقی اهواز قرار گرفته است. این شهر بسیار قدیمی بوده و دارای تاریخ کهنی است. بهبهان به شهر نرگس ها و شهر اولین ها معروف می باشد. این شهر دارای مناطق زیبا و مختلف گردشگری است که هر ساله مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند.

دیدنی های شهر بهبهان

بهبهان یکی از شهر های استان خوزستان می باشد که دارای قدمتی ۱۰ هزار ساله است. بهبهان به عنوان قدیمی ترین نرگس زار ایران شناخته می شود و همچنین زادگاه اصلی گل نرگس از این شهر می باشد. همچنین بهبهان به عنوان شهر اولین ها نیز شناخته می شود زیرا اولین چاه نفت، اولین تصفیه خانه آب کشور، اولین باشگاه گلف، اولین زمین فوتبال رسمی، اولین باشگاه اسواش در کشور و اولین کارخانه گچ در کشور در بهبهان قرار دارند. بهبهان هر ساله پذیرای مسافران و گردشگران زیادی به ویژه در فصل بهار و پاییز می باشد. این شهر دارای دیدنی های زیادی است که در این مطلب با برخی از آنها آشنا می شویم.

جاهای دیدنی در بهبهان

پارک جنگلی خارستان

یکی از دیدنی های شهر بهبهان پارک جنگلی خارستان می باشد. پارک زیبای جنگلی خارستان در ۳ کیلومتری بهبهان واقع شده است. این پارک در کنار رودخانه مارون بوده و دارای مساحتی حدود ۲۵ هکتار و شکل بیضی مانند می باشد. این پارک مکانی زیبا و عالی برای گردش و گذراندن تعطیلات محسوب می شود که همواره مسافران و گردشگران زیادی در آن دیده می شوند. امکاناتی مثل استخر بازی، و پارک برای کودکان و همچنین کافه های مختلف در این پارک باعث شده تا مسافران در آن رفاه کامل داشته باشند. یکی از شلوغ ترین مناطق شهر بهبهان این پارک جنگلی می باشد. خارستان به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه مارون مکانی عالی برای رهایی از گرما بوده و به دلیل کم عمق بودن اکثر نقاط رودخانه مکانی مناسب برای آب بازی و شنا می باشد. این منطقه بسیار مورد توجه بومیان بهبهان است.

مکان های دیدنی مختلف در بهبهان

دریاچه چاه ماری

از دیگر دیدنی های بهبهان دریاچه سیل بند چاه ماری است. این دریاچه دارایی ۱۰ متر ارتفاع مفید و ۱۲ متر ارتفاع نهایی بوده که می تواند بیشتر از ۷۰۰ هزار متر مربع آب را در خود ذخیره کند. این دریاچه مصارف زیادی در کشاورزی، ذخیره آب و پیشگیری از فرسایش و رسوب و بروز سیل دارد. این منطقه دارای حدود ۳۵۰ هزار متر زمین های درخت کاری شده است که منطقه مناسبی برای گردشگری ایجاد کرده است. از جمله درختان این دریاچه اوکالیپتوس، کنار و کهور می باشند. برای رفتن به دریاچه چاه ماری و دیدن زیبایی های طبیعی آن باید از جاده بهبهان به امیدیه و جاده سد چاه ماری عبور کرد.

مناطق دیدنی قدیمی در بهبهان

قلعه گلو در بهبهان

از دیگر دیدنی های مهم شهر بهبهان قلعه گلو است، قلعه گلو که نام اصلی آن قلعه گل و گلاب است در بین پنج روستای شهرستان بهبهان یعنی روستاهای شله زار یک، شله زار دو، گنجیکون، چم بستون (بستان) و قلعه دز قرار گرفته که روستای چم بستون به آن نزدیکتر می باشد. اهالی لیراوی این قلعه را مرکز حکومت لیراوی کوه به رهبری امیر الیرو می دانسته اند. این قلعه نامی آشنا برای افراد زیادی است زیرا اتفاقات تاریخی بسیاری در آن به وقوع پیوسته است ولی عده ی خیلی کمی هستند که از نزدیک این قلعه را دیده باشند.

قلعه گلو در واقع یک قلعه واقعی که به دست بشر ساخته شده باشد نیست بلکه نام کوهی است که دیواره های مرتفع و صعب العبور آن سبب شده تا نام قلعه را بر آن بگذارند. قلعه گلو از دو کوه به هم چسبیده به نام های گل و گلاب تشکیل شده که هر دو را با هم گلو می گویند. در میا این دو کوه دره ای وجود دارد که در ابتدای ورود به دره با دیواری بسیار قدیمی روبه رو می شویم که دروازه پیروز نامیده می شود، این دروازه بقدری محکم و مستحکم بوده که اگر کسی می توانسته از آن عبور کند او را پیروز می نامیده اند. پس از عبور از پیروز اکشفت هایی را خواهید دید که محل زندگی ساکنین قلعه بوده است.

قلعه گلو تنها یک ورودی داشته که بسیار باریک بوده که فقط یک نفر از آن می توانسته عبور کند. در بین راه که یک سمت آن دیواره ی کوه و سمت دیگر آن رودخانه زهره قرار دارد اولین دروازه نگهبانی دیده می شود دروازه به گونه ای ساخته شده که باید از میان آن عبور نمایید. بعد از گذشت از دروازه و طی مسیری ۱۰۰ متری به ورودی اصلی قلعه خواهید رسید. ورودی قله ساختمان بزرگی دارد که باید از میان آن عبور کرد و وارد قلعه شد. با گذشتن از این ساختمان در بلندای کوه گل قرار خواهید گرفت. روایت های زیادی از حمله به این کوه مستحکم عنوان شده است. بیشترین کشتار در این قلعه حمله کریم خان زند و یا به روایتی کریم خان بویر احمدی برای گرفتن خراج به این منطقه بوده است.

دیدنی های شهر بهبهان

پل بکان در بهبهان

پل پکان مکانی دیدنی در بهبهان است که به دوره ساسانیان تعلق دارد. این پل بر روی رودخانه مارون در روستای امام رضا قرار دارد که در اول مرداد ۱۳۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی در ایران ثبت شده است. بیشتر قسمت های این در محل قدیمی شهر ارجان در زیر آب قرار دارد و فقط قسمت کوچکی از آن دیده می شود و متاسفانه رو به تخریب می باشد. پل بکان از اولین آثار باستانی بهبهان است که به ثبت رسیده، اما در حال حاضر فقط از آن ستون هایی باقی مانده است.

مکان های مهم و دیدنی در بهبهان

غار خفاش بهبهان

غار خفاش در تنگ تکاب شهرستان بهبهان قرار گرفته است از دیگر دیدنی های بهبهان می باشد. این غار حدود ۲۰ متر عمق داشته و در سمت راست دهانه غار کتیبه ای تاریخی وجود دارد. افراد محلی افسانه های زیادی در باره این غار روایت می کنند. در مورد این غار اطلاعات زیادی در دسترس نمی باشد و عده ای از مردم وجود آن را انکار می کنند.

انواع دیدنی های بهبهان

منطقه شکار ممنوع کوه بدیل

رشته کوه بدیل که از ارتفاعات رو به سد مارون و روستای پشگر آغاز شده و تا ارتفاعات پیرآباد نشان ادامه دارد و نهایتا به حیات آباد خلیفه و مجدی منتهی می شود تحت عنوان منطقه شکار ممنوع شناخته می شود. این منطقه دارای پوشش جانوری متنوعی و پر اهمیتی مثل کل، بز، کفتار، انواع گربه، تشی، روباه، خفاش، خرگوش و پلنگ می باشد. از پوشش گیاهی این منطقه می توان به درختچه هی خنجوک، بادام، انجیر کوهی، بنه، رملیک، کنار و بسیاری از گیاهان بوته ای و علفی اشاره کرد. گوننه هی جانوری که در این منطقه تحت حمایت قرار دارند شامل سارگپه پا بلند، سارگپه معمولی، کرکس، دلیجه، شاه بوف، مرغ حق جنوبی، جغد کوچک، کاراکال، گربه وحشی، گربه پالاس، روباه شنی، آهو، جبیر، قوچ، میش، کل و بز می شوند.

مناطق دیدنی در شهر بهبهان

نرگس زار بهبهان

قدیمی ترین نرگس زار در ایران به شهرستان بهبهان تعلق دارد. قدمت این نرگس زار به دوره قبل از میلاد مسیح باز می گردد. گل نرگس این منطقه در جشنواره گل هلند رتبه اول را به خود اختصاص داده است و به توجه مسئولین نیاز ویژه ای دارد. گل های نرگس در بهبهان از نیمه دوم سال شروع به رشد کرده و تا پایان بهمن و اوایل اسفند همچنان دیده می شوند. در نرگس زار بهبهان چهار نوع گل نرگس وجود دارد که بیشتر منطقه مربوط به نرگس شهلا می باشد. از دیگر نرگس های موجود در این منطقه شصت پر، پنجه گربه ای و مسکین می باشند.

دیدنی های جذای در بهبهان

قلعه گلاب

یکی دیگر از دیدنی هایی شهرستان بهبهان قلعه گلاب است که در نزدیکی روستای چم بوستان و در ساحل جنوبی رودخانه زهره قرار گرفته است. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد که در دوره اسلامی نیز مورد استفاده بوده است. این قلعه در قرن نهم هجری قمری مرکز حکومت شیخ لیراوی بوده است. راه قلعه از گوشه ی شمالی کوه شروع شده و تا شمال غرب و جنوب غربی ادامه دارد. درست در مقابل قلعه گلاب، قلعه ی دیگری به نام گل یا دختر قرار دارد.

مکان ها و دیدنی های شهر بهبهان

حمام تاریخی بکان

حمام تاریخی بکان که از دوره ساسانی به جای مانده است یکی دیگر از دیدنی های بهبهان است که به شهر قدیم ارجان ارتباط دارد و در نزدیکی روستای امام رضا و کنار رودخانه کارون قرار گرفته است. این حمام دارای معماری چهار ایوانی است که اکنون کف آن به علت ریزش سقف و سنگ های زیاد تا ارتفاعی زیادی پر شده و پلان آن به درستی دیده نمی شود. منطقه مربع شکل مرکزی است که چهار ایوان در چهار طرف آن وجود داشته است. ایوان ها که بر روی چهار ستون قرار گرفته بودند با کمک طاق های جناقی به هم وصل شده بودند و مرکز حمام دارای سقفی گنبدی شکل بوده که اکنون کاملا خراب شده است.

موزه ی بهبهان

موزه ی بهبهان در سال ۱۳۸۲ به منظور جمع آوری آثار مردم شناسی ساخته شد. بعد از گذشت پنج ماه از ساخت موزه وسائل مختلفی مثل ابزار کشاورزی، تزئینی، پوشاک سنتی و انواع ظروف از بهبهان و روستاهای اطراف جمع آوری شد. این موزه در سال ۱۳۸۴ افتتاح شد.

مناطق زیبا در بهبهان

محوطه ی باستانی ارجان و حلقه قدرت ارجان

در کنار رودخانه مارون و در ۱۲ کیلومتری شمال شرق بهبهان محوطه ی باستانی ارجان قرار گرفته است. این قسمت حدود ۵۰۰ هکتار مساحت دارد. قدمت شهر قدیم ارجان در ابتدا به دوره ساسانیان نسبت داده شد اما بعدها در سال ۱۳۶۱ با کشف آرامگاهی قدمت آن را به هزاره دوم قبل از میلاد و به دوره ایلامی نسبت دادند. از ویژگی های مهم این آرامگاه وجود ملاط قیر و اندود گچ در آن بود که به خاطر جلوگیری از ورود رطوبت رودخانه از آن استفاده شده بود. از مهمترین کشفیات ارجان جام تاریخی آن است.

جاذبه های دیدنی بهبهان

در این آرامگاه تابوتی از جنس برنز به همراه حلقه ای طلایی، نود و هشت دگمه زرین، یک عدد خنجر، یک میله ی نقره ای، تنگ و ساغر، سینی برنزی و ده ظرف استوانه ای شکل کشف شد. حلقه ی طلایی قدرت کشف شده در دست چپ جسد بوده که در داخل آن «کیدن-هوتران پسر کورلوش» نوشته شده است، این حلقه قدرت دارای وزن ۲۳۷ گرمی است که متصل به یک دسته مخوف می باشد، قدمت حلقه به قرن هشتم قبل از میلاد باز می گردد و بی نظیر است. شکل حلقه طلایی قدرت تجسمی از لوتوس یا همان نیلوفر آبی می باشد که پیام های ذهنی و اساطیری در خود دارد. محوطه ی باستانی ارجان یکی از مهمترین دیدنی های شهر بهبهان است که نشان از قدمت کهن این سرزمین دارد و دیدن آن بسیار جالب و پرخاطره خواهد بود.

از دیدنی های بهبهان

قدمگاه امام رضا در بهبهان

یکی دیگر از دیدنی های بهبهان قدمگاه امام رضا (ع) است که در ۱۰ کیلومتری شمال شرق آن قرار گرفته است. بر طبق گفته گذشتگان این محل مکان استراحت امام رضا در زمان سفر به خراسان بوده است. قدمت این محل به دوره دیالمه باز می گردد که در دوره های بعد مورد بازسازی قرار گرفته است و هر ساله گردشگران زیادی در آن دیده می شوند. با توجه به نزدیک بودن قدمگاه به شهر قدیمی ارجان و حمام بکان این منطقه مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است.

امام زاده اباذر

آرامگاه امام زاده اباذر در ۴۰ کیلومتری بهبهان در زیدون سردشت قرار دارد. گچ بری ها، نقاشی ها و سبک کاری های این آرامگاه بسیار شبیه به کار استادان شیرازی در زمان زندیه و اوایل قاجار می باشد. آرامگاه امام زاده اباذر به شکل یک ایوان ساخته شده که در قدیم دو غرفه در اطراف ایوان سرتاسری وجود داشته با دو گوشواره با روکاری آینه، همچنین آثار زیادی از هنر در این آرامگاه وجود داشته است. آرامگاه که در زیر گنبد شلمجی قرار دارد دارای مقرنسکاری ها و آینه کاری های نفیسی است که از دوره قاجار به جا مانده است. در اطراف امام زاده فضای سبز و دریاچه وجود دارد که مکان مناسبی برای استراحت مسافرین می باشد.

دیدنیترین مناطق بهبهان

از دیگر مناطق دیدنی بهبهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارک بو علی سینا، که در بهبهان و مسیر جاده قدیم اهواز قرار دارد.
  • مجتمع تجاری، ورزشی، تفریحی آریاگان در شهر بهبهان.
  • پلاژ مارون بهبهان، که در ۲۴ کیلومتری شهر بهبهان و جنب رودخانه مارون قرار دارد.

همچنین برای آشنایی با سایر جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی خوزستان کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.