دسته ها
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

بهترین ساعت غذا خوردن چه زمانی است؟

  • ساناز براتی
  • ۵ فروردین ۱۳۹۹
  • ۰

غذا خوردن و وعده های غذایی یکی از موارد غیر قابل اجتناب می باشد. ساعت درست غذا خوردن یکی از مهمترین مسائل در وعده های غذایی می باشد. داشتن زمانبندی درست و مناسب برای غذا خوردن باعث پیشگیری از چاقی و داشتن اندامی مناسب می شود به شرطی که درست و بدون ریزه خواری باشد.

در حال حاضر افراد به ساعات وعده های غذایی و خوردن غذا مثل گذشته اهمیت نمی دهند و شکل سنتی غذا خوردن به خوبی اجرا نمی شود. بسیاری از مردم دلیل این موضوع را بهانه هایی مثل مشغله و کار زیاد دانسته و الگوی غذایی درستی نداشته و نسبت به آن بی اهمیت هستند.

ساعت مناسب غذا خوردن

داشتن زمانبندی برای وعده های غذایی علاوه بر سلامت بدن به زندگی نظم می دهد. برخی از خانواده ها سه وعده غذای اصلی صبحانه، ناهار و شام  را در زمان مناسب خود میل می کنند اما برخی از افراد به دلیل بی اشتهایی یا مشغله کاری از بعضی وعده های غذایی چشم پوشی می نمایند. غذا خوردن در ساعت مناسب باعث پیشگیری از پرخوری و ریزه خواری ها می شود و بسیار مهم برای تناسب اندام و پیشگیری از چاقی است. همچنین وعده های غذایی هر روز باید مشابه روز قبل بوده و تغییری در ساعت آن وجود نداشته باشد تا فرد با داشتن عادت غذایی منظم سلامت بیشتری داشته باشد.

ساعت خوردن غذا

فوائد زمانبندی مناسب برای غذا خوردن

استفاده از وعده های غذایی در ساعات درست از روز دارای فوائد و مزیت های بسیاری است. این موضوع به فرد کمک خواهد کرد تا تناسب اندام و وزن خود را در حد تعادل نگه دارد و همچنین انرژی لازم را در طول روز داشته باشد. داشتن برنامه غذایی مناسب باعث پیشگیری از بسیاری بیماری ها نیز می شود و در سلامت بدن مفید است. پس افرادی که بدنبال رژیم های لاغری هستند قبل از هر چیز باید زمانبندی درستی برای غذا خوردن داشته باشند تا نتیجه درست را کسب نمایند.

وقت درست برای غذا خوردن

وعده صبحانه، ساعت ۸ صبح

صبحانه مهمترین وعده غذایی در طول روز است که باید حدود نیم تا یک ساعت بعد از بیداری خورده شود. مصرف صبحانه باعث تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت های روزانه خواهد بود همچنین باعث تنظیم قند خون در بدن می شود. ساعت ۷ تا ۸ صبح بهترین زمان برای صرف صبحانه می باشد و دیر تر از آن پیشنهاد نمی شود. صبحانه باید مواد غذایی مغذی مختلفی را دارا باشد از جمله غلات کامل و میوه ها و بعضی مواد کلسیم دار بهترین گزینه برای صبحانه می باشند. خیلی از افراد بلافاصله بعد از بیداری میلی به صبحانه ندارند در این صورت بهتر است از گزینه دوش گرفتن یا ورزش کردن قبل از صبحانه استفاده کرده و قبل از آن یک لیوان آب بنوشند تا میل به خوردن صبحانه پیدا نمایند.

ساعت درست برای خوردن غذا

میان وعده، ساعت ۱۰

اکثر مردم پس از صبحانه به سراغ کارها و وظایف روزانه خود می روند. به همین دلیل برای کسب انرژی لازم توصیه می شود تا حدود ساعات ۱۰ تا ۱۱، میان وعده ای کوچک میل نمایند. میان وعده باید به گونه ای باشد که حس گرسنگی را برطرف کرده و بیش از اندازه احساس سیری ایجاد نکند. یه عنوان میان وعده می توان از ماست های میوه ای، میوه ها و سبزیجات و یا مغزهای خوراکی استفاده کرد. خوردن یک عدد میوه یا نوشیدن یک قهوه نیز نقش میان وعده را خواهد داشت.

زمان مناسب غذا خوردن

وعده ناهار، ساعت ۱ ظهر

سوخت و ساز و متابولیسم بدن در ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعداز ظهر به بیشترین میزان خود در طول روز می رسد. به همین جهت صرف ناهار در ساعات ۱۲ تا ۱ بهترین گزینه می باشد و دارای مزیت های زیادی برای سلامت بدن می باشد. بهتر است بدانید که وعده ناهار باید از صبحانه سبک تر باشد تا افراد دچار سنگینی معده و خواب آلودگی نشوند. مصرف غذاهای حاوی پروتئین و مواد معدنی و همچنین چربی های سالم و کربوهیدرات ها در وعده ناهار پیشنهاد می شود. در وعده ناهار باید احساس سیری در فرد ایجاد شود اما این به معنای پرخوری نمی باشد. افرادی که به دنبال تناسب اندام و پیشگیری از چاقی هستند باید هر روز سر یک ساعت معین وعده های غذایی را میل نمایند. بعد از ناهار استفاده از دسری سبک مثل میوه یا یک فنجان چای پیشنهاد می شود، مصرف چای روند گوارش را بهبود داده و حس سبکی در فرد ایجاد می کند.

ساعت مناسب غذا خوردن

میان وعده بعد از ظهر

صرف میان وعده فقط مخصوص کودکان نبوده و برای همه افراد مفید می باشد. بهترین زمان خوردن میان وعده ۲ تا ۳ ساعت بعد از ساعت ناهار است. با مصرف میان وعده از ریزه خواری در طول روز پیشگیری کرده و مشکلات چاقی پیش نخواهد آمد. زمان مناسب برای میان وعده بعد از ظهر ساعت ۴ تا ۵ عصر می باشد. برای کسب انرژی در زمان وعده ها استفاده از مغزهای خوراکی پیشنهاد می شود که البته در مصرف آنها نباید زیاده روی شود. مصرف ماست به ویژه ماست های میوه ای و سبزیجات در این میان وعده توصیه می شود.

وقت مناسب برای میل کردن غذا

وعده غذایی شام، ساعت ۸

غذا خوردن در وعده شام و ساعت آن مانند سایر وعده های غذایی مهم بوده و نباید از آن چشم پوشی کرد. بهترین زمان مناسب برای صرف شام ساعت ۸ تا ۹ شب می باشد و بعد از آن توصیه نمی گردد. باید بین زمان خواب و شام خوردن حدود دو ساعت فاصله انداخت. افرادی که عادت دارند قبل از خواب چیزی بخورند باید حتما یک ساعت به زمان خواب اینکار را انجام دهند زیرا غذا خوردن قبل از خواب باعث سنگینی فرد شده و خواب را دچار مشکل خواهد کرد. وعده غذایی شام باید در حد ناهار ولی در حجم کمتر باشد.  مصرف سبزیجات و میوه ها، برنج قهوه ای، شیر یا یک ساندویچی کوچک مناسب شام می باشد.

زمان درست غذا خوردن

نکته:

تمام موارد و ساعات بالا با توجه به نوع کار و یا ساعات بیداری قابل تغییر می باشد اما زمان های گفته شده مطلوب ترین ساعت برای غذا خوردن می باشند. افراد با شغل های مختلف ممکن است نتوانند چنین برنامه ای را دنبال کنند. داشتن برنامه ای منظم برای هر روز و نزدیک به ساعات گفته شده نیز کفایت می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.