دسته ها
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

همه چیز درباره اختلال چشم چرانی و مبارزه با آن

  • مریم صبوری
  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

کسی که به اختلال چشم چرانی گرفتار شده این مسئله برایش غیر قابل کنترل شده است که با فرد غریبه به طرز دزدانه نگاه می کند و از دید زدنش لذت می برد ما در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته ایم با مجله آرگا همراه ما باشید.

یکی از رفتار های جنسی که اغلب مردم به آن موضوع توجه می کنند چشم چرانی است. از قدیم تا به امروز افرادی بودند که در مورد انحراف جنسیتی از قبل توجهی را گذرانده اند هر چه در جامعه ما سخت گیری بیشتر شود این روند رخ خواهد داد که در گذشته این گونه نبوده است. با مطالعات علمی و سازمان یافته صورت نخواهد پذیرفت ولی در زمینه های مستهجن که به اختلالات جنسی و بیماری های مقاربتی از زنان خیابانی شکل می گیرد با وجود یکسری از مشکلات مهم جوامع صورت می پذیرد.

علت اختلال چشم چرانی

نحوه مبارزه با اختلال چشم چرانی

برای حل این موضوع یکی از افراد شجاع ترجیح خواهد داد که با به خطر افتادن موقعیت در نقش جنسیتی این موضوع را مورد بررسی قرار دهد. شخصی به نام زیگموند فروید طبق جمع آوری مطالعات در بیماران زیادی اثر این مسئله را شرح داد که با انحرافات جنسی از زمان بزرگسالی تا نوجوانی و کودکی به دنبالش بود. این نظریه او با اعتراضات منتقدان زیادی روبرو شد که همین مسئله وجود مشکلی در ناهنجاری های جنسی بود. یکی از این ناهنجاری ها چشم چرانی می باشد که به اصطلاح با نظر بازی شروع می شود با این که موضوع قابل اهمیتی نیست ولی می تواند زمینه مشکلات زیادی را از قبیل؛ مشکلات زناشویی، خیانت به همسر، خود ارضایی، آزارگری جنسی را به دنبال داشته باشد. کسی که چشم چرانی می کند این مسئله برایش غیر قابل کنترل شده است که با فرد غریبه به طرز دزدانه نگاه می کند.

اختلال چشم چرانی چیست؟

اصل چشم چرانی

ریشه چشم چرانی به فرانسوی ویریسم گفته می شود. این واژه از ویر گرفته می شود که به معنی تماشاگر است. وجود چنین اختلالی از نظر جسمی برای فرد چشم چران ضرری ندارد اما برای قربانی او ناراحت کننده می باشد. این فرد اختلالش غیرقابل کنترل شده که در هنگام دید زدن به افراد غریبه کاملا یواشکی نگاه می کند. چنین شخصی کشش زیادی دارد تا از طریق درب و پنجره و اماکن عمومی و استخر و حمام را دید بزند همچنین دنبال اخبار هایی راجع به دوربین های سالن ارایش و باشگاه های زنانه و اطاق پرو می شود. کسی که دنبال مرتکب غیر اخلاقی شود چشم چران محسوب می شود که بیشتر در آقایان دیده می شود.

خصوصیات افراد چشم چران

دلیل وجود این اختلال چیست؟

بینایی از اعضا مهمی می باشد که می تواند وقایع زیبایی های طبیعت را در مغز حک کند. با دیدن یکسری مناظر و وقایع در تحریکات جنسی نقش اساسی را رقم می زند که این می تواند شاهد رابطه جنسی پدر و مادر یا رفتار زناشویی در کودکی و نوجوانی باشد. این افراد بسیار زرنگ در این امور بوده و نابسامانی زیادی در نقش پوشش اعضا خانواده مثل: خواهر، مادر، نقش زیادی را ایفا کند. یکی دیگر از اختلال چشم چرانی تربیت درست و صحیح با مراقبت از فرزند می باشد که از کودکی در راه رشد در نوجوانی می تواند آثار مفیدی داشته باشد. پس باید والدین از این اصل مهم نگذرند و بی توجه در نقش اختلال نباشند. همینطور عدم اعتقادات معنوی و مذهبی در درون فرد می تواند نسبت به دین و اجتماع والدین از رشد و پرورش آشفتگی در فرزند باشد.

راه درمان اختلال چشم چرانی

مقابله با اختلالات چشم چرانی

  • با رعایت و مراقبت والدین در امور زناشویی از روش درست لباس پوشیدن و مراقب بهداشت و آرایش خود بودن در برابر فرزندان و نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. والدین بدانند که این موضوع مهم با توجه به مسئله اگر فرزند کم سن باشد می تواند این تصاویر با جزییات کامل در ذهن او بماند و هیچ رفتاری را درک نکند. با حفظ و نگهداری می تواند در آینده برای او رفتاری اشتباه باشد که در ارتباط با رفتار همسرش قابل توجه باشد.

بررسی اختلال چشم چرانی

  • با ورود به سن نوجوانی که یکسری مشکل ها و اختلال از این سن نشات می گیرد با شناخت مشکلات در روان و ناهنجاری رفتاری نقش مهمی را بازی می کند. چنان چه نوجوانی با این علائم در رفتار خود مشاهده کرد او دارای تکانه ای غیر قابل کنترل در رفتار است که درمان او به صورت روان شناس شکل می گیرد.
  • اگر عملکرد مثبت در جوانان مورد توجه قرار گرفت می تواند در امر ازدواج موفق باشد چشم چرانی در کسانی که ازدواج کرده اند باعث کمبود اعتماد به نفس در همسر به خصوص زن می شود که روابط زن و شوهر را خراب خواهد کرد. از طرفی برخی که با اختلال چشم چرانی مواجه هستند به خود ارضایی روی می آورند و این موضوع مهم را در امر زناشویی با اختلالات چشم بازی خدشه دار می کنند. پس با راه حلی درست برای درمان این بی نظمی هر چه سریع تر به روان پزشک مراجعه نمایید و طبق رفتار درمانی از دارو های تجویز شده مصرف کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.