دسته ها
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

بررسی علل روغن سوزی خودرو و روش های رفع آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۸ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

ممکن است رانندگان بسیاری در خودروهایشان با مشکلاتی مانند روغن سوزی مواجه شوند و علاقمند باشند تا بدانند علت روغن سوزی خودور چیست و با چه روشهایی می توانند آن را رفع کنند. چرا که روغن سوزی موجب افزایش مصرف سوخت، آسیب دیدن موتور و کاهش توان آن، آلوگی هوا و کاهش شتاب خودرو می گردد. در این مقاله به بررسی علل روغن سوزی خودرو و روش های رفع آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

به سوختن همزمان بنزین، هوا و روغن موتور در داخل محفظه موتور احتراق روغن سوزی گفته می شود که علاوه بر افزایش آلاینده های اگزوز و مصرف سوخت، موجب کاهش شتاب و قدرت موتور نیز می گردد.  در این مقاله به بررسی دلایل روغن سوزی می پردازیم.

آشنایی با دلایل روغن سوزی خودرو

علائم روغن سوزی خودرو

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای خودرو ایجاد شود روغن سوزی می باشد. دلایل مختلفی موجب روغن سوزی خودرو می گردد که همه نشانه های یکسانی دارد. روغن سوزی هم موجب آلودگی هوا می شود و هم سبب آسیب دیدن موتور و کم شدن توان پیشرانه خواهد شد.  می توان گفت روغن سوزی از مشکلات غیرقابل اجتناب برای خودروهایی است که مدت طولانی از عمرشان می گذرد. یا مسافت بسیاری را طی نموده اند. اصطلاحا به حالتی که پیشرانه خودرو در طی مصرف سوخت بخشی از روغن داخل موتور را نیز بسوازند روغن سوزی گفته می شود که به طور معمول با خروج دود نسبتا آبی رنگ از دهانه اگزوز همراه است و موجب کاهش روغن موجود در پیرانه نیز می گردد.  در ادامه به بررسی بیشتر  علائم روغن سوزی، دلایل ایجاد آن و سپس روشهای رفع و پیشگیری از این مشکل می پردازیم.

آشنایی با عوامل روغن سوزی در خودرو

رایج ترین نشانه های روغن سوزی

۱. خروج دود آبی از دهانه اگزوز به طور مستمر بخصوص در دور موتور بالا

۲.خروج دود مایل به سیاه از دهانه اگزوز بعد از روشن نمودن خودرو و سپس قطع شدن آن

۳. خروج دود سفید از دهانه اگزوز . توجه داشته باشید که دود سفید رنگی که در هوای سرد زمستان از دهانه اگزوز خارج می شود کاملا عادی بوده و علامت وجود مشکل نمی باشد.

۴. استشمام بوی روغن سوخته از محفظه موتور

۵. کاهش مداوم روغن موتور

۶. نشت روغن در سر شمع یا خیس شدن شمع ها

۷. مشاهده چربی در دهانه اگزوز به طوری که قابل لمس باشد.

روغن سوزی موتور خودرو

دلایل روغن سوزی

 1. شکسته شدن رینگ یا پیستون
 2.  خراب شدن  و نشت روغن از واشر سر سیلندر
 3.  خراب یا شکسته شدن یاتاقان ها
 4.  خراب شدن کاسه نمد
 5. خراب شدن شاتون
 6.  ساییدگی جداره پیستون و سیلندر
 7. خراب شدن لاستیک گیت
 8.  خرابی شیر پی وی سی
 9.  سوختن روغن جعبه دنده(گیربکس) توسط پیشرانه
 10.  سوختن روغن هیدرولیک توسط پیشرانه
 11.  گیر کردن یا جمع شدن رینگ ها

روشهای رفع روغن سوزی خودرو

آشنایی با انواع دود خروجی از اگزوز و رفع آن ها

دودهای خارج شده از اگزوز به رنگ‌ سفید، آبی و سیاه مشاهده می‌شوند که هر رنگ علت خاص مربوط به خودش را دارد و لزوما به معنی به روغن سوزی خودرو، نمی باشد.

دود سفید:

روغن سوزی خودرو و دلیل آن

دود خروجی از اگزوز به رنگ سید نشان دهنده این است که مایع خنک کننده و یا روغن هیدرولیک در حال سوختن می باشد. چنانچه از سوختن ماده خنک‌کننده دود ایجاد شده  باشد ممکن است بخاطر وجود نشتی در واشر سرسیلندر و یا ایجاد شکستگی و ترک در سرسیلندر باشد و اگر دود به سوختن روغن هیدرولیک مربوط باشد ایراد به گیربکس بر می گردد و علت آن این است که موتور از طریق یک لوله خرطومی وکیوم(لوله مکنده) درحال استفاده از روغن هیدرولیک موجود در گیربکس می باشد. دود سفید با نام دود شیرین نیز شناخته می شود . اگر بوی سوختگی مربوط به سوختن مایع هیدورلیک باشد ابتدا سطح مایع خنک کننده را چک نمایید و چنانچه سطح آن پایین تر بود و درجه حرارت موتور بیش از حد باشد باید آزمایش فشار صورت گیرد.

دود آبی:

بررسی سطح روغن موتور

دود آبی خارج شده از اگزوز نشان می دهد که روغن در موتور در حال سوخته شدن بوده و به دلایلی مانند خراش یا شکستگی رینگ‌های پیستون، زخمی شدن یا آسیب دیدگی سیلندرها و یا خراش هادی سوپاپ‌ ها ممکن است ایجاد شود. دود آبی بوی نان برشته سوخته می دهد برای رفع مشکل این دود سطح روغن موتور را چک نموده و اگر میزان آن کم است روغن اضافه نمایید تا به سطح عادی بازگردد.  برای تشخیص خرابی رینگ یا پیستون نیز باید آزمایش کمپرس پیستون صورت گیرد.

دود سیاه:

انواع دود خروجی از اگزوز

مشاهده چنین دودی از دهانه اگزوز در خودروهای دیزلی قدیمی امری عادی می باشد که معمولا هنگام استارت زدن موتور خارج می شود اما نباید هیچوقت چنین دودی از اگزوز خودروی بنزین سوز خارج شود و دود مایل به سیاه نشان دهنده این است که ترکیب هوا و سوخت بیش از حد غلظت دارد که ممکن است به دلیل نشتی در انژکتور سوخت رسان، شار زیاد سیستم سوخت رسانی گرفتگی فیلتر، ایراد در عملکرد سنسور اکسیژن و … باشد. برای رفع مشکل دود سیاه چنانچه خودرو قدیمی بوده و کاربراتور  دارد باید ساسات اتومات آن چک شود. و چنانچه خودرو خیلی قدیمی نبوده و دارای سیستم سوخت پایش انژکتوری باشد میزان فشار انژکتور باید کنترل شود.

 رفع روغن سوزی

با توجه به این که روغن سوزی، مشکلی اساسی برای خودرو به حساب می آید بنابراین برای عیب یابی نیاز به افراد متخصص می باشد توصیه می شود چنانچه خودرو با چنین مشکلی روبرو شد برای تعمیر آن را به تعمیرکار متخصص بسپارید. در تعمیرگاهها مکانیک ها یا افراد ماهر با تجهیزات دقیقی مانند کمپرسنج یا شبیه آن روغن سوزی خودرو را تشخیص می دهند و آن را عیب یابی می کنند.

پیشگیری از روغن سوزی

بهترین کار برای کاهش هزینه های مصرفی خودرو، جلوگیری از وقوع مشکلاتی مانند روغن سوزی می باشد. از جمله روشها برای پیشگیری از روغن سوزی خودرو، می توان به موراد زیر اشاره کرد.

پیشگیری از روغن سوزی خودرو

۱.  بهره گیری از روغن موتوری مناسب با نوع پیشرانه خودرو

۲. به طور مداوم سطح روغن را بررسی کنید.

۳. بهره گیری از مکمل های پیشگیری از روغن سوزی

۴. موتور خودرو را با گازوئیل یا مواد مشابه شستشو ندهید.

۵. به موقع فیلتر روغن را تعویض کنید و آن را قبل از بستن با روغن پر کنید.

۶. به طور منظم روغن موتور را تعویض نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.