دسته ها
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

نحوه برخورد با آدم فحاش و بی ادب

 • ساناز براتی
 • ۸ اسفند ۱۳۹۸
 • ۰

در حال حاضر فحاشی به یکی از بزرگترین ناهنجاری های اجتماعی در کشور ما تبدیل شده است. در برخورد با آدم فحاش روش هایی مثل نصیحت کردن، تغییر فضا و ترک محل وجود دارد که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

برخی از افراد به دلیل نداشتن منطق و کلام درست در جواب برخی مسائل فحاشی کرده و از الفاظ نامناسب استفاده می کنند. این افراد کسانی هستند که با کوچکترین بهانه عصبانی شده و بدون هیچ خجالتی شروع به فحش و دشنام دادن به طرف مقابل و یا اطرافیان می کنند. و در برخی موارد باعث از بین روفتن آبروی دیگران می شوند.

شیوه برخورد با آدم فحاش

یکی از ناهنجارهای شایع در کشور ما بددهنی و فحاشی است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که شاهد دعوای چند نفر باشید و متاسفانه الفاظ رکیکی که در دعوا به کار برده اند را شنیده باشید. فحاشی کردن و استفاده از کلمات ناشایست نه تنها در دعوا بلکه در شوخی های دوستانه نیز اتفاق می افتد. فحاشی شاید در ابتدا کمی فرد را آرام کند ولی عواقبی برای او به همراه خواهد داشت. در ادامه با روش های برخورد با آدم فحاش آشنا می شویم.

نحوه برخورد با آدم فحاش

نصیحت و خیرخواهی

افراد زیادی در اجتماع وجود دارند که جهت تخلیه ناراحتی و عصبانیتشان دست به فحاشی می زنند و ممکن است هر گونه حرف زشت و ناپسندی از زبانشان خارج شود در این مواقع بهتر است که دوستی دلسوز یا انسانی فهمیده با زبان نرم و خوش آنها را متوجه عمل ناپسندشان کند. باید به اینگونه افراد با آرامی فهمانده شود که فحش و ناسزا بسیار بد و نا پسند است که به بدترین اشخاص هم نباید گفته شود. یعنی هر شخص با هر جایگاهی خوب یا بد سزاوار شنیدن ناسزا نیست.

برخورد با انسان فحاش

تغییر دادن فضا

اگر در جمعی حضور دارید که کم کم به سمت فحاشی پیش می رود باید مقتدرانه و با هوشیاری فضا و کلام را تغییر دهید. مثلا در جمع دوستان ممکن است فضای فحاشی به استاد یا دبیر و یا مدیر پیش بیاید که در این صورت باید خیلی سریع و با هوشیاری فضا را به سمت کلام یا مسئله ای علمی تغییر دهید و با عنوان کردن خوبی ها و نکات مثبت طرف مقابل از او حمایت کنید. شاید در این راه دوستانتان از شما دلخور شوند ولی نتیجه ی خوبی در پی خواهد داشت.

روش های برخورد با آدم فحاش

ترک مکان

گاهی اوقات هیچ نوع راهکاری نتیجه بخش نخواهد بود بجز ترک کردن مکان فحاشی. در برخی موارد فرد نصیحت پذیر نبوده و موقعیتی برای دفاع از فرد مورد فحاشی قرار گرفته وجود ندارد، در اینصورت چاره ای جز ترک مکان نیست و این بهترین راه برای شما خواهد بود.

طرز برخورد با فرد فحاش

فرموده پیامبر خدا حضرت محمد نیز گواهی بر این موضوع است:

« زمانی که در جمعی از کسی غیبت یا عیب جویی می شود و شما در آن جمع حضور دارید، آن فرد را یاری دهید و حاضران را نهی از منکر نمایید و در نهایت مجلس گناه را ترک کنید»

برخورد شدید با فرد فحاش

بعضی از افراد وجود دارند که با نصیحت کردن و ابراز ناراحتی متوجه کار ناپسندشان نشده و به خود نمی آیند. در برخورد با اینگونه افراد باید با جدید رفتار کرد. به عنوان مثال به او تذکر بدهید که در صورت تکرار فحاشی با او قطع رابطه خواهید کرد. باید هشدارهای داده شده به فرد فحاش عملی شود و فقط یک تهدید نباشد. پس گاهی اوقات باید با آدم فحاش برخورد شدید انجام داد.

روش های برخورد کردن با شخص فحاش

برخی از دلایل فحاشی و بد دهنی

فحاش و بددهنی ممکن است بنا به دلایل زیر باشد:

 • ناکامی و حس درماندگی
 • بددهنی برای بالابردن جایگاه نزد دیگران
 • داشتن عزت نفس پایین
 • فحاشی برای مخفی نگه داشتن ترس ها و احساس ناامنی درونی
 • بددهنی از روی عادت یا بنا به تقلید از سایرین
 • فحاشی برای کنار آمدن با استرس و تنش های شخصی
 • بددهنی کردن برای خشمگین کردن و تحریک دیگران
 • وسیله ای برای قدرت نمایی کردن، تحقیر، سرزنش، توهین دیگران یا به عنوان محرک برای تمایلات جنسی
 • راهی برای خودنمایی کردن یا جلب توجه و خودشیرینی کردن
 • روشی برای افزایش حس شوخ طبعی یا غافلگیر کنندگی
 • روشی برای بیشتر کردن صمیمیت و به وجود آوردن حس اعتماد بیشتر
 • به منظور اتحاد، همبستگی یا همدردی با دیگران

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.