دسته ها
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

نشانه ها و روش های درمان اختلالات عصبی

 • سحر هودانلویی
 • ۱۰ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

طبق بررسی هایی که در دانشگاه کالیفرنیا،سانفرانسیسکو انجام گرفت؛ بیش از ۶۰۰ نوع اختلال عصبی شناخته شد. بیماری اختلال سیستم عصبی با اثر گذاری بر روی مغز و اعصاب محیطی عملکرد آن را دچار مشکل می کند. در این بخش از مجله آرگا به انواع اختلالات عصبی، نشانه ها و درمان آن پرداخته ایم.

اختلال اعصاب یکی از انواع بیماری های عصبی است که با اختلالات ساختاری و الکتریسیته همراه است و بر روی مغز و نخاع اثر می گذارد. بیماران اعصاب و روان همانند دیگر بیماران نیاز به همدلی و همدردی برای بهبود یافتن هر چه سریع تر دارند که با آشنایی با این نوع اختلال و راه های درمان آن می توانیم کمک بسیار به آنان کنیم. این دسته از بیماری ها دارای نشانه و علائمی هستند که در ادامه به آن پرداخته ایم، پس با ما همراه باشید.

آشنایی با نحوه بروز اختلالات عصبی

آشنایی با اختلالات عصبی

بیماری های مربوط به روان و اعصاب در طول سال افراد زیادی را به خود مبتلا می کند. درمان این بیماری ها برای افراد از هزینه های بالایی برخوردار است که مجبور به پرداخت آن برای به دست آوردن سلامتی دوباره خود هستند.

طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی به ما ارائه داده است، میلیون ها نفر در سراسر جهان به بیماری های عصبی مبتلا هستند. این آمار شامل افراد مبتلا به آلزایمر است که ۲۴ میلیون نفر و میگرن می باشد که حدود ۳۲۶ میلیون نفر را به خو دچار کرده است، می باشد. طبق گفته ی موسسه ملی بیماری های عصبی در آمریکا، ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را بیماران مبتلا  آشفتگی های عصبی و سکته مغزی تشکیل داده اند.

مغز و نخاع توسط غشاهایی پوشیده شده است که اعصاب محیطی در پایینی ترین این پوسته قرار گرفته است. درگیر شدن یک مسیر سراسر از عصب و نورون باعث بروز اختلالات عصبی می شود که نارسایی هایی در مغز به وجود می آورد. علت بروز بیماری های عصبی در افراد متفاوت است که در ادامه به ذکر علت های شایع این بیماری پرداخته ایم.

علت بروز بیماری های عصبی

بروز آشفتگی های مغزی در افراد به علائمی بستگی دارد که با آن رشد و پرورش یافته اند. شایع ترین این علت ها شامل موارد گفته شده در ادامه می باشد.

 1. شیوه و سبک زندگی
 2. ایجاد عفونت هایی در بدن
 3. ژنتیک و وراثت
 4. نوع تغذیه و برنامه غذایی
 5. عوامل محیطی
 6. آسیب های جسمانی بر اثر حوادث

آیا درمانی برای بیماری های عصبی وجود دارد؟

انواع اختلالات عصبی

آشفتگی ذهنی دارای انواع گوناگونی است که هر فرد با توجه به سبک زندگی خود، احتمال ابتلا به آن را دارا می باشد.

 • اضطراب فراگیر

این بیماری نوعی اختلال مزمن است که ذهن فرد بیمار را آشفته می کند. این بیماری با نشان دادن سختی های بیش از حد زندگی فرد را دچار استرس و اضطراب می کند. افرادی که از این بیماری رنج می برند به طور معمول از وضعیت سلامتی، مالی، شغلی و تحصیلی خود احساس اضطراب و نگرانی می کنند. در واقع ترس این افراد بی مورد است و با توجه به شرایطی که برای آن ها پیش می آید فکر های بی خودی می کنند که سعی بر کنترل آن نیز ندارند. افراد مبتلا به اضطراب فراگیر از شکست ترس بسیار دارند و بدون اینکه اتفاق نگران کننده ای برای آنان بیفتد در باتلاق استرس و اضطراب که خود برای خود ساخته اند، دست و پا می زنند.

 • وحشت زدگی

در این نوع اختلال می توان حملات عصبی و وحشت زدگی را در فرد مشاهده کرد. این علائم عبارت اند از؛ لرزیدن، پریشانی، سرگیجه، حالت تهوع و مشکل تنفسی که ناگهانی اتفاق می افتد و در عرض ۱۰ دقیقه به اوج شدت خود می رسد. این اختلال عصبی اغلب برای افرادی پیش می آید که حادثه ای تلخ و رعب انگیز را پشت سر گذاشته باشند. گاه این بیماری در فرد به ناگهانی اتفاق می افتد و به هیچ یک از علائم گفته شده، بستگی ندارد.

اختلال فوبیا به چه معنی است؟

 • فوبیا

به طور معمول اکثر ما از این اختلال اطلاعاتی هر چند کم و زیاد داریم. فوبیا به معنی دوری و ترس بی مورد از شی و یا شرایط خاص است که به طور غیر منطقی برای فرد پدیدار می شود. در صورت بروز این اختلال کنترل شرایط سخت و غیر ممکن می شود و علت بروز  این عارضه هر چیزی می تواند باشد.

 • اضطراب اجتماعی

شخص مبتلا به این بیماری اغلب از قضاوت شدن از طرف دیگران ترس دارد و از حضور در بین عموم احساس پریشانی می کند. این نوع اختلال به این معنی است که فرد از شرکت در اجتماع دوری می کند و در برقراری ارتباط با دیگران بسیار ضعیف است. افرادی که دارای اختلال اضطراب اجتماعی هستند ترس از تحقیر شدن توسط افراد جامعه را دارند و از اعتماد به نفس بسیار پایینی برخوردار هستند.

 • وسواس فکری و عملی

این نوع اختلال را می توان در اکثر افراد مشاهده کرد. اختلال وسواس فکری و عملی به معنی تکرار بیش از حد کاری است که از نظر دیگران غیر منطقی و غیر معقول به نظر می آید، می باشد. این دسته افراد گاه تفکراتی بر پایه خرافات دارند که انجام ندادن آن را نحسی می دانند.

 • اضطراب جدایی

این اضطراب زمانی رخ می دهد که فرد مبتلا به بیماری از شخص و یا مکانی که به او  احساس امنیت و آرامش می دهد، دور می شود. او بخاطر اضطراب جدایی که در خود احساس می کند واکنش های غیر طبیعی از خود بروز می دهد. اضطراب جدایی گاه به عوامل محیطی، ژنتیک، پزشکی، تغییرات شیمیایی در مغز، مصرف نوشیدنی های الکی بستگی دارد که عامل اصلی بروز استرس در فرد می باشد.

بیماری های عصبی چگونه پدید می آید؟

نشانه های فیزیکی فرد مبتلا به آشفتگی های عصبی

فرد مبتلا به آشفتگی ذهنی و عصبی گاه در انجام کار های روزانه خود دچار مشکل می شود و از نظر جسمانی دارای علائمی خاص می باشد. این نشانه ها موارد زیر را شامل می شود.

 1. فلج شدن نقاط جزئی و یا سراسر بدن
 2. احساس ضعف عضلانی
 3. از دست دادن احساس به صورت کم و یا زیاد
 4. تشنج
 5. ایجاد مشکل در خواندن و نوشتن
 6. ضعف ناگهانی در توانایی های شناختی
 7. احساس درد به طور ناگهانی
 8. کم شدن هوشیاری

بیماری های عصبی

همان طور که گفته شد تا کنون بیش از ۶۰۰ نوع بیماری عصبی شناخته است که ادامه این بخش جهت آشنایی شما با ۵ نوع بیماری نادر سیستم عصبی می باشد.

 • فئوکروموسیتوما

فئوکروموسیتوما غده درون ریزی است که در داخل غده فوق کلیوی رشد  می کند. از نشانه های وجود این بیماری در بدن فشار خون بالا و نامنظم می باشد. این بیماری با تحریک غدد فوق کلیوی باعث تولید بیشتر هورمون های دوپامین، آدرنالین، متانفرین و نورآدرالین می شود. این هورمون ها در هنگام بروز ترس و لحظات هیجان انگیز به داخل خون وارد می شوند و ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهند. دیگر نشانه های افزایش این هورمون ها در بدن سردرد و تعریق بیش از حد بدن می باشد. این روند اگر ادامه یابد دیگر نشانه های اضطراب، پرخاشگری، ضعف عضلانی، کاهش وزن، درد در ناحیه سینه و شکم، حالت تهوع را به همراه خواهد داشت.

نشانه های اختلالات عصبی

 • آگنوزیا

فرد مبتلا به این بیماری قادر به درک اشیای پیرامون خود نمی باشد و در اثر آسیب به لوب گوشه مغز که وظیفه پردازش تصویر و لوب جداری که وظیفه پردازش اطلاعات حسی و محیطی را دارد، عملکرد شناسایی و درک محیط پیرامون را دچار اختلال می کند.

 • بیماری عصبی پارانئوپلاستیک

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن دچار مشکل می شود. در این بیماری گلبول های سفید بدن به جای حمله به عامل بیماری سرطانی به سلول های غیر سرطانی حمله می کنند و آن ها را از بین می برند. در این زمان احتمال ابتلا به بیماری افزایش و روند درمان آن به کندی پیش می رود.  این بیماری به طور کلی به ۸ دسته؛ پوستی، غدد ریزی، گوارش، عصبی عضلانی، کلیوی، روماتولوژیک و غیره تقسیم می شود که معمولا با نشانه های؛ عدم تعادل در راه رفتن، از بین رفتن همکاری عضلات، ضعف عضلانی و ماهیچه ای، سرگیجه و عدم هوشیاری، مشکل در بینایی، از دست دادن حافظه، کرختی، سختی بلع و گفتار، تشنج، همراه است.

 • باتن

این بیماری از دسته اختلالات نادر ژنتیکی می باشد. این بیماری بسیار پیش رونده و تخریب کننده است که تا به حال درمانی برای آن پیدا نشده است. باتن با تولید لیپوپیگمنت هایی از جنس چربی و پروتئین در بافت بدن مشکل ایجاد می کند و قدرت بینایی را کاهش می دهد. این بیماری علاوه بر مشکلات جسمانی بر عملکرد های روانی و شناختی فرد تاثیر می گذارد و با مرور زمان فرد دچار تشنج های گاه و بی گاه می شود.

 • آتاکسی

این بیماری در اثر صدمه به نخاع و سلول های عصبی مخچه به وجود می آید و عملکرد های حرکتی فرد را دچار اختلال می کند. افراد ابتلا به این بیماری در حرکات ارادی خود از جمله؛ راه رفتن، صحبت کردن و حرکات غیر ارادی اعم از پلک زدن به مشکل بر می خورند.

اختلال عصبی چیست؟

راه تشخیص وجود اختلالات عصبی در بدن

اگر نگران هستید که خود نیز به این اختلال عصبی دچار باشید می توانید با پزشک مربوطه مشورت کنید و  تست هایی جهت اطمینان خاطر از عدم وجود این بیماری انجام دهید. این تست ها شامل غربالگری ژنتیک، آزمایش عصبی، اسکن مغزی و دیگر آزمایش و تست های مربوطه می باشد. همچنین  در صورت مشاهده علائم زیر به وفور حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1.  سردرد های ناگهانی
 2. تاری در دید
 3. خستگی مفرط
 4. تغییر در رفتار
 5. احساس کرختی و سستی در پا و بازو
 6. عدم تعادل در راه رفتن و تغییر در هماهنگی های عصب عضله
 7. ضعف جسمانی
 8. لکنت در گفتار
 9. لرزش های ناگهانی اندام بدن

راه های درمان بیماری های اختلالات عصبی

درمان آشفتگی های ذهنی و عصبی

راه های درمان اختلالات عصبی بر اساس نوع و شدت بیماری متفاوت است. چیزی که برای تمامی افراد مبتلا به این بیماری لازم و ضروری است، تحت مراقبت پزشک بودن و استراحت مطلق است همچنین از دیگر درمان های مشکلات سیستم عصبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استراحت مطلق و تقریبا طولانی مدت برای افرادی که به تازگی عمل جراحی داشته اند
 2. مصرف مسکن و قرص های آرامبخش و ضد درد
 3. مصرف آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت های به جا مانده در مغز و اعصاب
 4. عمل جراحی برای بهبود یافتن صدمه های شدید مغزی
 5. درمان های شغلی برای بازسازی روحیه روان شناختی
 6. یادگیری مهارت های روزمره
 7. انجام فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد های هماهنگی بدن، تعادل و انعطاف پذیری

اثرات بیماری عصبی بر بدن

نشانه های فیزیکی اختلالات عصبی چیست؟

اختلالات مربوط به سیستم عصبی در زمان درمان نشدن عواقب بلند مدت، کوتاه مدت و بی ثباتی را با خود به همراه دارد. این عواقب به نوع و شدت بیماری در فرد بستگی دارد و هر اندازه که شدت بیماری بالا باشد، عواقب آن طولانی تر می باشد. به طور مثال بیش از ۵۰ درصد افراد مبتلا به بیماری MS حداقل یک بار در طول زندگی به افسردگی دچار شده اند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.