دسته ها
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

مشورت با همسر چه مزایایی دارد؟

 • ساناز براتی
 • ۲ اسفند ۱۳۹۸
 • ۰

مشورت کردن یعنی استفاده و الهام گرفتن از افکار و نظرات فردی است که مورد مشورت قرار می گیرد. مشورت در زندگی زناشویی یکی از مهمترین موارد برای استحکام و ایجاد اعتماد بین زوجین است. مشورت با همسر سبب ایجاد عشق و محبت و نزدیکی بیشتر بین زوجین می شود.

مشورت یعنی استفاده از تجربیات و افکار دیگران برای بهتر کردن اوضاع، حل مشکل و یا انجام بهتر کار مورد نظر. مشورت بین اعضای خانواده بویژه زن و شوهر باعث حفظ صمیمیت شده و باعث می شود در تا در تصمیم گیری هایشان به نتیجه ای درست برسند. همچنین مشورت باعث مستحکم تر شدن رابطه زناشویی و ارتباط نزدیک بین زوجین خواهد شد.

مشورت کردن با همسر

تصمیم گیری یک جانبه در زندگی باعث حس پوچی در طرف مقابل خواهد شد و نشان دهنده نداشتن جایگاه محکم در خانواده است. احساس پوچی باعث می شود تا همسر به طرف انزوا و بی مهری رفته و کم کم جدایی بین زن و شوهر اتفاق خواهد افتاد. مشورت با همسر در امور زندگی از کوچکترین تا بزرگترین آن ها باعث اعتماد طرفین و استحکام در زندگی می شود.

مشاوره گرفتن و صحبت با همسر

منافع و اهداف مشورت کردن

مشورت کردن دارای منافع بسیاری است. یکی از منافع مشورت الهام گرفتن از نظریات و افکار شخصی است که با او مشورت می کنید. زن و شوهر با مشورت کردن با هم از افکار هم اطلاع یافته و به هم نزدیک تر خواهند شد و با نقاط ضعف و ناتوانایی های خود آشنا خواهند شد. همچنین مشورت کردن به طرف مقابل می فهماند که مورد اعتماد ترین و قابل اطمینان ترین فرد برای مشورت است. همچنین هدف اصلی از مشورت بین زن و مرد این مسئله است که دو نفر اصلی از اعضای خانواده از نظرات و تفکرات هم آگاه شده و در عمل هر آن چه که برای عقل و منطق مورد قبول باشد انجام می گیرد و رابطه ی بین و زن و شوهر مستحکم خواهد شد.

مشاوه دادن به همسر

فوائد مشورت نمودن

مشورت کردن در خانواده و بین زوجین دارای فوائد بسیاری است که به معرفی آن می پردازیم:

 • مشورت کردن با همسر باعث شخصیت دادن به طرف مقابل خواهد شد.
 • مشورت نمودن باعث استفاده از توان عقلی طرف مقابل می شود.
 • مشورت باعث احترام و محبت عملی به همسر خواهد شد.
 • مشورت نمودن باعث می شود تا نقاط ضعف و قوت خود را از نگاه طرف مقابل دید.
 • مشورت باعث جلوگیری از خود خواهی و خود رایی می شود.
 • مشورت زوجین با یکدیگر نشان دهنده عشق و محبت بین آنها است و آن را ثابت می کند.
 • با مشورت کردن ضرر و آسیب کمتر خواهد شد.
 • مشورت زوجین با یکدیگر باعث ایجاد تفاهم و همدلی بیشتر بین آن ها خواهد شد.
 • مشورت باعث گرفتن تصمیم درست و منطقی تر خواهد شد.
 • در نهایت مشورت ایجاد اعتماد بین زوجین خواهد کرد.

مشورت کردن با همسر

مواردی از مشورت در خانواده

همانطور که می دانیم یکی از مهمترین موارد استحکام در خانواده و روابط زن و شوهر مشورت نمودن است. برخی از مواردی که زوجین درباره آن با هم مشورت می کنند شامل انتخاب رشته فرزند، انتخاب محل تحصیل، ازدواج فرزندان، خرید یا تعویض خانه و ماشین، مسافرت رفتن، دعوت از مهمان، نحوه هزینه و خرج خانه و … می شود.

مشورت در قرآن

مشورت یک اصل قرآنی است. خداوند بزرگ در قرآن درباره مشورت می فرمایند:

« و شاورهم فی الامر… در امور با هم مشورت کنید»

« و امرهم شوری بینهم…»

مشاوره کردن با همسر

انواع خانواده در مشورت کردن

دو نوع خانواده وجود دارند:

 • خانواده مشارکتی
 • خانواده مقاربتی

مشورت و صحبت با همسر

خانواده رقابتی:

در این نوع خانواده ها هر کدام از زوجین یا اعضای خانواده مثل دو رقیب عمل کرده و سعی در سبقت گرفتن از یکدیگر دارند، به همین دلیل در خانواده های رقابتی زن سالاری یا مرد سالاری اتفاق خواهد افتاد و هر دو عضو خانواده زن یا مرد محکوم به شکست خواهند بود. مشورت نکردن در امور خانواده باعث آسیب رسیدن به سایر اعضاء خانواده خواهد شد و عواقب بدی به همراه خواهد داشت.

خانواده مشارکتی:

در این نوع از خانواده ها طرفین و اعضای خانواده برای هم ارزش گذاشته و با یکدیگر مشورت می نمایند، زن و مرد در اغلب موارد و مسائل پیش آمده در زندگی با مشورت با هم تصمیم درستی می گیرند. در بسیاری از روایات آمده است که حضرت علی (ع) با همسرشان فاطمه زهرا سلام الله علیه بسیار مشورت می کردند. همچنین می توانید برای آشنایی با افراد نا مناسب برای مشورت کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.