دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

آنچه باید درباره اختلال مسخ شخصیت بدانید

  • حکیمه فهیمی
  • ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۰

مسخ شخصیت نوعی اختلال می باشد که در آن فرد بیمار با یک نوع احساس مبهم، غیرواقعی بودن و غریبه بودن با خود مواجه می گردد که به طور دوره ای ایجاد می شود. بیمار خود را در رویا می بیند یا احساس می کند از کالبد خود جدا شده است. برای داسنتن بیشتر از علل ایجاد اختلال مسخ شخصیت و راه های درمان آن با این مقاله از آرگا همراه ما باشید.

مسخ شخصیت، نوعی اختلال تجزیه ای است که فرد بیمار احساس جدا بودن از جسم و یا غریبه بودن با خود را دارد مانند اینکه بیرون از جسم خود ایستاده و نظاره گر کالبدش باشد یا خواب ببیند. این اختلال از منظر روانشناسی نشانه های حملات اضطرابی می باشد.

از اختلال مسخ شخصیت چه می دانید؟

اختلال مسخ شخصیت

مسخ شخصیت، که به نامهای مسخ واقعیت یا اختلال زوال شخصیت نیز شناخته می شود نوعی اختلال است که درآن که فرد بیمار با احساس جدا بودن از خود و دنیای پیرامونش مواجه می شود به بیان دیگر بیمار احساس می کند در حال تماشای فیلم می باشد. اگر بیمار با تجربه ای مانند احساس غیر واقعی بودن و جدایی از خود روبرو شود به طوری که ناظر افکار ، احساسات یا فعالیت های خود باشد مسخ شخصیت، اتفاق افتاده و اگر با تجربه غیر واقعی بودن و جدایی از محیط اطراف مواجه شود به طور مثال افراد یا اشیا را غیرواقعی ببیند مسخ واقعیت رخ داده است.

اختلال زوال شخصیت

مسخ شخصیت را نوعی بیماری روانشناختی می دانند که جزو اختلالات تجزیه ای محسوب می گردد. حالتی است که فرد گویا خواب می بیند و بیرون از جسمش ایستاده و نظاره گر خود می باشد. این اختلال، گسست از خود و گسست از واقعیت است. فرد مبتلا به مسخ شخصیت، بارها احساس می کند از جسم خود خارج شده و یا اینکه دنیای پیرامونش غیرواقعی است. البته ممکن است ترکیبی از این دو حس را داشته باشد. این فرد احساس زندگی در رویا را تجربه می کند.

ویژگی های اختلال زوال شخصیت

بعضی افراد احتمال دارد در دوره ای از زندگی مسخ شخصیت یا واقعیت را تجربه نمایند ولی چنانچه این احساسات باقی ماند یا هیچ وقت کاملا از بین نرود آن را اختلال شخصیتی، می دانند. مسخ شخصیت روابط کاری و دیگر فعالیت های روزانه فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد.

مسخ شخصیت با چه ویژگی هایی همراه است؟

  • تجربه مکرر و پیوسته از مسخ واقعیت، مسخ شخصیت و یا هر دو مورد.
  • اختلال در عملکرد شغلی و اجتماعی
  • ناراحتی بالینی شدید
  • این اختلال، با اختلالات روانی دیگری مانند افسردگی اساسی، هراس، اسکیزوفرنی توصیف نمی شود.

مسخ شخصیت چه علائمی دارد؟

اختلال مسخ واقیت

به طور کلی نشانه های این بیماری از دوران کودکی بروز می کند و خیلی کم اتفاق می افتد که در فردی بالای ۴۰ سال علائم مسخ شخصیت، برای نخستین بار مشاهده شود.

در این اختلال، فرد احساسات، افکار، رفتار و گفتارش را دورتر از خود تجربه می کند.  حتی ممکن است به گونه ای رفتار کند که گویی بر رفتار یا گفتار خود کنترلی ندارد.

در این نوع اختلال فرد مبتلا بن خود و فعالیتهایی که در دنیای پیرامون او رخ می دهد فاصله احساس می کند.

ممکن است محیط اطراف خود را به شکلی متفاوت و غیر قابل تشخیص تصور کند. به طور مثال اشیاء را با رنگ یا اندازه ای نادرست ببیند. همچنین در مواردی دست و پا را بسیار کوتاه یا بلند احساس کند.

برای فرد مبتلا به این اختلال، زمان سریعتر یا کندتر شده و صداها را بلندتر یا کمتر از حد قابل انتظار می شنود.

مسخ شخصیت یعنی احساس جدا بودن از جسم

در فرد بیمار احساسی که از این اختلال به وجود می آید به مانند تماشای اتفاقات و فعالیت های یک فیلم می باشد.

تجربیات این فرد احتمال دارد ساعت ها یا روزها طول کشیده و به صورت هفته ای ، ماهانه یا حتی سالانه تکرار شود. در تمام این مدت فرد از افکار درونی خود و هرآنچه که در محیط اطرافش رخ می دهد آگاهی دارد به این ترتیب او بر این امر واقف است که از خود و محیط پیرامونش جدا شده است.

این احتمال وجود دارد که مسخ شخصیت موجب تشویش شدید و بی نظمی در انجام فعالیت های روزانه در محیط کار، مدرسه و حتی منزل شود. برای فرد مبتلا این نگرانی وجود دارد که گویی اصلا وجود ندارد و یا اینکه علائم بیماری به دلیل آسیب جدی در مغز او می باشد.

علت ایجاد اختلال مسخ شخصیت:

درمان اختلال مسخ شخصیت

معمولا این اختلال با یک حمله اضطرابی شدید شروع می شود. به بیان دیگر بعد از تحمل یک دوره استرس خسته کننده روانی فرد دچار این اختلال می شود. به نظر می رسد میان ترس و عدم توزان مواد شیمیایی خاص مغز رابطه ای وجود دارد که موجب بروز اختلال مسخ شخصیت، می گردد. از جمله علتهای احتمالی ایجاد این اختلال، می توان به استرس شدید، ترومای دوران کودکی، شاهد خشونت خانوادگی بودن، زندگی با والدین روانی، بی توجهی، سوء استفاده فیزیکی یا عاطفی، خودکشی یا مرگ ناگهانی یکی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده، ضربه شدیدی که بر اثر تصادف ایجاد شده باشد، می توان اشاره نمود. برخی مطالعات نشان می دهد کیفیت خواب ضعیف هم با شدت علایم جدایی ارتباط دارد. ولی علت دقیق و قطعی اختلال مسخ شخصیت، تاکنون مشخص نشده است. می توان علتهای تشدید کننده این اختلال را به سه دسته نوروشیمیایی، روانی و  جسمی-روانی طبقه بندی کرد.

مسخ شخصیت به معنی غربیه بودن با خود

درمان اختلال مسخ شخصیت:

این اختلال زمانی تشخیص داده می شود که نشانه های آن به طور مداوم تکرار شود و فرد را دچار اضطراب نموده به طوری که زندگی و فعالیتهای روزانه او را مختل سازد. درمان اختلال مسخ شخصیت، مشکل می باشد به این خاطر که معمولا با مشکلات روانی و ذهنی دیگر مانند افسردگی، اضطراب و … همراه بوده یا به دلیل این مشکلات تحریک شود. درمان اصلی برای این اختلال روان درمانی می باشد و در مواردی تجویز دارو نیز لازم می شود.

علت ایجاد اختلال مسخ شخصیت

در زمینه روان درمانی مشاور به فرد مبتلا کمک می کند تا با چرایی ایجاد مسخ شخصیت آشنا شود و همچنین بتواند علائم این اختلال را کنترل کند. به طور مثال مشاور با راهکارهایی مانند مدیریت استرس، کاهش تحریکات حسی، آموزش آرام سازی عضلانی، فنون توجه برگردانی و… می تواند مفید واقع شود. از لحاظ دارو درمانی بعضی داروهایی که جهت درمان افسردگی یا اضطراب به کار گرفته می شوند احتمال دارد برای درمان اختلال مسخ شخصیت، نیز موثر باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.