دسته ها
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

غذای مرغ مینا چیست؟ همه چیز درباره تغذیه این پرنده

 • سحر هودانلویی
 • ۷ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

در این بخش از مجله آرگا با بیان مطالبی چند از غذای مرغ مینا، ویژگی های این پرنده و مشخصات ظاهری ، قصد داریم تا این پرنده زیبا را به شما معرفی کنیم. از نظر کلی مینا به دو دسته وحشی و اهلی تقسیم می شود و هریک دارای نوعی خاص از ویژگی ها و نوع تغذیه هستند؛ که در این  بخش به آن پرداخته ایم.

یکی از پر اهمیت ترین مسائل زندگی مرغ مینا، نوع تغذیه او می باشد. تغذیه مرغ مینا باید دارای ارزش غذایی مناسب باشد تا او را از ابتلا به بیماری های احتمالی باز دارد. پرنده مرغ مینا بر خلاف بسیاری از پرندگان دیگر همچون؛ طوطی، قناری، فنچ از صاحب خود خجالت نمی کشد،بلکه سعی بر برقراری ارتباطی خوب با او دارد.

آشنایی با مرغ مینا

همان طور که انسان ها برای ادامه حیات به تغذیه ای مناسب نیاز دارند، پرندگان و حیوانات خانگی نیز برای داشتن سلامتی نیاز به تغذیه ای باارزش غذایی بالا دارند.

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

در ادامه این مطالبی با بیان چند مطلب و تیتر سعی کرده ایم؛ اطلاعات کافی از غذای مرغ مینا و ویژگی های این پرنده خانگی را برای شما بازگو کنیم.

مرغ مینا چه می خورد؟

معرفی انواع پلت ها

همان طور که گفته شد از قسمت های مهم مراقبت کردن از مرغ مینا، تغذیه او می باشد. توجه کافی به غذای مرغ مینا سلامتی او را تضمین می کند، پس باید اهمیت کافی به این امر داشته باشید. مینا پرنده ای نرم خوار است و علت نام گذاری این پرنده عادت به نرم خواری او می باشد، است. همچنین مینا علاقه مند به مصرف میوه های رسیده همچون انجیر و توت فرنگی می باشد.

با توجه به دسته بندی که برای مینا ها انجام می شود؛ به دو گروه وحشی و اهلی تقسیم می شوند که همین امر موجب تمایز نوع تغذیه آن ها می شود.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

مینای وحشی در طبیعت زندگی می کند؛ می توان گفت همه چیز خوار هستند و با شکار های مربوطه خود می تواند به تامین تغذیه بپردازد. مینای وحشی که توجه بسیاری از عموم را در خارج از شهر و مناطقی خاص به خود جلب می کند قدرت تغذیه از؛ شهد گل و برخی جانداران را دارد.

غذای مرغ مینا اهلی، تغذیه ای نرم است که صاحبان برای آن ها تهیه می کنند و پلت رایج ترین این غذا برای مینا ها می باشد. پلت محصولی از غذای مرغ مینا می باشد که از طریق له شدن دانه و غلات به دست می آید. پلت دارای آهن فراوان است که همین امر ارزش غذایی این محصول را بالا برده است.

غذای مرغ مینای وحشی

انواعی از غذای مرغ مینا

همان طور که گفته شد مینای وحشی همه چیز خوار است و در طبیعت به منظور تامین انرژی مورد نیاز بدن از انواع میوه های وحشی، دانه گیاهان، کرم های خاکی، حشراتی مثل ملخ و پروانه، جوجه و تخم سایر پرندگان و … تغذیه می کند، از این رو تامین غذای مرغ مینا در طبیعت کار دشواری برای وی نمی باشد، زیرا طیف وسیعی از غذاها را مصرف می کند :

 1. مینای وحشی با هوش و ذکاوتی که دارد؛ برگ ها را زیر و رو می کند و در زیر آن ها به دنبال حلزون و کرم های پنهان شده برای تغذیه می گردد.
 2. مرغ مینای وحشی علاوه بر تغذیه از حشرات، قدرت تغذیه از شهد گل ها و ادرار ماکیان را نیز دارا می باشد.
 3. اگر گرسنگی به این پرندگان فشار آورد، به موش، مارمولک و قورباغه رحمی نمی کند و با شکار، تغذیه آن روز خود را فراهم می آورد.
 4. مینا با سوراخ کردن تخم دیگر پرندگان برای تامین تغذیه روز خود، آنها را بر علیه خود از جا برمی خیزاند.
 5. مینا ها با نشستن به پشت گاوها، از حشرات و آفات داخله در بدن این حیوان عظیم جثه؛ تغذیه می کنند.
 6. مینا از آفات بیرون زده بر اثر شخم زدن های کشاورزی نیز قادر به تغذیه می باشد.

با توجه به اینکه مینا همه چیز خوار است و گاه ضرر هایی برای انسان به وجود می آورد، فوایدی و مزایایی دارد که نهایت بی عدالتی است که از آن چشم پوشی کرد.

غذای مرغ مینای اهلی

اطلاعات مربوطه از نوع غذای مرغ مینا

مینای خانگی یا به اصطلاحی زینتی، بر خلاف مینای وحشی همه چیز خوار نیست و فقط قادر به تغذیه از مواد خوراکی نرم است. غذای مرغ مینا هایی که در منزل نگه داری می شوند توسط صاحبان تامین می شود، که اکثر غذاهای موجود در بازار و پلت می باشد. در غذای مرغ مینا های خانگی باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

مینای اهلی قادر به تغذیه از سنگ ریزه و غذاهای محکم و سفت نیست وبا توجه به نوع منقاری که دارا هستند به دیگر دسته ها از نظر منقار طبقه بندی می شوند.

از بهترین تغذیه مرغ مینا می توان به انواع میوه اشاره کرد که نوع رنده شده آن برای این پرنده لذت بخش تر می باشد. با توجه به علاقه ای که مینا به سیب دارد، می توانید آن را به صورت رنده شده به این حیوان بدهید و شاهد قدردانی او از خود باشید.

میوه های دیگری همچون؛ موز، انجیر، توت، خیار، گلابی در دسته علاقمندی های این پرنده می باشد که می توان به مینای خانگی خود داد.

در لیست غذای مرغ مینا می توان سبزیجات را نیز در آن جا داد که از دیدن کاهو بسیار خوشحال و به شدت استقبال می کند.

سینه مرغ آب پز شده بدون هیچ گونه ادویه نیز برای این حیوان خوش صدا می تواند لذت بخش باشد. سینه مرغ سرشار پروتئین می باشد که در سرحالی و شادابی این پرنده بسیار موثر عمل می کند. همچنین از دیگر خوراکی هایی که مینا از خوردن آن خوشحال می شود، می توان به پنیر بدون نمک اشاره کرد.

اگر قصد تغییر تغذیه مرغ مینا را دارید به آرامی این کار را انجام دهید، چون این حرکت ناگهانی در مینا باعث اختلالاتی در دستگاه گوارش این پرنده می شود.

اطلاعاتی از مرغ مینا

پلت

همان طور که گفته شد پلت از له و خرد شدن میوه و غلات به صورت استوانه ای به دست می آید. پلت دارای ارزش غذایی بالا و حاوی آهن فراوان می باشد. استفاده بیش از حد از این خوراکی باعث چاقی در مینا و ابتلا به بیماری های کبد چرب می شود. باید توجه داشته باشید که لازمه بسیاری از بیماری های به وجود آمده در مینا کبد چرب می باشد، پس از بروز این بیماری در این پرنده خوش سیما به شدت مراقبت  کنید.

استفاده بیش از حد از پلت که دارای مقادیر بالای آهن است باعث بر هم ریختن تعادل غذایی این پرنده و در نهایت تلو تلو خوردن در راه رفتن می شود. به دلایل گفته شده پس از استفاده بیش از حد این ماده خوراکی توسط مینا جلوگیری کنید.

خوراکی های مناسب مرغ مینا

با توجه به اینکه در مطالب بالا گفته شد که قادر به تامین این حیوان از میوه هستید، اما باید توجه داشته باشد که  این میوه ها از ویتامین C فاقد باشند. ویتامین C در بدن مینا باعث جذب بیش از حد آهن در بدن می شود و همان طور که گفته شد عامل دیگر بیماری ها در بدن این حیوان می شود.

برنامه غذایی مرغ مینا

دیگر خوراکی هایی که باید از مصرف آن توسط مینا خودداری کنید، عبارت است از؛

 1. میوه؛ غذا و مواد خوراکی حاوی ویتامین C.
 2. مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی باعث تحریک معده مینا و در نتیجه ابتلا به کبد چرب می باشد.
 3. از دادن هله هوله هایی همچون چیپس و پفک به مینای خود جلوگیری کنید.
 4. در مصرف غلات و غذاهای سرخ شده بدون چربی توسط مینا مراقب باشید تا موجب بروز بیماری و مشکل در او نشود.
 5. در استفاده از نان و غلات توسط مینا نهایت اعتدال را رعایت کنید و مصرف این مواد را توسط مینا به حداقل برسانید.

آیا مینا نیاز به مصرف مکمل های ویتامینی دارد؟

میوه های مناسب برای پرنده مینا

مینا نیز همانند دیگر موجودات زنده نیاز به تامین ویتامین در بدن خود دارد. نکته ای که قابل به ذکر این است که بهتر است مینا منابع ویتامین را در بدن خود به صورت طبیعی تامین کند. شما میتوانید از قطره های مکمل ویتامین برای این پرنده استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که استفاده بی رویه از این مکمل ها باعث بروز مسمومیت در آنان می شود. پس توصیه ما به شما این است که از راه مصرف میوه هایی همچون سیب و سیزیجاتی به مانند کاهو مقدار این ویتامین را در بدن مینا تامین کنید.

به جای استفاده از مکمل ها می توانید با مصرف گوشت های سفید همچون؛ ماهی، بوقلمون، مرغ، گوشت خوک، تخم مرغ پخته، لوبیا توسط مینا میزان این ویتامین و پروتئین را در بدن پرنده خود تامین به حداکثر حد مجاز برسانید.

برنامه تغذیه ای مفید برای مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا با توجه به سلیقه شما می تواند متفاوت باشد، حال در اینجا به معرفی یک برنامه تغذیه مفید برای این پرنده برای وعده های صبحانه، نهار و شام می پردازیم :

 • شنبه : چند تکه سیب + چند تکه هلو، مقداری پلت + چند حبه انگور، سفید تخم مرغ پخته شده
 • یکشنبه : چند تکه گلابی + چند تکه هلو، چند تکه خیار + چند تکه هویج، سیب زمینی پخته شده
 • دوشنبه : چند تکه موز + توت فرنگی خرد شده، سینه مرغ آبپز شده و کاهو + کلم + ریحان
 • سه شنبه : چند تکه انجیر + مقداری میوه خشک شده، سفیده تخم مرغ آبپز شده، مقداری پلت + چند حبه انگور

تغذیه مرغ مینا

 • چهارشنبه : چند تکه سیب + چند تکه گلابی، چند تکه هلو + مقداری جعفری، سیب زمینی پخته شده
 • پنج شنبه : چند تکه هویج + چند تکه خیار، چند تکه موز + مقدار میوه خشک، سینه مرغ آبپز شده
 • جمعه : مقداری جعفری + چند تکه خیار، سفیده تخم مرغ آبپز شده، مقداری پلت + چند حبه انگور

علاوه بر تغذیه، آب و استحمام نیز در سلامت و رشد مرغ مینا اهمیت زیادی دارد، از این رو علاوه بر توجه به تغذیه این پرنده لازم است به تمیزی وی نیز اهمیت دهید، برای این منظور هفته ای دو بار یک ظرف آب ، بدون استفاده از شامپو را برای استحمام داخل قفس پرنده قرار دهید، همچنین ظرف آب و تغذیه مرغ مینا را روزانه بشویید، غذای وی را هر روز تعویض کنید، آب آشامیدنی تمیز در اختیار آن قرار دهید، کف قفس را با روزنامه بپوشانید تا قابل تعویض باشد، همچنین پرنده را در محیطی قرار دهید که در جریان هوای شدید نبوده و تغییرات دما موجب بیماری پرنده نشود.

خوراکی های ممنوعه این پرنده خوش آواز

میوه هایی همچون آواکادو، هسته سیب، ریواس، و به طور کلی میوه های دارای هسته؛ برای مرغ مینا به عنوان سمی به حساب می آید که باید از مصرف این مواد توسط مینا ها جلوگیری کنید.

مینا از خوردن خوراکی هایی چون؛ سیب زمینی پخته، گوجه فرنگی پخته، نخود فرنگی، ذرت، برنج و ماکارانی لذت می برد که استفاده آن در حد تعادل مشکلی برای این پرنده به وجود نمی آورد.

بیشتر مینا ها به دلیل افزایش میزان آهن در بدن مبتلا به بیماری می شوند که تمامی این موارد از ناآگاهی و بی توجهی صاحبان سرچشمه می گیرد. در خرید پلت توجه کنید که پلتی را باید تهیه کنید که میزان آهن در آن به میزان حداقل وجود دارد.

معرفی انواع پلت

چگونگی مصرف غذای مرغ مینا

در این بخش به معرفی انواعی از پلت ها و غذای مرغ مینا پرداخته ایم؛ با ما همراه باشید.

 • تاپ فید

شرکت تولید کننده این ماده خوراکی مینا متعلق به ایران است که در ترکیب مقدار زیادی اسید آمینه، ویتامین، پروتئین و مواد معدنی به دست می آید. این پلت هیچ گونه ماده شیمیایی  و مضر برای مینای شما ندارد و به دلیل آهن و انرژی کنترل شده در این پلت مرغ مینای شما از ابتلا به بیماری های که احتمال آن در مصرف پلت ها وجود دارد، در امان است.

 • اوشکایا

شرکت اوشکایا نیز از شرکت های معروف تهیه غذای مینا در ایران است. در تهیه و تولید این پلت ها از  مقدار زیادی غلات، حبوبات، حشرات، انواع اسید های آمینه، مواد معدنی، ویتامین L، کارنتین، زغال فعال، عصاره گیاه رزماری استفاده شده است. اسید های چرب و امگا ۳ موجود در این پلت مغز مینا را توسعه و گسترش می دهد و قدرت یادگیری و تقلید صدا را در این پرنده تقویت می کند.

نکاتی کوتاه درباره مرغ مینا

معرفی مناسب ترین غذای مرغ مینا

 • حرف زدن مرغ مینا

اگر علاقه مند به حرف زدن مینای خود هستید، سعی کنید از ۲ الی ۳ ماهگی آن را در منزل خود پرورش دهید تا زمان کافی برای تمرین با او را داشته باشد. در اوایل سخن گویی از گلو این پرنده خوش آواز حروف و کلمات به صورت نا مفهوم و صدایی خش خارج می شود اما با گذشت زمان، کلمات مفهوم تر و بیان آنان برای مرغ مینا راحت تر می شود. بهتر است که مقابل مینا کمتر سوت بزنید؛ چون با گذشت زمان سوت از نظر مینا لذت بخش تر می شود و دیگر کمتر مایل به حرف زدن می شود.

 • حمام

مینا عاشق حمام کردن و بازی با آب است. برای تامین این نیاز خود در روز کاسه ای کوچک را پر از آب کنید و در داخل قفس و یا مکانی خارج از قفس قرار دهید تا زمانی را برای خود به زیبایی و نظافت اختصاص بدهد. مینا با فرو بردن نوک خود به داخل آب و پاشیدن آن به اطراف خود آب را در پر های خود پخش می کتند و بعد با نوک مشغول به مرتب کردن پرهای خود می شود.

آشنایی کلی با غذای مرغ مینا

 • آراستگی

مینا به طور طبیعی در سال دچار ۲ بار پر ریزی می شود که اگر این میزان در طول سال صورت نگیرد نشان از مشکلی در بدن مینا می دهد. پرهای مینا را باید هر چند وقت کوتاه کنید، این کوتاهی باید در دو بال به طور یکسان صورت گیرد و توسط افراد ماهر انجام شود. عدم تعادل در کوتاهی پرهای مرغ مینا باعث بر هم ریختن تمرکز مینا و فرود نا موفق و برخورد جناق آن با اطراف می شود. برخورد جناق سینه مینا با اطراف باعث بروز شکستگی در او می شود پس بی توجه به این مسئله از کنار او نگذرید.

برای آشنایی بیشتر با پرورش حیوانات و پرندگان دیگر می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.